Zprávy z internetu
Nárazy větru o rychlosti až 120 km/h, pocitová teplota na -7 °C, velká oblačnost a trocha srážek. I tak může vypadat osmý den meteorologického léta v zemi nikdy neutichajícího světla, kterou je v tomto případě severní Skandinávie, pokud je na scéně paní cyklóna. Když na Českou republiku v úterý 7. června 2016 dopadaly [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/136257/136257-635748503843996381-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Ve středu krátce po poledni museli vyjíždět hasiči do národního parku Šumava, kde blesk udeřil do stromu. Kvůli špatně přístupnému terénu byl zásah komplikovaný. Přinášíme podrobnosti.
Na dnešní den připadá svátek svatého Medarda, podle legendy byl jednou mladý Medard chráněn před deštěm orlem vznášejícím se nad ním. Často je také tak zobrazován. Proto se nejspíše později stal patronem dobrého počasí, ochrany před špatným počasím, lidí pracujících na poli a také pastýřů, meteorologů, sládků a vinařů. Známá pranostika tvrdí, že pokud bude tento den pršet, tak bude i následujících 40 dní deštivých a naopak, pokud bude dnes hezky, tak příjemně i dalších 40 dní. Letos by tedy mohla platit optimistická varinata pranostiky.
Antarktida a Pákistán, v současnosti nejméně příznivá místa pro ničím nerušený život. V případě Antarktidy, resp. jejího vnitrozemí, je tomu více méně pořád – hluboké mrazy a takřka nekonečné sněhobílé moře, které je v jedné polovině roku zahaleno do tmy, v té druhé je zase oslňováno nehřejivými paprsky naší jediné hvězdy. -75,0 °C, [...]
Porucha srážkoměru byla odstraněna. Meteostanice je opět plně funkční :)
Přes polovinu měsíce trvající období cyklonálního počasí provázeného převážně oblačným počasím, četnými přeháňkami a lokálními bouřkami, občas provázenými přívalovými srážkami a kroupami bylo dnes krátkodobě přerušeno anticyklónou. Ta postoupila do střední Evropy, konkrétně nad Polsko, kde se již začala zvolna vyplňovat. Pod jejím vlivem dnes po dlouhé době převažuje jasná nebo skoro jasná obloha, v suchém vzduchu se vytváří zejména nad horami jen ploché kumuly, snímky radarů jsou bez odrazů a detektory blesků spí.
139,8 mm, takový byl čtyřiadvacetihodinový srážkový úhrn v australském Sydney, a to v neděli 5. června. Tak deštivý pátý červnový den se tady už dlouho nekonal, naposledy se něco podobného odehrálo před 1 716 měsíci – ve čtvrtek 5. června 1873. Avšak tehdy příděl dešťové vody tak výrazný nebyl, dohromady jí bylo o rovných [...]
V uplynulých dvou týdnech se nad naším územím objevovaly bouřky prakticky každý den. Nejvyšší počet bouřek se objevil v sobotu 28.5., kdy byly bouřky zaznamenány na 56 % stanic. V jiných dnech byla plocha s bouřkami mezi 20 a 40 % území. Minimální počet bouřek se naopak vyskytl 25. resp. 26.5. kdy byly jen na 2% území resp. nebyly žádné. Rozložení je vidět v přiloženém grafu. Modré sloupce udávají procento stanic se zaznamenanou bořkou, oranžovými sloupci je naznačena předpověď plochy výskytu bouřek v tomto týdnu. Nejvíce bouřek čekéme ve čtvrtek 9.6.
Začátek letošního meteorologického léta je nadmíru žhavý – u nás naštěstí ne, na severu Afriky, na Blízkém východě, na severozápadě Mexika a na západě Spojených států amerických však ano. Sobota 4. června toho byla více než důkazem. Začněme v Egyptě: Země pyramid naměřila v první polovině víkendu až 48,8 °C, a to v oáze Baharíja. [...]
Dne 7. června 2016 v 9.00 se spouští rezervační systém na výpravy s průvodci za divočinou Národního parku a CHKO Šumava. Všem zájemcům přejeme příjemné zážitky ze šumavské divočiny.
