Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Jeden z nejvzácnějších brouků Evropy, trnoštítec horský (Tragosoma depsarium), je doma na Šumavě. Prokázal to rozsáhlý monitoring, jenž probíhal na Šumavě po celé léto.
Vzácný brouk trnoštítec horský, který se vyskytuje jen na několika místech v Evropě, se objevil na Šumavě. V národním parku ho biologové při monitorování nalezli téměř na celém území, zejména na bezzásahových plochách s vytěženým dřevem.
Foto: Zdeněk JUNGVIRT Následující snímky jsou ze zápasu s mužstvem Šumavanu Vimperk: Autor už nezná přesnou dataci tohoto a dalších zde pod tímto titulkem zveřejňovaných snímků, přesto se domnívá, že by neměly zůstat pouze v jeho archivu, ale že mohou zajímat i mnohé čtenáře.
Kdo správně uhádne, kde jsme pořídili tento snímek? Pište do komentářů. Autor první správné odpovědi bude pochválen. (red)
V zahradě školní družiny, která tehdy v šedesátých letech sídlila v budově dnešní mateřské školy v ulici 1. máje, bylo i toto malé letadlo. Foto z knihy Vimperk – město pod Boubínem
Rovných sto let je tomu letos od doby, kdy byla na Pancíři na Šumavě otevřena rozhledna, na kterou se vydávají tisíce lidí.
Mlatci, řemeslo už dávno zaniklé a přicházeli po žních, až bylo obilí vyschlé. S mlácením obilí počalo se hned po žních. Stávalo se však, že i ve žních se muselo mlátit něco obili na spěch, když docházel chléb a pro dobytek nebyla sláma ke krmení. Jindy se stávalo, že na mlátě ležely vedle sebe dvoje obilné pohrabiny, neboť se na vrstev již nevešly; a aby se mohl třetí druh obilí do stodoly svážet, musely být pohrabiny z mlatu odklizeny. Lze si představit, za letních parných dnů co to znamenalo mlátit cepem a k tomu pohrabiny; jaká to byla nevábivá
Krásné životní jubileum, sto let, oslavila počátkem září Emilie Hlomová, která se před několika lety přestěhovala na Šumavu do Čachrova.
Pokud chcete v nebližších dnech v okolí Plzně vyrazit na houby, máte smůlu. Nerostou. Za plnými košíky tak musíte až na Šumavu. To samé museli udělat i plzeňští mykologové, kteří potřebovali exponáty hub pro jejich víkendovou výstavu v Arboretu Sofronka.
Vůně vepřového masa se linula celým okolím Hartmanic, kde se jako tradičně konalo Mistrovství Šumavy v pečení prasat, a letos šlo o ještě větší akci. Lidé ochutnávali osmnáct vypečených prasat.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/1200px-kovozoo-zirafy.jpg)
Kovozoo ve Starém Městě na Uherskohradišťsku představí v sobotu 16. září um řemeslníků. Návštěvníci uvidí práci kovářů, truhlářů, hrnčířů nebo svářečů. Ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně postaví organizátoři také historickou pec, v níž se bude tavit železná ruda. Na tavbu naváží ukázky zpracování železa, sdělila ČTK Martina Juřenová ze skupiny REC Group, která areál provozuje.
„Jsou stromy, které si budeš do smrti pamatovat jako některé lidské tváře; jsou stromy, které jsou téměř svaté.“ (Karel Čapek) Krajina je jako kniha, v níž můžeme číst příběhy těch, kdo jí utvářeli, kdo v ní zapustili své kořeny, i těch, jejichž kořeny byly ze země násilně vyrvány a na jejich místě zanechány šrámy, které zůstanou zřetelné ještě po mnoho desítek let. Významným svědectvím o předválečném osídlení území jsou staré ovocné stromy. Nacházíme je podél cest, na rozcestích, mezích, ale nejčastěji právě v místech bývalých zahrad a sadů. Jsou nejen památkou na osídlenou a obhospodařovanou krajinu 1. poloviny 20.
Dobré a levné jídlo. Dle některých lidí nejdou tyto dvě označení dohromady, ale není tomu tak. Obyvatelé Klatovska mají hned několik tipů, kde si dobře pochutnají a nenechají tam za útratu polovinu výplaty. A jde o restaurace ve městě, ale i v obcích.
Doporučíte podnik, kde se můžeme na dnešní poměry dobře a levně najíst? Tak zněla otázka v anketě Prachatického deníku. Čtenáři posílali své tipy na restaurace, hospody, bistra i bufety po celém Prachaticku. Sešlo se jich pěkných pár desítek.
V Jihočeském kraji je 330 případů lymeské boreliózy, v týdnu přibylo 24 nově nahlášených. Klíšťové encefalitidy je o polovinu méně než vloni, 45 potvrzených případů Jihočeští hygienici registrují v této sezoně k 36. kalendářnímu týdnu celkem 330 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 45 potvrzených případů klíšťové encefalitidy. Vývoj situace je ve srovnání s minulým rokem u obou nejčastějších klíšťaty přenášených onemocnění příznivější, hygienici registrují výrazně nižší výskyt klíšťové encefalitidy než vloni v tomto období a srovnatelný výskyt lymeské boreliózy. „Na začátku září přibylo 24 nově nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy, celkově jich od začátku sezony registrujeme
Od 11. do 15. září bude uzavřena cesta k Černému jezeru v úseku od hráze Černého jezera až po Pramen Svobody z důvodu rekonstrukce. Další podrobnosti na stránkách Lesů ČR: https://lesycr.cz/pristi-tyden-vyuzijte-nahradni-trasu-k-cernemu-jezeru-na-sumave/
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/cover1_e-bison_milovice_cz_by-michal-kopping.jpg)
Celosvětový počet zubrů evropských dosáhl na konci loňského roku 10 536, a přesáhl tak počet 10 000 zvířat považovaný za symbolickou hranici záchrany druhu. Vyplývá to z aktuálního vydání mezinárodní plemenné knihy zubra evropského. Na záchranném programu se podílí i ochranáři v přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku. V Česku žilo na konci loňského roku 149 zubrů v deseti chovech, letos vznikne nový chov v Lipně na Šumavě. V milovické rezervaci je aktuálně 43 zubrů. Letos se jich narodilo osm, nejvíce od založení rezervace v roce 2015, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.