Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Dočasně neprůchozí trasy po bouřce a silném větru v okolí Strážného.
Dnes jsme se vydali do rázovité šumavské vesničky Nicov, která leží nedaleko od Kašperských Hor na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Sezóna odstartovala tradičně se začátkem prázdnin, kdy začala vyšší návštěvnost zajímavých míst, kterými se Šumava pyšní. V rámci protiepidemických opatření fungují i ubytovací zařízení a restaurace. Na Železnorudsku velký nápor návštěvníků zaznamenali během prodlouženého víkendu.
Vylepšený spoj letos rozšíří možnosti výletů cyklistů po Šumavě. Uvažuje se i o propojení na bavorskou stranu.
ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK Josef Schramek: Das Böhmerwaldbauerhaus Na trhu jsem nic nového neobjevil, takže opět jeden antikvariátní kousek. Sice jsem na něj narazil v severních Čechách, týká se však Šumavy. A kdyby jen Šumavy, přímo Volar a okolí. Vyšel v roce 1908 a jelikož autor použil vlastní snímky, a ne již existující fotografie z některého šumavskéhoateliéru, jsou zde záběry, které jsem nikdy předtím neviděl, navíc z míst, z nichž snad žádná pohlednice neexistuje. Třeba takové Krejčovice jsou přímo ukázkově neuvěřitelné. Obsahově nic moc, poplatné době a tehdejšímu vnímání architektury, ale jinak poklad nad poklady. Jaroslav Pulkrábek Přehled knih
František Halas: „Píseň neumírá, píseň je věčná! To jen lidé přicházejí a odcházejí a kdykoliv jejich srdce vzkypí radostí a žalem, bude to zase jen lidová píseň, která jejich citu propůjčí slova opravdová a čistá.“ Stacháci byl národ hudebníků odpradávna. Hudební skladatel Karel Weis sebral písně od Stachova a okolí a dal je do své zbírky „Český jih a Šumava v písni.“ V každé chalupě žil hudebník. Široce známí jsou: Princ, Hochmonové, Korál, tři bratři Šimkové a Sova z Německých chalup. Byli to muzikanti, kteří sloužili u vojenských kapel a dovedli hrát na několik nástrojů a samozřejmě komponovali. V
Betonové zátarasy uprostřed silnice při hraničním přechodu se Slovenskem v Sidonii/Horním Srní u Brumova-Bylnice. Protínají i soukromou silnici vedoucí souběžně s hlavní komunikací tak, aby nebylo možné hranici přejet. Kolem zátarasů řada nesouhlasných transparentů a především lidé, kteří nechápou rozhodnutí slovenské vlády o „hermetickém“ uzavření hranic s Českem odůvodněné obavami z šíření delta varianty koronaviru.
Cestu po silnici většina z nás důvěrně zná a obvykle také počítáme s tím, že kvůli uzavírkám a hustému provozu bude potřeba mít dostatečnou časovou rezervu. Jaké to ale je, když se na Šumavu vydáme vzduchem?
Připravili jsme pro vás celkem 10 tipů na prázdninové výlety na Šumavě. V tipech najdete i praktické info, kam je vhodné vyrazit i s malými dětmi, s kočárkem, kde zaparkovat apod.
Rada města Vimperk na svém zasedání 28. června 2021 kromě jiného projednala a schválila (přinášíme doslovný přepis usnesení bez redakční úpravy): Usnesení č. 620 Rada města Vimperk rozhodla uzavřít Smlouvu o poskytnutí dotace z Krajského investičního fondu SDO/OEKO/778/21, s Jihočeským krajem, se sídlem U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice, IČO 70890650, na realizaci projektu „Vimperk, rekonstrukce ulice 1. máje – 1. etapa – 3. část“, dle předloženého návrhu, a pověřuje starostku jejím podpisem. Výše podpory formou dotace je stanovena ve výši 3.000.000,00 Kč. Usnesení č. 621 Rada města rozhodla uzavřít mezi městem Vimperk a společností EG.D
Obce zajištění provozu objednaly u dopravce Švarctrans, na provoz přispívá i Jihočeský kraj.
České dráhy se po čtyřech letech vrátily s párou na jihočeskou Šumavu. A vrátila se i lokomotiva z roku 1901.
Žena a třináctiletý chlapec se v neděli večer zranili na letní bobové dráze na šumavském Lipně. Oba utrpěli velmi těžká poranění, ženu pak transportoval vrtulník, informoval dnes náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava, Michal Janďura.
Žena a třináctiletý chlapec se v neděli večer zranili na letní bobové dráze na šumavském Lipně. Oba utrpěli velmi těžká poranění, ženu pak transportoval vrtulník, informoval o tom náčelník Horské služby ČR, oblast Šumava, Michal Janďura.
Originální projekt původně jen Správy Krkonošského národního parku má své pokračování s mnohem širším dosahem napříč celou republikou. Za podpory ministerstva životního prostředí se ho nově zúčastní všechny české národní parky. Celá kampaň má znovu za cíl formou osvětových spotů v médiích a na sociálních sítích či kontaktních akcí upozornit na odpadky ve volné přírodě.
Na začátku týdne vyrazil na inspekci do Železné Rudy, kde extraligový tým Plzně šumavským soustředěním končí suchou část letní přípravy. Po odchodu útočníka Jakuba Poura do Chicaga řeší doplnění kádru, už prakticky jistý je také příchod dalšího obránce. Čas na oddych před startem sezony? „Kdepak, práce je pořád dost. Žádnou velkou dovolenou neplánuji, jen s dětmi vyrazíme na vodu,“ říká Martin Straka, generální manažer hokejové Škody Plzeň.
S historií dřevařství na Šumavě a v Bavorském lese seznámí zájemce nově dokončený česko-německý projekt. Díky němu vzniklo centrum dřevařství v Neuschönau, venkovní expozice v Modravě a nové muzeum dřevařství v Dlouhé Vsi, zahrnující i venkovní expozici a naučnou stezku dřeva u řeky Otavy.




