Zprávy z internetu
V sobotu 25. 6. na naše území proudil velmi teplý vzduch od jihu. Teploty, z neobvykle vysokých ranních minim (viz. článek Josef Hanzlík – tropická noc), v průběhu dopoledne rychle stoupaly nad 30 °C (obr. 1). Vzduchová hmota byla nepatrně vlhčí a instabilnější než v pátek, což dokládají aerologické výstupy (obr. 2) i ojedinělá bouřková aktivita v průběhu sobotní noci. ČHMÚ na změny reagovala drobnou úpravou páteční výstrahy (vydána 11:17), ve které mimo jiné posunula platnost tvorby velmi silných bouřek již na 13 hod.
Tisíce kilometrů, několik podnebných pásů, zcela jiné pojímání délky dne a noci, odlišné jazyky a mnoho dalších. Vzdálenost, nejen ta zeměpisná, je zkrátka mezi špicberským Longyearbyenem a Amsterdamem veliká. Přesto ale v posledních dnech, alespoň co se počasí týče, mezi těmito dvěma místy tak velká odloučenost nepanovala. Tmax 33,0 °C, Tmin 16,7 °C, [...]
22. června 2000 byla v Brně naměřena nejvyšší česká červnová teplota – rtuť teploměru se zastavila na 38.2 °C. Tak žhavý 22. červen nepamatuje ani čínský Peking, zde je maximem 37.6 °C (1951). Avšak co se nejen 24. června týče, tam už je situace jiná. 39.6 °C bylo ve středu 24. června 2009 naměřeno [...]
Dnes nejvyšší teploty stoupaly ještě výše než včera odpoledne. Na mnoha stanicích maxima vystoupaly nad 31 °C, v krajním případě až k 36 °C. V Čechách se po poledni začaly tvořit bouřky. Teploty po dešti obvykle klesaly na hodnoty kolem 20 °C. Při pohledu na stanice měřící déle než 30 let (celkem 147) zaznamenalo 7 z nich nejvyšší červnovou teplotu pro danou stanici (měsíční rekord) a 79 z nich teplotní rekord pro daný den. V přiložených tabulkách teploty k 16:30, uvedené údaje se mohou ještě změnit.
V průběhu tropické noci z 24. na 25. 6. neklesla na velkém počtu stanic teplota pod 20 °C. Jednalo se dosud o plošně nejteplejší noc na území ČR v roce 2016. Průměrná noční teplota na území republiky činila 18,9 °C, nejteplejšími kraji byly Jihomoravský (20,3 °C) a Královohradecký 20,1 °C. Nejteplejší stanicí byla stanice v Holovousech, kde teplota během noci neklesla pod 23,9 °C. Na velkém počtu stanic byl překonán extrém nejteplejší noci pro daný den, na menším počtu pak extrém pro měsíc červen.
V přílivu velmi teplého vzduchu, který k nám proudí od jihu padl včera teplotní rekord i na naší nejdéle měřící stanici v Praze-Klementinu. Teplota zde vystoupila na 33,8 °C, čímž byl překonán rekord z roku 2003, který činil 32,9 °C. Na automatické stanici umístěné taktéž v objektu Klementina, která měří 22 let, byla naměřena hodnota 33,3 °C. Průběh měření lze sledovat online na stránkách ČHMÚ (viz. obr 1, internetový odkaz níže).
Šumava /FOTOGALERIE/ - Grainetští soumaři pokračovali ve čtvrtek 23. června 2016 ve své cestě se solí z Grainetu do Prachatic. Dnes zdolali úsek z Bischofsreutu na území Knížectví pasovských biskupů do Volar v Čechách.
Včerejší průměrné množství celkového ozonu v atmosféře nad ČR, 288D.U. (Dobsonových jednotek), bylo opět nižší než dosud zaznamenané minimum pro tento den (299 D.U. z roku 2008, měření od roku 1961). Nejvyšší hodnota UV indexu byla včera naměřena v Košeticích, a to 8,8. V Hradci Králové bylo maximum 8,3 a v Kuchařovicích 8,0.
Po propršeném a Seinou zkomplikovaném přelomu letošního meteorologického jara a léta se situace v Paříži uklidnila a po středečních letních 27.9 °C následoval v přílivu teplého vzduchu od jihozápadu premiérový tropický den roku 2016. A spolu s ním také úvodní tropická noc – od středečního večera do čtvrtečního rána neklesla teplota vzduchu pod 20.6 °C. [...]
Ve čtvrtek 23. 6. 2016 se kolem 16. hodiny pohybovaly teploty většinou mezi 27 až 32 °C, Brno-Žabovřesky hlásily 32,3 °C. Na některých stanicích, které měří déle než 30 let, byly již tou dobou překonány dosavadní teplotní rekordy (viz tabulka). Teploty ve zbytku odpoledne ještě nepatrně porostou, konečné hodnoty budeme znát až ve večerních hodinách.
