Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Také na okresní a krajské fotbalové soutěže dolehla aktuální situace kolem koronaviru a jarní část všech amatérských soutěží byla zrušena. Zástupci dvou lokálních týmů TJ Šumavan Vimperk a SK Čkyně se tento čas ale rozhodli využít k dobrým skutkům - společnými silami připravily na sobotu 16. května Derby, které svět neviděl!
Lipan je lososovitá ryba, která vyniká pestrou barevností především samců, s velkou, duhovými barvami hrající ploutví. Dnes je v České republice stále vzácnějším druhem, jehož početnost je trvale snižována především intenzivním rekreačním rybolovem, znečištěním a oteplováním klimatu. Ačkoliv je na Šumavě stále ještě hojný, v dolních úsecích Vltavy pod městem Volary již silně ubývá právě pro příliš intenzivní rybolov a konkurenční tlak ryb migrujících z Lipna. Lipan podhorní se v roce 2019 dostal do zájmu odborníků z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze, kteří sledováním vybraných jedinců chtěli zjistit, na jaké vzdálenosti lipani migrují a kde
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/138170/138170-635773888588898787-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Namísto u moře letos řada lidí hodlá strávit dovolenou na Šumavě. Jaká pravidla by měli turisté dodržovat na území národního parku?
Věřte – nevěřte. Mezi nebem a zemí, ba i na nebi a pod zemí, se děje mnoho podivného, na co lidský rozum ani na počátku 21. století nestačí. O divokých lovcích jistě každý z vás alespoň jedinkrát něco slyšel. Když za bouřlivých nocí jektají šindele na střeše a vítr naříká, když zvířata zneklidní a lidé se cítí malátní a plní temných tušení, pak je divý lovec při práci. Řítí se koňmo povětřím s nekonečným průvodem mrtvých, kteří nemohou dojít v hrobě klidu a obcházejí proto kolem za temných nocí. Některé pověsti tvrdí, že divoká honbu tvoří sami diví lidé
Program Průvodci divočinou provádí zájemce na Šumavě místy, kam se běžně dostane málokdo. Nabídne i novinky, jako jsou cesty po stopách bobrů nebo vlků, přibyla také dvoudenní trasa po české straně Šumavy. Letošních 125 výprav pojme celkem 1 300 zájemců, ti se již hlásí v rezervačním systému o termíny.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/nature-4123457_960_720.jpg)
Každá země má své specifické environmentální téma. A stejně jako se Češi nemohou pořád domluvit, zda je kůrovec na Šumavě příčinou, nebo důsledkem problémů, v Austrálii nemají pořád jasno, jak dalece byla jejich příroda v historii ovlivněna domorodými obyvateli, Aboridžinci. Může se to zdát jako podružné téma pro debaty etnografů a ekologů, ale dopady má zásadní. Rozhoduje totiž o směřování ochrany přírody celého kontinentu. Píše o tom Phys.org.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/1024px-stachy-_losenicke_udoli-_hranice_np_sumava_1.jpg)
Šumavský národní park připravuje otevření návštěvnických center a informačních středisek. Provoz v nich byl přerušený kvůli koronaviru. Jako první se otevře pro veřejnost návštěvnické centrum v Kvildě na Prachaticku. Další turistická střediska zahájí provoz v červnu. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Foto: Ladislava ROTTOVÁ
O víkendu jsem projížděla Šumavou a Sušicí, mluvila s několika lidmi a mnozí z nich si stěžovali na uzavírky komunikací, kterých je v této oblasti více – v Sušici, za Dlouhou Vsí a v Železné Rudě.
Správa železnic (SŽ) zahájila v uplynulých dnech opravu mostu v obci Dehtín na trati Plzeň – Klatovy. V rámci opravy dojde především k výměně ocelové konstrukce mostu. Původní byla sejmuta v sobotu, nová by měla být osazena 25. května. Opraveny budou i kamenné podpěry mostu, trať dostane nový svršek. Oprava umožní zvýšení traťové rychlosti přes […] The post Správa železnic mění ocelový most na trati Plzeň – Klatovy, pak zvýší rychlost appeared first on Zdopravy.cz.
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/230598/230598-637254026662543741-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Bez vyhlídky z oblíbené rozhledny Poledník se musí obejít návštěvníci Šumavy. Její rekonstrukce začne letos na přelomu června a července. Jak dlouho potrvá?
