Zprávy z internetu
Sněhová pokrývka se aktuálně vyskytuje místy na Českomoravské vrchovině, na jihu Čech a v podhůří Šumavy od poprašku do 5 cm. Na Šumavě a v Krušných horách se výška sněhové pokrývky pohybuje většinou od 5 do 30 cm. V Jizerských horách a Orlických horách je 10 až 20 cm. Nejvíce je na některých místech v Krkonoších a v Beskydech od 10 do 50 cm. Do Silvestra a ani na Nový rok se srážky vyskytovat nebudou. Na horách bude převládat slunečné počasí a ve výškách kolem 1000 m bude teplota nad nulou.
Ve středu, v noci z úterý na středu, ale hlavně v úterý bylo v Česku větrno, a to kvůli výraznějšímu tlakovému gradientu, jenž vyplynul ze sblížení „západoevropské“ tlakové výše a „východoevropské“ tlakové níže. Zajímavostí v tomto ohledu rozhodně může být to, že středeční jitro nabídlo srážky – při tlaku vzduchu nad hranicí 1035 hPa. Kupříkladu [...]
Každý ví, že koupací sezóna je u nás v letním období, zhruba od června do srpna, podle počasí. Kdybychom však měli k dispozici graf návštěvnosti venkovních koupališť, možná bychom tam našli ještě jedno podružné maximum, a to kolem Vánoc a Nového roku. Aspoň kdybychom měli soudit podle toho, že v tomto období se v novinách vyrojí zprávy o různých vánočních, silvestrovských a novoročních koupacích akcích. A to ne v ohřívaných bazénech, ale venku. (Viz odkazy pod textem). A proto nemusí být na škodu se podívat, jaké je teď teplota vody.
Bavorská Železná Ruda – Večer plný působivých představeních, ohnivá show a závěrečný ohňostroj si můžete užít v Bavorské Rudě v pátek 30. prosince na náměstí, a to v rámci Rauhnächte (Noci vykuřování).
Silný vítr již několik dní fouká na celé Šumavě. Nejvyšší nárazy větru za poslední dva dny (27.-28.12.) jsme pro Vás shrnuli do tabulky. Maximální nárazy větru se pohybovaly většinou mezi 12 m/s až 15 m/s. Tradičně nejvyšší poryv větru zaznamenala německá meteorologická stanice na vrcholu Velký Javor, kde vítr dosáhl rychlosti více jak 24 m/s. Následuje stanice Churáňov s 20 m/s. Z měst, kde se měří směr a síla větru, foukalo nejvíce v Českém Krumlově (19 m/s), v Kašperských Horách (18 m/s) a ve Volarech (17,1 m/s). Naopak nejnižší poryv větru zaznamenala stanice na Kubově Huťi (na stanici se měří nestandartně
Podle meteorologů prý Česko ve druhém týdnu ledna sevře mráz ze Sibiře a teploty klesnou o 20 °C. Nutno dodat, že tato informace nepochází z Českého hydrometeorologického ústavu a také současné předpovědní podklady, které ČHMÚ má k dispozici, ničemu takovému nenasvědčují.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/166381/166381-636185154647794155-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Železnorudský smíšený sbor slaví 10 let své existence. V úterý to oslavil koncertem přímo v srdci Železné Rudy a nechyběla ani další hudební vystoupení.
Regionální rozvojová agentura Šumava, o. p. s. vydává každý měsíc Šumavský výletník, kde najdete zajímavé články o dění v regionu, novinky a pozvánky na zajímavé akce. Aktuální číslo si můžete stáhnout zde: Šumavský výletník - leden 2017
Tradičně začněme mimo téma: V úterý 27. prosince 2016 ve 13 hodin hlásily severoněmecké Brémy při svižnějším severozápadním proudění s nárazy o rychlosti přes 60 km/h 8,8 °C. Stejná hodnota zde byla naměřena také v úterý 27. prosince 1955, tehdy se však jednalo o nejvyšší denní teplotu. I tenkrát šlo o práci oceánského proudění, avšak [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3771042--img--1-300x200p1.jpeg)
Trávit svátky v práci je pro někoho běžný standard. Například pro pracovníky horské služby na Šumavě. Zimní sezona je sice teprve na začátku a na horách i kvůli počasí zatím moc návštěvníků není, členové horské služby ale připraveni být musí. Na Šumavě zasahují na území větším než 1000 kilometrů čtverečních. A stejně jako horští záchranáři jinde v republice, i tady od této zimy při práci už používají výhradně jen digitální radiosíť.
