Zprávy z internetu
Včelná pod Boubínem /FOTOGALERIE/ - Pátý ročník medových slavností ve Včelné pod Boubínem se opět povedl.
Šumava – Sto korun za den. Přesně tolik zaplatí majitelé vozidel, když se rozhodnou parkovat v Nové Peci. Pokud chtějí využít parkoviště jen na hodinu, zacinkají mincemi v hodnotě třiceti korun.
V oblasti Severního moře, které v těchto dnech ve své jižní části nabízí osvěžujících 15 až 19 °C, byla k vidění slunečnější sobota – tak trochu se o to zřejmě postaral výběžek azorské tlakové výše. Například na ropném komplexu Ekofisk se tedy konal příjemný víkendový den s relativně vysokým množstvím slunečních paprsků. Teploty snesitelné a [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3673174--img--1-300x200p1.jpeg)
Na Šumavu tradičně míří v letních měsících tisíce návštěvníků. Potvrzují to pracovníci informačních a návštěvnických center šumavského národního parku i lesní strážci. Sezona je podobná té loňské, která byla rekordní. Velkým lákadlem jsou kromě pěších a cyklistických túr i návštěvnická centra jelenů a vlků v Kvildě a Srní.
Včera se nad západní Evropou v oblasti zvlněné studené fronty vyskytovaly silné bouřky, ve kterých ojediněle spadlo kolem 50 mm srážek, v Belgii na stanici St. Hubert bylo naměřeno 60 mm srážek. Dnes se bouřky rozšířily i na jihozápad ČR, kde se začaly vytvářet krátce po poledni. Na silné bouřky v Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji, s předpokládanámi srážkovými úhrny v přívalových srážkách ojediněle kolem 40 mm, byla dnes dopoledne vydána výstraha. Silné bouřky se zde budou vyskytovat až do nedělního večera.
Šumava – Rys ostrovid nemá ještě na Šumavě vyhráno. Vědci teď dokonce přišli se zjištěním, že by tato šelma mohla z šumavských hvozdů úplně zmizet. Tým expertů z Německa, Polska a Ruska varuje, že rysům se může stát osudným jejich omezený počet, tedy i nízká genetická variabilita a také odloučení šumavské populace ve středoevropském prostoru. Už nyní považují šumavskou populaci rysů za ohroženou.
Před necelým rokem bylo panem Muatazem Mohammedem Husseinem z Irácké organizace pro meteorologii a seismologii řečeno, že se v Iráku situace s letními vedry stále zhoršuje, a to pravděpodobně z důvodu bojů, jež se výrazně podepsaly na úbytku vegetace. 53 °C aneb „nejlepší“ irácký teplotní výsledek všech dob, ať už v Al Haj (2001), v [...]
Nové zoologické výzkumy uvádějí, že se v oblasti vyskytuje zhruba 65 dospělých rysů. Ještě před 15 lety to bylo kolem stovky.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1383569755_P201311040384101.jpg)
Prášily (Klatovsko) - Na Šumavě a v Pošumaví v posledních letech ubývá chráněných rysů ostrovidů. Nové zoologické výzkumy uvádějí, že se v oblasti vyskytuje zhruba 65 dospělých...
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/142/561422-nextstory1-h25mz.jpg)
Populace rysa ostrovida na české, bavorské a rakouské straně Šumavy je ohrožená, upozorňují experti z Německa, Polska a Ruska. K tomuto závěru dospěli na základě genetické analýzy biologických vzorků rysa, které byly odebrány na bavorské straně Šumavy. Při posledním sčítání se zjistilo, že těchto zvířat je na Šumavě a v Pošumaví zhruba 65, tedy o čtyřicet kusů méně než před patnácti lety.
