Zprávy z internetu
Západní Austrálie a sousední Severní teritorium je už pár dnů terčem cyklón. Obě při pohledu z vesmíru připomínají vír, jinými slovy se jedná o zdravé tlakové níže. Ta jedna však vlastní přídomek tropická a byť již relativně dlouho setrvává v podstatě na jednom místě nad otevřeným Indickým oceánem, modely počítají s tím, že se v [...]
Výška sněhu na Šumavě se od minulého týdne prakticky nezměnila. Díky inverznímu rázu počasí převládalo po většinu týdne v horských polohách slunečné počasí, nižší polohy byly většinou zahaleny do nízké oblačnosti. I přes to, že v horských polohách teploty stoupaly výrazně nad nulu, nedocházelo k odtávání sněhu. Nízký úhel slunečních paprsků a výrazné vyzařování, to je kombinace, kdy sněhová vrstva zůstane podchlazená i během dne. Nejvyšší sněhovou pokrývku si drží stále hřebenové partie. V polohách kolem 1100 metrů leží většinou kolem 10 cm sněhu. Pod 1000 metry se sněhová pokrývka vyskytuje jen ve vrstvě do 5 cm, pod 800 metrů sníh prakticky
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/740/587408-icon1-5q0rf.jpg)
Vánoční svátky nemusí být jen o nakupování, stresu, shánění dárků a přejídání. Stačí se na chvíli zastavit a zavítat třeba na Šumavu.
Šumava – I na Štědrý den mohou lyžaři vyrazit na šumavské svahy, svezou se na Špičáku, na Samotách a Nad Nádražím.
Srní – Pomocí zbrusu nové videokamery, vybavené nočním viděním, bude Správa Národního parku Šumava sledovat noční život vlků, kteří žijí ve výběhu návštěvnického centra v Srní.
Jedno je jisté – na sáhodlouhém seznamu veřejně neznámých osob, které v minulosti navštívili metropolitní Prahu, se nachází také člen rodiny pana Dichtjarenka. Jak už lze z jeho jména (resp. příjmení) tak trochu vyvodit, jde o jednoho ze 146 544 710 obyvatel Ruské federace. Z našeho úhlu pohledu je pravděpodobně zajímavé to, že jde o meteorologa působícího [...]
Horské polohy zalité sluncem, podhůří Šumavy většinou pod pokličkou nízké oblačnosti. Takové je počasí posledních dnů na Šumavě. Přinášíme Vám několik záběrů z okolí Volar, kde 21. prosince panovalo od rána slunečné počasí se zcela jasnou oblohou. Díky bezoblačné noci klesla teplota až pod -12°C, naopak přes den se teplota vyhoupla na více jak 2°C nad nulou. Ranní námraza tak vydržela při slunečném dni jen pár hodin. pro shlédnutí videa klikněte ZDE (ir)
V oblasti České kotliny se po několik dní udržuje inverze. Ta vlivem mohutnící tlakové výše se středem nad východní Evropou a při současné zesilující advekci teplého vzduchu ve vyšších vrstvách atmosféry stále klesá a zesiluje. To dokládají včerejší a dnešní aerologické výstupy ze stanice Praha- Libuš (obr. 1, obr. 2). Včerejší hranice tenké vrstvy nízké inverzní oblačnosti se nacházela přibližně ve výšce kolem 1000 — 1050 m n. m., dnes klesla přibližně na 850 — 900 m n.m. (obr.3, obr. 4).
Dnes ve středu 21. prosince 2016 v 11:44 hodin začíná astronomická zima. Tehdy Slunce na své zdánlivé pouti po obloze dorazí nad obratník Kozoroha, což je nejjižnější bod jeho dráhy, a začne se vracet k severu. Dnešek je také nejkratším dnem v roce, nyní se budou dny prodlužovat. To ovšem neznamená, že Slunce začne dříve vycházet a později zapadat. Ve skutečnosti Slunce začíná později zapadat už od svátku svaté Lucie, tedy od 13. 12. Například v České Třebové dnes Slunce zapadá v 15:55, zatímco 13.12. tam zapadalo již v 15:53.
