Zprávy z internetu
Železná Ruda – V úterý před 21. hodinou vyjížděli záchranáři do Železné Rudy k 25letému muži z Chebska, který se pokusil o sebevraždu.
Tlaková níže, která bude v příštích dnech postupovat přes střední Evropu k severovýchodu, přinese nejen vydatnější srážky, ale i výrazné ochlazení. Zatímco dnes odpolední teploty očekáváme mezi 19 až 23 °C, v neděli bude podstatně chladněji a odpolední teploty pravděpodobně nepřekročí 15 °C.
Již 4 miliardy let déšť skrápí zemi a dešťová voda proniká horninami, aby si našla cestu do moře. S sebou nese rozpuštěnou sůl. V průběhu geologické historie obsah soli v moři pozvolna stoupá. Baltské moře, které má v důsledku nízkých teplot je 8x méně slané než Perský záliv. Pokud by se dnes vypařila voda ze [...]
Česká republika, zkráceně Česko, na Švédsko, dlouze Švédské království, v posledních dnech nestačila. V pondělí 9. května činilo vzájemné skóre 25:27 a v neděli 8. května čili na Den matek prohrála naše vlast 23:28. Řeč samozřejmě není o hokeji či jiném sportu, nýbrž o troposféře, resp. nejvyšších hodnotách zaznamenaných na síti synoptických stanic – Švédové, [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/2815535--img--1-300x200p1.jpeg)
Návštěvnická centra na Šumavě lákají turisty na nové přírůstky nebo komentované prohlídky. Nové sovy ve voliérách, vlci na Srní a rysí pár jsou plánované atrakce pro návštěvníky na tuto sezónu.
Všechny povětrnostní situace se podle synoptické typizace, používané v ČHMÚ, rozdělují na 28 typů. Jeden z typů je "cyklóna nad střední Evropou", který patří mezi méně frekventované situace. Podle statistiky z posledních 10 let se vyskytuje v průměru jen 6 dnů v roce. V létech 2009 a 2015 se nevyskytl ani jednou a naposled byl typ "C" ve střední Evropě 19. listopadu 2014. Typické počasí pro tuto situaci je velká oblačnost a rozsáhlejší srážky, které mohou být i velmi vydatné. V některých případech dochází až k povodňovým situacím.
Šumava, 8. května 2016 – Během víkendových dvou dnů cvičili záchranáři Horské služby Šumava na Špičáku záchranu osob z lanovky a zdravotnické techniky pro tzv.
Nad severem Balkánského poloostrova se v úvodu tohoto týdne zdržovala výšková níže, což bylo mimo jiné zřetelné na záběrech z družice Meteosat. Její vliv se v omezené míře projevil také ve střední Evropě, a to jak na Slovensku, tak i v Polsku a Česku. Mezi 16. a 17. hodinou byl pěkný pásek kupovité oblačnosti k [...]
Během několika posledních teplejších dnů se zvyšuje i teplota vody v přehradách, vodních nádržích i řekách. A to natolik, že na březích vodních ploch se už vyskytuje více lidí, než při otužileckých akcích na Štěpána a na Nový rok. Přitom teplota vody je většinou poněkud nižší, než loni touto dobou.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/869/548691-icon1-mgjb9.jpg)
A jitra jsou zde tichá, zrovna jako v sovětském válečném dramatu. Rána na Chalupské slati u Borových Lad jsou jedinečná, jedno z nejhezčích míst Šumavy má ale působivou atmosféru v každé době. I když se na podzim setmí a z okolních lesů se ozývá táhle hluboké bučení roztoužených jelenů.
Podle lidových pranostik je největší nebezpečí výskytu jarních přízemních mrazů ve dnech kolem svátku tzv. "ledových mužů" (Pankrác, Servác a Bonifác). Ve skutečnosti je výskyt pozdních jarních mrazů z roka na rok v jiném období. O nebezpečnosti rozhoduje i předchozí průběh zimy a jara. Čím je teplejší, tím je vegetace dříve vyvinutá a tím je větší pravděpodobnost poškození mrazem. Letos došlo k významnému ochlazení a následnému poklesu teplot pod bod mrazu v nočních a ranních hodinách po 17. dubnu a zejména po 23. dubnu.