Včera a v noci na dnešek se na většině území ČR vyskytly přeháňky a bouřky, ve kterých se místy vyskytly vydatnější srážky a ojediněle i kroupy. Jejich rozložení bylo značně nerovnoměrné, nejvíce spadlo ve východních okresech Středočeského kraje, v Jihočeském kraji, v kraji Vysočina a v okrese Znojmo. Jejich rozložení na základě kombinace radarových odhadů a měření ze srážkoměrů ukazuje přiložená mapa.
Postřehli jste, že: Se v Lounech, půvabném cca osmnáctitisícovém městečku na severozápadě Čech, letos konaly nejteplejší Vánoce všech časů? Vzhledem ke skutečnosti, že do Vánoc 2016 zbývá ještě 5 měsíců, to na první poslech zajisté zní poněkud prazvláštně. Pravdou nicméně je, že tomu tak opravdu je. Jak je to ale možné? Je to jednoduché: V [...]
Šumava – Načti a čti, poznej Šumavu očima spisovatelů, nabádá slogan na dvou desítkách samolepek rozmístěných po celé Šumavě. A další se již připravují.
Před rokem touto dobou probíhala v ČR již 2. vlna tropických veder (cca od 17. 7. do 22. 7. 2015). Extrémní vedra vrcholila 22. 7., kdy na 21 meteorologických byla překročena teplota 37 °C a v Husinci u Prahy naměřili dokonce 39,2 °C.
Vrcholící cyklonální příliv velmi teplého vzduchu majícího původ v oblasti Blízkého východu vyústil v pondělí 18. července k pokoření všech dosud zaznamenaných maximálních teplotních rekordů. Dějištěm této významné meteorologické události bylo cca stopadesátitisícové přímořské město Kerč ležící takřka na samém východě poloostrova Krym. Období probíhající v letech 1936 až 2015 nabídlo dohromady 80 osmnáctých červenců. [...]
V současné době počasí v oblasti Středozemního a Černého moře rekreaci přeje. Většinou panuje bezoblačné, nebo málo oblačné počasí, trochu více oblačnosti i srážky se dnes očekávají na katalánském pobřeží, zítra i na francouzském pobřeží (viz. 4. obrázek). Maximální teploty se včera v oblasti Středomoří pohybovaly většinou nad 30 °C (viz 1. obrázek). Nejvyšší teploty se vyskytovaly v centrálních částech Španělska (až 40 °C). U Černého moře byla včerejší maxima slabě nad 25 °C. Zítra se maximální teploty příliš nezmění (viz 3. obrázek)
Nejpočetnějším městem Aljašky je sice Anchorage, nicméně status metropole náleží městu Juneau. To je oproti Anchorage populačně o dost menší: Zatímco Anchorage čítá něco kolem 300 000 obyvatel, v Juneau trvale pobývá „pouze“ okolo 30 000 lidí, tj. zhruba desetina Anchorage. Ovšem, ve smyslu rozlohy (katastrální výměry) je situace poněkud jiná: Anchorage zabírá cca 4 400 km² suché [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3669526--img--1-300x200p1.jpeg)
Někdy je velmi nenápadný a mi ho ani nevnímáme, jindy nám zase dokáže život převrátit naruby. Řeč je o větru, který po tisíciletí utváří Šumavu a to velmi znatelně. Například ve druhé polovině devatenáctého století způsobil obrovské polomy, po kterých následovala kůrovcová kalamita. Něco podobného se stalo před devíti lety, v lednu roku 2007. O větru už více mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Rokyta – Zhruba patnáct set návštěvníků dorazilo v sobotu na Rokytu, kde se u informačního střediska Národního parku Šumava (NPŠ) konaly oslavy 25. výročí vzniku této organizace.
Na trase Španělsko – Velká Británie odstartovala v pondělí 18. července horká vlna, tak se na ni pojďme v rychlosti podívat: Na síti portugalských synoptických meteorologických stanic bylo na startu tohoto týdne naměřeno až 37,5 °C, a to ve Vila Real a v Bragançe. Metropolitní Lisabon byl mírnější, neb se zastavil na 29,8 °C, což [...]