Zprávy z internetu
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3653475--img--1-300x200p1.jpeg)
Nejstarší smrk České republiky je na Šumavě. Nový rekordman se dožil 623 let. Vědci ho objevili úplnou náhodou u břehu Plešného jezera v první zóně národního parku. Dnes se jedná už jen o suché torzo.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3477625--img--1-300x200p1.jpeg)
Vědci objevili na Šumavě nejstarší český smrk. Strom, ze kterého zbyl už jen suchý kmen s větvěmi, se dožil 632 let a pamatoval tak ještě vládu Karla IV.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/579/555792-icon1-i5ld7.jpg)
Říká vám něco sladkost nesoucí název Kaiserschmarrn? Jestli ne, tak jste asi nikdy nebyli v Rakousku, odkud tento dezert pochází. Překlad této pochutiny, kterou seženete na každé lepší horské chatě v Korutanech, zní císařský trhanec. Ač ho seženete i na jihu Čech a na Šumavě, korutanský Kaiserschmarrn zcela okopírovat nelze. Už kvůli těm výhledům, kterých se vám dostane při jeho konzumaci.
Ve druhé polovině týdne bude počasí u nás ovlivňovat oblast vyššího tlaku vzduchu nad severovýchodní Evropou a na naše území začne proudit velmi teplý vzduch od jihu. V důsledku toho se bude atmosféra nad střední Evropou vysušovat a bude většinou počasí s malou nebo se žádnou oblačností.
Nejvýraznější úhrn srážek byl naměřen v bouřkách. Nejvíce v bouřkách, které postupovaly přes Olomoucký kraj dále na severozápad do okresů Ústí nad Orlicí a Rychnova nad Kněžnou. Na srážkoměrných stanicích Štíty a Rychnov nad Kněžnou spadlo během půl hodiny 63 a 41 mm, celkem za období 24 h od 08:00 h 19.6. do 08:00 h 20.6. 72 a 66 mm. Přívalový déšť se vyskytl mezi 18 až 19 h občanského času. Další významnější úhrny srážek jsou uvedeny v zobrazené tabulce na vybraných srážkoměrných stanicích.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/583/555832-icon1-fu69m.jpg)
Léto je tu, vysoké teploty doslova ťukají na dveře a jedna z nejkrásnějších končin České republiky, Šumava, doslova vybízí k návštěvě. Právě toto období je zde totiž vskutku výjimečné tím, že tu není teplo pouze otužilým lidem. Ano, Šumava je krásná, ale krapet drsná a chladná. Proto je právě léto ideálním obdobím k objevování zdejších krás, aniž byste si odnesli nachlazení.
Kvilda /FOTOGALERIE/ – Letošní letní sezona na Kvildsku byla slavnostně zahájena při sobotním křtu nového kalendáře pro rok 2017 na Bučině.
Vůbec nejžhavější poledne se v neděli 19. června na půdě Evropy konalo v Řecku, na ostrově Kythira (též Kythéra) ukazoval teploměr úmorných 39,8 °C (Tmax 39,9 °C). Přesně před rokem, tj. v pátek 19.06.2015 ve 12:00, tu bylo o 20,7 °C chladněji. V obdobné situaci se ale ocitli také Rusové žijící u hranic se západním [...]
 Když roku1373 císař Karel IV. po dvouletém konfliktu získal Braniborské markrabství, v karu Plešného jezera už rostl smrk, který římského císaře přežil o celých 616 let. Pak na jeho suché torzo narazil tým odborníků, kteří na různých místech Šumavy zkoumali stáří stromů.
Nad Maďarskem a Slovenskem se bude v noci na pondělí prohlubovat tlaková níže, která během pondělí postoupí k severu nad Polsko a bude se zvolna vyplňovat. V souvislosti s tímto vývojem očekáváme nad východem Moravy a ve Slezsku podmínky pro tzv. "střih větru" (v nižších hladinách severní vítr, ve vyšších hladinách atmosféry jižní proudění), který zesílí srážkové procesy.
