Zprávy z internetu
38. den zimy 2013/2014 přinesl například do Českých Budějovic teplotní rozptyl od -0,2 do 11,8 °C, takže byl teplotně dynamičtější. Nicméně, 38. den léta 2016 byl v metropoli jižních Čech ještě proměnlivější – v minimu svěžích 9,7 °C, v maximu hřejivých 28,1 °C. Připomeňme, že loňský 8. červenec byl v Českých Budějovicích tak trochu „mimo“ [...]
Léto je ve Středomoří v plném proudu, bouřky se objevují jen výjimečně, odpolední teploty vzduchu na většině míst překračují tropickou třicítku a ve vnitrozemí středomořských států vystupují nad 35 °C. Ani v příštích dnech by se počasí moc měnit nemělo, i dál bude převažovat teplo a slunečno. Díky vysokým teplotám je Středozemní moře prohřáté nejčastěji na 23 až 27 °C, podobně je na tom i Černé moře. Naopak jen pro otužilce je Baltské nebo Severní moře, teplota vody při pobřeží je jen kolem 17 °C.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/103494/103494-635622855365676821-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Cyklista spadl z kola na Kvildě. Měl velké štěstí, havaroval poblíž stanice horské služby. Jeden z jejich členů tak ihned začal s oživováním.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/141708/141708-635821356393140127-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Hodnoty pod bodem mrazu naměřili meteorologové v pátek ráno na Šumavě, teploty ale klesaly celkem nízko i na dalších místech. V příštích dnech se ovšem oteplí!
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/999/39991-icon1-joeei.jpg)
Letní knižní novinky nás zavedou na Šumavu minulého století, na cesty současné hrdinky, do Berlína dávnější doby i do viktoriánské Anglie. A samozřejmě nechybí audiokniha ani komiks.
Hlavní a největší město Jižní Austrálie hlásí v tomto týdnu poměrně dost chladné počasí. Hned pondělí si vynutilo nový zápis do adelaidských meteodějin – v centrální části města bylo v odpoledních hodinách nanejvýš 11,5 °C. Jednalo se o nejnižší registrovanou Tmax 4. července, v rámci Tmin se už nic mimořádného nedělo – dne 4. 7. [...]
Kemp Antýgl nedaleko Rokyty a jednu z nejnavštěvovanějších technických památek Vchynicko-Tetovský kanál, včetně informačního střediska Správy NP Šumava na Rokytě, propojuje nový mostek přes řeku Vydru. Nahradil tak nevyhovující lávku v havarijním stavu, která sloužila do jara letošního roku.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/888/558881-icon1-5mw8q.jpg)
Rašeliniště, kterým se na Šumavě říká slatě, leží v první zóně našeho největšího národního parku. Správa parku do těchto míst organizuje výpravy s průvodcem, který umožní poznat život v místech, kde člověk nijak nezasahuje. Navštívit Černohorský močál lze i jako dobrovolník a pomoci s jeho opravou.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/103494/103494-635622855365676821-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Ve čtvrtek 7. června spadl z kola na cyklostezce mezi Statečkem a Hamry na Šumavě muž ve středním věku a způsobil si těžká zranění. Na místo byla zavolána horská služba a následně byl povolán i vrtulník.
Za studenou frontou, která v noci na včerejšek přešla přes ČR, k nám proniknul chladný vzduch. Ten spolu s nočním vyjasněním a uklidněním větru včera večer a v noci na dnešek přinesl poměrně studené dnešní ráno. Nejnižší noční teploty totiž klesly většinou na 11 až 6 °C, průměr nejnižších nočních teplot v ČR byl 8,5 °C. Nejtepleji měli dnes ráno v Teplicích, kde teplota vzduchu klesla na 12,7 °C, naopak ve vyšších a středních polohách teploty klesly místy i pod 5 °C.
Po dosažení meteorologického rekordu často přichází výraznější troposférická změna. Příkladem může být první týden loňského září: V úterý 1. září hlásilo celé Česko teplé až horké počasí – v Peci pod Sněžkou v maximu 28,4 °C (na Rhodosu 28,6 °C), v Doksanech Tmax 34,9 °C (na Džerbě 32,9 °C) a v Javorníku až oněch 37,4 [...]
