Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Velká bitva se strhla v elektronické aukci o chatu, kde se natáčel jeden z dílů Policie Modrava. K prodeji ji nabízelo klatovské pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).
Supercela LP 27.6.2022 Volyně Trochu teorie. Supercela je bouřka, pro kterou je typická rotující oblast nízkého tlaku vzduchu uvnitř oblaku. Zjednodušeně řečeno - mraky v troposféře (první vrstva atmosféry) ”pohání” horizontálně rotující střih větru. Ale jakmile do sebe narazí teplý přízemní vítr se studeným výškovým, rotace střihu větru se mění ve vertikální. Pokud k tomuto dojde v bouřkovém mraku, vzniká supercela (SC). V pondělí 27.6.2022, v podvečerních hodinách okolo 17:30 hodin, zasáhla jihočeskou Volyni supercela typu LP (Low Precipitation Supercell), která má na svědomí rozbitá okna aut, důlky na kapotách, vysklenné skleníky a
Pěší putování po dálkových trasách je historickým fenoménem, který opět nabývá na popularitě. Vydat se na pouť třeba až do Santiaga de Compostela může mít duchovní rozměr, nebo být jen turistickou výzvou. Svatojakubské poutní cesty protínají Českou republiku hned na několika trasách, ta Jihočeská prochází právě Budějovickem. Část oblíbené svatojakubské cesty vedoucí do španělského poutního místa Santiago de Compostela prochází oblastí Budějovicka od Týna nad Vltavou po Boršov nad Vltavou a téměř v celé trase kopíruje tok řeky Vltavy. Jedná se o úsek Jihočeské trasy, která měří 213 kilometrů. Ta začíná ve Vlašimi a končí na Šumavě na hranicích
Neuvěřitelných více než 250 posluchačů! Děkujeme, byla to radost hrát pro tak úžasné a vděčné publikum. Už vymýšlíme program na příští rok. Děkujeme také výborné organizaci a propagaci Javornickému rozvojovému spolku v čele s Martinem Hodinou. Text a foto: FB – Collegium 1066 m n.m. V Javorníku připravují:
Výhra pro člověka a pro přírodu
Koronavirus na jihu Čech Od čtvrtka v Jihočeském kraji přibylo celkem 108 potvrzených případů COVID-19. V kraji je k dnešku registrováno celkově téměř čtvrt milionu, přesněji 249 988 nahlášených a potvrzených onemocnění. Z toho je 246 749 osob vyléčených (+77 od čtvrtka). Hlášeno nebylo žádné úmrtí v souvislosti s COVID-19. Dosud bylo v kraji potvrzeno 2 372 úmrtí pacientů s COVID-19. Aktivních případů je 867 (+31). K pátku byla týdenní incidence, tedy počet případů za sedm dní, přepočtený na sto tisíc obyvatel regionu, 42 případů na sto tisíc obyvatel Jihočeského kraje (+7). Vyšší incidenci než je celorepublikový průměr mají
Fotbalisté vimperského Šumavanu při zahájení přátelského utkání se Spartou Praha, které řídil Martin Horbas (první zleva), tehdy mezinárodní a prvoligový rozhodčí z Vimperka. Podle zadní strany byla fotografie zhotovena 7. září 1980. Jména pak patří aktérům zápasu.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/cerne_jezero_2.jpg)
Skupinku německých turistů, kteří dojeli autem přes zákaz vjezdu až do srdce národní přírodní rezervace, u ledovcového Černého jezera si postavili stan a rozdělali oheň, odhalili při společných hlídkách na Šumavě strážci národního parku a Policie ČR. Spolupráce policistů a strážců parku trvá již několik let a má hlavně preventivní charakter. Jejich cílem je předcházet porušování právních předpisů a pravidel, která se pojí k chráněnému území, a chránit životy a zdraví lidí v těžko přístupných lokalitách, řekla ČTK policejní mluvčí Hana Kroftová. Za vážná porušení pravidel a přestupky ale lidem hrozí i vysoké pokuty.
Skupinku německých turistů, kteří dojeli autem přes zákaz vjezdu až do srdce národní přírodní rezervace, u ledovcového Černého jezera si postavili stan a rozdělali oheň, odhalili ve čtvrtek při společných hlídkách na Šumavě strážci národního parku a Policie ČR.
