Zprávy z internetu
Situace: Před studenou frontou, která bude v úterý postupovat přes střední Evropu k východu, k nám bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry proudit od jihozápadu teplý vzduch. Postupně se bude z Britských ostrovů do střední Evropy přesouvat tlaková níže. Její vliv zeslábne a kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude proudit teplý vzduch od jihu, zejména ve vyšších vrstvách atmosféry. Předpověď na pondělí 25. listopadu: Polojasno až jasno. Ojediněle, během dne postupně na většině území Moravy, k večeru i v Čechách nízká oblačnost nebo mlhy a ojediněle mrholení. Později večer na západě Čech přibývání frontální oblačnosti a ojediněle přeháňky. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C,
Znáte místa či města na Prachaticku? A co takhle vaše znalosti Šumavy? A dokážete rozpoznat kostely podle fotografií? V redakci Deníku pro vás připravujeme nejrůznější kvízy zaměřené na krásy jihu naší země. Pojďte si své znalosti otestovat.
Nová čerpací vysokotlaká stanice a podzemní potrubí přivádějící vodu k zasněžování Sportovně rekreačního areálu Vodník jsou hotové. Pro běžkaře to znamená výkonnější systém, snazší obsluhu a stabilnější podmínky pro tréninky i rekreační sportování. Areál ve vlastnictví města Vimperk je volně přístupný veřejnosti. „V minulosti byla voda přiváděna hadicemi taženými po povrchu. Provizorní systém byl málo výkonný, náročný na spuštění a odstavení a hadice byly náchylné k poškození. Nyní i díky investici vlastníka vodní nádrže pana Martina Paštiky provedené v nádrži a na jeho přilehlém pozemku je voda zcela vedena nově vybudovaným pevným podzemním potrubím a tlačena ke sněžným dělům
Architekti z ateliéru gogolák+grasse představí finální podobu své studie revitalizace areálu letní scény a arboreta ve Vimperku. Veřejné projednání se koná v pondělí 25. listopadu od 17 hodin v Městském kulturním středisku Vimperk. Studie definuje funkce jednotlivých částí areálu, krajinářské řešení a rozložení různých aktivit či objektů. Na základě studie bude město postupně areál rozvíjet podle svých rozpočtových možností či dotačních příležitostí. Příběh revitalizace začal už v roce 2019 zapojením občanů do přípravy zadání – Vimperáci si sami řekli, co vlastně od areálu očekávají a jak si představují jeho budoucnost. Na základě výstupu z participace se město rozhodlo uspořádat architektonickou soutěž
Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zvyšuje se druhová pestrost, přibývají velké, objemné stromy, navyšuje se podíl tlejícího dřeva, přirozená obnova malých stromků je stále velmi hojná a struktura lesů již není tak jednolitá, jako v minulosti.
Chladné teploty a sněhové srážky v posledních dnech přejí zimním sportům, zejména v horských oblastech. Například na Šumavě v pátek ráno leželo 5 až 20 centimetrů sněhu, na hřebeni okolo 40 cm. V Krušných horách ho bylo mezi 5 a 15 centimetry a v Jizerských horách od 10 do 35 centimetrů, uvedli meteorologové. Příznivé podmínky tak umožnily běžkařům v Jizerských horách vydat se do stopy, kterou si však zatím musí prošlapávat sami. Z lyžařských středisek zatím otevřel Monínec, kde je otevřená modrá sjezdovka.
Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal před pár dny prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
Poprvé v této sezoně spustili na železnorudském Špičáku, v nejvýznamnějším lyžařském areálu této části Šumavy, sněžná děla. Rozběhla se ve středu odpoledne a zatím chrlí umělý sníh na pár centimetrů přírodního pokladu na části dvou nejvyužívanějších tamních sjezdovek.
Zima o sobě dává vědět. O tom se přesvědčili v pátek dopoledne na Šumavě, kterou začal zasypávat čerstvý sníh. Podívejte se na video ze Železné Rudy i na fotografie z dalších obcí.
Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
Největší pískový betlém v Německu vzniká jen hodinu jízdy od Železné Rudy. V Deggendorfu na něm pracuje český sochař Jiří Kašpar.
Podcast Odtajněno se vrací do roku 1919, kdy v Železné Rudě povstala vojenská jednotka, obsadila Klatovy a táhla na sever. Skončila v Plzni.
Šumavské město Železná Ruda mění podobu, a to především díky rekonstrukcím či demolicím starých budov a výstavbě nových.
Svátek svaté Kateřiny (25. listopadu) otevírá temné a tajemné období, kdy jsou noci nejdelší, dny nejkratší a čarodějné síly mají obrovskou moc. Na svatou Kateřinu se konalo poslední posvícení. Poté už byly svátky klidnější až do masopustu v následujícím roce. Svátek svaté Kateřiny spadal do období, kdy se už většina zemědělských prací odbývala doma ve světnici, případně pod střechou stodoly nebo sýpky. Mlátilo se obilí, vozilo se do mlýna, aby se semlelo na mouku, sušilo se ovoce na zimu, připravoval se len na předení a ženy draly peří, které získaly z hus snědených na svatého Martina. Tak jako jiné
Kvůli vydatným srážkám, ať už sněhovým či dešťovým, a oteplení se na Šumavě začaly zvedat hladiny řek, především na Otavě. Znovu se ale ochladí a bude sněžit.
Ohlášená studená fronta, která přecházela přes jih Čech v noci na středu, za sebou zanechala spoušť v podobě větví a listí na silnici. Sněhu moc nepřibylo. Ten by měl podle předpovědi dorazit během dneška.
V sobotu večer ve Vimperku vyvrcholil 10. ročník mezinárodní literární festival Šumava Litera. Při závěrečném galavečeru 10. ročníku odborná porota udělila řadu cen. Jubilejního soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se v Městském kulturním středisku ve Vimperku, který je od počátku hostitelským městem Šumavy Litery a také ji finančně podporuje.
Meteorologové v úterý rozšířili výstrahu před silným větrem o varování před sněžením i vzestupem hladin řek. Intenzivní sněžení očekávají meteorologové během středečního rána a dopoledne na severovýchodě republiky, vzestupy hladin hrozí kvůli dešti v oblasti Šumavy od úterního podvečera.
Ti, kteří se nemohou dočkat sněhu na horách, už se začínají radovat. Na Šumavě napadly již desítky centimetrů a další přibude.
Kolikrát ještě Kolikrát ještě povede mne ta cesta mezi ořeším? Kolikrát ještě,smrky temné, se s vámi večer potěším? Kolikrát ještě,kroky moje, se zastavíte v kručinkách? Kolikrát,zbaven nepokoje, jda nepocítím žádný strach? Kolikrát ještě rozhlédnu se k šumavským horám modravým? Kolikrát ještě dny tvé rusé pod letním nebem pozdravím? Kolikrát ještě prodlévavě třpytivá jitra projdou mnou? Žampión v ovse,špičky v trávě vydychnou vůní houbovou? Kolikrát ještě budu z tebe naslouchat,kraji,vlnám žit? Studánko žabí,ptačí nebe zde chtěl bych věčné ticho pít. Země zamyšlená je považována za největší dílo Ladislava Stehlíka. Dílo je lyrickým i turistickým průvodcem po jihozápadních Čechách. Autor při svých