Zprávy z internetu
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/167057/167057-636202379545171697-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Po několika letech dorazila pravá zima i na Šumavu. Železná Ruda aktuálně hlásí už okolo osmdesáti čísel sněhu. Město musí sníh vyvážet. Podívejte se na fotky...
Po vydatném několika denním sněžení jsme opět vyrazili proměřit hlavně hřebenové partie Šumavy, kde připadly za poslední dny desítky centimetrů prachového sněhu. Naše měření potvrdilo více jak metrovou vrstvu sněhu. Data opět byla poskytnuta hydrologům z Prahy a českobudějovické pobočce ČHMÚ k dalšímu zpracování. V neděli byly provedeny náměry od Hliniště přes Strážný, Philippsreut až po vrchol Almberg, tedy lokality v povodí řeky Řasnice, respektive Teplé Vltavy. Na vrcholu Almberg byla vrstva sněhu (SCE) v neděli 15. ledna 112 cm a vodní hodnota (SVH) 230 mm. V pondělí 16. ledna byly provedeny náměry ve Volarech a dále v německé obci Bischofsreut a
Zatímco v Česku budou zesilovat mrazy, tenisté v Melbourne si užívají letního počasí. V úterý bude na Australian Open velmi teplý den s polojasnou až oblačnou oblohou. Odpoledne teploty vystoupí pravděpodobně na 31 až 35 °C, podle některých předpovědních materiálů až na 38 °C. V dalších dnech bude ale výrazně chladněji. V úterý večer začne přibývat oblačnost a přidají se dešťové přeháňky, které mohou doznívat do středečního dopoledne. Středeční odpoledne už bude slunečné, ale maximální teploty už se budou pohybovat jen mezi 20 až 22 °C.
Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská federální služba pro hydrometeorologii a monitoring životního prostředí, zkráceně Rosgidromet, v originále Росгидромет). Jeho domovem a zároveň i pracovištěm je hlavní město, nikoliv však Ruska, nýbrž Sibiře – Jakutsk. Tento kout Ruské federace jsme již decentně probrali s německým meteorologem Sebastianem Baldersem, nyní se však [...]
Upozornění, výstrahy či doporučení Horské služby pro celou ČR lze nalézt ZDE a také na hlavní stránce.
Zbytiny – To se vám stalo po těch velkých válkách, co pustošily celou Evropu, Šumavu nevyjímaje.
Asi málokdo má představu, kolik hodin slunečního svitu si v různých koutech Šumavy za rok "užijeme". Vybrali jsme čtyři šumavské meteostanice, dvě na české straně Šumavy a dvě na německé straně Šumavy a provedli porovnání naměřených dat za rok 2016. Z dat vyplývá, že všechny čtyři stanice měly nejvíce slunečního svitu v měsíci srpnu a to kolem 225 hodin. Nejméně slunce svítilo v měsíci únoru. Zřejmě největší rozdíl v rámci jednoho měsíce byl v prosinci a to díky inverznímu rázu počasí. Horské polohy měly celodenní sluneční svit, kdežto nižší polohy byly často pod pokličkou nízké oblačnosti. proto v prosinci ve Volarech
Z hodnotící měsíční zprávy publikované národní meteorologickou službou Rakouska (ZAMG) plyne, že měsíc prosinec byl na území našeho jižního souseda slabě až mírně teplotně nadnormální, srážkově silně podnormální s převahou srážek dešťových a nebývale slunečný. V teplotních, srážkových, sněhových charakteristikách i v délce slunečního svitu připomínal mimořádný prosinec roku 2015.
Šumava – To, že začala ta pravá zima a na horách jsou ideální sněhové podmínky, bylo vidět v sobotu už při příjezdu ke Špičáku. V poledne byla všechna parkoviště plná, auta stála, kde mohla.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1250081669_200908120276_TUR_1.jpg)
Modrava (Klatovsko) - Orkán Kyrill, který se před deseti lety přehnal přes Česko, byl jen jedním z přirozených opakujících se procesů, s nimiž si příroda umí poradit. Shodli se na tom...
