Zprávy z internetu
27. února ještě stoupaly teploty vysoko nad 10°C, o den později napadl při přechodu studené fronty od vyšších poloh v návětří Šumavy nový sníh. Díky teplotám kolem bodu mrazu je nově napadlý sníh mokrý a těžký, zem je však dostatečně studená a sníh tak příliš rychle neodtává. Intenzivní sněžení bylo hlavně na německém návětří Šumavy, intenzivně sněžilo například i v okolí Stožce, Českých Žlebů či Volar. Na hřebenech připadlo od ranních do odpoledních hodin až 15 cm prachového sněhu, teplota se pohybovala slabě pod bodem mrazu. Naopak v podhůří Šumavy díky závětří srážky zaznamenány do odpoledních hodin nebyly prakticky žádné, teploty
Na počátek uvádím pár doplňujících údajů k aktualitě J. Hujslové publikované včera. Průměrná maximální teplota za celé území státu v pondělí 27. 2. 2017 činila 12,9 °C (podrobněji obr. 1). Teplotní rekord za tento den byl překonán, vyjma již zmíněných stanic i na stanici v Praze, Klementinu, kde přístroje naměřily 14,7 °C, čímž byl překonán dosavadní extrém z roku 1966, který činil 13,5 °C.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/831/588319-nextstory1-cpj32.jpg)
Žhář má na svědomí požár repliky keltské stavby v Archeoparku v šumavských Prášilech z loňského prosince. Policisté ho ale nevypátrali.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/169093/169093-636237858464279905-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Běžkařský areál poblíž německého Velkého Javoru, pár kilometrů za Železnou Rudou, nabízí tři okruhy s různou obtížností. Jede se výhradně šumavským lesem.
V pondělí 13. 2. 2017 v 7:00 se teploty v České republice pohybovaly okolo -5,0 °C s tím, že mrzlo na celém území (tj. u všech synoptických stanic). Hranice -8,0 °C nikde pokořena nebyla, nejchladnějším místem se stal Liberec, který naměřil -7,8 °C, díky čemuž byl o 2,2 °C chladnější než Sněžka. Naproti tomu ta […]
Jak již bylo uvedeno v předchozí zprávě, dnes byly naměřeny poměrně vysoké teploty, které v kombinaci se slunečním svitem působí až jarním dojmem. V takovém případě člověka logicky napadne, že už se blíží doba, kdy bude možno vyrazit na koupaliště. V současné době na vodních plochách rychle ubývá led a objevují se volná místa bez ledu. V případě teplého počasí bude otázkou několika dnů, kdy ledová pokrývka zmizí a teplota vody začne rychleji stoupat.
Po přední straně prohlubující se tlakové níže nad Britskými ostrovy k nám proudí teplý vzduch od jihozápadu. V kombinaci se slunečným počasím dnes proto teploty na většině území vystupovaly na 10 až 15 °C, nepatrně chladněji bylo na Českomoravské vrchovině, nejčastěji kolem 9 °C (Obr. 1). Nejvyšší teplotu zaznamenala stanice Karviná 17,7 °C.
Šumava – Sedmiletý hoch se v neděli v podvečer těžce zranil na bobové dráze na šumavské Kvildě.
Regionální rozvojová agentura Šumava, o. p. s. vydává každý měsíc Šumavský výletník, kde najdete zajímavé články o dění v regionu, novinky a pozvánky na zajímavé akce. Aktuální číslo si můžete stáhnout zde: Šumavský výletník - březen 2017
Mezi významné kulturně společenské akce nejen města Prachatice patří soutěžní divadelní přehlídky Štít a Štítek města Prachatic. Tyto přehlídky, podporující aktivní tvůrčí činnost amatérských divadelních souborů, se letos uskuteční od 6. do 17. března 2017 v prachatickém městském divadle. Poprvé se Festival amatérského divadla Štít konal v roce 1972. Při každoročním závěrečném nesoutěžním představení jsou při slavnostním vyhlášení předávány následující ceny: hlavní cena Štít města Prachatic, cena za nejlepší ženský a mužský herecký výkon, cena za režii, cena mladého talentu a cena za výtvarné ztvárnění inscenace. Festival amatérského divadla Štítek je soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů pro děti, letos se
Klatovy – V sobotu 4. března se od 13 hodin v kině Šumava Klatovy uskuteční finále soutěže Fotomodel/ka 2017, kterou pořádá JM models Klatovy spolu s MěKS Klatovy.
Střídání slunečních a a zamračených období s místními občasnými dešťovými srážkami na přecházejících frontách, denní maxima v průměru kolem 10 °C a minima po většinu období nad bodem mrazu. To je stručná charakteristika počasí následujícího pracovního týdne pro české nížiny, kam se pomalu, příznačně pro toto období, začíná vkrádat jaro. To se v plné kráse začíná předvádět již dnes a stejně tak tomu bude i o příštím víkendu, kdy se teploty budou pohybovat dokonce mezi 10 až 16 °C.
V období od úterý 5. 2. 1952 do soboty 25. 2. 2017, jinak řečeno po dobu dlouhých 65 let a 20 dnů, v islandském metropolitním Reykjavíku platilo, že nejlegendárnější únorová sněhová pokrývka odpovídá 0,48 m neboli 48 cm (5. 2. 1952). Na konci minulého týdne, to jest v neděli 26. 2. 2017, po ranním měření […]
Exministr životního prostředí Ladislav Miko vysvětluje rozdíly mezi oběma návrhy novely o ochraně přírody a krajiny. Poslanci rozhodnou tento týden.
Vimperk - Další stupínek ve své sportovní kariéře zdolává lyžařka Fischer Ski klubu Šumava Vimperk Barbora Havlíčková.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/169068/169068-636237354475022730-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Těžký úraz malého chlapce je hlášen ze šumavské Kvildy. Sedmiletý hoch měl podle svědků vylétnout z bobů a těžce se zranil. Vrtulník ho transportoval do nemocnice.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/168973/168973-636237300346272422-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Lyžařská sezóna je v Železné Rudě v plném proudu. O víkendu se lyžovalo například na Belvederu, nad Nádražím, na Alpalouce a samozřejmě na Špičáku.
Kvilda - Dnes, v neděli 26. února, se vážně zranil při bobování sedmiletý chlapec.
Poslanci projednávají novelu zákona o ochraně přírody. Kritici senátních změn se obávají toho, že úpravy ohrozí nejcennější části šumavské přírody a umožní vstup developerů a lobbistů do chráněných území. Seznamte se se novými pravidly, které má novela přinést pro národní parky a jaké změny do novely vnesli senátoři.
Miloše Zemana mám před se sebou ještě v „porevolučních“ dobách, na začátku 90. let minulého století. Pamatuji si jej jako člověka, který než cokoliv vyřkl, tak svá slova pečlivě vážil. Řekl bych, že až s takovou... Příspěvek Pan prezident a jeho vyschlý pramen Vltavy pochází z Šumavské noviny