V pondělí 9. května 2016 odpoledne se odehraje nad územím České republiky v téměř celém průběhu poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Úkaz nastává průměrně 13× za století a v Česku byl naposledy pozorovatelný v květnu roku 2003. Jde tedy o mimořádný přírodní jev. K pozorování je však třeba přistupovat obezřetně s ohledem na bezpečnost, neboť nechráněný pohled na Slunce s Merkurem může vážně poškodit zrak.
Prachatice – Sportovní střelba je jedním ze sportů, který bude k vidění na letní olympiádě v Rio de Janeiru. Olympijskému sportu se léta věnují také v Prachaticích. Spolku sportovních aktivit Šumava – ZO Střelnice Prachatice v posledním roce přibývá členů. Podle slov předsedy spolku Josefa Amorta, není týden, aby se někdo nový nehlásil.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/853/548534-icon1-g3oq2.jpg)
Jedna z perel Šumavy, běžně nepřístupné prameniště Blanice ve vojenském újezdu Boletice, bude v sobotu 14. května mimořádně otevřené pro omezenou skupinu návštěvníků. Prohlídku nabízejí Vojenské lesy a statky v rámci Týdne lesů. Exkurze bude spojena s výstupem na Knížecí stolec, možná uvidíte i Alpy.
K nepříliš hlubokému Severnímu moři, které zaplňuje prostor mezi Velkou Británií, jižní Skandinávií, Německem, Holandskem a Belgií, se za sluníčkem a teplem obvykle moc často nejezdí. V neděli 8. května, na Den matek, však právě pobřeží Severního moře patřilo k nejteplejším přímořským oblastem ve smyslu celého evropského kontinentu. Při pohledu na mapu nedělních odpoledních teplot [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/152811/152811-635983046392410225-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Extrémní výkony záchranářů Horské služby Šumava byly o víkendu k vidění na Špičáku. Záchranáři nacvičovali zásah evakuace z lanovky. Podívejte se na fotky!
V pondělí 9. května 2016 odpoledne se odehraje nad územím České republiky v téměř celém průběhu poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Úkaz nastává průměrně 13× za století a v Česku byl naposledy pozorovatelný v květnu roku 2003. Jde tedy o mimořádný přírodní jev. K pozorování je však třeba přistupovat obezřetně s ohledem na bezpečnost, neboť nechráněný pohled na Slunce s Merkurem může vážně poškodit zrak.
I přes vyjasněnou oblohu a slabý vítr byla noc na dnešek v porovnání s nocí na včerejšek (6. května) v rámci ČR v průměru o 1 °C teplejší. Čechy (zejména severní) se ohřály více než Morava, severní Morava a Slezsko byly dokonce v průměru o několik desetin stupně chladnější.
Západní Evropu omýval o šestý den pátého měsíce letopočtu 2016 teplý vzduch mající původ na jihu Středozemního moře. A bylo tomu tak i ve večerních hodinách, což se odrazilo na teplotách. Gent, několikasettisícové město situované na západě Belgie, naměřil před víkendem až 25,3 °C, pátek tu byl tedy klasifikován jako letní den. Rovněž šlo o [...]
Noc na dnešek byla hlavně v Čechách jasná a bezvětrná. V důsledku toho klesaly noční teploty (následkem tzv. radiačního ochlazení) ve 2 m nad zemí nejčastěji na 7 až 2 °C, ojediněle i níže. Mezi nejstudenější oblasti patřilo Pošumaví a sever a severovýchod Čech (viz. 1. obrázek), kde byly zaznamenány i záporné teploty ve 2 m nad zemí. Zcela nejnižší teplota byla naměřena ve Volarech: -4,4 °C (viz. 1. tabulka).