Zprávy z internetu
Národní muzeum přesunulo do Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích svou úspěšnou výstavu, věnovanou mistru Janu Husovi. Navštívit ji tak mohou i obyvatelé regionu, ze kterého velký církevní reformátor pocházel. Narodil se pravděpodobně v nedalekém městečku Husinec a v Prachaticích zřejmě navštěvoval církevní školu. Výstava Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea upozorňuje nejenom na význam jeho osobnosti, ale zaměřuje se také na Husův odkaz, který lze nalézt především v rovině náboženské a mravní. Přitom pamatuje i na dobu husitskou, bouřlivou epochu českých dějin. Návštěvníci budou moci na výstavě spatřit například unikátní vitráž s husovským motivem, pocházející z 16. století, papežskou
Klatovsko – Proražené gumy, omlácený lak nebo rozbitá čelní skla. To jsou problémy, které trápí řidiče, kteří jezdí ve směru od Železné Rudy na Hartmanice a v okolí Hojsovy Stráže.
V Centru dřevařství na Modravě se můžete zítra 13. ledna 2017 od 14 hodin podívat na výrobu vinutých perel na sklářském kahanu a následně si výrobu vyzkoušet a vytvořit si vlastní korálek. Centrum dřevařství na Modravě nabízí také unikátní interaktivní expozici, kde se návštěvníci mohou vlastníma rukama dotknout tajemství a moudrosti našich předků, vyzkoušet si tisíce let staré technologie - používané starověkými egypťany, ale též zažijí, že je dřevo i po skácení stromu stále živé a dokáže se měnit, což nám v některých případech dokáže pořádně zamotat hlavu. Zkrátka budou moci prozkoumat technické a technologické fígle a vymoženosti,
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/166793/166793-636197985944143460-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Kostel známý z filmů Anděl Páně nebo ze seriálu Policie Modrava se letos poprvé otevře veřejnosti i v zimě. Na originální výlet se můžete vydat každou neděli. Čtěte podrobnosti!
Ve středu 11. 1. 2017 večer se z českého vzdušného prostoru stal tranzitní prostor pro frontu spjatou s nastupujícím severozápadním prouděním, s kterým zase tak trochu souvisela tlaková níže se středem nad jižním Norskem a Švédskem. Srážky s ní spojené byly poměrně vydatné, na radarových odrazech byla k vidění světle zelená až žlutozelená barva, což [...]
Šumava – Kočka divoká, která z naší přírody v minulosti vymizela, se zřejmě vrací do Pošumaví. Fotopasti Hnutí DUHA tam natočily dvě videa šelmy, která nápadně tuto kočkovitou šelmu připomíná.
Seminář pro zájemce o označení Partner NP Šumava proběhne v pondělí 13. 3. 2017 od 9 hodin v prostorách Návštěvnického centra Srní. Pozvánku a další podrobnosti najdete na webu www.npsumava.cz Cílem projektu Partner Národního parku Šumava je vzájemná podpora a spolupráce Správy Národního parku Šumava a subjektů poskytujících služby v cestovním ruchu (ubytovací, stravovací a zážitky) na území NP a CHKO Šumava a poskytovat návštěvníkům NP Šumava a CHKO Šumava informace o šumavské přírodě, významu Národního parku pro ochranu přírody, a možnostech volnočasového vyžití na území NP a CHKO Šumava.
Informační středisko Stožec připravilo další tvořivou dílnu pro zájemce, kteří mají rádi rukodělné práce a chtějí si společně vyrobit jednoduchá krmítka pro ptáčky z přírodních materiálů. Akce se bude konat v Informačním středisku ve Stožci, ve čtvrtek 12. ledna 2017 od 17 hodin a je určena pro zájemce z řad místních obyvatel i hostů NP Šumava. Povíme si, čím krmit ptáčky, abychom jim pomohli a současně jim neubížili a seznámíme se s ptačími druhy, které na krmítku můžeme spatřit.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3779188--img--1-300x200p1.jpeg)
Fotopasti Hnutí Duha v Pošumaví natočily dvě videa šelmy, která nápadně připomíná kočku divokou. Záznamy pocházejí z okraje Chráněné krajinné oblasti Šumava. Po vlkovi jde o další vzácný úkaz.
