Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
V roce 2016 se točil na Šumavě druhý díl pohádky Anděl Páně režiséra Jiřího Stracha. A Deník byl tehdy u toho. Nyní si tak můžeme připomenout, jaká při natáčení panovala atmosféra, jak natáčení prožívali hlavní aktéři – Petronel a Uriáš, který měl tehdy natáčení o něco těžší.
Tvůrci nekonečného seriálu Ulice opustili před nedávnem na čas hostivařské ateliéry, kde jednotlivé díly obvykle vznikají, a zamířili do terénu. Speciální vánoční vydání pořadu, které bude v televizi k vidění právě v sobotu na Štědrý den, se totiž točilo na Šumavě v Kašperských Horách.
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/img_2288.jpg)
Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci u Vimperku na Prachaticku za deset let své existence ošetřila více než osm stovek zvířat. Řada z nich se po poskytnutí péče vrátila do volné přírody, uvedl Jan Dvořák, mluvčí šumavského národního parku, který stanici provozuje.
Vánoce patřily odedávna k nejkrásnějším svátkům v roce. Svátky jsou opředeny kouzlem obyčejů, tradic, pověstí, písní a lidových zvyků. Předznamenáním je podzim – úroda z polí je sklizena, příroda se chystá k zimnímu spánku a nastává adventní období. Otevřeme na chvíli letitý kalendář a zalistujeme v jeho zažloutlých listech, kde se také vzpomíná na kouzlo Vánoc. Vánoce dříve nebyly obdobím stromků, kapra a dárků, byl to temný čas plný hrozeb a strachu z temných sil. A lidé proto čarovali, aby se udrželi naživu a přežili i v následujícím roce. Byl to čas, kdy se musela dodržovat velká spousta zvyků,
K Vánocům již několik let neodmyslitelně patří pohádky Anděl Páně od režiséra Jiřího Stracha, který během jejich natáčení zavítal na Šumavu. Během rozhovoru s ním jsme zavzpomínali na natáčení, na co nikdy nezapomene, a samozřejmě jsme se zeptali i na to, zda už se chystá třetí díl.
K Vánocům již několik let neodmyslitelně patří pohádky Anděl Páně od režiséra Jiřího Stracha, který během jejich natáčení zavítal na Šumavu. Během rozhovoru s ním jsme zavzpomínali na natáčení, na co nikdy nezapomene, a samozřejmě jsme se zeptali i na to, zda už se chystá třetí díl.
Až budete stát na hrázi prastarého rybníka velikána a dívat se do dálky na půlmetrové vlny, jak tančí od břehu ke břehu, na hladině vnímat široké oblé boky matky Země, možná vás umění českých rybníkářů vezme za srdce. … a tam, kde ranní mlha hladí tváře vodní hladiny, je slyšet kapří smích … … do Štědrého dne už mnoho dnů nezbývá. V křesťanské tradici se také objevuje symbol ryby, který tu ale nemá připomínat kapra na Štědrovečerním stole, ale je jedním z prvních symbolů Ježíše Krista. Pro křesťany symbolizovala ryba chudobu Ježíše Krista. Statisíce lososů v minulosti brázdily české
Jemné tóny a uklidňující slova, která berou za srdce. „Tichá noc, svatá noc“ je písní, jejíž kouzlo přetrvává 200 let. Již od této doby vánoční skladba nabízí lidem útěchu a naději. Uklidňuje a vhání slzy do očí bez rozdílu lidem všech národností a kultur. Píseň „Tichá noc, svatá noc!“ je výrazem nejhlubšího rozjímání a duchovního hledání míru a pokoje. Tato píseň překonávala po staletí hranice a dávala lidem víru v lepší časy v dobách krize. Spojovala lidi bez ohledu na původ, věk nebo náboženské vyznání. Kde bylo, tam bylo, byl jednou jeden kostelík, kde se porouchaly varhany. I tak
Vánoční obleva letos opět dorazila v plné síle a bohužel to, pokud jde o sněhovou pokrývku, odnesou nejen nižší a střední polohy, ale i hory. Meteorogolové navíc pro západní Čechy vydali výstrahu před povodněmi, hlavně pro řeky a potoky, které odvodňují Šumavu.
Vánoční obleva letos opět dorazila v plné síle a bohužel to, pokud jde o sněhovou pokrývku, odnesou nejen nižší a střední polohy, ale i hory. Meteorogolové navíc pro jižní Čechy vydali výstrahu před povodněmi, hlavně pro řeky a potoky, které odvodňují Šumavu.
