Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Zatraktivnit turistům pobyt na Šumavě, aby tam chtěli strávit co nejvíce času a také využít více služeb bude mít mimo jiného za cíl nově založené destinační společnost Šumava Tourism. Iniciátorem byl Plzeňský kraj, který se bude také významně podílet finančně.
Silný vítr a následné přerušení napájení základnových stanic elektřinou působí lokální výpadky signálu, a to především v Krkonoších, Krušných horách a na Šumavě, informovala Novinky mluvčí O2 Veronika Zachariášová a mluvčí Vodafone Kateřina Šantorová. Operátoři se snaží problémy okamžitě řešit. Zákazníkům doporučují v případě krize i bez signálu volat linku 112.
Srážky v Plzeňském kraji pokračovaly během celé noci z pátku na sobotu. Třetí stupeň povodňové aktivity, který znamená ohrožení, byl vyhlášen na řece Otavě v Sušici a Rejštejně, druhý stupeň platí na Vydře v Modravě. První stupeň byl vyhlášen na Ostružné v Kolinci, na Křemelné ve Stodůlkách a také v části Rokycanska. Tam platí na řece Klabavě v Hrádku a ve Strašicích a na Holoubkovském potoce v Rokycanech.
Přestože Plzeň nepatří k nejohroženějším lokalitám, připravuje se město na intenzivní deště, které by měly přijít v následujících hodinách. Některá opatření v souvislosti s hrozícím rizikem záplav už probíhají. Na území města se chystají pytle s pískem a zajišťují lokality, kde bývají problémy při vyšších hladinách řek. Lidé z rizikových lokalit jsou informováni. Srážky ovlivní nejen stav velkých plzeňských řek, ale i menších potoků.
Vážení návštěvníci, s ohledem na vývoj počasí a výstrahy meteorologů, které nelze brát na lehkou váhu, důrazně doporučujeme, abyste o nadcházejícím víkendu vynechali vycházky so okolí veškerých vodních toků a do lesních porostů na území NP a CHKO Šumava. K vydatnému dešti se má ještě přidat čerstvý vítr, který může lámat a vyvracet stromy, což je život ohrožující. Z těchto důvodů Správa NP Šumava ruší veškeré plánované venkovní programy pro veřejnost včetně vycházek s průvodci do divočiny. (tz-npš)
Vážení návštěvníci, s ohledem na vývoj počasí a výstrahy meteorologů, které nelze brát na lehkou váhu, důrazně doporučujeme, abyste o nadcházejícím víkendu vynechali vycházky do okolí veškerých vodních toků a do lesních porostů na území NP a CHKO Šumava. K vydatnému dešti se má ještě přidat čerstvý vítr, který může lámat a vyvracet stromy,...
Řeky a potoky na Prachaticku jsou v pátek 13. září zatím ve svých korytech. Vydatně prší. Na vrcholcích Šumavy se déšť změnil ve sníh. Teploty skokově spadly mnohde i na nulu. Sněhovou pokrývku 2 cm tak ve čtvrtek ráno zaznamenal německý Velký Javor, Blatný vrch, Plechý nebo Boubín a vrchol Smrčiny, poprašek se přechodně vytvořil na Poledníku, Třístoličníku či Chamer Hütte pod Malým Javorem.
Nejen sci-fi film, ale i kopie starého klavíru má schopnost vrátit čas o staletí. Stačí dobrý materiál ze Šumavy, perfektní znalost řemesla a šest tisíc hodin ruční práce. Historickou jízdu s prvotřídními současnými parametry připravil festival Dvořákova Praha na 15. září do sálu pražského Rudolfina.
V překrásném údolí, kde mezi olšovím protéká řeka Volyňka, tvoříc rybnaté zákruty a tůně, leží Malenice, stará osada, již ve třináctém století připomínaná jako majetek vladyk z Dobeve. Zdejší rodák byl Michal z Malenic, řečený Čížek, Husův vrstevník, jehož jedna učená řeč na universitě způsobila v celé tehdejší Praze veliký rozruch. Ve svém universitním hádání označil jako Antikrista samého papeže. Měl jistě souhlas svých učených druhů, neboť byl od nich zvolen roku 1413 rektorem pražského učení. S jinými malenickými rodáky se setkáváme i v “Popravčí knize rožmberské”. Byli horlivými stoupenci Žižkovými a postavili se proti Štěpánu z Češtic na
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1726155229_P2024091207346.jpg)
Praha - Česko se chystá na extrémní srážky. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Situaci bude komplikovat i silný vítr. Hrozí záplavy, ve východní polovině...
