Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Nejvyšší sněhová pokrývka byla dnes na šumavském Blatném vrchu, kde naměřili 96 centimetrů.
Marcela Radlingerová je majitelkou hradu Opálka u Strážova v podhůří Šumavy. Chátrající gotický hrad ze 14. století a další zdevastované objekty koupila v roce 2018, protože nechtěla dopustit, aby zanikly. Od té doby opáleckému hradu věnuje veškerý svůj čas, energii a peníze. „Objekty jsou cenné pro další generace. Věřím, že se je za mého života podaří dát do takového stavu, aby nespadly,“ říká.
S Vánocemi mají Češi tradičně spojené i pohádky. Právě během svátků jsou jich denně na televizních obrazovkách k vidění desítky. Některé z nich se z větší či menší části natáčeli i v Plzeňském kraji. Filmaři si pro ně vybrali místní gotické hrady, kostely i přírodu Šumavy či Českého lesa. Pojďte si některé z nich připomenout v našem kvízu.
Čerstvě napadaný sníh a teploty pod bodem mrazu umožňující technické zasněžování napomohly k otevření dalších dvou sjezdovek největší lyžařského střediska Plzeňského kraje – Ski&Bike Špičák.
Jak dobře znáte nádhernou Šumavu? A co víte o hradech a zámcích na jihu Čech? Dokážete jihočeská města poznat i z výšky nebo pod sněhovou peřinou? Dopřejte svým mozkovým buňkám trochu pohybu a vyzkoušejte si naše kvízy, které pro vás průběžně připravujeme.
FOTO: Pavel Ouředník FotoŠumava http://www.pavelourednik.cz/ Více fotografií Šumavy od Pavla Ouředníka: Vltavský luh pod Želnavou – 1. prosince 2024 Křemelná – 23. listopadu Pekelské údolí a mlha pod Prenetem Křemelná Roklanský potok Slatinný potok a Křemelná Křemelná Černé jezero Pekelské údolí a Slatinný potok Podvečer na Sedle Sobotní ráno (13. dubna) u Vltavy U Českých Žlebů Ráno u Losenice a Kašperk Mrazivé ráno u Želnavy (21. ledna 2024) Slatinný potok Křemelná (11. ledna 2024) Silvestrovské ráno u Dobré Ráno u Želnavy Hrad Kašperk a řeka Vydra Roklanský potok
Vánoční píseň Jak ptáci zimomřiví v tom teskném příběhu, ti, které neuživí třpyt hvězdic na sněhu, my sešli jsme se snící nad lžičkou olova, kéž by nám mohlo říci náš osud doslova. Když už se řítí v spěchu ten žaluplný děj, svíčičko na ořechu, hoř pro nás pomalej, ať zvučí trouby hlásné i zpěvy andělů dřív, než přijde smrt a zhasne náš dech ve svém pocelu. A těm u sukní matek dej úsměv do oček, klín plný cukrlátek a hodně vánoček, když už se řítí v spěchu ten žaluplný děj, svíčičko na ořechu, hoř pro nás pomalej. ……..Jaroslav Seifert
Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby je jedna z nejhezčích a nejznámějších skladeb, které jsou spjaty s nejkrásnějšími svátky roku. Již desítky let ji má ve svém repertoáru smíšený pěvecký sbor Šumavan z Klatov a posluchačům ji o Vánocích nabízí při tradičních koncertech.
Houbový kuba je voňavá staročeská vánoční pochoutka, která se tradičně podává jako polední bezmasé jídlo na Štědrý den. Naše babičky kubu jedly ale často po celou zimu, zvlášť když měly nasušeno velké množství hub. Jídlo možná znáte i pod názvem černý kuba – to kvůli tmavé barvě hub. Na jihu Čech se používal hlavně stroček trubkovitý, na Šumavě zase třeba modrák.
