Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Na víkend 21. – 22. dubna 2018 připravil Pavilon skla v Klatovech další oblíbenou dílnu podmalby. Tentokrát bude o to zajímavější, že současné malířky a současní malíři se mohou nechat přímo v pavilonu inspirovat historickými i současnými obrázky ve výstavě Čeští světci v šumavské lidové podmalbě. Na panelech se také mohou seznámit s historií této dnes již neobvyklé a nepříliš známé malířské techniky. A speciálně pro letošní jarní akci připravili v Pavilonu skla nové šablony s českými světci – takže bude k dispozici Sv. Anežka, Sv. Ludmila, Sv. Prokop i s čertem, Sv. Vojtěch, Sv. Zdislava se lvicí a
Šumava – Starší dřevorubec v úterý dopoledne utrpěl těžké zranění dolních končetin, když jej v nepřístupném terénu v údolí Losenice mezi Zadovem a Horskou Kvildou na hranicích Klatovska a Prachaticka zavalil strom.
Šumava, 17. dubna – Starší dřevorubec dnes dopoledne utrpěl těžké zranění dolních končetin, když jej v nepřístupném terénu v údolí Losenice nedaleko Zadova zavalila strom. Podle informací, které členům HS předali jeho kolegové, se mu nohy během nehody dostaly mezi dvě klády. „Sám se s jejich pomocí ještě dokázal vyprostit, ale nohy byly příliš zraněné na to, aby mohl chodit. Podle popisu se nehoda stala v náročném a ne zcela přístupném terénu, takže jsme vyrazili na terénní čtyřkolce,“uvedl k okolnostem výjezdu Václav Kouba, zasahující člen Horské služby Šumava. K nehodě vyjel i další záchranář v terénním automobilu, ke kterému pak měl být zraněný šetrně dopraven. „Jakmile jsem dorazil,
Prohlédněte si ji pozorně a zapiště do paměti. Za několik dní už ji ve vimperské ulici 1. máje neuvidíte. Podle informace z radnice je brána do areálu zimního stadionu odsouzena k demolici, aby uvolnila místo pro připravované parkoviště. Už jenom z obrázků a vyprávění se budou příští generace dozvídat, že touto branou prošly tisíce návštěvníků hokejových zápasů, že tady stály fronty na vstupenky, když místní borci v sezoně 1989/90 pod hlavičkou TJ Šumavan bojovali s předními československými mužstvy o účast v nejvyšší federální hokejové soutěži. Není to obyčejná brána. Zvykli jsme si na ni a bude nám chybět. Text
Šumava, 17. dubna 2018 – Starší dřevorubec dnes dopoledne utrpěl těžké zranění dolních končetin, když jej v nepřístupném terénu v údolí Losenice nedaleko Zadova zavalila strom.
Správa Národní parku Šumava uzavřela dvě turistické stezky na Boubíně. Stezka kopírující plot kolem jádra pralesa od Boubínského jezírka směrem k Lukenské cestě a stezka z odbočky pod Boubínem směrem k Johnovu kameni. Vyznačené stezky jsou uzavřené do 13. července letošního roku. Pokud budou práce na zpracování kalamity ukončeny před uplynutím tohoto termínu, budou stezky zpřístupněny dříve. Důvodem uzavírky je trvající zpracovávání polomového dříví po větrných bouřích z loňského roku a s tím spojený pohyb velkého množství techniky, zejména odvozních souprav. Prosíme návštěvníky o dodržování tohoto omezení, které je v zájmu jejich bezpečnosti. Děkujeme SPRÁVA NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA
... a to stezku kopírující plot kolem jádra pralesa od Boubínského jezírka směrem k Lukenské cestě a stezka z odbočky pod Boubínem směrem k Johnovu kameni.
Pokud by v šumavském národním parku hořelo, hasiči by se k ohni dostávali jen s obtížemi. Přístupové cesty k lesním porostům a ke zdrojům vody, které jsou v protipožárních plánech určeny pro pohyb hasičské techniky, jsou zarostlé a leckde dokonce zcela neprůjezdné. Správa parku za to dostala pokutu, již nyní potvrdil soud. CELÝ ČLÁNEK Ilustrační foto: archiv (red) – Za krásnější Vimperk
Když se na jaře roku 1995 narodila dvojici autorů Jaroslav Kerles a Marcel Goetz postavička Kapra Jakuba, nikdo netušil, co všechno z tohoto nápadu vznikne. Kapr Jakub začal prostřednictvím spisovatelky Báry Stlukové vyprávět pohádky a představovat nejen dětem zpočátku Jižní Čechy, později Šumavu a Pošumaví. V roce 2002 tak vznikl projekt Jižní Čechy pohádkové u jehož vzniku stál i Vimperk se svým Kaprem Jakubem na lyžích a o rok později pak i Pohádkové království v čele s králem Zdeňkem I., Troškou zvaným. Toho v roce 2014 vystřídal na trůnu Václav V., Vydra zvaný. Každoročně se koná Pohádkový den, který
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/50296/50296-635622905480364544-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Zatímco obnovou plzeňského nádraží se zabývají projektanti, letos se cestující dočkají opravených výpravních budov v Plasích, Hrádku u Sušice, Železné Rudě a Staňkově.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/850/678500-top_foto1-cx03t.jpg)
Pokud by v šumavském národním parku hořelo, hasiči by se k ohni dostávali jen s obtížemi. Přístupové cesty k lesním porostům a ke zdrojům vody, které jsou v protipožárních plánech určeny pro pohyb hasičské techniky, jsou zarostlé a leckde dokonce zcela neprůjezdné. Správa parku za to dostala pokutu, již nyní potvrdil soud.
