Zprávy z internetu
Pohled na úterní Českou republiku skrze snímky pořízené družicí Meteosat ve viditelném pásmu (VIS) mohl být trochu zavádějící – vypadalo to, že je na 100 % území zcela jasno. Nikde ani oblak, lidově řečeno mráček. Avšak na snímcích vycházejících ze zkombinovaných informací termálních kanálů (MF) byla nepřehlédnutelná oblačnost nejnižších výšek – mlha –, která se […]
Stovky českých vědeckých pracovníků, 180 čelních představitelů vysokých škol, profesorů či docentů, 14 vysokých škol, vědeckých ústavů a odborných společností, i 4 bývalí ministři životního prostředí se sjednotili k podpoře výzvy adresované poslancům. Cílem je... Příspěvek Vědci vyzývají poslance, aby odmítli neprofesionalitu Senátu a podpořili vlastní verzi novely zákona o ochraně přírody a krajiny pochází z Šumavské noviny
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/168332/168332-636226761544714767-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Tyto dny si na Šumavě užívá snad každý. Krásně je také na běžkách, vyrazit můžete například na Kvildu nebo Modravu. Bílá stopa je zde strojově upravována po celou zimu.
Období vegetačního klidu většiny dřevin, což nastává v čase, kdy u nich zežloutnou listy na 100 %, začalo na podzim v obvyklém čase. Po té, co přišly v půlce listopadu výraznější mrazy, nastalo oteplení. Některé dřeviny na to zareagovaly tím, že začaly rozvíjet své květní orgány, např. vrba jíva (obr. 1). V prosinci bylo rovněž poměrně dost teplých dnů, a tak byly na konci roku v nižších polohách na některých místech spatřeny květy zlatice převislé, která obvykle začíná kvést v polovině března.
Od Hromnic už uběhly téměř dva týdny a dny se dále prodlužují. Zatímco na začátku ledna bylo Slunce nad obzorem 8 hodin a 11 minut, na Hromnice to bylo 9 hodin a 21 minut a dnes bude bílý den trvat 10 hodin a 5 minut. Bílá část dne je každý den přibližně o 4 minuty delší, než byla den předchozí. Obr. 1 ukazuje změnu v časech východu a západu Slunce od Nového roku. Během posledního březnového víkendu dojde ke změně času na letní, na pár dní tak bude ráno tma zase o něco déle, ale večer už bude vidět do půl osmé.
Konečně – až na ojedinělé výjimky typu Ostrava se na startu tohoto týdne všichni Češi a všechny Češky dočkali/y zcela bezoblačné oblohy a tedy i slunečních paprsků. Rovněž družice Meteosat si tím pádem mohla přestat lámat hlavu nad tím, jak to vlastně v evropském srdci vypadá se sněhem – byť na nás tato pro meteorology […]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/168306/168306-636226014803155188-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Nádherným slunečním počasím začaly jarní prázdniny dětem z Plzeňska. Kdo vyrazil na Šumavu, užívá nádherného počasí. Přinášíme aktuální fotky ze Železné Rudy a Pancíře!
Sever Evropy zažívá pro toto roční období neobvykle teplé, ale zároveň velmi větrné počasí. Včera překračovaly maximální teploty na mnoha místech severního Norska a Švédska +5 °C, na Islandu bylo i přes +10 °C (Obr. 1). Teplé počasí vydrží v regionu i během dneška a nejbližších dní, a to hlavně v pobřežních a horských oblastech (Obr. 2).
V období od 1. 12. 2016 do 12. 2. 2017 (15:00) se teploty v hlavním městě Norska, jímž je Oslo, pohybovaly v průměru okolo -0,6 °C s tím, že nejchladněji bylo v pátek 6. 1. 2017, kdy se ochladilo až na -12,6 °C, a že nejtepleji bylo ve čtvrtek 8. 12. 2016, kdy se oteplilo […]
Server Infomet informoval, že ve dnech 8. a 9. února vyrazili čtyři pracovníci z Oddělení aplikované hydrologie, z Oddělení hydrologických předpovědí a z českobudějovické pobočky ČHMÚ na expediční měření sněhové pokrývky do třech oblastí na Šumavě. Postupně zmapovali Boubínskou hornatinu, šumavské pláně v okolí Modravy a nakonec Železnorudskou hornatinu v okolí Prášil a Železné Rudy. Během dvou dnů bylo proměřeno celkem 16 lokalit a to v nadmořských výškách od 860 m do 1350 m. Měření v každém profilu se skládá z 10 měření výšky sněhu pomocí vpichu a 3 odběrů sněhového profilu. Není překvapením, že nejméně sněhu leželo v oblasti Boubína,
Závod mužů ve Svatém Mořici musel být v sobotu 11. 2. zrušen kvůli mlze, jak včera informovala média (ČTK nebo záznam v prvním odkazu pod článkem). Pojďme se na tento zajímavý jev podívat trochu blíže.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/305/593053-nextstory1-vl4e6.jpg)
S Emilem Kintzlem jsem se potkala na Šumavě ve městě Kašperské Hory. Čekal na mě v místním informačním centru, kde se prodávají i knihy o tomto zajímavém regionu. Dvě z nich jsou spojené s třiaosmdesátiletým písmákem. V jedné se dočtete o jeho krátké kariéře učitele a druhá, Zmizelá Šumava, se váže k úspěšnému internetovému pořadu. Ten je možné vidět na serveru Stream.cz.
