Zprávy z internetu
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/2437236--img--1-300x200p1.jpeg)
Návštěvnické centrum na Kvildě má nový výběh. Zatímco ten původní se zaměřuje na jeleny a představuje je v jejich přirozeném prostředí, v tom novém výběhu mohou návštěvníci pozorovat rysa. Ten si novým bydlištěm opravdu hodně polepšil.
Něco kolem 8 500 km, jinými slovy zhruba šedesátinásobek odloučenosti mezi Brnem a Ostravou, taková je vzdálenost washingtonského Seattlu od České republiky. Ze srdce Evropy se lze do Seattlu nejrychleji dostat vzdušnou trasou vedoucí z Prahy přes Frankfurt nad Mohanem – cesta trvá přibližně 15 hodin, byť s ohledem na časový posun je tato [...]
Dnes večer a v první polovině noci na zítřek se v Čechách budou místy vyskytovat přeháňky nebo bouřky, které budou přecházet do trvalého deště a budou postupovat dále k východu. V druhé polovině noci na zítra a zítra odpoledne se bude v severních a východních Čechách a na západě Moravy a Slezska vyskytovat vydatný déšť, zpočátku místy i s bouřkami.
Také letošní předposlední srpnová sobota se ponese v duchu běhu, a to v hlavním městě Islandu, kde se bude konat 33. ročník reykjavíkského maratonu, který je v rodném jazyce Islanďanů znám jako Reykjavíkurmaraþoni. Celá událost zaměstnávající pohybový aparát započne v 8 hodin a 40 minut islandského času, který je momentálně oproti tomu českému [...]
Kašperské Hory – Město Kašperské Hory a spolek Šumava nad zlato ve spolupráci se sdružením Čechy nad zlato zvou všechny, kteří chtějí udržet Šumavu krásnou, zdravou a obyvatelnou, na setkání odpůrců těžby zlata na Šumavě.
Noc ze čtvrtka na pátek se zapsala do teplotních statistik dosavadního průběhu letošního léta jako 2. nejchladnější. Celostátní průměr minim byl 7,6 °C (v západočeské oblasti tzn. Karlovarsko a Plzeňsko průměr činil dokonce jen 5,7 °C). Nejnižší teplota dne změřená na stanici Kvilda-Perla klesla na -4,3 °C, což je nejnižší minimum změřené v ČR v průběhu letošního meteorologického léta. Pro připomenutí. Nejchladnější noc se odehrála o týden dříve, tedy 11. srpna, kdy průměr minim klesl dokonce k 6,8 °C (v západočeské oblasti pouze 4,2 °C).
Čtvrtek 18. srpna 2016 na samém konci svého života úspěšně završil 128 160. minutu časového úseku, v němž nebyl spatřen pokles teploty vzduchu pod 0,0 °C. Těchto 7 689 600 sekund, jinými slovy 89 dnů, bez mrazu konkrétně probíhalo od neděle 22. května do předposledního dne právě dobíhajícího pracovního týdne. Řeč je o [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3688086--img--1-300x200p1.jpeg)
Správa Národního parku Šumava vytáhla do boje proti suchu. Připravuje velký projekt na revitalizaci rašelinišť a malých vodních toků. Díky němu chce v příštích letech zrevitalizovat přes tisíc hektarů mokřadů, které by měly vodu na Šumavě zadržet.
Olympiáda se přehoupla do své závěrečné fáze, ale vypadá to, že počasí sportovce a organizátory ještě stihne potrápit. Poslední den olympiády, tedy v neděli 21. 8., by totiž měla nad oblast Rio de Janeiro dorazit tlaková níže, která s sebou přinese velkou oblačnost a déšť, ke kterému se přidá i relativně silný jihozápadní vítr (v průměru 6 m/s, tedy kolem 20 km/h). To by mohlo znepříjemnit některé venkovní aktivity, jako např. plánovaný závod horských kol mužů, kde máme i české zastoupení.
Z důvodu poruchy na straně poskytovatele internetové konektivity, byl dnes server nedostupný od 17:10 do 21:40
Letecký průmysl se významně zapsal nejen do dějin dopravy, ale každý den se zapisuje také do oblačnosti. Nejznámější a nejobvyklejší jsou kondenzační pruhy (tzv. contrails), které vznikají za letadly nejčastěji ve výšce 7 až 12 km a mají vzhled Cirru až Cirrocumulu (viz obr. 1). Kondenzační pruhy vznikají kondenzací vodní páry na kondenzačních jádrech, která dodávají letadla do ovzduší, a následným mrznutím vzniklých přechlazených kapek [eMS]. Jeho vznik je ovlivňován i poklesem tlaku vzduchu v oblasti adiabatického rozpínání vzuchu za letadly.
Na jedné straně dvanáctimilionová Moskva a její silně proměnlivé kontinentální klima, na straně druhé bezmála půldruhého milionu obyvatel čítající Dauhá a jeho poněkud monotónní teplé až horké pouštní podnebí. K tomu rozdílné jazyky, odlišné způsoby života, nestejné písmo a mnoho dalších nesouher. Moskva a Dauhá toho zkrátka moc společného nemají, přesto se však největší [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/18093/18093-635622880095051937-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Návštěvnické centrum na šumavské Kvildě má nový přírodní výběh. Jeho obyvatelem je rys, kterého před čtyřmi lety srazilo auto.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/2785110--img--1-300x200p1.jpeg)
Na Šumavu podle odhadů letos přijelo více turistů než loni. Větší návštěvnost hlásí provozovatelé turistických cílů i pracovníci informačních středisek. Sezonu si pochvalují i ubytovatelé. Zajistit si hotel nebo penzion v některých lokalitách je, i na konci léta, téměř nemožné.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3686876--img--1-300x200p1.jpeg)
Výběh pro rysy v úterý dopoledne otevřela Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko obce Kvilda. První návštěvníci už v něm mohou zahlédnout česko-německý zvířecí pár, který se seznamuje s novým prostředím.
Šumava - V návštěvnickém centru na Kvildě byl otevřen přírodní výběh pro rysa.
Na jih od našeho území se udržuje frontální rozhraní, na kterém se v pondělí 15.8.2016 vyskytly na mnohých místech v Rakousku, ve Slovinsku a na západě Maďarska silné a velmi silné bouřky. Bouřky byly doprovázeny přívalovým deštěm, nárazovým větrem a velkými kroupami. Ze severovýchodního Slovinska byly hlášeny kroupy, které dosahovaly od 6 do 9 cm (viz fotografie). Výskyt krup byl v okolí města Maribor a v okolí dálnic A1 a A5, která tuto oblast protínají.
Ať už po nadcházejících amerických volbách prezidenta usedne do Bílého domu kdokoliv, jedna věc zůstane v metropolitním Washingtonu, D.C. stejná – legenda jménem 35 dnů, která se zde zrodila v letošním létě. Na svět nepřišla nikde jinde než ve washingtonském vzdušném prostoru, který je stejně jako všude na světě zván troposféra, takže se [...]
Střediska environmentální výchovy Správy Národního parku Šumava vás zvou na seminář, který je určen pro praktické seznámení s příručkou ekologické výchovy a lesní pedagogiky „Pojďme na to od lesa".
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3678113--img--1-300x200p1.jpeg)
Pohledy, magnety nebo nálepky. I takové předměty si vozí návštěvníci ze Šumavy. Na pultech tady najdeme také třeba i mýdla, zápalky nebo čokolády s obrázkem regionální dominanty, sušené houby a dokonce i některé kuriozity.