Společnost GW Train už převzala první vůz upravený pro sezonní přepravu kol na Šumavě. V sobotu uskutečnila zkušební jízdu a vzbudila tím pozornost Drážního úřadu. Tomu věc nahlásila Federace strojvůdců. Podle mluvčího úřadu Martina Nováka firma porušila předpisy, neboť vůz není evidován v národním registru ani schválený k provozu. Další postup Novák neupřesnil. Firma se […]
Bludičky Za tiché, měsíčné noci, bez hlesu když nebi nadejde chvíle stříbrná, započnou v šepotu lesů moudré panny, bludičky bílé, byliny sbírat, co síly jim stačí. Rozumějí, když zazní hlas ptačí, co bude, jak věštil to dosud skřehot havranů i luňáčí hvizd, soví houkání ze tmy kmenů a hnízd, co určují člověčí osud. Běda smělci, co kouzlo chce zlomit, jež mistruje úradek Boží, zvrhlé rouhání rozvichří stromy, jak mžikem hněv duchů se zmnoží. Světýlka vábivá uvidí plát ten, co k nim spěje do hlubokých blat, kde hrůzný hrob beze dna čeká Ve kruh ruce panen potom sepnou se vráz, věnec
Správa Národního parku Šumava uzavřela dvě turistické trasy na Novopecku, a to část Medvědí cesty ze Smolné Pece do Jeleních Vrchů, která vede kolem Medvědího kamene (bez omezení je Medvědí stezka z Ovesné do Jeleních Vrchů a zpět) a část cesty podél Schwarzenberského kanálu z Jeleních Vrchů k Rosenauerově kapli. Uzavírka potrvá do odvolání, nejdéle však do 30. června. Důvodem uzavírky je trvající zpracovávání polomového dříví po větrných bouřích z loňského roku a s tím spojený pohyb velkého množství techniky, zejména odvozních souprav. Prosíme návštěvníky o dodržování tohoto omezení, které je v zájmu jejich bezpečnosti. Děkujeme. Text a foto: SPRÁVA
..., a to část Medvědí cesty ze Smolné Pece do Jeleních Vrchů, která vede kolem Medvědího kamene (bez omezení je Medvědí stezka z Ovesné do Jeleních Vrchů a zpět) a část cesty podél Schwarzenberského kanálu z Jeleních Vrchů k Rosenauerově kapli.
Horská synagoga v Hartmanicích nabízí ke shlédnutí výstavu linorytů od Tomáše Hausera. Výstava bude probíhat do 5. května 2018, kdy bude ukončena derniérou spojenou s promítáním filmu Očarovaná Šumava. Více informací o hartmanické synagoze naleznete na www.hartmanice.cz, nebo získáte na telefonu +420 376 383 107; 776 138 224.
Železná Ruda, Schönsee – Svého zástupce mělo Klatovsko na březnovém slavnostním předávání cen Brückenbauer - Stavitel mostů 2018 v Centru Bavaria Bohemia v hornofalckém Schönsee.
PŘIPOMÍNÁME středa 11. 4. 2018, 8.15, MěKS SVĚT KOLEM NÁS projekce pro školy čtvrtek 12. 4. 2018, 17.00, MěKS HLEDÁ SE VIMPERK – VEŘEJNÁ DEBATA O AREÁLU LETNÍCH SPORTŮ Jak by se areál letních sportů měl jmenovat? Kudy by se do něj mohlo chodit? Jak areál oživit pro širokou veřejnost a udělat z něj žádané místo pro sport i odpočinek? Přijďte se s námi ptát! Veřejnou debatu bude moderovat zkušený tým pod vedením Petra Návrata. čtvrtek 12. 4.2018, 19.00, Kavárna Ve Skále ŠUMAVA LITERA – ALEŠ PALÁN A ŠUMAVŠTÍ POUSTEVNÍCI beseda, autogramiáda, autorské čtení, vstupné dobrovolné pátek 13. 4. 2018,
Jaro patří v Netolické oboře milovníkům koní, psů a myslivosti. I letos se v malebné krajině netolicka v okolí zámku Kratochvíle bude konat tradiční jarní hon. V sobotu 21. dubna 2018 je pro veřejnost připravena ukázka na dostihovém závodišti Kratochvíle ve 12.30 hodin, kdy se koná slavnostní nastoupení jezdců na koních se smečkou a zahájení honu za doprovodu Skupiny loveckých rohů z Tábora. Parforsní hony (z franc. par force de chiens – silou psů) budou probíhat až do pondělka 23. dubna se smečkou Vogelsberg Meute z Německa.