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/modravskeslate100-35-.jpg)
Na Šumavě vznikl nový sedmidílný populárně-naučný dokumentární seriál, který natočili místní tvůrci. Mapuje život obyvatel v sedmi šumavských městech a obcích a zabývá se důvody a osobní motivací k životu na Šumavě. Natáčení loni v září trvalo 21 dnů, projekt vznikl v pobočce Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v šumavském Rejštejně a podpořil ho Státní fond životního prostředí, řekl v pátek režisér Jan Šmatera.
STALO SE 11.5. - 17.5.2020 • Počet nakažených nemocí SARS-Cov-2 v České republice k 10.5. .2020 je dle oficiálních čísel 8580 a v souvislosti s ním zemřelo 294 lidí . Celosvětově je 4.700.000 oficiálně infikovaných a zemřelo přes 320.000 lidí. • Případů nákazy v Česku neubývá. Jak u nás , tak v Německu se mírně zvedá index nakažlivosti R0, což je zásadní číslo pro šíření či zaniknutí nemoci. • Poslední cesta Miloslava Stingla. Slavný cestovatel, etnograf a spisovatel zemřel v 89 letech. Za svůj život procestoval 150 zemí, podnikl 14 cest kolem světa, ovládl 17 jazyků a je jediným Čechem,
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/lipan_podhorni2.jpg)
Na jaké vzdálenosti se pohybují v řekách a potocích lososovité ryby lipani podhorní? Vědci, kteří je na Šumavě zkoumali, zjistili mnohem větší vzdálenosti, než očekávali. Lipani migrují šumavskými toky i desítky kilometrů ročně.
Premiéru nového sedmidílného dokumentárního seriálu Život na Šumavě, odvysílá TelevizeSeznam tuto neděli. Následující díly pak můžete vidět každou neděli v 11:30 hodin. První díl je věnován Kašperským Horám. Díly jsou věnované městům: Kašperské Hory, Rejštejn, Srní, Hartmanice, Železná Ruda, Prášily a Čachrov. Na TelevizeSeznam.cz již tuto neděli, tedy 17. května 2020, zamíří nový seriál, a to dokument Život na Šumavě mapující život obyvatel v sedmi šumavských městech a obcích. V roli průvodce se představí Daniel Rous a doplní ho Jitka Ježková svými popisy tamních reálií. Během sedmi dílů se podíváme do šumavských obcí a měst, jako jsou Kašperské Hory, Rejštejn, Srní, Prášily,
Lipani podhorní migrují šumavskými toky i desítky kilometrů ročně Lipan je lososovitá ryba, která vyniká pestrou barevností především samců, s velkou, duhovými barvami hrající ploutví. Dnes je v České republice stále vzácnějším druhem, jehož početnost je trvale snižována především intenzivním rekreačním rybolovem, znečištěním a oteplováním klimatu. Ačkoliv je na Šumavě stále ještě hojný, v dolních úsecích Vltavy pod městem Volary již silně ubývá právě pro příliš intenzivní rybolov a konkurenční tlak ryb migrujících z Lipna. Lipan podhorní se v roce 2019 dostal do zájmu odborníků z katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity v Praze, kteří sledováním vybraných jedinců chtěli zjistit, na jaké vzdálenosti lipani
Vnitřní expozice Návštěvnického centra Kvilda se veřejnosti otevře v úterý 19. května. Budova návštěvnického centra Srní a dále pak informační střediska Kvilda, Kašperské Hory a Stožec budou veřejnosti přístupné od začátku června. „Snažíme se otevírat naše návštěvnická a informační zařízení hned, jak jen to je možné s ohledem na všechna provozní hlediska. Proto se už v pondělí 1. června otevřou infocentra v Kašperských Horách a na Kvildě. Hned den na to, 2. června budou moci zájemci zavítat do Návštěvnického centra Soví voliéry v Borových Ladech. O víkendu 6. a 7. června se otevřou dveře sezónních infocenter Svinná Lada u
Některá ubytovací zařízení v Plzeňském kraji zažívají větší zájem o rezervace na následující měsíce než loni. Důvodem je koronavirová krize, kvůli které není jasné, zda bude možné jezdit na dovolenou do zahraničí jako před ní. Na první návštěvníky se připravují kempy. Boom rezervací zažívají v Národním parku Šumava.
Minister životného prostredia Ján Budaj vyzýva kompetentné inštitúcie, aby odložili svoje rozhodovanie o zmene územného plánu Štrby vo vzťahu k Štrbskému plesu. The post Minister životného prostredia SR vyzýva k odkladu rozhodnutia ohľadom budúcnosti Štrbského plesa appeared first on Presspektrum.