Zprávy z internetu
V obci Červená Hora na Náchodsku se v úterý 24. května 2016 kolem 14 hod. SELČ vyskytlo tornádo. Některé průběžné informace, včetně fotodokumentace škod, se již objevily na FB ČHMÚ (Odkaz č.1) a podrobnější informace se v nejkratší možné době objeví také na webových stránkách věnovaných dokumentaci výskytu nebezpečných průvodních jevů bouřek — Tornáda...a jevy příbuzné na území České republiky (Odkaz č.2).
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/111200/111200-635622862230833141-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Areál Ski&Bike Špičák na Šumavě už finišuje s posledními přípravami na letošní letní sezónu. Areál v létě patří především bikerům a ti se mohou na těšit na zlepšení. Novinku přinese i rozhledna.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3634002--img--1-300x200p1.jpeg)
Zahájení devatenácté novodobé plavební sezony sledovali o víkendu na Jeleních Vrších návštěvníci Šumavy z Čech, Německa i Rakouska. Poprvé v letošním roce plulo Schwarzenberským kanálem dříví.
Včerejší bouřky, které se začaly vytvářet po 14 h SELČ, byly místy doprovázené přívalovým deštěm a kroupami. Největší úhrny srážek byly naměřeny ve Středočeském kraji v podvečer a večer na postupujících bouřkách. Bouřky postupovaly v jižním proudění z Příbramska do Ústeckého kraje k Ústí nad Labem. Extrémní úhrn 89,8 mm byl naměřen na stanici Hvozdec, Mrtník u Hovořovic. Tento úhrn zachycuje i extrémní krupobití, které se v této lokalitě vyskytlo. Kroupy vytvořily souvislou několikacentimetrou vrstvu.
Poslední týden měsíce května, poslední třetiny meteorologického jara, u nás otevřela zvlněná studená fronta. Ve 14 hodin SELČ byl její vliv nejakčnější v jihozápadním sektoru Česka – na animovaných záběrech z družice Meteosat byly na Šumavě jasně zřetelné aktivní sopky chrlící popel. Řeč je samozřejmě o zdejších stacionárních bouřkách, které při pohledu z vesmíru [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/153900/153900-635996133963013727-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Návštěvnické centrum Srní ukazuje zvířata v jejich přirozeném prostředí. Ve velkém výběhu tu můžete pozorovat vlky. Teď se ukázala i malá vlčata narozená v květnu.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3471542--img--1-300x200p1.jpeg)
Dlouhodobé průtoky západočeských řek jsou výrazně podprůměrné. Nejhůře jsou na tom podzemní vody. Pro zemědělce je to nejistota do budoucna, Šumava už zavodňuje.
Šumava - Současné dva vozy Nissan Leaf nejsou jediné, které už Správa parku vyzkoušela.
Vimperk – Národní park Šumava má mezi chráněnými územími v České republice v mnoha ohledech výjimečné postavení. Nyní k řadě specifik přibude další. Šumava by se měla stát nejpřístupnějším národním parkem v republice pro všechny majitele elektromobilů.
Vimperk – Šumava by mohla být v dohledné době mnohem vstřícnější k návštěvníkům, kteří by se sem chtěli vydat v elektromobilech.
Od října 2004 do října 2005 bylo v Sydney, největším městě Austrálie, pozorováno celkem 217 nocí, které nešly pod 12 °C – do nedávné doby se v tomto ohledu jednalo o rekordní záležitost. V přítomné době už však Sydney hlásí celkem 230 nocí, v nichž rtuť teploměru setrvala nad 12 °C. Rekord byl [...]
Tropický den je den, kdy byla zaznamenána maximální teplota 30 °C a vyšší. Dnes se tak stalo na 7 stanicích (viz. 1. tabulka) v západních a středních Čechách. Dnešní den je proto letošním prvním dnem s tropickou teplotou v ČR. Na 13 stanicích (z celkových 145 měřících v ČR 30 a více let) padl teplotní rekord k dnešnímu dni, z nichž nejdelší řadu měření měla stanice v obci Nepomuk (měří 70 let). Všech 13 stanic se nachází v západní polovině Čech, z nichž 7 s nejdelší řadou pozorování je uvedeno v 2. tabulce.
Šumava – Horská služba Šumava musela zasahovat v sobotu u devětapadesátiletého muže, který se vydal z Jeleních vrchů domů do Nové Pece a přitom spadl do Schwarzenberského kanálu a zranil se tak, že k němu zdravotníci raději povolali i vrtulník. Ten ale nakonec nebyl potřeba.
Dnes začíná druhý tenisový Grand Slam sezóny, French Open v Paříži. První hrací den počasí tenistům moc přát nebude. V Paříži by mělo být v neděli deštivo a taky chladno, nejvyšší teploty budou jen kolem 16 °C. Během pondělí se začne počasí pomalu zlepšovat, proměnlivou oblačnost doplní už jen přeháňky, zůstane ale chladno, odpoledne kolem 17 °C. V úterý by mělo převažovat slunečné počasí. Od středy se oteplí, bude mezi 20 až 25 °C, ale zejména v odpoledních hodinách se objeví přeháňky, postupně i bouřky.
Při současném květnovém počasí teplota vody ve vodních plochách a přehradách pozvolna a nepravidelně stoupá. Podle údajů podniků Povodí teplota vody dnes v 7 hodin ráno dosahovala v přehradě Nechranice 16 °C, Orlík, Slapy, Hracholusky, Jesenice u Chebu a přehrada v Jablonci nad Nisou uvádějí 15 °C, Seč u Chrudimi 14 °C, trochu chladnější je Lipno s 13 °C. Chladnější jsou přehrady ovlivněné vltavskou kaskádou, Kamýk a Štěchovice 11 °C.
Šumava, 21. května 2016 – Devětapadesátiletý muž, který se vydal z Jeleních vrchů domů do Nové Pece, spadl do Schwarzenberského kanálu a zranil se tak, že k němu zdravotníci povolali i vrtulník.
Prvních dvacet dní května jako celek bylo v ČR zhruba o 0,8 °C chladnější ve srovnání s průměrem za období 1981-2010. Mohou za to hlavně dva vpády chladnějšího vzduchu. Ten první, kratší, se odehrál kolem 4. května, delší a výraznější kolem 15. května. V posledních dnech se začalo znovu oteplovat a od včerejška už jsou průměrné denní teploty nad dlouhodobým normálem.
51,0 °C, Phalodi, Rádžasthán, Indie, čtvrtek 19. května 2016. Tak lze jasně a stručně shrnout životní cestu nového totálního teplotního maxima na tomto subkontinentu (původně 50,6 °C z roku 1956 z města Alwar ve státě Rádžasthán). 24 °C, kolem této hodnoty se motaly páteční nejvyšší denní teploty v České republice, a to například [...]
Od soboty 21.5. přibližně do úterý 25.5. očekáváme nad naším územím přechodné snížení množstí celkového ozonu na hodnoty kolem 350 Dobsonových jednotek (D.U.). To odpovídá podnormálnímu až silně podnormálnímu stavu. V důsledku tohoto poklesu očekáváme maximální denní hodnoty UV-indexu v rozmez 6 až 6,5, což už jsou poměrně vysoké a typicky letní hodnoty.
Tropický cyklón Roanu působí velké problémy v Bengálském zálivu. Na Srí Lance napršelo místy přes 300 mm, následkem byly mimo povodní i rozsáhlé sesuvy půdy, několik mrtvých a více než 130 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Dále postupoval tropický cyklón přes jihovýchod Indie, nejhůře postižený byl stát Ándhra Pradéš, ve městě Kakinada napršelo 234 mm.