Mezinárodní soustava jednotek, v originále Système International d’Unités, obsahuje sedm základních jednotek, z nichž jedna je kg. V roce 1793 se rozhodlo, že základní jednotkou hmotnosti bude 1 dm krychlový vody o T 0 °C. Říkalo se jí grave (od gravitas), v tehdejší francouzské společnosti však nevhodné (fonetická obdoba s titulem Graf, něco jako hrabě), [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/144094/144094-635856898764381939-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Sedmačtyřicetiletý cyklista se těžce zranil v sobotu 18. června při pádu pod Poledníkem na Šumavě. Na místě zasahovala horská služba, muže do nemocnice s těžkým zraněním transportoval vrtulník.
Červnové počasí přináší do Evropy rozmanité atmosférické jevy… Např. včera bouřky v severní Itálii způsobily bleskové povodně, v Rumunsku padaly velké kroupy a v Polsku se vyskytl nejeden silný downburst (obr. 2). V Alpách dokonce nasněžilo. I dnes počasí ukazuje svou sílu: v brázdě nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou se tvoří četné bouřky (obr. 3, 4 a 5), výrazné a silné bouřky se vyskytují ve Finsku díky tlakové níži Karin (obr. 5 a 7) a nejsilnější bouřky se dnes očekávají v Rumunsku a Moldavsku na zvlněné studené frontě (obr. 6).
Trasa Zadar – Bratislava – Varšava – Petrohrad – Archangelsk by se v pátek rozhodně dala označit za hraniční přechod. Jaký? Mezi jarem a létem. Páteční rozložení tlakových útvarů nad Evropou a jejím přilehlým okolím bylo před víkendem takové, že se starý kontinent v podstatě rozdělil na dva tábory – na západ od zmiňované hranice [...]
Dnešní (17.6.2016) maximální nárazy větru na SV Moravy vypadaly takto: Lysá hora — 29,8 m/s (mezi 5-6 hod. SELČ) Krnov — 25,4 m/s (mezi 8-10 hod. SELČ) Lučina — 23,3 m/s (mezi 9-10 hod. SELČ) Mošnov — 23,1 m/s (mezi 8-10 hod. SELČ) Frýdek-Místek — 22,7 m/s (8-9 hod. SELČ) Javorník — 22,3 m/s (mezi 11-12 hod. SELČ) Jeseník — 20,7 m/s (mezi 9-10 hod. SELČ) Detailnější přehled je v přiložené tabulce. Aktuálně vítr v celém regionu zvolna slábne. Zdroj: ČHMÚ
Včera (ve čtvrtek 16. 6.) a v noci na dnešek postupovala přes ČR k severovýchodu frontální vlna spojená s prohlubující se tlakovou níží.
16. červen byl slunný, jelikož na většinu české půdy dopadaly sluneční paprsky, největší výjimkou byl v tomto ohledu Karlovarský a Ústecký kraj, který už krapet olizovala zvlněná studená fronta, a pak také oblast Jeseníků. Bouřku byste ve vzdušném prostoru České republiky hledali marně, minimálně do pokročilejších odpoledních hodin u nás totiž žádná nebyla. Teploty se [...]
Po několika bouřkových dnech, kdy při vysoké vlhkosti vzduchu bylo i v noci poměrně teplo, se při nočním vyjasnění na některých místech zejména na severozápadě a severu Čech poněkud ochladilo, ale nijak mimořádně. Nejnižší minimum bylo naměřeno na stanici Jelení [KV], a to -0,4 °C, stanice Rolava naměřila 1,1 °C a Bedřichov-Nová Louka 2,0 °C. Ve středních polohách bylo nejnižší minimum na stanici Šindelová, a to 3,3 °C, a v nižších polohách stanice Velké Chvojno, a to 4,0 °C.
Máme za sebou první polovinu prvního letního měsíce a můžeme konstatovat, že toto období bylo teplotně i srážkově normální. Odchylka průměrné teploty byla +0,7 °C a spadlo přibližně 85 % normálního srážkového úhrnu. Teplotní odchylky mezi jednotlivými regiony byly malé, ale rozdíly mezi srážkovými úhrny velké, což je typické pro rozložení srážek v letních měsících. Dokazuje to i přiložený obrázek s rozložením modelové vlhkosti půdy ve vrchní vrstvě do 20 cm.
Upozorňujeme návštěvníky, že z důvodu stavebních prací není v provozu zastávka autobusu linky 6115 Spiegelau - Nationalpark - Finsterau a zpět - Teufelshäng, Grenze (hranice).