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3779521--img--1-300x200p1.jpeg)
Jihočeský spisovatel David Jan Žák, autor bestselleru Návrat Krále Šumavy, chystá novou knihu. Píše detektivku pro děti Zmizení Edwina Lindy. Čtenáři společně s desetiletou Aňou, její o dva roky starší sestrou Viky a třináctiletým Hugem odhalí tajemství, která skrývají šumavské lesy.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/166952/166952-636199859185998316-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Policisté na Šumavě jsou v souvislosti s aktuální zimní sezónou v pohotovosti. Spouští intenzivní kontroly na silnicích, ale také v areálech a potkat je mohou i běžkaři v terénu.
-9 až -5 °C, takový byl teplotní rozptyl pondělí 9. 1. 2017 v newyorském Central Parku. O den později došlo k rychlé obměně vzdušných mas – v noci ještě kolem -6 °C, pozdě večer až okolo 7 °C. Ve středu 11. 1. 2017 zde bylo k vidění 6 až 11 °C, v maximu přesně 11,1 [...]
V první dekádě nového roku připadl ve všech šumavských polohách nový sníh. Díky celodenním mrazům, které poté následovaly, sníh neodtával ani v podhůří. Až ve čtvrtek 12. ledna se teploty v polohách do 900 metrů dostaly nad bod mrazu a sníh zvlhnul. V horských polohách se teploty nad bod mrazu neodtaly a vlivem slinějšího větru se tvořily sněhové jazyky, místy i závěje. Z dostupných dat byla 13. ledna ráno nejvyšší sněhová pokrývka v oblasti hřebene nad Březníkem a to 96 cm. Následuje oblast Plechého s 85 cm, jen o 2 cm méně leželo na vrcholu Almberg nad obcí Mitterfirmiansreut. Během pátečního dne
Hluboká tlaková níže Egon (obr.1), která postupovala v blízkosti našich severozápadních hranic přes Německo směrem k severovýchodu, byla v ranních a dopoledních hodinách příčinou náhlého, avšak přechodného, zesílení větru. V hřebenových partiích Krušných hor dosáhl vítr v nárazech dokonce sily orkánu, konkrétně 145 km/h (41, 5 m/s) na stanici Fichtelberg. Silný vítr foukal i na dalších stanicích na horách a v nižších polohách napříč západní polovinou republiky (např. Kocelovice 28 m/).
Klatovsko - Sice s obtížemi, ale sjízdné jsou podle Správy a údržby silnic Plzeňského kraje všechny silnice první, druhé a třetí třídy na Klatovsku. Na Šumavě komplikuje situaci silný vítr a sněhové jazyky.
Razgrad, Bulharsko, cca 300 m n. m., je město čítající přibližně 35 000 obyvatel. Nalézá se zhruba 120 km západně od vod Černého moře, asi 250 km severovýchodně od metropolitní Sofie a plus mínus 650 km jihovýchodně od jižní slovensko-ukrajinské státní hranice. Ve čtvrtek 12. ledna 2017 ráno zde rtuť teploměru klesla až k -12,2 °C, [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3780701--img--1-300x200p1.jpeg)
Průběh letošní zimy umožňuje provoz i níže položených sjezdovek. Jednou z nich je i sjezdovka v Nýrsku na Šumavě. Areál, který leží necelých 500 metrů nad mořem, byl vloni v provozu jen několik dní. Teď se blýská na lepší časy. Místní sjezdovku využívají už od konce prosince i školy. Místo vyučování ve třídě, tráví děti z nedalekých Klatov část dne lyžováním.
Šumava – V plném provozu už jsou všechny lyžařské areály na Železnorudsku, ve vyšších polohách Šumavy od Kvildy až po Železnou Rudu jsou strojově upravovány i běžecké stopy.
Šumava – V plném provozu už jsou všechny lyžařské areály na Železnorudsku, ve vyšších polohách Šumavy od Kvildy až po Železnou Rudu jsou strojově upravovány i běžecké stopy.