Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Obleva a déšť poznamenaly stav sjezdovek i běžeckých tras na Šumavě. Návštěvníci tak musí počítat s horší kvalitou než v uplynulých týdnech, kdy si užívali řádné sněhové nadílky.
Noviny ve formátu PDF můžete číst po kliknutí na obrázek:
Geofyzik Jiří Šindelář shrnul poznatky z bádání v Rožmberské hrobce do interaktivní knihy Příběhy hledání. Ta byla oceněna na literárním festivalu Šumava Litera jako nejlepší populárně naučná kniha roku. O publikaci přemýšlel už přes deset let, finančně mu pomohl dárce.
Tradice Ježíškovy pošty pokračuje v Železné Rudě i letos. Pro Ježíškovo razítko si můžete přijít osobně do tamního informačního centra, nebo si o něj napsat.
Hazard s životem svým, členů horské služby a nezodpovědnost vůči přírodě. Tak hodnotí Národní park Šumava i horská služba jednání lyžaře, kterého záchranáři minulý týden dostali z laviny. Tu utrhl při sjezdu stěny Černého jezera v přísně chráněné oblasti. Jeho prohřešek bude nyní předmětem správního řízení. Dostat může pokutu až do výše 100 tisíc korun.
Zmíněný betlém je součástí stálé expozice Muzea Šumavy v Sušici, jedné z pomyslných bran Šumavy. Jedná se o centrální pobočku, sdružující na stejnou lokalitu zaměřená muzea v Kašperských Horách, Železné Rudě a Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě.
V kalendáři máme svatou Lucii – nositelku světla – zapsánu 13. prosince a podle staré pranostiky Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá. Toto datum k pranostice moc nedává smysl. Je to tím, že v 16. století se přešlo z juliánského kalendáře na gregoriánský a její svátek se nám posunul. Za juliánského kalendáře se totiž sv. Lucie slavila v předvečer štědrého dne – tedy 23. prosince. Tradiční obchůzky, které již téměř zcela vymizely a které se drží dnes spíš už jen ojediněle, a to většinou v horách a na Moravě, se odehrávají právě 23. prosince, a to i přes
Když se po první světové válce na Šumavě začalo péct vánoční pečivo, byly to především vanilkové rohlíčky, linecké koláčky, pracny a zázvorky. Nutno předeslat, že formičky na tato pečiva byly poměrně velké. Plechové formičky na pracny měřily 10 – 12 cm, linecké se příliš nelišily od hnětýnkových a vanilkové rohlíčky se vyklápěly z dřevěné formy o rozměru 8 -10 cm. Ostatně – ještě dnes je můžeme najít v leckteré komoře opatrované se vzpomínkou na babičku. Vyráběli je místní řemeslníci a těm záleželo především na festovní práci. Snad to bylo i z úsporných důvodů, kdopak měl tenkrát čas vypichovat nějakou
FOTO: Pavel Ouředník FotoŠumava http://www.pavelourednik.cz/
Horská služba v pátek zasahovala u lyžaře, kterého částečně zasypala lavina na Šumavě. Mladík se snažil sjet svah u Černého jezera poblíž Železné Rudy. Z události vyvázl bez zranění. Událost se stala v přísně chráněné přírodní rezervaci v CHKO Šumava v tzv. „no-go zóně“.
Při pokusu o sjezd svahu u Černého jezera poblíž Železné Rudy na Šumavě utrhl lyžař v pátek malou lavinu. I když ho částečně zasypala, vyvázl bez zranění. Pro lyžaře museli vyjet horští záchranáři, informovala v sobotu v tiskové zprávě horská služba.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1423656309_P201502110474701.jpg)
Železná Ruda (Klatovsko) - Při pokusu o sjezd svahu u Černého jezera poblíž Železné Rudy na Šumavě utrhl lyžař v pátek malou lavinu. I když ho částečně zasypala, vyvázl bez zranění. Pro lyžaře museli...
Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař v pátek 8. prosince odpoledne malou lavinu. Částečně ho zasypala, připravila ho o lyže, ale událost se naštěstí po zásahu horských záchranářů obešla bez zranění. Mladík si sám stačil zavolat o pomoc.
Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař v pátek 8.12.2023 malou lavinu. Ta ho částečně zasypala. Po zásahu horských záchranářů se událost obešla bez zranění.
Při pokusu o sjezd karu Černého jezera na Šumavě utrhl mladý lyžař v pátek 8.12.2023 malou lavinu. Ta ho částečně zasypala.
Na samý závěr večerů besed a přednášek letošního roku ve Volarech, které společně pořádaly knihovnice volarské knihovny a KIC, bylo na programu o knize Toulání ztracenou Šumavou s jejím autorem Josefem Peckou. Nebylo to povídání ledajaké, součástí byl také křest.
Koleda V jeslích Jezulátko dřímá tiše, vůl a osel teple na ně dýše. Panna Maria snivě na ně hledí, svatý Josef mlčky v koutku sedí. V tom ta hvězda vzešla na nebesa a celý svět plesá, dary nesa. »Do Betlema pojďme převesele pozdraviti světa Spasitele!« Pastýři jsou přišli, muzikáři, lovci, ženy, děti, mladí, staří. By nescházel nikdo ve průvodu, i tré králův přišlo od Východu. A jak u jesliček poklekali, oči Panny Marie zaplakaly. Jen ta dítka jak tu v žasu stála, Panna Maria se na ně pousmála. A když pozdrav dali, dary k tomu, odešli jsou zase všichni domů.
U nás na Šumavě nepřicházel k dětem o Vánocích Ježíšek, ale Zlatý koník. Ten nechodil nikdy pozdě, jen co se na nebi objevila první hvězdička – a to touto dobou nebývá moc hodin. A náš tatínek obzvlášť přísně dbal na to, aby o osmé večer už bylo v domě ticho. To prostě zhasnul v sednici petrolejku a kdo nechtěl sedět potmě, musel jít spát, protože jiné světlo v celém domě nebylo. Ani o Svatvečeru – my jsme říkali o postním dni – tomu nebylo jinak. O jedenácté ráno jsme se vydali na mši do našeho farního kostela, protože to bylo
Pokud jste milovníky zimní přírody, pak je nyní vhodný čas vyrazit do hor na procházku zasněženou krajinou. Šumavský Pancíř nabízí při ideálních podmínkách výhled na kilometry daleko, při neideálních se člověk vyfotí alespoň ve známých dveřích s mlhou v zádech. Desetikilometrový výlet Špičák – Pancíř – Železná Ruda po značených stezkách je i pro netrénované turisty příjemnou půldenní procházkou.