Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Ve středu 6. března se České poště podařilo prodat objekt v šumavské obci Borová Lada. Historie poštovního úřadu v samém srdci Šumavy sahá do roku 1902. Tím, že Česká pošta budovu prodala v aukci, ale pošta neskončila. Pod svá křídla si ji vzala už před několika lety obec jako Poštu partner.
/VIDEO/ Fotopasti společnosti Alka Wildlife visí v lesích Šumavy a jejím předhůří mnoho let. Ač mapují hlavně populaci rysa, nyní zachytily i kamzíka. Zařízení také ukázala, že populace rysa, který byl na Šumavu opětovně nasazen v minulém století, už se rozšířila asi na sto dvacet jedinců.
• STARÁ ŠUMAVA: Luzenské údolí a Modrý sloup • Fotografie ze starého alba • RECEPTY ZE ŠUMAVSKÉ VESNICE: Buchtičky ctihodné (Strašínsko)
Šumavský národní park vytěžil v loňském roce 275 tisíc metrů krychlových dřeva, což je o pět tisíc více než v roce 2022. Důvodem nárůstu je těžba stromů napadených kůrovcem. Tomuto škodlivému broukovi, se kterým se lesníci dlouhodobě potýkají, prý v loňském roce přálo počasí.
Emil Kintzl, který byl známý svou znalostí Šumavy, opravováním a instalováním křížků, lyžováním, má svého nástupce. V jeho šlépějích v některých oblastech pokračuje Radek Mařík z Husince na Prachaticku, který se šumavskou legendou spolupracoval.
Emil Kintzl, který byl známý svou znalostí Šumavy, opravováním a instalováním křížků, lyžováním, má svého nástupce. V jeho šlépějích v některých oblastech pokračuje Radek Mařík z Husince na Prachaticku, který se šumavskou legendou spolupracoval.
Tlející dřevo a jeho význam pro přírodu a obnovu lesa. To je letos téma přednášek či vycházek pro veřejnost v Národním parku Šumava. Jeho správci chtějí lidem vysvětlovat, že odumřelé dřevo není mrtvé, ale slouží jako prostor a zásobárna živin pro nový život.
Pro české i německé turisty je to výborná zpráva. Waldschmidthaus, nejvýše položená horská chata v Bavorském lese, která bývala oblíbenou zastávkou při výpravě na Velký Roklan na německé straně Šumavy a která je nyní zavřená, se dočká rekonstrukce a dokonce i nové přístavby. Informoval o tom Národní park Bavorský les (NPBL).
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/tezbastromu.jpg)
Šumavský národní park (NP) loni vytěžil přes 275 000 krychlových metrů dřeva. Je to přibližně o 5000 krychlových metrů víc než v roce 2022. Největší část těžby v loňském roce představovalo kůrovcové dřevo. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Deset let už probíhá soutěž o nejlepší populárně naučný článek popisující výzkumy na území Šumavy zvaná Šumavská mozkovka. Aktuální desátý ročník prokázal, že tato soutěž je zajímavá jak pro samotné účastníky, tak i pro hlasující čtenáře.
I přes složitou ekonomickou situaci, kdy kvůli změně rozpočtového určení daní přijde o významnou část příjmů z kasin, neustupuje město Železná Ruda od podpory spolkové činnosti a potřebných investic.