Uplynulé mezinárodní mistroství Francie v tenise (tzv. French Open, Roland Garros) se letos zapíše do statistik a análů nejen jmény premiérových vítězů v mužském a ženském singlu, ale také neobvykle chladným a deštivým počasím. Pro srovnání jednotlivých ročníků nového tisíciletí jsem letmo nahlédl do teplotních a srážkových statistik jedné z pařížských synoptických stanic (konkrétně Paris/Le Bourget) a zjistil jsem, že prim hrálo v mnoha fiftýnech především počasí.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3187830--img--1-300x200p1.jpeg)
V jižních Čechách začaly růst hřibovité houby, typické až pro letní období. Houbaři ale můžou objevit i druhy, které běžně rostou až na podzim. Vliv na to má zřejmě deštivé počasí, které střídají horka. Nejvíce hub roste na Šumavě, hlavně na Prachaticku.
Dle předpovědního klimatického centra NOAA (Národní oceánské a atmosférické centrum), bude následující hurikánová sezóna 2016, trvající od 1. června do 30. listopadu s největší pravděpodobností normální. NOAA ve své zprávě uvádí, že pravděpodobnost normální sezony je 45 %, pravděpodobnost nadnormální sezóny 30% a podnormální 25 %. NOAA ve své zprávě dále uvádí, že ze 70 % pravděpodobností se v letošní sezoně vytvoří 10 až 16 tropických bouří, ze který 4 až 8 může zesílit v hurikán, z nichž 1 až 4 mohou zesílit v hurikány kategorie 3 až 5)*.
Srní – Pobyt na škole v přírodě na Srní si děti ze základní školy v Roztokách u Prahy neužily. Krátce po příjezdu začala část školáků zvracet a měla průjmy, a tak byl jejich pobyt ve dvou hotelích na Šumavě brzy ukončen.
Byly přidány nové fotografie do alba Šumava 2016 (Stožec - České Žleby - Mlaka - Krásná Hora - Nové Údolí)
Také v pátek byly součástí pokračujícího pobytu Česka v nepříliš výrazném tlakovém poli dešťové kapky, a to už od první páteční minuty. V noci bylo v evropském srdci k vidění pásmo srážek, které se týkalo zejména Čech, trochu vláhy se nicméně dočkala také jižní Morava. Nejvíce napršelo na západě Čech – v Aši [...]
Příliv teplého a suchého kontinentálního vzduchu s původem na centrální úrovni Asie a majestátná pohoří stojící mu v cestě – to bylo hlavním tématem dne na takřka samém severu ruské Sibiře. Nebývale prohřátého 3. června se dočkali obyvatelé Kazačje, menší obce čítající něco málo přes 1 200 obyvatel. Tato severoasijská lokalita leží nad [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/154613/154613-636005776496390896-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Úvodní část letní přípravy plzeňských hokejových indiánů vyvrcholí soustředěním v Železné Rudě. Od neděle do pátku čekají hráče výjezdy na kole a cvičení v okolí sjezdovky Samoty.
Během čtvrtka a noci na pátek se srážky objevily na celém území ČR. Přes den se místy vyskytovaly přeháňky nebo i bouřky, častěji v Čechách. V bouřkách spadlo ojediněle kolem 30 mm srážek. Na sever Moravy a do Slezska dorazilo od severovýchodu pásmo deště, které během noci postupovalo přes celé naše území k západu. Průměrný republikový úhrn srážek od čtvrtečních 8 hod. do pátečních 8 hod. SELČ dosáhnul 7.3 mm. Nejvyšší srážkové úhrny za období těchto 24 hodin měly stanice:.
Ve středu 1. června 2016 neslavily pouze děti, ale také meteorologie. A to v ruské Moskvě. Důvod byl jednoduchý – v polovině tohoto pracovního týdne tomu bylo přesně 100 let, co se v hlavním městě Ruska zrodilo dosud nepřekonané totální červnové minimum. Čtvrtek 1. června 1916 si v Moskvě připsal Tmin v podobě -2,3 [...]