Zprávy z internetu
XXVIII. ročník Veteránski Termín konání 28. 1. 2017, 1200 — 28. 1. 2017, 2100 Místo konání Obec Kvilda Obec Kvilda vás srdečně zve na XXVIII. ročník Veteránsko Župy Josefa Šimona Alše-Lyžce, který se uskuteční dne 28.1. 2017 v obci Kvilda. Program akce: 12:00 - sraz účastníků u kostela sv. Štěpána poté přesun krokem telemarským, s možným vloženým závodem na Horskou Kvildu a po zahřátí návrat na Kvildu. 19:00 - vyhodnocení akce, posezení s hudbou a tancem v Pekárně Kvilda.
Hrad Kašperk bude také letos otevřen v době jarních prázdnin, v termínu od 4. února 2017 do 18. března 2017, vždy dvakrát v týdnu (středa, sobota) od 10 do 16.30 hodin. Prohlídky se budou konat vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Vždy ve středu od 11 hodin bude také prohlídka v německém jazyce. Prohlídku je možné si rezervovat na e-mailu info@kasperk.cz, nebo na telefonu 376 582 324.
V posledních pěti dnech byly na Šumavě naměřeny v mrazových kotlinách minimální ranní teploty až na ojedinělé výjimky hluboko pod -20°C. Děje se tak díky mohutné tlakové výši, jasné obloze, bezvětří a sněhové pokrývce, tedy ideální kombinaci několika faktorů. Pokud by ještě ve výšce proudil studený vzduch, teploty by byly ještě nižší. Nad našim územím ale panuje inverzní ráz počasí, teploty na hřebenech klesají jen pár stupňů pod bod mrazu, nelze tedy minimální teploty očekávat pod -30°C. Za posledních pět dní byly průměrně nejnižší teploty naměřeny 19. ledna. V tento den byla nejnižší teplota změřena na stanici Kvilda - Perla -28,2°C.
Jurij Andrejevič Dichtjarenko je členem Ruského hydrometeorologického ústavu (tj. Ruská federální služba pro hydrometeorologii a monitoring životního prostředí, zkráceně Rosgidromet, v originále Росгидромет). Jeho domovem a zároveň i pracovištěm je hlavní město, nikoliv však Ruska, nýbrž Sibiře – Jakutsk. Tento kout Ruské federace jsme již decentně probrali s německým meteorologem Sebastianem Baldersem, nyní se však [...]
Šumava – Deset úrazů zaznamenala od sobotního rána do nedělního odpoledne Horská služba Šumava na Železnorudsku, v jižní části Šumavy musel dva dny po sobě po srážkách na stejné sjzdovce pro zraněné přiletět vrtulník.
Nad ČR se vyskytuje výrazná teplotní inverze (teplota s výškou stoupá) se spodní základnou už od země. Na přiloženém obrázku (1. obrázek) je část ranní sondáže atmosféry z Prahy-Libuše. Z průběhu teploty s výškou (červená čára) vyplývá, že při zemi bylo naměřeno -10,6 °C a že do výšky cca 1000 m n. m. teplota stoupá až k +6 °C. Vzduch se proto nemůže vertikálně promíchávat (studený vzduch je těžší než teplý a nemůže tudíž stoupat) a panují nepříznivé rozptylové podmínky.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/220/592201-icon1-gvcn8.jpg)
Kdo v těchto dnech zavítá na Šumavu, rozhodně neprohloupí. Dostatek sněhu, zamrzající řeky a sluneční paprsky dělají z tohoto pohoří ledové království.
Nízká oblačnost, ale také jasná obloha. Velmi nenásilný příliv teplejšího vzduchu ve větších výškách, ale taktéž nezlomná přítomnost chladnějšího vzduchu v menších výškách. Noc z pátku 20. ledna na sobotu byla v srdci (střední) Evropy zkrátka teplotně dosti pestrá, z nemála procent kvůli tlakové výši, jejíž střed se zdržoval kdesi nad Velkou uherskou nížinou (Velkou [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/24164/24164-635622884244739319-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Úprava běžeckých stop na Šumavě přijde ročně na miliony korun. Národní park Šumava upozorňuje na to, že často bílou stopu ničí neukáznění turisté. Jaká jsou pravidla pro pohyb ve stopě?