Včerejší nejvyšší denní teploty vystoupily v ČR na 24 až 29 °C. Průměrná denní teplota vzduchu byla 1,4 °C nad dlouhodobým průměrem. Za studenou frontou, která v noci na dnešek přešla přes naše území k východu, k nám pronikl chladnější vzduch, takže dnešní nejvyšší odpolední teploty očekáváme v rozmezí 17 až 21, na jihovýchodě území až 24 °C. V dalších dnech očekáváme opět oteplování, které bude vrcholit v neděli a v pondělí odpoledními teplotami kolem 30 °C.
Studená fronta utnula v pondělí odpoledne v ruské metropoli letní až tropický průběh července 2016 a přidala k tomu silnou bouřku. Ale postupně. V pátek 1. července se Moskva dočkala 29 °C, v sobotu 2. července v maximu znovu 29 °C, v neděli 3. července se moskevská teplotní křivka vyhoupla na 30 °C, konal se [...]
V současné době je rekreace na polském a německém pobřeží Baltického moře spíše pro otužilce: teplota mořské vody jen kolem 18 °C, maximální teplota vzduchu jen o 2 °C vyšší. O něco tepleji je na západním pobřeží Francie: 21 až 26 °C, směrem k Pyrenejskému poloostrovu až k 30 °C. Teplota vody kolem 20 °C. Daleko příznivější je počasí ve Středomoří: maximální teploty většinou nad nebo kolem tropických 30 °C, na tureckém pobřeží Egejského moře nad 35 °C. Nejtepleji je v Tunisku, kde včera teploty vystoupily až k 40 °C.
Přehrada Kamýk nad Vltavou je vyrovnávací vodní nádrž pod Orlickou přehradou na Vltavě. Vlastní přehrada Kamýk je asi kilometr proti proudu od obce Kamýk. Za normálního stavu vody až k této přehradě dosahuje vzdutí přehrady Slapy. Od obce Kamýk další asi tři kilometry po proudu se nachází Velká, což je místní část spadající pod obec Kamýk, a kousek dál je Roviště. V těchto místech již je jasně patrné vzdutí přehrady Slapy, ale přesto zde voda ještě připomíná spíš řeku než přehradu, i když řeku širokou a pomalu tekoucí.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3655704--img--1-300x200p1.jpeg)
Ideální podmínky mají vodáci na začátku prázdnin na všech jihočeských řekách. Platí to i o Teplé Vltavě, která protéká cennými úseky první zóny Národního parku Šumava. Ochránci ale regulují počet lodí, které řeku splouvají.
Ze statistického pohledu je nepříliš pravděpodobné, aby se v České republice opakovalo léto 2015 – momentální průběh pracovně i školně nejuvolněnějšího ročního období a aktuální výhledy na jeho meteobudoucnost s tím prozatím souhlasí. Statisticky by tomu na první pohled tak být nemuselo, pokud vezmeme například Doksany a zprůměrujeme všechna hodinová měření, zjistíme, že ve dnech [...]
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/857/558571-icon1-xjf5w.jpg)
Nebylo to poprvé, kdy nacisté využili proti protivníkovi československá předválečná opevnění. Na severní Moravě se v nich bránili mezi Opavou a Ostravou velmi zuřivě. Také na západě Čech, na Šumavě se na nich na chvíli zachytili.
Chladnější a sušší vzduch a také uklidnění větru měly „na svědomí“ dnešní poměrně chladné ráno v ČR. Noční teploty ve 2 m nad zemí klesaly nejčastěji na 11 až 7 °C a ojediněle i níže. Mezi nejstudenější oblasti patřil sever a západ Čech, kde se nejnižší teploty místy pohybovaly kolem 5 °C. V Krušných a Jizerských horách byly zcela výjimečně zaznamenány i záporné teploty. Zcela nejnižší teplota byla naměřena na stanici Kořenov-Jizerka, rašeliniště: -1,9 °C (viz 1. tabulka).
Zatímco loňský 2. červenec byl v České republice díky tlakové výši meteorologicky tak trochu nudný a vzhledem k nejvyšším odpoledním teplotám okolo 27 až 31 °C i tropický, ten letošní byl o něco záživnější, a to zásluhou studené fronty, za níž následovala advekce chládku od Atlantického oceánu. Se sobotní studenou frontou souvisely také bouřky a [...]