Zprávy z internetu
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/313/503139-nextstory1-depjk.jpg)
Kvůli suchu a horku hrozí o víkendu až do nedělního večera na většině území České republiky požáry. Varoval před nimi Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha byla v sobotu rozšířena na Ústecký kraj a části Plzeňského, Jihočeského a Zlínského kraje. Neplatí pouze pro severní Moravu, oblast Šumavy a Liberecký kraj.
Hlavní (letní) školní prázdniny 2016 probíhaly od konce května do závěru první třetiny srpna, tj. bezmála dva a půl měsíce. U nás zajisté ne, v Rusku také ne, neboť zde se mládež ochotně vracela do školních lavic ve shodném termínu jako ta česká, takže kde? Na Floridě. A ačkoliv je 10,5 týdne v rámci časového [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3697034--img--1-300x200p1.jpeg)
Malá škola v Čachrově na Šumavě láká. 1. září tam přivítali pět prvňáčků. A většina z nich je z Klatov. Zatímco totiž jinde vozí rodiče děti do města, tady je situace přesně opačná.
O prvním zářijovém víkendu, tj. 3. až 4. 9., proběhne v Hradci Králové letecký den CIAF. Pro tento víkend očekáváme následující počasí: v sobotu bude převážně oblačné počasí, později odpoledne a večer se počasí začne vylepšovat a oblačnost bude ubývat. Z pohledu letové předpovědi očekáváme: vodorovné dohlednosti 10 km a více, vítr ráno slabý proměnlivý do 3 m/s, přes den mírný západní až jihozápadní 270° až 230° 2 až 6 m/s. Oblačnost bude v množství 4 – 6/8 ve výškách 1800 až 2400 m a výše, večer bude oblačnosti ubývat na 2-4/8.
Borová Lada /FOTOGALERIE/ - První školní den pro děti byl pro všechny školáky v Borových Ladách velkou slavnostní událostí. Do malotřídky je doprovodili rodiče a jejich paní učitelky pro ně připravily osobní uvítání. První šli na řadu prvňáčci, kteří si postupně vyzkoušeli, jak se sedí ve školní lavici. Dostali šerpu a spoustu dárků, které se jim během školního roku budou při vyučování hodit. Všem školách na Šumavě přejeme hodně zdaru a děkujeme za fotografie Aleně Braunové.
Leč bylo 1. září meteorologickýma očima letní (v Javorníku, Teplicích, Mostě, Dobřichovicích a dalších se úspěšně prolomila hranice 27,0 °C), z meteorologicko-kalendářního pohledu už čtvrtek neměl s létem nic společného. Stejně jako loni jsme tedy do podzimu vstoupili v letním stylu, nyní si ale ve zkratce shrňme léto 2016 v českém triu Praha – Brno [...]
Máme za sebou typické středoevropské léto. V současnosti začínají pracovníci ČHMÚ zpracovávat a vyhodnocovat data. V průběhu září seznámíme čtenáře Infometu s podrobným klimatologickým zhodnocením z hlediska teplot a srážek (nebo i jiných meteorologických charakteristik). S ohledem na bohatou letní diskusi nad problematikou srážek a sucha, dnes jako prvního rorýse vypouštíme na Infomet stručné grafické vyhodnocení celkového úhrnu srážek na území ČR za celé meteorologické léto (1.6.-31. 8. 2015).
GFS nezklamal, v tomto případě bohužel: Post-tropická cyklóna Lionrock nakonec opravdu ve spolupráci se silně nenížinatým terénem na východě Asie působila nemalé problémy. My nyní věnujme pozornost zkáze v Kavalerovu. Ten, kdo žije v Rakovníku, si určitě dobře pamatuje neděli 17. srpna 2015 – bouřka zde tenkrát skrze svůj prudký déšť zaplavila některé rakovnické ulice. [...]
Z důvodu rekonstrukce bude od 1. října 2016 do 31. března 2017 uzavřena ubytovna Kvilda 13.
Slunečné počasí s teplotami 22 až 26 °C přeje i poslední prázdninový den koupání a vodním sportům. Teplota vody v nádržích se pohybuje mezi 20 až 23 °C, nejteplejší vodu s 24 °C mají Nechranice a Orlík. Rekordně teplý byl poslední den srpna minulého roku, maximální teploty se pohybovaly mezi 30 až 36 °C, ve Vráži u Písku bylo naměřeno 36,5 °C a na mnoha místech padaly teplotní rekordy. Ale ne každý 31.srpen bylo teplo.