V noci na dnešek se minimální teploty v ČR opět pohybovaly hluboko pod bodem mrazu, i když celkově bylo o několik stupňů tepleji, než-li o předchozí noci. V rámci ČR se činila průměrná minimální teplota -9,9 °C, z hlediska krajů byl v průměru opět nejmrazivější Jihočeský kraj (-15,6 °C), nejméně v průměru mrzlo v Moravskoslezském kraji (-4,1 °C). Na 5 stanicích (z celkových 240) byla zaznamenána teplota -20 °C a nižší.
Na jihu Bavorska, v Allgäuských Alpách, se v nadmořské výšce okolo 800 m n. m. nalézá nevelké městečko a hlavně zimně-sportovní středisko Oberstdorf. Německý hydrometeorologický ústav (tj. Deutscher Wetterdienst) zde začal vést své záznamy již ve 30. letech 20. století, konkrétně 10 let před tím, než se narodil 45. prezident Spojených států amerických. Byť se [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3785487--img--1-300x200p1.jpeg)
Vzhledem k výborným sněhovým podmínkám očekávají na Šumavě nával návštěvníků. Policie proto na víkendové dny chystá více namátkových kontrol. Častěji je návštěvníci uvidí například na Železnorudsku a Kašperskohorsku, kde se policisté zaměří hlavně na kontrolu parkování a užívání alkoholu a návykových látek před jízdou. Do terénu ale častěji vyrazí i lyžařské hlídky.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/258/232587-nextstory1-27zku.jpg)
Vážnými zraněními skončila srážka dvou lyžařů na jedné ze sjezdovek u nádrže Lipno na Šumavě. Nehoda se stala kolem půl třetí odpoledne, pro zraněné musel letět záchranářský vrtulník.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/17576/17576-635622879735207609-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Hned dvě pátrací akce po běžkařích se v pátek odehrály v regionu. Na Šumavě pátrala po běžkaři horská služba, u Plzně pro změnu policisté se záchranáři hledali zraněnou lyžařku.
V noci na dnešek se minimální teploty v ČR opět pohybovaly hluboko pod bodem mrazu. V rámci ČR činila průměrná minimální teplota -15,6 °C, z hlediska krajů byl v průměru nejmrazivější Jihočeský kraj (-18,2 °C), nejméně v průměru mrzlo v Ústeckém kraji (-12,1 °C). Na 21 stanicích (z celkových 240) byla zaznamenána teplota -20 °C a nižší, na 4 stanicích naměřili teplotu nižší než -25 °C. Zcela nejnižší teplotu hlásila stanice ve Volarech na Prachaticku: -28,5 °C, kde byla i nejnižší přízemní teplota (v 5 cm nad zemí nebo sněhovou pokrývkou): -32,1 °C.
Za poslední týden se opět zvýšila sněhová pokrývka ve všech šumavských polohách. Sněžení minulý víkend bylo nejintenzivnější v centrální části Šumavy, především na Modravsku, kde připadlo nejvíce sněhových centimetrů. Hřebenové partie pokrývá více jak metrová vrstva sněhu, podrobněji jsme o tom informovali ZDE. Sněžení postupně ustalo během úterního dne (17. ledna). Prachový sníh postupně sesedá, sněhová vrstva se tak za poslední 3 dny nepatrně snížila. Z dostuplých dat leží nejvíce sněhu na hřebenu nad Březníkem, kde ultrazvukové čidlo naměřilo 123 cm, následuje Březník se 102 cm a vrchol Plechý (ultrazvukové měření) se 101 cm. Metr sněhu leží také na Černé hoře. Kolem
Že na převážné většině území České republiky v noci na čtvrtek 19. ledna 2017 nastaly vskutku dobré podmínky pro výrazné radiační ochlazování (především díky přítomnosti středu dosti masivní tlakové výše), o tom bez sebemenších pochyb svědčí nespočet hlášení z našich meteorologických stanic. Pravdou je, že předposlední den předposledního lednového pracovního týdne leckde trochu připomínal únor [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3737925--img--1-300x200p1.jpeg)
Od pátku budou na Železnorudsku a Kašperskohorsku policisté provádět více namátkových kontrol. Zaměří se především na špatné parkování a užívání alkoholu a návykových látek před jízdou.
Dostatek sněhu, mrazivé počasí a upravené stopy - právě taková lákadla v současné době nabízí Šumava. Milovníci běžeckého lyžování si přijdou na své na celém území národního parku a chráněné krajinné oblasti.
Šumava – Ideální podmínky v současnosti nabízí lyžařské areály na Šumavě i v Pošumaví. V plném provozu včetně snowparku je už areál na Špičáku, kde leží na sjezdovkách průměrně devadesát centimetrů sněhu.