Zimní sezóna je tady a s ní i oblíbené jihočeské skibusy. Od 21. prosince 2024 do 16. března 2025 spojí čtyři linky největší města regionu s oblíbenými lyžařskými a běžkařskými lokalitami Jihočeského kraje. Navíc nabízejí atraktivní slevy na skipasy pro cestující. „Skibusy jsou ideální volbou pro každého, kdo chce strávit den na horách bez starostí s dopravou a parkováním,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Trasy skibusů Lipenská linka č. 190: Spojuje České Budějovice a Český Krumlov s Lipnem nad Vltavou. Kromě víkendového provozu pojede i během jarních prázdnin pro tyto okresy. Šumavská linka č. 680: Vede z Českých Budějovic přes Prachatice
Sníh šelestí ze stromů za časných večerů. Drolí se zvolna na střešní šindele. A ve světnicích je pak slyšet, jak spolu hovoří nebohé duše zemřelých. Čeká se na to, ve světnicích roste podivný vesmír, soběstačný vesmír horských stavení, poněvadž zima stejně zahradila cesty do údolí. Zbožný vesmír horských vsí. Evangelium vykládané ze selských legend. V adventu horských vsí září dvě jasné noci. Temně rudá noc na svatého Ondřeje, plná potlačovaných dívčích přání. A noc na svatou Lucii, v níž světice s dřevěným nožem putuje ode dvora ke dvoru. Mezi nimi stojí v záři zlatý den Marie Panny: to mladé
Mršiny volně žijících zvířat jsou ohniskem biodiverzity a hrají zásadní roli v ekosystémech. S cílem lépe pochopit ekologickou hodnotu mršin v různých typech biotopů se Národní park Šumava zúčastnil výzkumného projektu ve spolupráci s Národním parkem Bavorský les, Zoo Norimberk a Univerzitou Würzburg. V rámci tohoto projektu byla koncem července 2024 poprvé ve střední Evropě zkoumána a monitorována mršina zubra v České republice.
Hlas zvonů ať každému bez výjimky přináší radost a naději do dnů všedních, které plynou bez velkého rozlišení. Ale nyní, v čas adventní, vyhlížíme přece všichni, opravdu všichni, tu krásnou a radostnou chvíli, kdy se o Svaté noci rozezní po celé zemi zvony, abychom se společně vydali do noční tmy, tmy, prozářené světlem, nad které není. Abychom společně kráčeli za světlem, které se line z betlémské svatyně, za světlem radosti a štěstí, za Světlem života. Zvony patří k vánocům stejně jako betlémy a vánoční stromečky. Zvonky mají symbolicky ochránit naše srdce před lakotou a připomínat nejdůležitější věci – že
Na téměř tři roky poslal klatovský soud za mříže invalidního důchodce Jana Šperla (38), který i přes podmínku, kterou dostal v Prachaticích, nepřestal s kšeftováním s drogami a svoji chalupu na Šumavě proměnil v perníkové doupě, kam si zájemci jezdili pro nejznámější českou drogu. Verdikt není pravomocný.
Rys ostrovid se po roce vrátil do Českého lesa na Domažlicku. Prokop, jak ho ochránci přírody pojmenovali, se vloni narodil v Národním parku Bavorský les. Aby se dostal do nového teritoria, kde nahradil rysí mámu se synem, kteří už zřejmě nežijí, musel překonat poměrně velkou vzdálenost a navíc se zdárně dostat i přes dvě frekventované silnice, mimo jiné hlavní tah z Klatov přes Železnou Rudu do Německa.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/zablokovane-kanaly-rok-po-revitalizaci-zhuri_1.jpg)
Pražské kino Aero dnes promítne dokument Radka Plíhala s názvem Voda ztracená a vrácená. Akci pořádá nezisková organizace Namysli ve spolupráci s Národním parkem (NP) Šumava. Snímek vypráví příběh šumavských mokřin, rašelinišť a meandrujících potoků. Prostřednictvím záběrů přírody podloženými archivními materiály zobrazuje nejen dramatické změny, které krajina prodělala, ale i klíčový význam mokřadů pro biodiverzitu a zadržování vody v krajině.
S jakými automobily jezdí starostky a starostové některých měst na Prachaticku? Deník se zeptal za vás. A zjistili jsme, že s provozem služebáků jsou občas spojeny i neobvyklé situace. Asi nejvíce to platí pro Kvildu.