Zprávy z internetu
Česká republika, včetně Národního parku Šumava, zažívá velmi suché období. Počínající jaro sice ozelenilo krajinu, ale podle aktuálních dat každá oblast Šumavy trpí určitým stupněm sucha. Situace není jednoduše řečeno v normálu. A má svá rizika.
Na webových stránkách věnovaných Šumavě a Bavorskému lesu se lze dočíst: Divoce romantickou soutěsku Steinklamm, která se nachází mezi obcemi Spiegelau a Grafenau, by měl každý milovník přírody jednou projít. A s tím nelze než souhlasit.
Česká republika, včetně Národního parku Šumava, zažívá velmi suché období. Počínající jaro sice ozelenilo krajinu, ale podle aktuálních dat každá oblast Šumavy trpí určitým stupněm sucha. Situace není jednoduše řečeno v normálu. A má svá rizika.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/sumava_27.jpg)
Česká republika, včetně Národního parku Šumava, zažívá velmi suché období. Počínající jaro sice ozelenilo krajinu, ale podle aktuálních dat každá oblast Šumavy trpí určitým stupněm sucha. Situace není jednoduše řečeno v normálu. A má svá rizika.
Další tisíce stromků byly vysázeny během víkendu na Šumavě díky projektu spolku WeLoveŠumava. Zájem lidí je stále obrovský, i když počasí někdy nepřeje.
Milovníci cykloturistiky se mohou i letos těšit na oblíbené Jihočeské cyklobusy, které vyjedou do terénu již v sobotu 17. května. V provozu budou až do 12. října a nabídnou spojení na 11 linkách napříč regionem i do okolních krajů a přeshraničních oblastí. Síť cyklobusů umožňuje pohodlnou přepravu cyklistů i s koly do atraktivních lokalit, odkud se lze vydat na výlety po značených cyklostezkách. Trasy jsou navrženy tak, aby pokrývaly nejen turisticky oblíbené oblasti, jako je Šumava, Novohradské hory, Lipensko nebo Třeboňsko, ale také méně známá místa vhodná pro cyklisty všech úrovní. „Jihočeské cyklobusy se staly neodmyslitelnou součástí letní turistické
Po nebi šedivá mračna plují a vítr z nich se k zemi snáší a lány trávy zelené, ve vlnách svých rozfoukává. A ta tráva vlnící se, leccos tady skrývá… Nedaleko Nového Údolí, stávala stará hájovna. Dodnes tu po ní ještě stopy jsou, nízké zdivo základů a v něm spáry mezi kameny vymazané a různě okolo kdejaké další památky na lidské sídlo. Co ale upoutá snad nejvíce, jsou tři stromy, jež na zemi mezi sebou pomyslný trojúhelník tvoří. Snad uprostřed něho v ochraně těch stromů věkovitých kdys stál či státi měl křížek pro zdejší kraj tak typický. Okolo s jarem
Trať Volary – Nové Údolí – Passau, která přivezla další turisty, stala se důležitým dopravním prostředkem a pracovníci drah se těšili úctě, ač Nové Údolí nikdy nemělo stálého výpravčího. Stalo se tak v roce 1910, kdy se od Volar a Černého Kříže přivinuly železniční koleje, aby překročily státní hranici a pokračovaly do bavorského Haidmühle a Pasova. Místní se z toho však neradovali příliš dlouho. Jenže, pak přišel nechvalný rok 1938 a pro nás potupná Mnichovská dohoda. Nejdříve české obyvatele, dosazené do státní správy po roce 1918, vyhnali z jejich chalup Němci, devět let poté zase Češi vyhnali Němce. To
Poslední roky dával kůrovec lesním hospodářům na jihu Čech pořádně zabrat. Bojovali s ním v Národním parku Šumava, na Jindřichohradecku i na Písecku. Nyní to vypadá, že těžba lýkožroutem napadených stromů bude zase nižší. Lesníkům v boji pomáhají moderní technika i vědci z českobudějovického Biologického centra.
Na Šumavě téměř týden přetrvávají ranní mrazy. Ve středu 14. května meteorologové naměřili u Kvildy minus 8,6 stupně Celsia, což byla nejnižší hodnota v České republice. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
Na Šumavě v úterý ráno opět mrzlo. Meteorologové zaznamenali nejnižší hodnotu na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku, bylo tam minus 8,8 stupně Celsia. Jde o překonání 20 let starého rekordního minima, které činilo minus osm stupňů Celsia, řekl Petr Frühbauer z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Přízemní mrazíky byly i jinde v Česku.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1700300046_P2023111802180.jpg)
České Budějovice - Na Šumavě téměř týden přetrvávají ranní mrazy. Dnes meteorologové naměřili u Kvildy na Prachaticku minus 8,6 stupně Celsia, což byla nejnižší hodnota v České republice. ČTK to řekla...
Přes den jako v červnu, v noci jako v únoru. Na Šumavě v úterý 13. května ráno opět mrzlo. Nejnižší hodnota byla na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku minus 8,8 stupně Celsia, což znamenalo překonání 20 let starého rekordního minima, které činilo minus osm stupňů Celsia.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1446465550_P201511020462501.jpg)
České Budějovice - Na Šumavě dnes ráno opět mrzlo. Nejnižší hodnota byla na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku minus 8,8 stupně Celsia, což znamenalo překonání 20 let starého rekordního minima,...
Plné náměstí zahájilo turistickou sezonu v Klatovech během koncertu zpěvačky Olgy Lounové, která diváky nadchla svou lidskostí a laskavostí. Obdarovala i zřejmě nejstaršího tanečníka z řad diváků. Během rozhovoru promluvila i o Rallye Šumava.
Stanice u šumavské Kvildy naměřila v pondělí 12. května ráno minus 8,5 stupně Celsia. Jednalo se o nejchladnější místo v České republice. Ranní mrazy mohou být i v příštích dnech, vyplývá z předpovědi. ČTK to řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
Chladné období pokračuje. I v novém týdnu jsou noci stále chladné. V pondělí se vyskytly četné přízemní mrazíky, a i ve dvou metrech nad zemí na mnoha místech mrzlo. Nejnižší teplotu zaznamenali na Šumavě.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1620029561_P2021050302190.jpg)
České Budějovice - U šumavské Kvildy na Prachaticku naměřili dnes ráno minus 8,5 stupně Celsia. Jednalo se o nejchladnější místo v České republice. Ranní mrazy mohou být i v příštích dnech, vyplývá...
Pavel, náš dnešní mašinfíra, nás sveze po nejkrásnějších místech Chodska. V malebném podzimním dnu se projedeme podhůřím Českého lesa a Šumavy. Z Brejlovce Kladenské dopravní a strojní objevíme trať 185 mezi Domažlicemi a Klatovy.