Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/066/620669-top_foto1-kt25j.jpg)
Okres Prachatice zasáhla velmi silná bouřka, která je doprovázená přívalovým deštěm. Za hodinu v ní podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na stanici Lenora přes 50 milimetrů srážek.
..„Pouť jest návštěva přespolního posvátného místa za příčinou modlitby, pobožnosti a vzdělání mysli.“ Tak tedy jdi poutníče … Vydej se na cestu, sbal si jen to nejnutnější a pojď. Hledej sebe v tichu, ve světle i ve tmě, v teple i zimě, v dešti či suchu, sám či s průvodcem. Pojď prozkoumat jako poutník své hranice, světla, stíny, limity. Syť se vším, co potkáš, co vdechneš, co uzříš, co nacítíš, co zažiješ. Vydej se poznávat sám sebe v panenské přírodě, na silných duchovně-energetických místech, na symbolických cestách našeho bytí. Všude tam jsi doma, všude tam jsi již někdy byl. Pojď
Zase to byl týden příjemně kratší, ale o to intenzivnější Začíná se stále více i v naší oblasti Šumavy, typograficky jasně jsme v hydrosférické záloze a pramenné oblasti Čech, projevovat velký a větší vláhový deficit. Zjišťoval jsem nějaký průměr, číslo, co dnes chybí podpovrchové hladině. Takový průměr je prý těžko odhadnutelný, a tak to odvozuji od naší studně na chalupě. Mám tam o 100 – 120 cm nižší hladinu spodní vody. Toto číslo je shodné i s vrtem. Do toho ještě přidejme odlesnění Šumavy, jako jsou retenční plochy, a máme pěkně zaděláno na povodně, ronové plošné škody. O vyschnutí pramenů a podhoubí
Výstava zahájená v Pavilonu skla 10. 5. 2018 představuje tvorbu šesti současných výrobců skla z celé České republiky a příběhy jejich majitelů. Nejblíže ke Klatovům má Jan Gábor ze Sušice. Ze severních Čech obeslali výstavu Zdeněk Kunc z Radvance u Nového Boru, Florianova huť z Častolovic u České Lípy a Zdeněk Petr z Jesenného u Železného Brodu. Skláře z Vysočiny zastupuje Ateliér Valner z Přibyslavi a moravské pak Glass Atelier Morava z Vizovic.
Přesto, že to venku vypadá víc na léto než na jaro, na vrcholcích Šumavy byla ještě nedávno dlouhotrvající, vysoká sněhová pokrývka. Ta nám neumožnila v letošním roce připravit provoz informačních středisek na Březníku a Poledníku v řádném termínu. Tato dvě zařízení budou proto otevřena od 19. května 2018.
Špičák – Díky projektu WeLoveŠumava bylo na Šumavě vysázeno už téměř tisíc stromů. Iniciátory jsou bratři Richard a Filip Brožovi, kteří chtějí dělat tamní přírodu krásnější a zapojili do toho celou republiku.
V Národním parku Šumava už nebudou turistům sloužit fotopointy. Důvodem je nařízení Evropské unie známé pod zkratkou GDPR, které zpřísňuje podmínky ochrany osobních údajů. Zařízení, díky kterému se zájemci mohli v zajímavé lokalitě vyfotografovat, přestane fungovat k 25. květnu. CELÝ ČLÁNEK
Pondělí 7. května 20:47 Požár – Požár uhláku, kam neznámá osoba odhodila zbytek cigarety, uhasila v obci Zbytiny profesionální jednotka ze stanice Prachatice ve spolupráci s jednotkou místních dobrovolných hasičů. Při požáru nevznikla žádná škoda. Úterý 8. května 14:20 Technický zásah – Prachatičtí profesionální hasiči vnikli v obci Vadkov do bytu, ve kterém byl zabouchnutý zapnutý spotřebič. 15:41 Technický zásah – Stejná jednotka pak spolupracovala s jednotkou místních dobrovolných hasičů ve Volarech na Sídl. Míru, kde provedla nouzové otevření dveří bytu. 15:58 Požár – Osádky dvou cisteren profesionálních hasičů ze stanice Vimperk byly vyslány do Boubínské ulice ve Vimperku, kde uhasily požár opláštění budovy
V sobotu 19. května 2018 se v Lipně nad Vltavou uskuteční oficiální Zahájení letní turistické sezóny, kde se pojede otevřený závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2018. Závod je určen široké veřejnosti a program je opět skvělý. Zahájení letní sezóny a závody dračích lodí jsou jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších akcí na Lipensku. Přijeďte se podívat nebo si i zazávodit. Závodů se zúčastní několik desítek posádek, každá je složená z 20 pádlujících, bubeníka a kormidelníka.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/15181/15181-635622878131613807-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Pralesy jsou hlavním tématem letošního roku na Šumavě. Chystá se řada soutěží a akcí. Tou největší bude Den pralesů v sobotu 14. července na Idině Pile.