Vrcholky šumavských hor pokryly ve čtvrtek ráno první vločky sněhu. Sněžilo na Blatném vrchu, Boubíně, Plechém i na Velkém Javoru. Napadlo kolem jednoho centimetru sněhu. Sněhová nadílka se ale kvůli teplotám nad nulou dlouho neudržela a navíc ji „spláchl“ déšť.
Až do neděle přinese tlaková níže nad Česko vydatné srážky. Na nejvyšších vrcholcích Šumavy dokonce sněžilo. Meteorologové očekávají vzestupy hladin vodních toků, nejvíce řeky stoupnou až během soboty a neděle. „V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech jsou očekávané úhrny do noci na pondělí mezi 150 až 250 mm (za čtyři dny),“ informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Tato výstraha rozšiřuje včerejší (11. 9.) výstrahu o silný vítr a to s výjimkou Plzeňského kraje pro celé území Česka. Výstraha na dešťové srážky se upravuje a to tak, že se do extrémních srážek přidávají i další oblasti na Vysočině a některé oblasti v jižní části Šumavy. Dále se výstraha na srážky rozšiřuje nepatrně na západ a to do Ústeckého a Plzeňského kraje. Nová výstraha upřesňuje i hydrologickou odezvu na předpovídané srážkové úhrny. Během následujících dní (minimálně do neděle) bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže Boris spojená s frontálním rozhraním, které bude na většinu území přinášet výrazné srážkové
Česko čekají extrémně deštivé dny, meteorologové varují před povodněmi na většině území. Situaci sledujeme v online reportáži.
Z léta rovnou do zimy. Tak by se dal popsat citelný skok teplot, které nyní panují a je to znát i na Šumavě, kde vrcholky pokryl už i první sníh.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1717326834_P2024060203041.jpg)
Praha - Meteorologové rozšířili výstrahu na extrémní srážky a záplavy o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy. Intenzivní déšť se oproti předchozí prognóze dostane od pátku víc na západ země...
Z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Každou vteřinu to je 80 tisíc litrů vody, dispečink Povodí Vltavy navýšil odtok kvůli očekávaným srážek, které mají v následujících dnech zasáhnout Českou republiku. Odtoky z významných vodních děl zvýšili vodohospodáři i v dalších částech republiky, zejména v povodí Moravy a v povodí Odry, kde se předpokládají nejvydatnější deště. „Od včerejška jsem v kontaktu s vedením všech pěti podniků Povodí. Postupně jsme navýšili odtoky z významných vodních nádrží tak, abychom rozšířili retenční kapacitu pro zachycení předpokládaných vysokých srážek. Detailně sledujeme aktuální hydrologickou situaci i aktuální předpověď počasí a
S plnými košíky hub se o víkendu vraceli domů někteří houbaři. Na některých místech Šumavy totiž rostly hřiby a další houby v posledních dnech poměrně ve velkém, byť celkově je situace pro milovníky houbaření na jihozápadě Čech aktuálně špatná.
„Dominantu této strany kraje tvoří zříceniny hradu Helfenburku, založeného v polovině čtrnáctého století Rožmberky, který však už byl roku 1592 zcela pustý. Svůj největší význam měl ve válkách husitských, kdy jeho posádka ovládala celé okolí a purkrabí ve jménu pánově spravoval rožmberské poddané. Dnes tyto rozsáhlé zříceniny ovládají vysoké rozsochaté sosny a modříny, stmívavé ticho smrků, oman lesní i oranžový rmen. Zdi hradního paláce se sesouvají pod ničivou rukou času a hluboká studně pokouší naši závrať.“ (L.Stehlík, Země zamyšlená II, 1986, s. 77 ) Východně od Volyně stojí na vrchu Malošín (683 m) zdáli viditelná zřícenina hradu Helfenburk. Za
Pohled na staré sídliště, před ním je vidět bývalá klubovna tehdejšího tenisového oddílu Tělovýchovné jednoty Šumavan Vimperk : Foto: Zdeněk JUNGVIRT Autor už nezná přesnou dataci tohoto a dalších zde pod tímto titulkem zveřejňovaných snímků, přesto se domnívá, že by neměly zůstat pouze v jeho archivu, ale že mohou zajímat i mnohé čtenáře.