Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Obnovou mokřadů a odtrubněním potoků se významně přispívá k navrácení vody do šumavské krajiny. Projekt LIFE fot MIRES, který se zaměřuje nejen na obnovu mokřadů na Šumave, je letos přesně v polovině.
Na poutní dálkové česko-bavorské Vintířově stezce vznikla zastavení, která jsou symbolicky spjatá se středověkým poutníkem a prvním obyvatelem Šumavy svatým Vintířem. Zastavení tvoří umělecky ztvárněné kamenné sestavy s poutnickou holí. Místa doplňují lavičky, které slouží nejen k odpočinku, ale zároveň nabízejí informace o Vintíři a jeho stezce.
Velice těžkou obživu měli dříve lidé ze Šumavy, Českého lesa nebo Krušných hor a z podhůří. Štědrý večer pro ně pak býval opravdu štědrým a svátečním. Středověký hospodář vystrojil své rodině, ale i pacholkům bohatou hostinu. Většinou o devíti chodech.
Na Šumavě se můžete během vánočních svátků vydat na sjezdovky i na běžky.
Lyžařské areály na Zadově a na Lipně jsou na lyžařský konec roku připraveny, k návštěvě zvou i z rakouské strany Šumavy.
Program Průvodci divočinou v sezóně 2021 uspokojil rekordní počet zájemců. Na zajímavá a i běžně nepřístupná místa se podívalo více než 1200 lidí. Také splouvání Teplé Vltavy zaznamenalo rekord jak v počtu vodáků, tak i v počtu dnů, kdy se mohlo splouvat. Letošní letní návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava přitom nebyla tak extrémní, jako tomu bylo loni. Sledovaná místa a návštěvnická zařízení Správy NP Šumava navštívilo méně lidí, než tomu bylo v roce 2020. „Turistická sezóna začala velmi opatrně v červnu, kdy se začala rozvolňovat opatření po jarním, tvrdém lockdownu. Očekávali jsme opět masivní návštěvnost, což se
V letošním roce je projekt LIFE for MIRES, díky kterému se obnovují mokřady na Šumavě, přesně v polovině. Stejně jako v roce 2020 byla v centru pozornosti hlavně obnova pramenišť a drobných potoků.
ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK Pavel Hubený: Jak jsme měřili šumavské lesy Na monitoru mi vyskočilo upozornění na knížku, která má v názvu tvar slova Šumava. Ale název ani autor neslibují nic zajímavého. Nějaká odborná publikace od ředitele národního parku. Nic pro mě. A tak jen ze zvyku přelétnu recenzi. Ta však hovoří o povídkách. To je něco jiného. Pavlovo povídky znám, ze Šumavského kalendáře, píše dobře. Hledám ji v e-shopech, nestojí ani stovku. Ale nechce se mi dávat jednou tolik za balné s poštovným. To si pro ni raději dojedu do Vimperka na Správu. Jenže tam o ní nic
Obnova mokřadů a odtrubnění potoků je významným způsobem, jak do krajiny vracet vodu. Národní park Šumava se od roku 2018 systematicky zaměřuje na obnovu pramenišť a drobných potoků. Letos poprvé začal ve větší míře uvolňovat potoky z drenážního potrubí a vracet je zpátky na povrch.
Vánoční provoz na Zadově Zimní sezóna na Šumavě se pomalu rozbíhá, máme za sebou první dva víkendy úspěšného provozu a je před námi nejnáročnější období zimní sezóny - vánoční prázdniny. Areál Zadov je na „lyžařský“ konec roku připraven. „Pokles teplot v tomto týdnu nám dovolil opět uvést do provozu zasněžovací systém a vylepšit tak stav sjezdovek zejména v areálu Kobyla. V tuto chvíli intenzivně dosněžujeme sjezdovku U můstků tak, aby byla připravena k uvedení do provozu o víkendu nebo na začátku „prázdninového“ týdne.“ řekl nám den před Štědrým dnem ředitel areálu Zadov Ing. Luděk Sáska.
