Zprávy z internetu
Divočina, nebo lunapark? Poslanci rozhodují o budoucnosti Národního parku Šumava.
Jihozápadní Evropu v uplynulých dnech postihla předpokládaná vlna veder (viz. článek T. Mejstříka z 23.8.). Ve Španělsku do víkendu meteorologové naměřili přes očekávaných 40 °C, v Portugalsku téměř 39 °C, ve Francii přes 38 °C, v Německu 35,5 °C a ve Švýcarsku téměř 34 °C (shrnutí viz. obr.1). S výjimkou Pyrenejského poloostrova, kde horké počasí bude pokračovat i na přelomu měsíců, očekáváme vyvrcholení teplot během víkendu.
Plzeň – Dvě plzeňské knihovny představují novinky ve svých fondech.
Ozon je přirozenou složkou zemské atmosféry, a přestože je jeho obsah nepatrný (za tzv. normálních podmínek by vytvářel vrstvu o tloušťce pouze 1,5 až 4,5 mm), pro život na Zemi má zásadní vliv. Vzniká především v tropické stratosféře vlivem působení ultrafialového slunečního záření, odtud je pak přenášen do vyšších zeměpisných šířek tzv. Dobson-Brewerovou cirkulací. Prostorové změny koncentrace ozonu závisí jak na vrstvě jeho vzniku, tak i na jeho přenosu advekčními a konvektivními pohyby ve stratosféře.
Kde nic, tu nic – na přinejmenším drtivé většině území Portugalska, Španělska, Francie, Lucemburska, Belgie, Nizozemska, Německa, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Česka, Litvy nebo i Estonska bylo ve čtvrtek odpoledne zcela jasno. Mohla za to absence sebevědomého nízkého tlaku vzduchu, naopak tomu vysokému se v Evropě líbilo. K nejžhavějším koutům České republiky se na základě dat [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3449991--img--1-300x200p1.jpeg)
Obyvatelé jižních Čech podle Senátu měli důvod k sepsání petice za umožnění zásahů v Národním parku Šumava. Horní komora dnes projednala tuto podpisovou akci, jejímž cílem je podle autorů uzákonění zásahů do lesů Šumavy, aby se tak zabránilo jejich vysychání. Proti této petici ale stojí Hnutí Duha s vlastní podpisovou akcí. Změnu pravidel pro fungování národních parků by měla přinést vládní novela zákona o ochraně přírody, o které zatím rozhoduje Sněmovna.
Již několik dní avizované vysoké teploty vzduchu se blíží. Proto dnes vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu (dostupná na www.chmi.cz), která má platnost pro severozápadní polovinu Čech od pátku do neděle a pro ostatní území (s výjimkou severovýchodu) od soboty do pondělí. Letos je to 11. výstraha na vysoké nebo velmi vysoké teploty vzduchu. Z předchozích 10 výstrah bylo 6 "upřesňujících" a týkaly se těchto dní: 23.-25.6., 2.7., 11.7. a 31.7.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1447428493_P201511130809201.jpg)
Praha - Senát označil za důvodnou petici, která chce mimo jiné zákonem umožnit zásahy v lesích Národního parku Šumava s cílem zabránit vysychání tamní krajiny. Upraveno by to mělo...
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3433992--img--1-300x200p1.jpeg)
Vycházky s průvodci šumavskou divočinou i pro letošek připravila Správa Národního parku Šumava. V kalendáři na zbytek prázdnin jsou ještě volné termíny. Hlavně do míst, která turisté zatím příliš neprobádali.
Rozměrem někde okolo 400 km v průměru, razancí na bezmála 200 km/h. V pacifických vodách nacházejících se souřadnicově na 130 až 140° v. d. a 20 až 30° s. š. bylo zkrátka ve středu odpoledne zdejšího času živo, a to kvůli tropické cyklóně Lionrock, která na základě své průbojnosti obsadila na Saffir-Simpsonově stupnici prostřední čili [...]