Správa Národního parku Šumava vyhlašuje soutěž s tématem Roku pralesů 2018.
PŘIPOMÍNÁME úterý 8. 5. 2018, 20:00, MěKS – kino Šumava FOXTROT drama, Izrael / Německo / Francie / Švýcarsko, 2017, 113 min režie a scénář Samuel Maoz pátek 11. 5. 2018, 19:00, Kavárna Ve Skále NA MOTORCE DO MONGOLSKA, ANEB 20332 KM NA CESTĚ ZA ŠTĚSTÍM vstupné dobrovolné sobota 12. 5. 2018, 14:00, Zlatá Hvězda SETKÁNÍ BÝVALÝCH ZAMĚSTNANCŮ N.P. ŠUMAVAN K tanci hraje pan Churavý. neděle 13. 5. 2018, 15:00, MěKS SETKÁNÍ S PÍSNIČKOU Odpolední taneční čaj se skupinou Návraty věnovaný všem maminkám a babičkám. vstupné 50 Kč, maminky zdarma Přehled kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/131258/131258-635676363627470080-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Přípravy na letní sezónu na Šumavě jedou naplno. V areálu na Špičáku odstartuje na začátku června. Ve velkém se ale na léto chystá i Železná Ruda.
Neuškodí, když se občas podíváme objektivem fotoaparátu na různé nepořádky a vady na veřejném majetku a připomeneme je tak zodpovědným pracovníkům vimperské radnice s přesvědčením, že se zajisté postarají o brzkou nápravu. To proto, aby naše město bylo ještě krásnější. Tentokrát jsme všímavý redakční objektiv zaměřili na doposud neshrabané listí ze stromů v městském parku, na asfaltovou cestu pro pěší na nábřeží Volyňky, kde je stále po celém povrchu neuklizený drobný štěrk ze zimního posypu (cesta je značená jako cyklotrasa a lze tam proto předpokládat také zvýšený pohyb lidí na jízdních kolech), a na propadající se rošt a hrdlo kanálové
Rada města Vimperk na svém pravidelném zasedání 2. května kromě jiného projednala a schválila (přinášíme doslovnou citaci usnesení bez redakční úpravy): Usnesení č. 488 Rada města na základě zprávy o hodnocení nabídek, kterou pořídila komise na zakázku malého rozsahu na stavební práce: „Vimperk – oprava komunikací a chodníků 2018“ rozhodla přidělit výše uvedenou veřejnou zakázku účastníkovi Reno Šumava a. s., Pražská 326, Vlachovo Březí, jehož nabídka byla vyhodnocena jako nabídka s nejnižší nabídkovou cenou. Usnesení č. 490 Rada města rozhodla v souladu s vnitřní směrnicí č. 1/2014 o zásadách a postupu při zadávání veřejných zakázek zahájit zadávací řízení pro výběr
Klatovy – Prostranství areálu na Vodojemu v Klatovech zaplnili ve středu ranění a záchranáři. Konalo se tam již tradiční oblastní kolo soutěže mladých zdravotníků, které pořádal oblastní spolek Českého červeného kříže Klatovy.
Šumava – Ve znamení pralesů bude letošní letní sezona v Národním parku Šumava (NPŠ). V letní sezoně nebudou ale chybět ani tradiční akce, jsou jsou výlety do divočiny s průvodci nebo splouvání Teplé Vltavy. Novinkou, která turisty nepotěší, je zrušení fotopointů.
The post Kaplička na Brantlově dvoře ve Vimperku má svoji patronku appeared first on Šumavské Noviny.
Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako kompenzaci. K nim patří zpřístupnění přechodu Modrý sloup. S takovým výsledkem vstupuje čtyřiatřicet šumavských projektů do další fáze procesu EIA. CELÝ ČLÁNEK Foto: Pavel PECHOUŠEK
Paradoxy doby aneb Schválený dokument po sedmi létech… Týden krácený krásným svátkem 1. máje. Navíc nádherným počasím. Jako asi mnozí z Vás jsem si udělal delší volno a dovolenkovali jsme se s manželkou v lázních v Třeboni. Jsem asi už hodně „postižený“. Všude vidím, co bychom mohli odtud do našeho města dostat, jak modernizují bazén, jak funguje parkování. A co jim tam v Třeboni závidím? Roviny s masovou cykloturistikou. Jeden návštěvník ze středních Čech mi řekl zajímavou větu. „Sem (do Třeboňské pánve) jezdí rodiny s malými dětmi. Když jsou pak větší, jezdí se na kopce na Šumavu a na stará