Zprávy z internetu
Plzeňský kraj - Zamyšlení radní Plzeňského kraje Radky Trylčové nad Národním parkem Šumava a nad návrhem poslanecké sněmovny ohledně novely zákona.
Plzeňský kraj - Zastupitelé Plzeňského kraje v pondělí podpořili před úterním projednáváním ve Sněmovně senátní podobu novely zákona o ochraně přírody. Prohlášení k Národnímu parku Šumava v pondělí drtivou většinou schválili zastupitelé kraje napříč politickými stranami.
10,0 °C (Brandýs nad Labem), 9,8 °C (Tuhaň na Mělnicku), 9,2 °C (Ústí nad Labem, Vaňov), 9,1 °C (Most), 8,9 °C (Kralupy nad Vltavou), 8,8 °C (Řež u Prahy), 8,5 °C (Poděbrady), 6,9 °C (Klatovy), 6,7 °C (Varnsdorf), 6,1 °C (Ústí nad Labem, Kočkov)… O těchto několik a o mnoho dalších poměrně výrazně kladných […]
Plzeň – Ve sněhu na Šumavě leží 350 litrů vody na 1 m2.
OTEVŘENÝ DOPIS POSLANCŮM POSLANECKÉ SNĚMOVNY PARLAMENTU ČR V Lenoře 14.2. 2017 Vážené paní poslankyně, vážení pánové poslanci, my, starostové šumavských obcí Lenora, Prášily, Srní, Želnava a Kubova Huť, si dovolujeme obrátit se na Vás... Příspěvek Otevřený dopis starostů pěti šumavských obcí poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pochází z Šumavské noviny
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/682/596823-icon1-niwrf.jpg)
Správa Národního parku Šumava monitoruje rysí populaci na svém území. V pondělí zveřejnila video z fotopastí, na němž rysi hodují na strženém kolouchovi. Na Šumavě je nyní několik desítek rysů a jejich populace stagnuje.
Co to byly páteříky a jak se vyrábí vinuté perly? Poutavé vyprávění o historii sklářství a o tajích výroby skleněných korálků vám nabídne ve čtvrtek 23. února 2017 od 13 hodin tvořivá dílna v Informačním středisku (IS) a Středisku environmentální výchovy (SEV) v Kašperských Horách. Lektorky z kašperskohorského Střediska environmentální výchovy připravily pro návštěvníky spolu se známou výtvarnicí Janou Wudy příjemné odpoledne, během kterého se přítomní dozví vše o historii a výrobě vinutých perel, tzv. páteříků. Sami si budete moci výrobu korálku zkusit a nebo si krásné korálky Jany Wudy zakoupit.
Tradiční cyklus večerních přednášek a promítání na různá témata a z různých koutů světa připravuje pro návštěvníky NP Šumava Informační středisko (IS) a Středisko environmentální výchovy (SEV) v Kašperských Horách. Ve čtvrtek 23. února 2017 od 18 hodin se bude konat další zajímavá přednáška "Skotsko a Norsko - Lofoty" s Petrem Dürrem.
Nyní v NP Šumava na české i německé straně stabilně žije zhruba osm desítek rysů.
Až do čtvrtka nás čeká nejen teplé, ale také deštivé a větrné počasí. Přes střední Evropu totiž budou postupovat celkem 3 frontální systémy, původem z Atlantiku. V jejich teplých sektorech vystoupí izoterma 0 °C až k 3000 m nad mořem. Nejteplejším dnem tohoto týdne bude zřejmě čtvrtek s maximálními teplotami kolem a nad 10 °C (viz 1. obrázek). Pršet tedy bude i na horách. Navíc bude vát čerstvý západní až jihozápadní vítr, který bude zesilovat srážkové úhrny na západních a jihozápadních návětří hor.
Šumava (FOTOGALERIE) - Za větší ochranu přírody v Národnímparku Šumava se stavějí i někteří starostové šumavských obcí.
Šumava - Před úterním hlasováním poslanecké sněmovny o novele zákona o ochraně a přírody a krajiny vrcholí boj zastánců a odpůrců pozměňovacích návrhů, se kterými poslanecké sněmovně vrátil novelu senát. Pro senátní návrh je například starostka Stožce Drahomíra Stanžovská, na jejíž vyjádření reagoval ministr životního prostředí Richard Brabec. Ten pochopitelně preferuje návrh původně schválený sněmovnou, se kterým přišlo jeho ministerstvo.
Šumava - Kůrovcová gradace již odezněla, ale pro omezení ochrany přírody v šumavském národním parku se našly jiné důvody.Tím asi nejčastěji zaznívajícím je kvalita života místních obyvatel.
Šumava - Mediální debatu k novele zákona o ochraně přírody a krajiny v době „po senátní verzi" „obohatil" jeden důležitý prvek. Touha některých starostů šumavských obcí vyhrotit za každou cenu argumentační spor a ve svaté válce za svoji pravdu klidně i lhát.
Blíží se termín opětovného projednávání novely zákona o ochraně přírody a krajiny na půdě Poslanecké sněmovny PČR po té, co ji senátoři nedávno vrátili zpět, doplněnou o hrůzostrašné pozměňovací návrhy předložené senátorem Větrovským, degradující... Příspěvek Starostka Stožce: „S takovou pitomostí, golfovým nápadem, přišla Správa NPŠ, nikoliv obec.“. Jak to ale bylo ve skutečnosti? pochází z Šumavské noviny
Hranice sněžení bude příští týden zpočátku kolem 800 m, postupně většinou nad 1000 m n. m.. Ochlazení očekáváme až příští víkend, hranice bude klesat na 500 m a přechodně i v nižších polohách se objeví smíšené nebo sněhové srážky. Denní úhrny srážek se budou pohybovat v nižších polohách většinou od 0 do 7 mm, na horách, zejména na návětří může spadnout i kolem 30 mm. Nová sněhová pokrývka se objeví jen v nejvyšších polohách hor na severu území, většinou do 15 cm. .
Na 79° s. š., to jest přibližně 1 400 km severně od severního polárního kruhu neboli plus mínus 8 700 km severně od rovníku, sídlí ruský ostrov Vize, jehož rozloha odpovídá zhruba 58 % Prahy. Avšak zatímco v Praze je nejchladnějším měsícem leden, v případě o. Vize se jedná o únor, na který připadá […]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3790447--img--1-300x200p1.jpeg)
Mrzne, až praští. Před námi slunečný víkend a půlka jižních Čech vyráží běžkovat či bruslit na Lipno. My také. Sobota ráno, my v autě nacpaném běžkami a batůžky se svačinou se pomalu suneme v koloně směr Šumava.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3804358--img--1-300x200p1.jpeg)
Největší zimní běžecký areál na Šumavě je na rakouské straně v okolí vesnice Schöneben. Vzdušnou čarou je jen několik set metrů od česko-rakouských hranic. Přes 140 kilometrů tratí je denně udržovaných. Minimálně 30 procent běžkařů přijíždí z Čech.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3669265--img--1-300x200p1.jpeg)
Zájem o Šumavu trvale roste. Vyplývá to alespoň z výsledků odhadované návštěvnosti, které zveřejnila správa Národního parku Šumava. Podle ní byl loňský rok na Šumavě, z pohledu zájmu turistů opět rekordní a nárůst návštěvnosti zaznamenali strážci prakticky na celém území národního parku. A podobný trend očekává správa i letos.