Ski areál Špičák na Šumavě bude v termínu 17.2.-19.2.2017 hostit jeden ze série závodů Světového poháru v Paraski 2017. Paraski propojující parašutistickou disciplínu přesnost přistání a sjezd na lyžích, vznikla roku 1950 v alpských zemích, kde prvotním účelem byla nutnost poskytnutí první pomoci a záchrana raněných osob ve špatně přístupném horském terénu. Tj. seskok záchranářů do bezprostřední blízkosti raněného, poskytnutí první pomoci a následný transport raněného pomocí lyží do lépe přístupného terénu pro poskytnutí další pomoci.
S poskytováním informací ze strany synoptických meteorologických stanic ani sám severokorejský režim nic nesvede, tak se pojďme v rychlosti podívat, jakým počasím se v méně hostinné severní polovině Korejského poloostrova prezentovalo dosavadních 73 dnů (tj. 81 %) zimy 2016/2017. Začněme sněhem. Průměrná hodnota maximální výšky sněhové pokrývky činila 22 cm s tím, že nejvyšší maximální […]
Před pár dny byly oficiálně zveřejněny statistiky Českého hydrometeorologického ústavu za měsíc leden. Že šlo o nejchladnější leden za posledních 11 let se již psalo na více místech. Nás ale zaujala jiná zpráva. Nejvyšší teplota v rámci celé České republiky za měsíc leden 2017 byla naměřena na Šumavě a to konkrétně na stanici Bučina u Kvildy, tedy na stanici, která zahájila provoz na podzim roku 2016, podrobněji jsme o tom informovali ZDE. Na Bučině byla 27. ledna naměřena maximální denní teplota 9,4°C. Stanice leží v nadmořské výšce 1152 metrů n.m. Takto vysoká teplota byla naměřena díky velmi teplému proudění ve vyšších vrstvách
Příští týden bude s ubýváním oblačnosti narůstat denní amplituda teploty ve 2 m nad zemí. V předchozích dnech se tato amplituda pohybovala většinou v rozmezí 1 až 5 °C, v příštím týdnu ale očekáváme většinou jasno nebo skoro jasno, proto bude denní amplituda daleko větší, jak ukazuje přiložený graf. V prostředku příštího týdne očekáváme průměrnou hodnotu minim pro celou ČR kolem -6 °C a maxim kolem +5 °C, amplituda teplot tedy bude i přes 10 °C (viz červená šipka v obr. 1).
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3585934--img--1-300x200p1.jpeg)
Annín je malá šumavská víska, která kromě sklárny má jednu zvláštnost. Ženy, které zde žijí, se rozhodly vzít kulturu do svých rukou. Po úspěšném vystoupení o pouti teď chystají i první babský bál. V obci ale není žádný sál, a tak bude bál v hasičárně. Ženy napečou, přichystají tombolu a dokonce i předtančení.
Jižní Austrálie, Victoria, Nový Jižní Wales, ale také Queensland – poměrně velkému území Austrálie už několik desítek hodin dělají společnost úmorná vedra, která boří stávající teplotní limity, čímž je samozřejmě myšleno, že padají teplotní rekordy – jak v rámci nejnižších denních teplot, tak i ve smyslu nejvyšších denních teplot. Omezme nyní časoprostorové pole působnosti na […]
Během zimní části roku je jedním z důležitých výstupů ČHMÚ celorepublikové vyhodnocení zásob vody ve sněhové pokrývce, které se od začátku listopadu do konce dubna vypočítává v pravidelném týdenním cyklu vždy ke každému pondělí. Obsáhlá zpráva o zásobách vody ve sněhu je každé úterý ráno aktualizována na webových stránkách Hlásné a předpovědní povodňové služby.
Nad Českou republikou převládá zatažená obloha a v kombinaci s mírným až čerstvým jihovýchodním větrem můžeme na družicových snímcích vidět závětrné vlny (obr. 1). Vítr je ale na severovýchodě a východě našeho území slabý, což přispívá ke zvýšeným koncentracím polétavého prachu (smogové situace platí pro SV našeho území) a v nejbližších dnech zde zlepšení bohužel nečekáme.