Zprávy z internetu
Aby nedošlo k omylu – výrazem advent je v tomto případě myšlen 4. prosinec, který si letos vskutku střihl roli druhoadventní neděle. Ta už je možná za námi a další stejnojmenná se bude konat až v r. 2022, nicméně protože je pozemský čas podobně jako paní meteorologie tak trochu relativní, nebude vadit, když učiníme menší [...]
Poslední sněžení bylo na Šumavě zaznamenáno před týdnem, tedy v pátek 2. prosince během dne. Následoval vpád studeného vzduchu, díky kterému sněhová pokrývka neroztála. Noční teploty klesaly hluboko pod bod mrazu, ty denní se nad nulu dostaly jen nakrátko v denních hodinách a díky zmenšené oblačnosti, nižší vlkhosti a vyzařování sněhová pokrývka neodtávala. Až ve čtvrtek (8.12.) se proudění stočilo na západní a teploty se vyhouply výrazněji nad bod mrazu a to i v nočních hodinách. Nejvíce sněhu tak odtálo v minulých 24 hodinách. Sněhová poklrývka je na celé Šumavě dosti skromná, nejvíce sněhu leží na Plechém (15 cm) a na
V noci na sobotu 10.12. a zpočátku sobotního dne bude místy slabě pršet nebo mrholit. Srážky mohou při záporných teplotách povrchů komunikací slabě namrzat. Ojediněle se budou tvořit mrznoucí mlhy. Namrzající srážky se budou vyskytovat zejména na severu a severovýchodě území. Na neošetřených silnicích se může ojediněle vyskytovat námraza, zejména v lesních úsecích, v údolích a v okolí mostních konstrukcí. V noci na sobotu a ráno budou nejnižší teploty při slabém větru klesat až k – 3°C. .
Norman Wells, Kanada, 65° s. š., cca 70 m n. m., plus mínus 800 obyv. Ve čtvrtek 8. prosince 2016 okolo 5. hodiny se v tomto nevelkém městě situovaném v severokanadských Severozápadních teritoriích teplota vzduchu nalézala na -41,7 °C. Něco takového se tu již poměrně dlouho nestalo – letos tomu bylo poprvé, předtím naposledy v [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3546182--img--1-300x200p1.jpeg)
Lyžaři si zajezdí u Nové Bystřice na Jindřichohradecku. V pátek 9. prosince otevírá svah SKI Hradiště. Na sjezdovce o délce 350 metrů je technický sníh. Podobné podmínky nabídne od soboty 10. prosince také Kvilda u Vimperka, kde zprovozní hlavní svah s výškou sněhu přibližně 25 centimetrů. První letošní sjezd čeká lyžaře během víkendu i na Libínském Sedle u Prachatic.
Šumava – K první sjezdovce na šumavském Špičáku otevřené již minulý týden přibude tento víkend další lyžařská trať – rodinná Spodní Šance.
Už je tomu 50 let, kdy na geostacionární dráhu dne 6. 12. 1966 odstartovala první experimentální meteorologická družice ATS-1 (Applications Technology Satellite, USA). Jeden z prvních obrázků z této družice je níže (obr. 1), krátké animace pořízených snímků viz odkaz. ATS-1 byla první družicí snímající celý zemský disk z geostacionární oběžné dráhy.
Šumavský kostel sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem s Vámi odpočítává týdny a dny do Vánoc. Připravujeme se na veliké chvíle a každou neděli s Vámi zapalujeme jednu svíčku na adventním věnci. Už dlouho jsme Vás nepozvali na komentovanou prohlídku. A proto jsme právě na třetí adventní neděli od 14 hodin připravili prohlídku pro malé i velké. Pro malé návštěvníky máme malý dárek, ty větší zahřeje náš svařák Mouřák.
Od 10. do 15. prosince 2016 připravil Pavilon skla v Klatovech speciální adventní program, při kterém si mohou děti i dospělí vytvořit vlastní vánoční ozdoby z drátků a korálků podle předlohy nebo podle své vlastní fantazie. Na akci je jednotné vstupné pro všechny 50 Kč a spolu se vstupenkou každý dostane drátěnou hvězdu, na kterou si může nejprve navléknout barevné korálky podle svého vkusu a pak pokračovat dále ke složitějším tvarům. Pokud budete potřebovat, tak Vám pomůžeme a poradíme na místě. Program je v sobotu a v neděli 10. – 11. prosince určen pro veřejnost.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/165523/165523-636167859048190705-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Přijďte se toulat s dětmi po Plzeňském kraji přírodou, objevovat zajímavá místa, zvířátka, vydejte se za sportem a historií Šumavy. Možností je mnoho, stačí si jen vybrat...
