Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Klatovy si oddychnou - v pondělí 2. září bude zprovozněný rozhodující více než pět kilometrů dlouhý úsek celkem osmikilometrového obchvatu dvacetitisícového města.
![[ilustrační obrázek]](https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2024/01/kaj_7.jpg)
K zahájení elektrizace má dojít v roce 2027.
Stovky obdivovatelů a návštěvníků měla až do poloviny srpna poslední celoročně provozovaná sklárna na jihu Čech, ve Staších. Její majitelé, rodina Kozlových, ukazovali svým návštěvníkům, jak vznikají nádherné a tradiční kousky skla na Šumavě.
Tisíce litrů nasbíraných borůvek, každodenní vjezdy na účelové komunikace do zákazů vjezdů, ale také vjíždění auty do klidových zón a navíc únik provozních kapalin z osobního automobilu při nelegálním průjezdu klidovým územím. Strážci Národního parku Šumava poslední týdny řeší organizované nájezdy bezohledných sběračů borůvek na území Národního parku Šumava, při kterých udělují pokuty v hodnotách desítek tisíc korun. „Každý rok, když začne sezóna sběru borůvek, řešíme desítky porušení pravidel. Hlavně co se týká špatného parkování a vjezdů za zákazy vjezdů na účelové komunikace. To co se ale rozpoutalo letos, jsme však ještě nezažili,“ hodnotí aktuální sezónu sběru borůvek vedoucí strážní
Podle bývalého předsedy vlády Petra Pitharta začala normalizace ještě před invazí. Její první obětí se stal generálplukovník Václav Prchlík, napsal Pithart pro deník Právo 24. srpna 2024. (Tento článek bohužel není k dispozici na internetu.) Generál Václav Prchlík, v té době už vedoucí VII. oddělení ÚV KSČ, pod nějž spadala armáda i vnitro, uspořádal 18. července 1968 tiskovou konferenci, na které kritizoval prodlužující se pobyt jednotek sovětské armády, jež se tehdy ne a ne vrátit domů z cvičení na Šumavě. Prohlásil, že by se na zpracovávání vojenské doktríny Varšavské smlouvy měli více podílet také zástupci členských států. A ještě také řekl, že by ve vedení Smlouvy
Město Klatovy je někdy nazýváno „bránou Šumavy“, tentokrát si však nebudeme povídat o přírodě, ale o rybářství. Za městem, u řeky Úhlavy, se nachází výjimečný podnik – Zpracovna ryb a rybí sádky. V tomto podniku působí charismatická Adéla Schejbalová, která pracuje jako zástupkyně ředitele. Díky své vášni pro řemeslo a dokonalému přehledu se jí daří z podniku dělat jednoho z předních zpracovatelů sladkovodních a mořských ryb v Česku. Potvrzením jejího úsilí je ocenění Regionální potravina roku 2022 v Plzeňském kraji za uzeného sivena s hlavou.
Šumavský národní park v posledních týdnech doslova drancují organizované skupiny sběračů borůvek. Auty vjíždějí do klidových zón, parkují, kde se jim zachce, borůvky trhají hřebeny tak, že ničí i celé keře. Správci parku už rozdali pokuty za čtvrt milionu korun.
Září Košíky už jsou vrchovaté, vy na květy však vzpomínáte, když rozpukly a zrůžověly a přiletěly první včely. Ta tam je křehká krása jejich, žebříky vidíš po alejích. Na drátě, který teskně zpívá, vlaštovka sedí zimomřivá a déšť jí stéká po fráčku. Je září, měsíc pasáčků…..…Jaroslav Seifert Září je zvláštní měsíc. Na jeho začátku je ještě léto. A to letošní přineslo i skutečně horké zářijové dny. Ve své poslední třetině se září přehoupne do podzimu, sem tam se objeví přízemní mrazíky, slunce ubývá a jsou dny, kdy se uchylujeme ke kamnům. Nastává doba příznivá pro tvorbu. Září –
Cestička k domovu známě se vine. Hezčí je krásnější než všecky jiné. Douška a šalvěje kolem ní voní, nikde se nechodí tak jako po ní. A kdybych na světe bůhví kam zašel, tu cestu k domovu vždycky bych našel. A kdybych ve světě smutně se míval, na téhle cestičce vždy bych si zpíval. První školní den je tady a pro prvňáčky přichází slavnostní chvíle, kdy se s aktovkou na zádech poprvé vydají do školních lavic. Někteří však nosí i kornouty (Schultüte, Wundertüte). Kde se tato tradice vlastně vzala a co se v nich ukrývá? Zatímco v některých oblastech děti
V neděli 1. září čeká na milovníky přírody přeshraniční cyklistický výlet do Národního parku Šumava. Lesní průvodce Bernhard Bullermann pojede na kole k hraničnímu přechodu Gsenget a kolem Prášil na nejvyšší bod trasy, 1 315 metrů vysoký Poledník. Na výlet pozvala mluvčí Národního parku Bavorský les Julia Reihofer.