Drzost některých turistů, kteří míří na Šumavu, už nezná mezí. Policie se strážci národního parku ve čtvrtek odhalila skupinku německých turistů, kteří dojeli autem přes zákaz vjezdu až do srdce národní přírodní rezervace, u ledovcového Černého jezera si postavili stan a rozdělali oheň.
Strážci Národního parku Šumava spolu s policisty dopoledne při společné preventivní hlídce u Černého jezera narazili na trojici tábořících Němců. Skupinka k jezeru i přes několik zákazů vjezdu dojela autem a pokračovala s ním po cestě pro pěší až k zadní části lesa, kde si nakonec postavila stan a zapálila oheň.
ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK Roman Kozák: Zpožděné pohádky ze šumavských lokálek První Romanovo pohádky vyšly v devadesátých letech (kupodivu není v knize nikde uveden rok vydání), pak v roce 2005 přišla dvojka a čekalo se na trojku. Jenže jak už to na dráze bývá, přihodilo se zpoždění. Trať byla ucpaná a mašina tak trochu haprovala a nebylo kvalitní uhlí. Tedy přeloženo do lidštiny, nebyl čas a nějak ani chuť a síla. Jenže žádné zpoždění neroste do nebe a na každý vlak se najde výpravka a konečně je to tu. Pro mě, coby dospělého čtenáře, je to zajímavá
Lidé na invalidním vozíku to nemají v našem městě nikterak jednoduché. Na chodnících a ulicích na ně čekají mnohé nástrahy a překážky, které chodci povětšinou už ani neregistrují. Vozíčkáři se kritickým místům snaží vyhnout, avšak někdy nemají jiného zbytí, a tak musí zariskovat a věřit, že to pro ně dobře dopadne. Své o tom ví Petr Bezpalec z Vimperka, který některé zážitky a problémy vozíčkáře v našem městě popsal v následujícím dopise naší redakci: Kdyby výrobce elektrických invalidních vozíků tušil, že jeho výrobky budou také jezdit po Vimperku, jistě by okamžitě přešel na výrobu benzínových čtyřkolek 4×4. To už
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/cerne_jezero.jpg)
Kamery zaznamenávající jednání s návštěvníky, například při řešení přestupků, začnou v nejbližších dnech nosit na svých uniformách strážci Národního parku Šumava. Zatím park koupil šest kamer, s nimiž budou chodit strážci letos v létě ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, dostanou příští rok kamery všichni strážci. Park k tomu vede mimo jiné rostoucí agresivita některých turistů vůči strážcům, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák.
Historická parní mašinka Kafemlejnek nepřivezl na Šumavu jen léto s párou, ale v neděli i překvapení. Tím byly nové pohádky volarského spisovatele pana Romana Kozáka, Pohádky ze Šumavských lokálek. Z Vimperka spěšně a z Lenory sofort. Ano, tak cestovaly knihy plné pohádek ze šumavských lokálek.
Tajemný čarovný proutek, který prý pomáhá nacházet nejen prameny vody, ale i skryté zásoby zlata, stříbra i jiného bohatství, dokonce odhalovat mnohé neřesti, provází lidské dějiny od šerověku. Pruty, nebo jinak řečeno proutkaření, bylo ve Starém zákoně uznáno přijatelným pouze tehdy, když bylo použito při práci pro Boha. Katolická církev všechny druhy věštění zakázala a proto bylo proutkaření po mnoho let považováno za práci ďábla. V roce 1690 byli studnaři dokonce vyloučeni z církve a jejich „čarodějnická“ činnost zakazována s pohrůžkami od světské moci pro domnělé spolky s ďáblem. O virguli píše například slavný mineralog Jiří Agricola, lékař žijící
Strážci Národního parku Šumava budou nosit na svých uniformách kamery. Ty budou zaznamenávat jednání s návštěvníky, například při řešení přestupků. Ve zkušebním provozu jich nyní bude šest. Pokud se osvědčí, dostanou je příští rok všichni strážci. Park k tomu vede rostoucí agresivita některých turistů.