Na dnešní svátek sv. Bartoloměje je více pranostik, které reflektují blížící se konec léta. Avšak průběh počasí bývá z roku na rok jiný, takže se může stát, že pranostika: "Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje" nebude platit. Letos dokonce to bude úplně naopak. Po dnešním Bartoloměji se bude postupně oteplovat až na hodnoty, které budou patřit k nejvyšším letošním. Zatím nejtepleji bylo letos 25. června (průměr denního maxima teploty vzduchu 32,1 °C) a 11. července (33,0 °C). Předpokládáme, že nejteplejším dnem srpna bude neděle 28. 8.
22 dnů a přibližně 15 hodin čekaly České Budějovice na prvních 30 °C léta 2016 – ve čtvrtek 23. 6. v maximu 30,6 °C. V létě 2015 bylo českobudějovické vyčkávání na úvodní alespoň teč 30,0 °C o dost kratší, neboť k tomu došlo již v sobotu 6. 6. po 14. hodině (Tmax 31,5 °C). Velkou [...]
Počasí nejen u nás, ale i nad většinou Evropy bude ovlivňovat rozsáhlá tlaková výše. Přinese bezoblačnou oblohu a po její zadní straně bude přes celou západní Evropu až do střední Evropy proudit horký vzduch z afrického kontinentu. Na Pyrenejském poloostrově jsou teploty blížící se 40 °C vcelku běžné, ale jinde působí několikadenní vlna veder značné komplikace. Nejvíce postihne vlna horkého počasí Francii, teploty zde postupně porostou a nejvyšší budou zřejmě v sobotu, kdy lze očekávat maxima místy až 38 °C.
Zbyslav – Podobně jako na startu Krále Šumavy to vypadalo v sobotu ve Zbyslavi. Slunečné počasí přilákalo mnoho cyklistů, ale ani o pěší nebyla nouze.
37,8 °C v průměru, 34,7 až 40,7 °C v celkovém rozpětí. Toť stručné, avšak velmi výstižné shrnutí Tmax ve dnech 2. 8. – 14. 8. 2003 ve francouzském městě Bordeaux. Více méně celá Francie tehdy čelila vlně úmorných veder, která byla ještě horší než u nás v první polovině srpna 2015. Jen pro srovnání: V [...]
V době na začátku prázdnin, tedy krátce po letním slunovratu, stráví Slunce u nás nad obzorem kolem 16 hodin. Na konci prázdnin je tato doba již necelých 14 hodin. Přestože dny jsou v tuto roční dobu o dvě hodiny kratší než na začátku července, čeká nás týden s dostatkem slunečního svitu — dokonce nejvíce z celých prázdnin.
Po více než dvou zimních měsících, kdy Brewerův spektrofotometr na antarktické stanici Marambio (vzhledem k nízké výšce Slunce nad obzorem) nemohl měřit celkový ozon, obnovil přístroj před několika dny svou činnost v plném rozsahu.
I když cesta povede až na samý sever kontinentální Evropy, setkání s věčným dnem již nenabídne. Ano, v pozdní fázi srpna už prostě ani ten nejsevernější bod Skandinávie nehledí na Slunce po dobu všech 24 hodin, takže zde zase stejně jako na mnoha dalších místech dochází k opakovanému východu a západu slunce. Nicméně, politický rozměr [...]
Během včerejšího večera a noci na dnešek postupovala přes naše území k východu zvlněná studená fronta, v jejímž čele se vyskytovaly bouřky. Právě kombinace trvalého deště s bouřkami a návětřím na severních horách přinesly nejvydatnější úhrny na našem území, dnes dopoledne vydatně pršelo na západě Moravy a Slezska.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/103494/103494-635622855365676821-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Podle Horské služby Šumava už není v poslední době den, kdy by neměli nahlášeného ztraceného houbaře. Do velké noční pátrací akce bylo zapojeno 30 lidí a vrtulník.