3,6 km je relativně málo, jde vlastně „pouze“ o sedminásobek veleznámého Karlova mostu, ve světě meteorologie však tato vzdálenost nabývá mnohem větších rozměrů. A Anchorage, největší město Aljašky, toho v minulých dnech bylo důkazem. Nechoďme tentokrát kolem horké kaše a pojďme rovnou k věci. V sobotu 27. srpna, v neděli 28. srpna a také v [...]
České Žleby – V pátek večer vyprávěl o své životní pouti a hlavně o druhé světové válce plukovník ve výslužbě Alois Dubec.
Srážky za uvedené období 24 h byly rozmanité. Nejvíce pršelo v Praze a v jejím okolí, ale i zde byly výrazné rozdíly. Na jedné stanici v Praze spadlo 31 mm, na druhé stanici jen několik desetin milimetru. Další oblastí, kde vydatněji pršelo, byla závětrná strana Jeseníků a Beskyd. V uvedených lokalitách spadlo od 18 do 25 mm srážek. Hodnoty naměřených nejvyšších úhrnů srážek na vybraných srážkoměrných stanicích jsou uvedeny v přiložené tabulce. Vydatný déšť byl většinou spojen s bouřkou.
Ve dvou se to lépe táhne – tak přesně tímhle heslem se očividně bude řídit východoasijský sektor pozemské troposféry. Zatímco Česko se o poslední pondělní den léta 2016 ocitlo v „neutrálním tlakovém poli“ mezi anticyklónou se středem nad Atlantickým oceánem cca 300 km severozápadně od španělského mysu Finisterre a cyklónou se srdcem nad Baltským mořem, [...]
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/715/567152-icon1-whge7.jpg)
Kdo žije v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědem, považuje se za horala. Časem jsem zjistila, že na Vysočině a Šumavě jsou zimy mnohem náročnější než na našem severu. V porovnání s Fatrou a Tatrami se naše hory začaly měnit v kopečky, nakonec přišly Alpy; slovo hory dostalo jiný rozměr.
V neděli 28.8. na mnohých stanicích v Čechách a jihu Moravy byl tropický den, tj. když maximální teplota je 30 °C a více. Nejvyšší průměr maximálních teplot byl ve Středočeském kraji a Praze 32,1 °C, další oblastí byl Karlovarský a Plzeňský kraj 31,3 °C. Nejvyšší hodnota maximální teploty byla změřena na stanicích Dobřichovice 34,8 °C a Husinec-Řež 34,2 °C. Další hodnoty u vybraných stanic jsou uvedeny v zobrazené tabulce.
GFS a jeho ranní výstupy z 28. srpna rozhodně nudné nebyly, vždyť nadále skrze oranžovou až červenou barvu hovořily o letním až tropickém vstupu do měsíce září. Stane-li se tak, bude podzim 2016 na svém počátku trochu přehřátý. A suchý – mnoho srážek na výstupech k vidění nebylo. Přitom by přišly vhod, leckde opravdu hodně, [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/25562/25562-635622885324270601-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Šumava je každoročně cílem obrovského množství turistů. Přesto zde stále můžeme najít návštěvníky opomíjená, a přesto zajímavá místa.
Víkendové noci a sobotní den přepisovaly tabulky rekordních minim a maxim u stanic s delší pozorovací řadou jen výjimečně. Extrémní noční minima se vyskytla zejména na stanicích lokalizovaných ve vyšších polohách, denní maxima přepisovala historické hodnoty zejména v regionu na západě Čech (podrobný výčet stanic v obr. 1).
Portugalci, Španělé, Andořané, Francouzi, Nizozemci, Belgičané, Lucemburčané, Švýcaři, Italové, Chorvaté, Češi, Slováci, Maďaři, Poláci, Bělorusové… Zkraťme to – kromě Irů, Britů, Islanďanů, Skandinávců (s menší výjimkou v podobě Jihošvédů) a některých evropských Rusů si Evropané na sobotní počasí moc stěžovat nemohli. Převážná většina Evropy totiž hlásila jasno, což až tak úplně častý jev není. Teploty [...]