Ve středu 22. června vystoupily teploty většinou na 24 až 28 °C. Celkem 77 % stanic zaznamenalo letní den s maximální teplotou 25 °C nebo vyšší. Nejvyšší teploty byly na východě a jihovýchodě Moravy. Přesto i teploty na tamějších stanicích zůstaly těsně pod hranicí tropického dne. Nejvyšší teplotu měly stanice:.
Včerejší průměrné množství celkového ozonu v atmosféře nad ČR, 295 D.U. (Dobsonových jednotek), bylo nižší než dosud zaznamenané minimum pro tento den (303 D.U. z roku 2002, podle měření od roku 1961). Nejvyšší hodnota UV indexu byla včera naměřena v Kuchařovicích, a to 9,0. V Hradci Králové bylo maximum 8,1 a v Košeticích 8,3. Maximální hodnoty ale byly někde ovlivněny oblačností kolem poledních hodin.
V úterý 21. června v 0 hodin a 34 minut završila Česká republika, a spolu s ní také celá severní polokoule, pomyslnou cestu za Sluncem – tíhnutí Evropy ke Slunci dosáhlo vrcholné fáze, jinými slovy slunce se dostalo do největší vzdálenosti od horizontu. Na zhruba 5 % území Evropy tak slunce zůstalo na obloze po [...]
Čtvrtek a pátek budou pravděpodobně na celém území ČR v polohách pod 600 m n. m. tropickými dny. Ve čtvrtek teplota vystoupí na 30 až 34 °C. V pátek budou dokonce kolem 34 °C, čímž se 24. červen stane prozatím nejteplejším dnem roku 2016. Poprvé v letošním roce byla také vydána výstraha před vysokými teplotami. Pro čtvrtek je výstraha nízkém (žlutém) stupni v platnosti pro 10 krajů — kromě Karlovarského, Královéhradeckého, Pardubického a Vysočiny. V Libereckém kraji platí pouze pro okres Česká Lípa.
Při extrémně podprůměrných hodnotách celkového ozonu kolem 310-315 D.U. (Dobsonových jednotek) vystoupily včera maximální hodnoty UV indexu na jižní Moravě (stanice Kuchařovice) až na velmi vysoké hodnoty kolem 8,2. Na dalších dvou místech, kde ČHMÚ měří erytémové UV záření, byly vlivem oblačnosti v poledních hodinách maximální hodnoty UV indexu nižší (Hradec Králové 6,6, Košetice 5,6).
V pondělí 20. června krátce před 17:30 se v centrální části severního Srbska, přesněji v oblasti metropolitního Bělehradu, začala vyvíjet dešťová kupa, která jak se později ukázalo „stála za to“. Během půl hodiny se půdorysný průměr této bouře, která vykazovala jasné známky supercelárnosti, zvýšil z cca 10 km na cca 90 km, po dalších 30 [...]
V pondělí 20. 6. se nad Srbskem, Maďarskem, Rumunskem a Ukrajinon udržovalo rozvlněné frontálním rozhraní, které oddělovalo chladnější vzduch nad západní a střední Evropu od velmi teplého vzduchu nad Balkánským polostrovem. Na uvedeném frontálním rozhraní se v Srbsku začaly kolem 18:30 SELČ vytvářet bouřky, které v dalších termínech postupovaly na maďarské a rumunské území dále k severu a jejich intenzita zesilovala. Po půlnoci na úterý 21. 6. síla bouřek slábla. Postupující bouřky byly doprovázeny krupobitím, nárazovým větrem, ojediněle přívalovými srážkami.
Zatímco Česko má první horkou vlnu, resp. spíše vlnku, léta 2016 teprve před sebou, na jiných místech naší planety už se lidé potí a potí. Nedávno zmiňované sobotní předpoklady ohledně velmi vysokých nedělních teplot v níže položených částech Kalifornie a Arizony se nakonec naplnily, nejvyšší denní hodnoty tu opravdu stoupaly až k bezmála 50 °C. [...]
Dnes 21. června 2016 v 0:34 hodin letního času, což je 20. června ve 23:34 SEČ a 22:34 UTC, začíná astronomické léto. V tuto chvíli Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dorazí nad obratník Raka, tedy nejdál na sever, a začíná se vracet k jihu. Tento den je nejdelší v roce, a polední výška Slunce je nejvyšší. Za severním polárním kruhem je polární den a Slunce tam nezapadá. Dnešní maximální výška Slunce nad obzorem bude v Praze 63,4°, ve Šluknově 62,4° a ve Vyšším Brodě 64,8°.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3477625--img--1-300x200p1.jpeg)
Vědci objevili na Šumavě nejstarší český smrk. Strom, ze kterého zbyl už jen suchý kmen s větvěmi, se dožil 632 let a pamatoval tak ještě vládu Karla IV.