Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
S následky zimních sezon, které nejsou pro lyžařské areály na Šumavě příliš příznivé, se provozovatelé musí vypořádávat různými způsoby.
Správa Národního parku Šumava od roku 2005 pokácela více než 62 tisíc suchých stromů, které stály podél značených turistických tras, cyklostezek, cyklotras a běžeckých tras. Jednalo se o souše, které se nacházely v takovém stádiu tlení, že u nich hrozil pád. V této činnosti, tedy ve snižování rizika pádu souší, Správa pokračuje i letos, když za půl roku porazila přes 6000 suchých stromů.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/sumava_obr_2.jpg)
Nejvyšší správní soud (NSS) nařídil Městskému soudu v Praze, aby se znovu zabýval žalobou na zásady péče o Národní park Šumava pro období 2022 až 2040. Původně žalobu zamítl. Nyní musí znovu zvážit, zda zásady představují zásah do práv žalobců, tedy spolku Hnutí Život a majitelky zemědělských pozemků v Plzeňském kraji. ČTK to zjistila z úřední desky.
Hvozd, toliko co les, obzvláště hustý a rozsáhlý. Hvozd královský nazýváme posud nejsevernější část vlastní Šumavy, která se podél hranic bavorských západně od Kvild okresem Kašperskohorským, Sušickým a Nýrským táhne, jehož severní pata v průsmyku Kdyňském spočívá a k nejmalebnějším krajinám Šumavy náleží. Obyvatelům této krajiny byla již v první polovici XI. století obrana hranic české země proti Bavorům svěřena, a za tuto službu se jim všelikých práv a privilegií od knížat a králů Českých dostalo. Kníže Břetislav I. byl mezi panovníky českými jeden z nejprvnějších, který roku 1041 obyvatele královského Hvozdu za prokázané jemu věrné služby proti císaři
Doslova jako výkladní skříň, galerie a vzdělávací panely zároveň působí čtveřice autobusových zastávek ve městě, které jsou nově polepené folií proti nárazu ptáků do skla. Nenajdete totiž na nich klasické siluety ptáků, které se za tímto účelem běžně používají. Velkoformátové folie jsou potištěné historickými fotografiemi a doprovází je úryvky textů z dějin města. Námět na polepení skleněných zastávek, které představují pro ptáky nebezpečí, vzešel z projektu participativního rozpočtu. „Při hledání možností, jak ochránit ptactvo před nárazy do skleněných ploch autobusových zastávek jsme na základě podnětu architekta Ondřeje Busty zvolili cestu historického dědictví našich předků a navázali spolupráci s kolegy
• Z HISTORIE: Vimperská devadesátá – Fotbalisté Šumavanu (4) • JIŽNÍ ČECHY: Projekt 6×5 chystá třetí díl • Kultura Vimperk. Přehled programů – léto 2024 • Tisícovka dětí skončila vloni v péči lékařů kvůli alkoholu
Ve středu 26.6.2024 bude IS Svinná Lada z provozních důvodů uzavřeno.
V době od 1. do 12. července 2024 budou odstraňovány rizikové stromy v úseku Zelené cesty, buďte prosím opatrní a dbejte pokynů obsluhy.
Na dovolenou do Chorvatska vyrazil už poněkolikáté manželský pár z Benešovska se dvěma dětmi. Štáb Novinek narazil na čtyřčlennou rodinu ve městě Zadar, kam si udělala výlet z ostrova Vir, kde je ubytovaná. Pobyt na Jadranu vyjde podle oslovených Čechů finančně podobně jako třeba na Šumavě. „Ale tady máte navíc moře,“ říká pan Tomáš v rozhovoru.
Jaroslav Pulkrábek, ředitel KIC Volary, který tento Toulky starou Šumavou před několika lety vymyslel, připravil další pokračování na červen 2024. Kromě vyprávění o zaniklých místech na Šumavě spatřil světlo světa nový Volarský kalendář pro rok 2025.
Rada města Vimperk na svém zasedání 17. června 2024 projednala a schválila (přinášíme doslovný přepis některých usnesení bez redakční úpravy): Usnesení č. 634 Rada města souhlasí s opravou bytového jádra v bytě č. 14 v ulici Mírová čp. 424 ve Vimperku výhradně na vlastní náklady nájemkyně N. F. za předpokladu zrealizování oprav nejpozději do 31.10.2024. K opravě bude předložena projektová dokumentace a veškeré úpravy budou konzultovány s Městskou správou domů s. r. o. Usnesení č. 635 Rada města rozhodla pronajmout prostory (garáž) č. 302 nacházející se v objektu postaveném na parc. č. 902/2 v k. ú. Vimperk
Rychlejší, tišší, ekologičtější. Tak má za pár let vypadat provoz na významné železniční trati z Klatov do Železné Rudy. Správa železnic chce začít s výstavbou trolejí na 49 kilometrů dlouhém úseku za tři roky, hotovo by mělo být v roce 2029.