Na vánoční svátky připravily streamovací platformy řadu novinek. Zařadily ale i několik klasik. Na Netflixu kvalitní umění slibuje Pinocchio od oscarového Guillerma del Tora. Pomocí fázové animace znovu vypráví klasický příběh dřevěné postavičky.
![[ilustrační obrázek]](https://i3.cn.cz/7/1641306200_P2022010405490.jpg)
Praha - Hladiny řek odvodňující Šumavu, Český les a Brdy budou kvůli tání sněhu a vydatnému dešti stoupat. Od dnešního večera do neděle mohou překročit první, výjimečně i druhý...
Stovky zachráněných zvířat, stovky příběhů - Záchranná stanice živočichů v Klášterci slaví Přes čtyři stovky zachráněných a zpět do přírody vypuštěných živočichů, desítky denně opečovávaných zvířat a stovky spokojených návštěvníků – to je zjednodušený výčet jedné dekády existence Záchranné stanice živočichů Národního parku Šumava v Klášterci u Vimperka. Právě deset let pracovníci Záchranné stanice v Klášterci léčí zraněná divoce žijící zvířata a hlavně se je snaží vrátit zpět do přírody. Záchranná stanice živočichů v Klášterci nedaleko Vimperku byla vybudována pro pomoc divokým živočichům zraněným lidským přičiněním. Snahou Správy bylo takovou stanici postavit co nejblíže středu chráněného území, kterým není jen
Investor připravuje stavbu nového bytového domu na českobudějovickém sídlišti Šumava. Stát bude u areálu s tenisovými kurty a vedení klubu má obavy z toho, až se dělníci pustí do práce. Dům má být hotový do dvou let.
Beton a varhany Vzpomínám na noc, která minula. Svítil takřka kulatý měsíc. Odrážel se od sněhu, tajuplně blyskotal na ledových krystalech. Stranou všeho ruchu započal mráz svoji práci. Teplota při zemi klesla pod -14 °C. Nebyla to zábava, ale soustředěná činnost rozvíjející se jen pro sebe samu. A já směl být svědkem. Vytáhl jsem digitální foťák, postavil jsem ho na židli a pořizoval jsem fotky nočního zasněženého lesa s půlminutovou expozicí. Měnil jsem citlivost, clonové číslo. Vznikaly snímky takřka denní krajiny. Fotoaparát má citlivější oko než já. Moje oko slábne, začínám v lese bloudit i za plné luny. Dívám se na ty
Přes čtyři stovky zachráněných a zpět do přírody vypuštěných živočichů, desítky denně opečovávaných zvířat a stovky spokojených návštěvníků – to je zjednodušený výčet jedné dekády existence Záchranné stanice živočichů Národního parku Šumava v Klášterci u Vimperka. Právě deset let pracovníci Záchranné stanice v Klášterci léčí zraněná divoce žijící zvířata a hlavně se je snaží vrátit zpět do...
Pranostika Na Adama, Evu čekej oblevu se letos s jistotou naplní. Oteplení se po mrazivých dnech rychle blíží. V jižních Čechách teploty ve čtvrtek vystoupají k osmi stupňům Celsia, v pátek a v sobotu, tedy na Štědrý den, i přes deset. A k nim se připojí, alespoň v příhraničních oblastech, poměrně silný déšť. Nad nulu se rtuť teploměru podívá i na horách, hlavně na Šumavě.
O víkendu 17.-18.12.2022 se všechny čtyři okrsky oblasti Horské služby Šumava účastnily zimního doškolení v lokalitě Pancíř.
Pět desítek záchranářů Horské služby ČR z oblasti Šumava absolvovalo v okolí Pancíře o víkendu povinný výcvik dobrovolných záchranářů před zimní sezónou.
Halafance. Tak se kdysi nazývaly dárky, které se dávaly o Vánocích vlivným úředníkům a lidem, které člověk mohl další rok potřebovat. Ottův slovník naučný z roku 1888 říká, že „alafance, halafance − často se užívá s příhanou pro dary neb vzatky, jež soudcové neb úředníci od stran přijímají.“ Poddaní dávali dárky vrchnosti, podřízení nadřízeným. Například česká města posílala v 17. století rakouské císařovně k Vánocům deset koroptví a šedesát kvíčal. Díky těmto úplatkům byli poté k prosbám českých měst vstřícnější. Nemalujme si idylu, že kdysi stačilo dát jako dárek jablíčko a hrst oříšků a lidé byli o Vánocích šťastni.