Během dnešního dne počasí u nás ovlivňuje teplá fronta postupující z Německa dále k jihovýchodu. Znamená to, že ve vyšších vrstvách atmosféry se nad naše území dostane teplejší vzduch, při zemi na severovýchodě ale bude stále chladno. Na obr. 1 je znázorněn průběh teploty a relativní vlhkosti pro Ostravsko do půlnoci na pátek, podobně to vypadá podél celé severovýchodní hranice našeho území. O tom, jaký typ srážek dopadne na zem, rozhoduje teplotní zvrstvení atmosféry (odkaz na detailnější článek níže).
Sebastian Balders, člen společnosti známé jako Deutscher Wetterdienst (DWD), která je německou verzí nám dobře známého Českého hydrometeorologického ústavu, není jen obyčejný meteorolog. Je to totiž nejmladší počasolog (a člověk), který kdy navštívil pól chladu – ruský Ojmjakon, nejchladnější permanentně osídlené místo na planetě Zemi. Sebastiane, než začneme mluvit o Tvé pouti na Sibiř, mohl [...]
Šumava – Správa Národního parku Šumava vydala k 25. výročí svého založení dvě nové knihy.
Pro laika možná těžko pochopitelná otázka. Od toho má přeci ČHMÚ velmi hustou síť srážkoměrů, která v posledních letech prochází modernizací, kde jsou klasické manuální srážkoměry nahrazovány moderními, automatickými přístroji, váhového či člunkového (překlápěcího) typu. Většinou s on-line přenosem po 10 minutách. V současnosti je jich v ČHMÚ cca 400 kusů. K zpřesnění lokalizace i množství srážek navíc velmi pomáhají i radarové odhady...
Animovaný film "Po rysí stopě" připravili žáci základní umělecké školy ve Vimperku u příležitosti 25.let Národního parku Šumava.
Poprvé v této zimní sezoně na Sibiři, konkrétně na severu oblasti Sacha (Jakutsko), klesla teplota pod -50 °C. Příčinou je tlaková výše vyplněná velmi studeným vzduchem. Poprvé pod tuto hranici klesla v noci na včerejšek na stanici Iema, kde naměřili -50,6 °C. V noci na dnešek pod padesátistupňový mráz byl i na jiných stanicích, viz první přiložený obrázek. Nejnižší hodnota -51,5 °C připadá na stanici Verchojasnk.
Nedlouho před 8. hodinou dopad na dno v podobě -21 stupňů Celsia, okolo 13. hodiny naopak dosažení vrcholu, jímž byl bod mrazu neboli 0 stupňů Celsia. Přesně tak to v pondělí 5. prosince vypadalo na Šumavě, konkrétně v kotlině zvané Rokytská slať. Relativně nedaleký a slunný Churáňov se na startu tohoto týdne dočkal až 6 [...]
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/428/584283-icon1-viwm4.jpg)
Jedná se o lokalitu mezi obcemi Borová Lada a Kvilda, nedaleko Františkova. V květnu 1950 zde unikl legendární postřelený převaděč Kilián svým pronásledovatelům. Bizarní viklan Pivní hrnec je s tímto místem spojen stejně jako louka u Teplé Vltavy pod tímto pradávným strážním místem.
Při bezmračné obloze lze družice sledovat mj. i sněhovou pokrývku. Taková situace nasatla například během minulého víkendu. Přinášíme snímky z polární družice Aqua ze nedělního poledního přeletu nad střední Evropou. Nad většinou našeho území bylo jasno nebo skoro jasno, nízká oblačnost byla v severní polovině čech. Nad zbývajícím územím Čech se ještě nacházela slabá průsvitná vrstva nízké oblačnosti.
V listopadu pronikl nad naše území opakovaně původem arktický vzduch. Díky malé oblačnosti tak teploty klesaly na celé Šumavě pod bod mrazu. Nejnižší teplota byla zaznamenána 15. listopadu na stanici Perla, kde náš spolupracovník Tonda Vojvodík naměřil -20,7°C, šlo o rekordní minimum první poloviny listopadu za posledních 30 let, podrobněji jsme informovali 15. listopadu ZDE. Další čtyři šumavské, tři jizerské a dvě krušnohorské stanice naměřily minimum v listopadu pod hranicí -15°C. Na opačném konci naší tabulky jsou tradičně stanice z rakouské strany Šumavy s minimy lehce pod -5°C. Na české straně Šumavy se teploty po -7°C nedostaly na Dobré Vodě, v