Situace: Příliv teplého vzduchu od jihovýchodu kolem tlakové níže nad Itálií bude postupně slábnout. Tlaková níže bude postupovat přes Středomoří k východu a po její zadní straně k nám pronikne chladnější vzduch od severovýchodu. Ve čtvrtek se k nám rozšíří výběžek tlakové výše nad Skandinávií a od severovýchodu k nám bude proudit chladnější vzduch. Koncem období postoupí ze západní do střední Evropy brázda nižšího tlaku vzduchu. Předpověď na pondělí 4. března: Zpočátku místy mlhy nebo nízká oblačnost, zejména v Čechách a na západě Moravy. Jinak většinou polojasno a postupně ojediněle přeháňky nebo slabý déšť, zejména na severu a severovýchodě. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při malé oblačnosti
Za případné změny učiněné pořadateli po zveřejnění pozvánky redakce Za krásnější Vimperk nezodpovídá. SO 2. 3. INDIÁNSKÝ KARNEVAL 15:00 – MěKS Srdečně zveme malé i velké na indiánský karneval plný hudby, barev, her a soutěží. Vstupné: 70 Kč OLDIES DISCO 19:00 – Vodník NE 3. 3. INDIÁNSKÝ KARNEVAL 15:00 – MěKS Srdečně zveme malé i velké na indiánský karneval plný hudby, barev, her a soutěží. Vstupné: 70 Kč ST 6. 3. HRAVÉ DOPOLEDNE V KNIHOVNĚ 9:00 – knihovna Dopoledne plné her, čtení, tvoření a další zábavy – na své si přijde každý! Vhodné pro všechny školou
Třetí postní neděle se nazývá Oculi, neboť antifona (vyňatý verš z Písma svatého) pro tento den začíná slovy Oculi mei semper at Dominum (Mé oči stále vyhlíží Pána). V lidové tradici získala přídomek kýchavá či kýchavná. Zatímco v 9. a 14. století kýchání nevěštilo nic dobrého (kýchání patřilo mezi zvláštní, nevysvětlitelné jevy, které si lidé spojovali s působením nadpřirozených sil; odraz těchto představ se nám zachoval v mnoha zajímavých pořekadlech a pověrách), v jiných historických etapách bylo vnímáno jako žádoucí. Pověry jsou sice jen pověry, ale říkalo se, že kdo v tuto neděli třikrát za sebou kýchne, bude celý
Policisté vyjížděli ve čtvrtek ráno ke střetu vozidla s vlkem. Zvíře vběhlo pod kola jedoucímu řidiči na silnici v úseku mezi Volary a Blažejovicemi na Prachaticku. Vlk na místě uhynul, převzali si ho správci národního parku Šumava.
Miloval Šumavu tělem i duší. Legendární Šumavák Emil Kintzl svůj život zasvětil Šumavě, kde léta osazoval křížky. Jeho kříž se tyčí na vrcholu sjezdovky Lišák v Kašperských Horách, o jejíž rozjezd se zasloužil a kde bohužel jeho život i skončil.
Pokud se momentálně chcete vydat za lyžovačkou někam, kde leží dostatek sněhu, ale nechce se vám vážit dlouhá cesta do Alp, můžete zkusit nejvyšší horu Šumavy, tedy Velký Javor. Leží sice už na německé straně Šumavy, nicméně jen pár minut od českých hranic. Momentálně jsou kromě dětské části na Turnhofu v provozu všechny hlavní sjezdovky a leží na nich kolem 40 centimetrů sněhu.
Mohu tam hodiny bloudit, celé dny trávit – zelená říše vod a mechů, ticha a ostřic se neomrzí. Sám v sebe se uzavírá svět šumavských rašelin: málokdo z lidí, kteří žijí pod horami, tuší, jaká krása a samota se skrývá za hradbami klečových polí, na rašelinných loukách obklopených lesy. Rozlehlá náhorní luka s temnými skvrnami tu a tam roztroušených smrků, nízké nebe, hradba zamlženého lesa, za níž lze tušit labyrint slatí a rašelinišť, nepravděpodobné fantómy lišejníkem porostlých stromů s větvemi – údy, vrostlými do tlející země, anebo jezera temná jak ďáblovo svědomí, to vše v podivném zádumčivém svitu silně
Šumavská příroda táhne skoro stejně jako za pandemie covidu. Letos se správa parku zaměří na téma tlejícího dřeva, protože dotazníkový průzkum ukázal, že bezmála polovina lidí na otázku ohledně krásy Šumavy odpověděla, že se cítí smutně při pohledu na plochu s odumřelými stromy.
Doslova ve švech praskal sál Horského klubu v Kašperských Horách, kde se konalo vzpomínkové setkání na Emila Kintzla, který by se právě v pátek 23. února dožil 90 let. Podvečerem provázely vzpomínky, ale byla pokřtěna také nová kniha Šumavská legenda Emil Kintzl, kterou napsal Jan Fischer. Ten rovněž zavzpomínal na deset let natáčení Zmizelé Šumavy.