Muzeum Šumavy připravilo na 25. června od 17 hodin vernisáž výstavy Martina Janeckého.
Upozorňujeme návštěvníky, že od 1. 7. 2024 7:00 hodin bude trvale uzavřena silnice propojující obec Nová Pec a osadu Jelení Vrchy pro všechna motorová vozidla mimo linkové autobusy, majitele nemovitostí a ubytované. K uzavírce komunikace dochází na základě rozhodnutí Městského úřadu Prachatice, který o toto opatření požádala obec Nová Pec. Vjezd na tuto komunikaci bude...
Elektrizace čeká další trať na Klatovsku, tentokrát půjde o úsek z Klatov až na hranice s Německem do Alžbětína. Mimo jiného to umožní prodloužení přímých vlaků z Plzně až na hranice.
V polovině devadesátých let se vimperským fotbalistům, hráčům prvního mužstva oddílu kopané tělovýchovné jednoty Šumavan, mimořádně dařilo. Pod vedení trenérů Mareše, Kopáčika, Košky, Markytána, Churavého a Peška patřili k předním týmům krajského přeboru. Snímky v tomto seriálu na pokračování jsou z tréninků a zápasů na domácím i soupeřových hřištích: Foto: Zdeněk JUNGVIRT Autor už nezná přesnou dataci tohoto a dalších zde pod tímto titulkem zveřejňovaných snímků, přesto se domnívá, že by neměly zůstat pouze v jeho archivu, ale že mohou zajímat i mnohé čtenáře.
Nejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO Nejen pro ochranu vzácných druhů rostlin i živočichů, ale také pro pestrou a zdravou krajinu, která je odolnější vůči extrémům způsobovaným změnou klimatu, je klíčová ochrana přírody na rozsáhlejším území. Právě takovou představují čtyři národní parky a dvacet šest chráněných krajinných oblastí, které dnes v České republice fungují. O tom, jaká je současnost i budoucnost velkoplošné ochrany přírody, diskutovali odborníci, zastánci i odpůrci chráněných oblastí na semináři Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Chráněná území – nejúspěšnější model ochrany přírody“, který proběhl 13. června v Poslanecké sněmovně.
Rozhledna Poledník byla svědkem „oživování“ mrtvých částí stromů. Deset umělců, ať už profesionálů, tak i mladých, začínajících malířů ze Základní umělecké školy z Volar, pod vedením Víta Pavlíka, pomalovali uschlé, nahrubo opracované části kmenů. Ty budou v nejbližších týdnech rozmístěny před informační a návštěvnická centra Správy Národního parku Šumava, aby uměleckou formou připomínaly letošní tematický rok tlejícího dřeva. „Tyto umělecky ztvárněné, již suché části kmenů, mají lidem připomenout, že na první pohled mrtvé dřevo není vůbec mrtvé, ale je plné života. Tlející dřevo je totiž hybnou silou pro přírodu, pro lesy,“ vysvětluje cíl workshopu jeho iniciátor Josef Štemberk ze
Je libo výlet do nepoznaných míst Šumavy, jihu Čech nebo jiných částí republiky, kde to na první pohled nevypadá jak na Karlově mostě? Méně známé turistické trasy od pátku 14. června dokáže najít nová aplikace do mobilního telefonu EPU. A tomu se ještě turista dozví zajímavosti o okolní přírodě a při svačině si může odpovídat na kvízové otázky.
V Jihočeském kraji je 176 potvrzených případů lymeské boreliózy, v týdnu přibylo 20 nových případů, vyšší než vloni je i výskyt klíšťové encefalitidy Jihočeští hygienici letos evidují k 24. kalendářnímu týdnu celkem 176 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 17 případů klíšťové encefalitidy. Ve srovnání se stejným obdobím minulých sezon se jedná o vyšší výskyty, než v polovině června v posledních letech u obou nejzávažnějších klíšťaty přenášených onemocnění hygienici zaznamenali. „U klíšťové encefalitidy jsme ve 24. týdnu zaznamenali 2 nové případy, aktuálně tak registrujeme od začátku roku 17 potvrzených případů, to je o 10 více než vloni v