Pokuty v celkové výši čtvrt milionu korun jen za poslední dva týdny rozdali strážci Národního parku Šumava sběračům borůvek, kteří se podle nich chovají bezohledně. Vjíždí auty do zákazů vjezdů, ale i do klidových zón, sbírají lesní plody v nadměrném množství. Situace je podle nich v tomto roce extrémní, v ohrožení jsou dokonce chránění ptáci.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1500551491_P201707200542901.jpg)
Vimperk (Prachaticko) - Strážci šumavského národního parku letos opět řeší případy s neoprávněným sběrem borůvek. Sběrači často jezdí na zakázané lesní cesty a vcházejí do klidových zón. Strážci za...
Strážcům Národního parku Šumava už došla trpělivost s bezohlednými sběrači borůvek a rozdávají jim pokuty v řádech desítek tisíc korun. Nejenže organizované skupiny sběračů nasbírají tisíce litrů borůvek, ale vjíždějí auty do zákazů vjezdu, do klidových zón, a dokonce park musel řešit i ekologickou havárii.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/obrazek2_5.jpg)
Tisíce litrů nasbíraných borůvek, každodenní vjezdy na účelové komunikace do zákazů vjezdů, ale také vjíždění auty do klidových zón a navíc únik provozních kapalin z osobního automobilu při nelegálním průjezdu klidovým územím. Strážci Národního parku Šumava poslední týdny řeší organizované nájezdy bezohledných sběračů borůvek na území Národního parku Šumava, při kterých udělují pokuty v hodnotách desítek tisíc korun.
Tisíce litrů nasbíraných borůvek, každodenní vjezdy na účelové komunikace do zákazů vjezdů, ale také vjíždění auty do klidových zón a navíc únik provozních kapalin z osobního automobilu při nelegálním průjezdu klidovým územím. Strážci Národního parku Šumava poslední týdny řeší organizované nájezdy bezohledných sběračů borůvek na území Národního parku Šumava, při kterých udělují pokuty v hodnotách desítek tisíc korun.
Bezohlední sběrači borůvek zaměstnávají v posledních týdnech strážce Národního parku Šumava. Ti jim rozdali pokuty za více než čtvrtmilionu korun. Na nájezdy sběračů borůvek upozorňuje mluvčí parku Jan Dvořák. Borůvky v parku se sice sbírat mohou, ale jen pro vlastní potřebu.
Policie uzavřela šetření tragické dubnové nehody na závodě Rallye Šumava, při které zemřela jednačtyřicetiletá spolujezdkyně. Nikdo potrestán nebude.
Policie udělala tečku za tragickou havárií závodní posádky manželů Krejčíkových během dubnového závodu Rallye Šumava, při které zemřela navigátorka speciálu Subaru Impreza Alena. Podle vyšetřovatelů za nehodu může jezdecká chyba pilota, potrestán ale nebude.
Lví silou vzletem Sokolím Lví silou vzletem Sokolím kupředu kráčejme a drahé vlasti v oběti své síly snášejme, a byť i cesta daleká, ta Sokolíka neleká. Jen mužně, statně ku předu, vždyť drahá vlast čeká. Vlast máti až nás zavolá co věrné dítky své, tu mocné paže Sokola zlé škůdce v souboj zve! Tož blahá bude naše slast za oběť svůj i život klást, to svaté heslo Sokola:“Za národ, drahou vlast!“ Jen, bratři silou hrdinnou svou hajme vlast i řeč, to chloubou buď nám jedinou a pro ni spějme v seč! A potom teprv v spásný den nám vzejde
Spisovatelka Petra Klabouchová vyrostla na Šumavě. V kraji, jenž z velké části ztratil po odsunu Němců a s příchodem socialistické armády dějiny. Mýty, hluboké lesy však zcela nezmizely. Právě na nich staví autorka svou třetí knihu s hororovými prvky Ignis Fatuus. Pohybují se v ní živé i neživé bytosti, také bludičky, dvoudušníci a beztělci.