Šumava z Mladotického vrchu V pondělí jsem byl na Mladotickém vrchu u Kraselova naproti známé rozhledně na Kbílu. I když je Mladotický vrch vysoký jen 703 m, je z něho vidět podle průvodce celá jedna čtvrtina Čech. Já jsem se zaměřil pochopitelně na výhledy na Šumavu. Pohled z něho je opravdu parádní, od leva je vidět Haniperk, Kleť, Knížecí stolec, Libín, Mařský vrch, Bobík, Boubín, Churáňov, Javorník, Jezerní hora, Špičák, Pancíř, Můstek, Svatobor a další. Na severu je vidět pás Brdských hor. Berte to jako vhodný typ na výlet. Vláďa Hošek, fotograf {gallery}Jitka/rok2021/prosinec/mladot{/gallery} {jcomments off}
Tichá noc, svatá noc! Jala lid v blahý klid. Dvé jen srdcí tu v Betlémě bdí, hvězdy při svitu u jeslí dlí, v nichž malé děťátko spí, v nichž malé děťátko spí! Tichá noc, svatá noc Co anděl vyprávěl, přísed s jasností v pastýřův stan, zní již s výsosti, s všech země stran: „Vám je dnes Spasitel dán, přišel Kristus Pan!“ Tichá noc, svatá noc! Boží láska, si s úsměvem hrá zpod zlaté řasy k nim vyzírá, že nám až srdéčko plá, vstřícmu vděčně plá, vstříc mu věčně plá! Kde bylo, tam bylo, byl jednou jeden kostelík, kde se porouchaly
Nový kraj a nové policistky si přichystal seriál Odznak Vysočina, který začne 4. ledna na Nově. Kriminálku povede Monika Hilmerová, které má sekundovat Simona Zmrzlá. Tým doplní Michal Suchánek, Martin Hofmann a Patrik Děrgel.
Kácet nebo ponechat přirozenému vývoji lesní porosty v Národní přírodní rezervaci Boubínský prales i mimo jeho oplocené jádro? To je otázka, která v roce 2019 vedla dokonce až k demonstraci před budovou Správy Národního parku Šumava ve Vimperku.
Spor o kácení v Boubínském pralese vedl v roce 2019 až k demonstraci před budovou Správy Národního parku Šumava ve Vimperku. Její účastníci tehdy požadovali zintenzivnění kácení a zastavení kůrovce v převážně smrkových lesích obklopujících zbytky původních pralesů. Správa NP Šumava naopak rozšířila bezzásahovost v rezervaci i mimo oplocené jádro. Za správností tohoto postupu si stojí.
Podle vědců se v Boubínském pralese nachází více pralesovitých zbytků, než se předpokládalo. Bezzásahová oblast šumavského Boubínského pralesa by se tak mohla v budoucnu zvětšit.
Kácet nebo ponechat přirozenému vývoji lesní porosty v Národní přírodní rezervaci Boubínský prales i mimo jeho oplocené jádro? To je otázka, která v roce 2019 vedla dokonce až k demonstraci před budovou Správy Národního parku Šumava ve Vimperku. Její účastníci tehdy požadovali zintenzivnění kácení a zastavení kůrovce v převážně smrkových lesích obklopujících zbytky původních pralesů. Správa NP Šumava naopak bezzásahovost v rezervaci...
Skibus Železná Ruda začal od pátku vozit návštěvníky lyžařských středisek v západní části Šumavy. Provozuje ho Z-Group bus, divize ČSAD autobusy Plzeň. Jezdit bude po celou zimní sezonu denně až do neděle 20. března 2022. Nepojede pouze o prvním svátku vánočním a na Nový rok.
Kolik schodů vede na vrchol katedrály sv. Bartoloměje? Kdo byl František Křižík? Poznáte místo podle fotky? To je jen ukázka otázek, které čekají v nové deskové hře Tuto je Plzeň. Tedy pokud se podaří vybrat dostatek peněz na její výrobu v kampani Hithit, která právě běží.
Kolik schodů vede na vrchol katedrály sv. Bartoloměje? Kdo byl František Křižík? Poznáte místo podle fotky? To je jen ukázka otázek, které čekají v nové deskové hře Tuto je Plzeň. Tedy pokud se podaří vybrat dostatek peněz na její výrobu v kampani Hithit, která právě běží.





