Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Česká husa patří k nejstarším užitkovým plemenům v Evropě a archeologické nálezy zbytků koster doložily, že se u nás chovala už ve 14. a 15. století. Na venkově byla velice rozšířená, hejna byla k vidění na každé návsi a u každého rybníčku. Husy každá hospodyně třikrát škubala, než je prodala. Všechno peří z hus se v zimě sedralo a vše se v peřinách uložilo, jen tu a tam u chudších lidí se z nouze něco peří prodalo. V měsíci říjnu docházeli z hor do »kraje« obchodníci »husáci«, kteří nedávno oškubané husy skoupili za 1.20 až 1.40 zl. kus a
Srpen Teprve srpen s oblohy záře a teplo jen srší, a přece již s agátu před domem vše listí jak v podzimní prší. Sotvaže větérek zavěje a sotvaže větev se skloní, již ku zemi sežloutlé listí to jak zlacený deštík se roní. Zamyšlen dívám se oknem ven a chvěju se , podoben věchu – musí to přece být pěkné jen, když člověku prchnou dny poslední tak v plničké záři, tak v spěchu! (Jan Neruda) Věříte tomu, že polovinu prázdnin máme za sebou? Jako obvykle léto pádí jako splašený kůň. Doufám, že si ho náležitě užíváte! Začíná období hojnosti,
Na Vchýnicko-Tetovském kanále se 29. července stavěly vory. I přes nepřízeň počasí se na stavění vorů, plavbu a povídání o životě lidí na Šumavě přišlo podívat mnoho diváků. Kdo se nestihl svézt na voru má šanci ještě 19. srpna.
Podíl nejpřísněji chráněných území na Šumavě by měl v příštích měsících vzrůst ze 13 na 17 procent.
Už desítky let se táhnou spory mezi částí politiků a ochránci přírody o otevření cesty Luzenským údolím, které patří k nejatraktivnějším oblastem Národního parku Šumava. Cesta údolím je uzavřená kvůli ochraně tetřeva hlušce. Mezi zastánce otevření cesty, která vede mezi Březníkem a přechodem Modrý sloup na hranici s Bavorskem, se nyní zařadil i ministr pro životní prostředí Petr Hladík.
Foto: (red) – Za krásnější Vimperk Více o hradu Kašperk
Paní ředitelce Ursule Schuster přejeme mnoho úspěchů!
Ještě před dvěma týdny se vláda přela o stav veřejných financí. Na dovolenou politici jedou ve větším klidu po oznámení lepšího vývoje rozpočtu.
Ještě před dvěma týdny se vláda přela o stav veřejných financí. Na dovolenou politici jedou ve větším klidu po oznámení lepšího vývoje rozpočtu.
V roce 2022 bylo v Jihočeském kraji podle předběžných údajů dokončeno 2 013 bytů. Necelých 64 % z těchto bytů se nacházelo v rodinných domech. Nejvíce bytů bylo zkolaudováno ve městě České Budějovice, nejvyšší intenzita výstavby byla zaznamenána v obci Lipno nad Vltavou. Jen v krajském městě bylo během roku 2022 dokončeno 449 bytů, což činilo více než 22 % dokončených bytů v celých jižních Čechách. Druhou příčku obsadilo Lipno nad Vltavou se 78 byty a na třetím místě se umístilo město Tábor (64 bytů). Ve 35 jihočeských městech a obcích vykázali 10 a více zkolaudovaných bytů a alespoň 1 byt byl dokončen v 332 obcích. Naopak v 302 obcích kraje byla v loňském roce dokončená bytová výstavba nulová.
Převzít štafetu po Emilu Kintzlovi se rozhodlo uskupení WeLoveŠumava a obnovilo křížek ve Ferdinandově údolí.