Když už jsme u toho nejjižnějšího amerického státu, tak jen pro zajímavost: 21. prosince tu odstartovaly prázdniny, které skončí 3. ledna. Následně 4. ledna tak bude na mnoha tvářích floridských mladistvých možné spatřit radostný výraz. Zároveň je více než zřejmé, že floridská mládež na tom oproti té české o moc lépe není – alespoň ve [...]
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/583/195830-top_foto2-y3sa9.jpg)
Meteorologové v úterý rozšířili výstrahu před tvorbou sněhových jazyků a doplnili ji o varování před novou pokrývkou. Sněhové jazyky se mohou tvořit v horských oblastech nejen na severozápadě republiky, ale rovněž na Šumavě, v Beskydech, Jeseníkách i na Vysočině. Až do večera platí výstraha před silným větrem.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/145082/145082-635880346683174915-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Šumava má za sebou první dny vánočních prázdnin. Lyžování o svátcích ale zatím davy nenalákalo, největší nával se čeká v příštích dnech. Jaká je aktuální sněhová situace?
Teplý vzduch, který na naše území pronikl včera za teplou frontou přinesl teplé ráno. Nejnižší noční teploty dosahovaly v ČR většinou hodnot od 8 do 4 °C, průměr byl 5,1 °C. Byly jen o jeden °C nižší, než včerejší nejvyšší denní teploty, jejichž průměr v ČR byl 5,9 °C. Vzhledem k většinou zatažené obloze se ranní a odpolední teploty mezi sebou téměř neliší, jejich průběh v posledních dvou dnech ukazují grafy na níže uvedeném odkazu.
Nedávno padla zmínka o dvou cyklónách, které si za svůj cíl vybraly Západní Austrálii a jejího souseda jménem Severní teritorium. Ta s dodatkem tropická nakonec dle očekávání k výjimečnému stavu nevedla, ta druhá vnitrozemská už však málem zápis do australských meteodějin učinila. Tak se na to pojďme v rychlosti podívat. Na samotě u lesa – [...]
Dnes přes naše území přechází teplá fronta, která s sebou přináší dostatek deště, zpočátku se na horách objevovaly sněhové vločky, ale postupně i tam začne pršet. Zároveň se otepluje a zesiluje západní vítr. Díky tomu nebude dnes večer teplota příliš klesat a ani v noci na zítra teplota neklesne pod nulu. Minimální teploty budou většinou mezi 7 a 3 °C. Na Štěpána proto uklouznutí na ledu nehrozí, spíše na blátě. Zítra ještě bude pokračovat příliv teplého vzduchu, tak odpolední teploty vystoupí na 7 až 11 °C, na horách bude kolem 5 °C.
Dámy a pánové, vzhledem k datu tak nějak nastal vhodný čas k nějakému tomu vánočnímu přání. V první řadě je potřeba všem popřát hodně toho zdraví – ano, může to znít poněkud monotónně (ohraně), nicméně minimálně všichni, jejichž zdraví není úplně 100%, budou zajisté souhlasit, že právě zdraví je to nejdůležitější. Rovněž by bylo vhodné [...]
Letos pořádá Stifterův pošumavský železniční spolek již sedmnáctý ročník silvestrovských jízd zvláštních vlaků do nejvýše položené železniční stanice v ČR - Kubovy Huti. Neváhejte a přistupte do silvestrovského vlaku 31. prosince, letošním tématem bude Cesta kolem světa. V minulých letech se mohli cestující podívat třeba mezi doktory, piráty, na divoký západ, Noemovu archu, prožili pohádku i horor, přenesli se do středověku i budoucnosti, potkali se s komiksovými postavami a zažili mnoho dalších a neopakovatelných zážitků. Ani v letošním roce tomu nebude jinak a opět se vydají čtyři páry zvláštních vlaků z Vimperka na Kubovu Huť a zpět.
V dnešní uspěchané době většina z nás má různé představy, jak to bývalo se sněhovou pokrývkou na Štědrý den. Člověk žije svými často zkreslenými představami. Mnoho z nás tvrdí: „za našeho mládí, to bývalo sněhu, a bílé Vánoce!". Bylo tomu opravdu tak? K odhalení pravdy bylo zapotřebí mnoho let pečlivého měření. Data určitě mnohého z nás překvapí - a budeme se divit, že i před více než 50 lety sníh některé roky nebyl vůbec, nebo jen velice málo. Čas plyne, vánoční dostaveníčko krásné zimy se sněhem a mrazem se přece tu a tam objeví, a to i v nedávné době. Kdo by si to