Na Lysé hoře se v údobí od 1. 1. 2017 do 10. 1. 2017 teploty pohybovaly v průměru okolo -12 °C, přičemž v sobotu 7. 1. 2017 ráno bylo až -25,4 °C (jen pro zajímavost – slovenské nížinaté městečko Dudince vychladlo až na -27,3 °C) a naproti tomu hned na Nový rok bylo odpoledne až [...]
Stopy pro běžecké lyžování byly v úterý 10. ledna protaženy v regionu Hornoplánska. Lyžaři tak dostali další možnost, jak si užít bohatou sněhovou nadílku. „O běžecké lyžování na Hornoplánsku je každoročně nemalý zájem. Lidi láká krásná příroda a klid. Také se jedná o příjemné zpestření zimní dovolené, kdy lyžaři například jeden den z pobytu vynechají návštěvu lyžařského areálu a užijí si výlet na běžkách po Hornoplánsku,“ říká Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1362054993_rampouch.jpg)
Praha - Česko má za sebou mrazivou noc. Nejchladněji bylo na šumavské Rokytské slati, kde meteorologové naměřili minus 27,5 stupně Celsia. Nejčastěji se ale noční teploty v Česku pohybovaly...
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/019/590195-nextstory1-s7uy3.jpg)
Šumavská Rokytská slať zažila jednu z nejmrazivějších nocí. Rtuť teploměru tam klesla během středeční noci na minus 27,5 stupně Celsia. Nejčastěji se ale noční teploty v Česku pohybovaly kolem 15 stupňů pod nulou, uvedl Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1484057821_P201701100637001.jpg)
Vimperk (Prachaticko) - Fotopasti na jihočeské části Šumavy zaznamenaly pohyb šelmy, která připomíná kočku divokou. Ta zmizela z volné přírody v Česku přibližně před dvěma sty lety....
Šelma, která je vzrůstem větší než kočka domácí, si na videích značkuje své území tak, jak je typické pro kočky či rysy.
V neděli 8. 1. 2017 bylo v rámci České republiky nejchladněji na Moravě a ve Slezsku, kde například obec Návsí u Jablunkova (380 m n. m.) vychladla až na -22 °C, a to jak ráno, tak také večer. Vskutku led(n)ový nedělní den se konal i v Ostravě (Porubě), která v pozdním večerním čase hovořila o [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3551429--img--1-300x200p1.jpeg)
Na Frymburských loukách u Lipenské přehrady je připravených přes deset kilometrů běžeckých stop. Začínají u fotbalového hřiště. Dobré podmínky pro běžecké lyžování jsou na Šumavě i na Zadově nebo na rakouské straně v běžeckém areálu Schöneben-Hochficht.
A to doslova. Jak je vidět z obr., ostrá hranice mezi teplotami probíhala skoro přesně po hranici Čech a Moravy a půlila kraj Jihomoravský. Teplotní rozdíly mezi východem a západem byly víc než dvacetistupňové. Mohl za to nejen studený vzduch, který se drží hlavně na východě republiky, ale i jasná obloha, která byla právě v krajích Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském a ve východních částech Jihomoravského a Pardubického kraje. Ve Štítné nad Vláří byla naměřena nejnižší teplota -25,7 °C a byl překonán rekord -23,0 °C z roku 2009.
Ubytování Hříbeček ve Stachách nabízí dva 3 lůžkové pokoje s možností přistýlky. Každý pokoj je se samostatnou předsíní a sociálním zařízením (sprcha a WC). Jeden z pokojů je řešený jako apartmán, ložnice je umístěna v patře – v podkroví.
Xsettisícové město Raleigh, které v rámci státu zvaného Severní Karolína zastává funkci metropole, byť není nejlidnatější, se stalo terčem tlakové níže (po americku sněhové bouře), která během několika desítek hodin způsobila, že tady leželo 52 cm sněhu. Netřeba dodávat, že takto masivní sněhová pokrývka tu narušila (zbrzdila) jinak hektický život. Ne, nejde o stručné shrnutí [...]