V období od čtvrtka 1. prosince do úterý 20. prosince 2016 se teploty v Praze-Libuši pohybovaly okolo 34 °F, přičemž v Reykjavíku, hlavním městě subpolárního (subarktického) Islandu se shodný časový úsek prezentoval průměrnou teplotou 42 °F. Otázka je více než zřejmá: Proč stupně Fahrenheita, když jsme v Evropě? Fahrenheitova teplotní stupnice je de facto aktivní [...]
Na našem území v posledních dvou dnech spadlo velmi málo sřážek. Převážně se jednalo o slabé sněžení, kdy většinou napadlo do 5 cm nového sněhu, nebo mrznoucí mrholení či zmrzlé krupky. V přílohách vám nabízím aktuální stav sněhové pokrývky na jednotlivých stanicích a na horách. Uvedená výška sněhové pokrývky je přírodní sníh. V lyžařských areálech využily nízkých teplot pro výrobu umělého sněhu, který některé sjezdovky stačil zasněžit. Nynější počasí na horách však další výrobě sněhu přát nebude, protože teploty se zde budou pohybovat kolem 0 °C, nebo slabě nad nulou.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/166145/166145-636178338689942646-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Přesně podle předpovědi ovládla v tomto týdnu region inverze. Zatímco v nížinách leží nízká oblačnost a někde je i mlhavo, na Šumavě září slunce naplno. Inverze bude pokračovat.
Sen o sněhobílých Vánocích na 100 % území České republiky se nám s blížícím se prodlouženým víkendem začíná rozplývat, více méně podobně jako o nezimností památných Vánocích 1983, které si podmanil Atlantický oceán – v živějším západním proudění bylo v České republice na Boží hod vánoční (tj. v neděli 25. prosince) registrováno až 17,5 °C, [...]
Šumava – Z Národního parku Šumava se ve velkém ztrácejí fotopasti, které zachycují pohyb vzácných zvířat. Aktuálně šetří policisté krádež více než tří desítek přístrojů v hodnotě bezmála dvě stě tisíc korun.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/146663/146663-635906882793764314-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Víc jak třicítka fotopastí se ztratila na několika místech národního parku, kde probíhá monitoring zvěře. Za poslední roky jde o největší podobný případ.
Z ruské analýzy je zřejmé, že kolem oblasti severního pólu přesahující i zónu polárního kruhu, jsou hodnoty minimální a maximální teploty pro tyto dny výrazně pod klimatickým normálem jak v Rusku a v jeho sibiřské části, tak i v severní Kanadě.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/677/266772-nextstory1-qntwr.jpg)
Neznámý zloděj ukradl v různých částech Šumavy celkem 34 fotopastí, které sloužily ke sledování pohybu zvěře, zejména rysa ostrovida. Správě Národního parku Šumava vznikla škoda téměř dvě stě tisíc korun.
Hrad Kašperk jako každý rok připravil i letos na závěr roku ve dnech 28. prosince - 1. ledna zimní prohlídky s doprovodným programem. Kostýmovaný průvodce zavede návštěvníky do středověké zimy, kde se společně seznámí s tím, jak takový specifický čas, čas dlouhých a chladných večerů, trávil středověký člověk, například na tak krásném hradě jako je Kašperk. V zimě měli lidé spoustu volného času a protože jsou stejní jako my, rádi se bavili. Prohlídky budou probíhat vždy v těchto časech: 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 hodin.
-27,2 °C, Braemar, východní Skotsko, 10. leden 1982, ale také Altnaharra, severní Skotsko, 30. prosinec 1995. Pakliže se náhodou ptáte, oč vlastně jde, tak se jedná o vůbec nejnižší naměřenou teplotu na území Velké Británie (od r. 1961). Víska Braemar mimochodem bodovala také 18. ledna 1963, kdy tu bylo zaznamenáno -22,2 °C. Proč na úvod [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3285028--img--1-300x200p1.jpeg)
Sníh je zatím na západě Čech nedostatkové zboží. Přesto si lyžaři přijdou na své hned v několika areálech a vybírat můžou na Šumavě hned ze čtyř. V provozu jsou areály Nad Nádražím a Belveder, také Samoty a vyrazit můžou i do vůbec největšího zimního centra na Šumavě - na Špičák.