Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/cesky_les.jpg)
Lidé, kteří přijíždějí na dovolenou do Plzeňského kraje, preferují stále častěji oblasti s menší koncentrací turistů - Český les, Brdy a barokní krajinu kolem Mariánské Týnice na Plzeňsku. Šumava už je podle nich přeplněná. Do všech tří klidových oblastí jezdí přes léto desetitisíce lidí, řekl ČTK krajský radní Libor Picka (STAN), který je starostou Bělé nad Radbuzou uprostřed Českého lesa. Také díky těmto atraktivním oblastem už se kraj vrátil na předcovidovou návštěvnost roku 2019.
![[ilustrační obrázek]](https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2025/06/Hurvajs.jpg)
V sobotu zavítá historická souprava na trať Protivín – Písek – Milevsko, kde budou velkým lákadlem pomalé fotojízdy po novém mostě přes Orlík.
Stálá expozice s názvem Ze světa lesních samot je k vidění v podkroví hájenky na Březníku. Přenese vás do dob klostermannovské Šumavy a představí historii místa od nejstarších dochovaných zmínek až do současnosti.
Správci šumavského parku uzavřeli rozhlednu u Soumarského rašeliniště u Volar na Prachaticku. Je totiž v katastrofálním stavu. Uhnilé jsou jak nosné trámy, tak vzpěry, sloupy i piloty. Naučná stezka kolem Soumarského rašeliniště zůstává přístupná, lesníci apelují na veřejnost, aby na vyhlídku v žádném případě nechodila.
Nepříjemné zakončení měl výlet studentů klatovského gymnázia, kteří vyrazili na Šumavu. Když chtěli v Zelené Lhotě u Nýrska nastoupit do motorového vlaku na Klatovy, vlakvedoucí je odmítla vzít s tím, že je souprava plná. Studenti ale tvrdí, že volných míst bylo dost. Nakonec pro ně auty přijeli rodiče. Podle Českých drah si studenti měli místa předem rezervovat.
Správa Národního parku Šumava uzavřela vyhlídkovou věž na soumarském rašeliništi. Její stav je havarijní a pro turisty životu nebezpečná. Mluvčí Jan Dvořák uvedl, že park začne projektovat zbrusu novou rozhlednu.
Čtrnáct let stará vyhlídka na Soumarském rašeliništi na Šumavě dosloužila. Statik dřevěnou věž letos na jaře prohlédl a objevil uhnilé nosné trámy, shnilé konce stropních nosníků, hnilobou napadené vzpěry, sloupy a piloty. Turistům je na ni vstup zakázán a národní park začne pracovat na nové.
Usnesení č. 481 Rada města souhlasí se zněním smluv o propagaci a reklamě ve vimperském cyklobusu mezi městem Vimperk a objednateli, pověřuje odbor školství, kultury a cestovního ruchu přípravou těchto smluv. Vysvětluje Milan Brabec, vedoucí komunikace města: Město Vimperk bude od 1. 7. 2025 do 31. 8. 2025 provozovat cyklobus na trase Vimperk – Kvilda – Strážný, ve kterém mohou podnikatelé umístit svou reklamu prostřednictvím videa. Cena za propagaci videa je 600 Kč + DPH. Smlouvy se týkají této propagace, vždy bude upraven jen objednatel. (red) – Za krásnější Vimperk
Uhnilé nosné trámy, shnilé konce stropních nosníků, hnilobou napadené vzpěry, sloupy a piloty. Čtrnáct let stará vyhlídka na Soumarském rašeliništi dosloužila a na základě statického hodnocení je nutné ji uzavřít.
Do bankomatu napustili výbušný plyn a pak ho pomocí paralyzéru odpálili. K penězům se ale nakonec nedostali. Za pokus o krádež a poškození cizí věci poslal ve středu klatovský okresní soud dva Moldavany na dvacet měsíců do vězení.
Z dvoudenního výletu na Šumavu se chtěla třída klatovských gymnazistů vrátit vlakem. Vlakvedoucí jim ale nedovolila nastoupit, byť ve vlaku byla dle studentů volná místa. Do vagonu nebyly vpuštěny ani děti, které potřebovaly v Klatovech přesednout na navazující spoje na Sušici či Plzeň, ačkoli všichni měli svoji vlastní jízdenku a nikoli skupinovou. Pro všechny výletníky nakonec přijeli rodinní příslušníci auty. Podle Českých drah byl spoj plný a chyba je na straně skupiny, která si místa nezarezervovala předem.
Na výlet na Šumavu dlouho nezapomene majitel Jeep Renegade. Zloděj mu totiž ze zaparkovaného auta u cesty ukradl nosič na kola i s elektrokolem. Na drzostí zlodějů kroutí hlavou i zkušení policisté.
V neděli 29. června se koná cyklovýlet s malebnou krajinou a bohatou historií. Lesní průvodkyně Jutta Pongratz se vydá s zájemci na kole z Finsterau přes hranice do Národního parku Šumava. Přes Bučinu, Knižecí Pláně a Borovou Ladu vede výlet k Chalupské slati (Velký královský filc) a největšímu rašeliništnímu jezeru v České republice.
Už téměř měsíc se Moravskoslezským krajem toulá los evropský. Obyvatelé Moravy a Slezska ho potkávají na různých místech a zaznamenávají na videa a fotografie, které pak sdílejí na sociálních sítích. Spatřen byl na Ostravsku, Opavsku a Novojičínsku. Podle ochránců přírody i zoologů se k nám los zatoulal z Polska a migračním koridorem se snaží dostat přes Třeboňsko na Šumavu.
Spolky vorařů Vltavan z několika míst republiky se nedávno setkaly na šumavské Kvildě. Chtěli vzdát hold řece Vltavě, matce živitelce.
Podkroví hájenky na Březníku návštěvníky nově přenese do dob klostermannovské Šumavy. Správa Národního parku Šumava otevřela novou expozici s názvem Ze světa lesních samot. Vyšla na více než 1,3 milionu korun.
Starostka šumavského městysu Strážný Jiřina Kraliková hodnotí stav na Šumavě. Své zamyšlení poslala redakci Prachatického deníku. Upozorňujeme, že jde o konstatování paní starostky a redakce se nemusí s jejími názory ztotožňovat.
Podařilo se. Vimperská radnice odstranila z kamenné zídky pod Černou (zámeckou) bránou nejen fušerské zapojení, ale dokonce i celý nefunkční světlomet, ač se tomu dlouho pod různými falešnými argumenty bránila. Zeď ovšem stále nese pozůstatky neodborné práce. Tématu jsme se naposledy věnovali 15. června ZDE a 16. června ZDE. (Připomínáme, že předmětem naší kritiky byly odhalené a ze zdi vystupující kabely, nikoliv světlomet jako takový.) 19. června nám napsala vimperská starostka Jaroslava Martanová: Podle zjištěných faktů k níže uvedeným informacím a komentářům na Vašem facebooku sděluji toto: Světlomet ani skříňka nejsou a nikdy nebyly v majetku města. Instalaci
Na Šumavě se v posledních patnácti letech výrazně rozmnožila invazivní rostlina lupina mnoholistá. Svými listy brání okolní vegetaci v růstu. V současnosti se lupina vyskytuje na 160 hektarech Šumavy. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Problémy s jedovatou lupinou mají v posledních letech i správci Krkonošského národního parku nebo například ochránci přírody v Brně.