Píseň o včelách Když zazněl slavný zvon, na pouti z bud zavlála vůně exoticky smělá, tu žalovával chlapec na osud, že nemá křídla jako drobná včela. A v kase zvonilo pár krejcarů, co za ně dřív,když kov ten málo platí? A zatím včela pila nektaru závratně dlouho,ale bez závrati. O dětství teskně rozvažuji teď, je konec všemu,už si hlavu nelam. Jen ještě jednou včelám závidět, jen ještě jednou záviděti včelám! (Jaroslav Seifert) Byla nedočkavě vyhlížena například pravidelná procesí z Bavor, která přicházela od jihu : „… „Bavoráci“ bývali nejvítanější. Již z dáli zaznívalo jejich mohutné „heilig“.Nosívali široké klobouky, krátké
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/sumava_5.jpg)
Národní park (NP) Šumava projednává možnost omezení vstupu lidí do oblasti Březníku, vrcholů Špičník, Blatný vrch a v Podroklaní. Správce parku k tomu vede neukázněné chování řady turistů, kteří nerespektují režim vstupů do klidových území. Oblast je nejcennější lokalitou pro ohroženého tetřeva hlušce. Omezení vstupu, které by mohlo platit už letos na podzim, se týká oblasti od Mokrůvek po Ždánidla, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Strážci parku navíc ještě zesílili dohled v dané oblasti. Omezení vstupu se podle ředitele parku Pavla Hubeného v žádném případě nedotkne žádné existující turistické stezky.
Na Orlíku u Podolska trvá zákaz koupání, byly zde významně překročeny limitní hodnoty III. stupně pro sinice a chlorofyl a Výsledky řádného měření kvality koupací vody ve 30. kalendářním týdnu potvrdily špatnou kvalitu vody u Podolska na Orlíku, kde od 13. července platí zákaz koupání. Sinice se rozšířily i v rekreačním rybníku Hejtman. „Voda ve sledované lokalitě u Podolska na Orlíku je nebezpečná ke koupání. Dle aktuálního rozboru jsou zde významně překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice, chlorofyl-a, vodní květ a byla zde opět zjištěna snížená průhlednost. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje akutní poškození
Manželskému páru se dvěma dětmi z Prahy architekti vytvořili příjemný prostor pro rekreaci na horách. Oba pochází ze Šumavy, a proto si pořídili apartmán s nádherným výhledem právě tam. Architekti jim zařídili letní byt v alpském stylu s rustikálními a industriálními prvky, ze kterého se nikomu nechce vracet zpět do ruchu velkoměsta.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/turiste_sumava.jpg)
Šumava v letní sezoně eviduje mírný pokles počtu turistů v porovnání s předchozími roky. Důvodem může být ekonomická situace, kdy lidé více šetří a například kvůli tomu neinvestují do dovolené. Nižší počet návštěvníků registrují strážci šumavského národního parku i někteří ubytovatelé. Vyplývá to z informací ČTK.
Biologové a pracovníci správy národního parku začnou od září mapovat populaci pstruhů na Šumavě. Zaměří se na jezera, potoky, řeky i sádky na dvou stovkách lokalit. Cílem přeshraničního projektu je najít původní genetické linie pstruha potočního, které jsou nejlépe přizpůsobené místním podmínkám.
Rada města Vimperk na svém zasedání 24. července 2023 kromě jiného projednala a schválila (přinášíme doslovný přepis některých usnesení bez redakční úpravy): Usnesení č. 727 Rada města rozhodla uzavřít smlouvu o poskytnutí dotace SDO/OEZI/1949/23, reg. č. 433-03-007/23, z dotačního programu Jihočeského kraje Podpora cestovního ruchu, 1. výzva pro rok 2023, mezi městem Vimperk, se sídlem Steinbrenerova 6/2, 385 17 Vimperk, a Jihočeským krajem, se sídlem U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice, na realizaci projektu „Stezka kolem městského opevnění – infopanely“. Výše podpory formou dotace je stanovena maximálně ve výši 62.000,00 Kč. Usnesení č. 728 Rada