Zprávy z internetu
Stavební povolení má být v polovině roku 2026.
Scházelo málo a Šumava dnes mohla lákat na barokní památku. Ale v říjnu 1989 vojáci vyhodili zámek Debrník u Železné Rudy do povětří. Stál za dráty železné opony a armáda pro něj ztratila využití po tom, co rotu přestěhovala do větších kasáren. Nadšenci ze spolku We Love Šumava místo zvelebili a připomněli jeho historii.
V malé šumavské vesničce Dolejší Těšov u Hartmanic vznikl originální malovaný betlém. Je příběhem tamního sboru dobrovolných hasičů. Na zhruba 120 centimetrů vysokých deskách z překližky je namalováno 16 lidí, dva koně, tři jehňata a jedna ovce, také volík a osel. K vidění je v areálu těšovského Nezámku.
Sobota 7. prosince je pro šumavské lyžaře dnem D. Skiareál na Kvildě spouští vleky. Tým areálu to v pátek v podvečer oznámil na sociálních sítích. Ještě v pátek v noci na sjezdovce jezdily rolby a připravovaly skvělý manšestr na ráno.
Dvě třetiny návštěvníků Šumavy cítí smutek při pohledu na odumřelé dřevo. Přitom 94 procent návštěvníků souhlasí s tím, že odumřelé dřevo je klíčovou složkou biologické rozmanitosti. Takové jsou dílčí výsledky ankety, do které se zapojilo na 400 respondentů. Dotazníkové šetření „Vnímání tlejícího dřeva v Národním parku Šumava“ prováděli zaměstnanci Správy po celém území národního parku, v rámci kterého oslovovali návštěvníky starší 18 let všech stupňů dosaženého vzdělání. „Připravili jsme devět otázek, týkajících se problematiky tlejícího dřeva. Ta je přímo spojena s bezzásahovým územím, které se na Šumavě pomalu rozšiřuje a aktuálně činí 43 procent z celkové rozlohy Národního parku. Ostatně,
V lidové tradici celé řady evropských národů je ještě z pohanských dob zakořeněna představa, že za dlouhých zimních nocí se přírodní síly dostávají do divokého zápasu s démonickými bytostmi. Slunce jako by bylo v tyto dny poraženo, a proto se celý prosinec v období adventu objevovaly různé tajemné postavy se skrytou symbolikou, později přizpůsobenou křesťanské věrouce. Tajemné postavy, které mají svůj původ ještě v předkřesťanském období a které dokázaly tichou a zádumčivou adventní náladu pořádně rozvířit. V minulosti se v předvánočním čase neobjevoval pouze Mikuláš, anděl a čert, ale také postavy s původem v předkřesťanském období. Naši předkové se
Rada města Vimperk na svém zasedání 2. prosince 2024 projednala a schválila (přinášíme doslovný přepis některých usnesení bez redakční úpravy): Usnesení č. 1103 Rada města rozhodla jmenovat členy školské rady za zřizovatele pro Základní školu T. G. Masaryka Vimperk, okres Prachatice v souladu s § 167zákona č. 561/2004 Sb. ve znění pozdějších předpisů, v tomto složení Ing. Michal Janče, Marcela Kobrová, Bc. Kristýna Samková pro funkční období 2024 – 2027. Usnesení č. 1104 Rada města rozhodla uzavřít dílčí smlouvu č. 4 k rámcové smlouvě o dílo se společností Chabera s. r. o., jejímž předmětem je grafické zpracování
Zima o sobě na Šumavě dává vědět, což je patrné především ve vyšších polohách, kde se v pátek sypal čerstvý sníh. Podívejte se na video z Filipovy Hutě i na fotografie z dalších obcí.
Pouze na čtyři místa, přičemž jedním z nich je Hochficht na rakouské straně Šumavy, mohou zatím vyrážet tuzemští lyžaři. V pátek a o víkendu by se mělo otevřít dalších pár lyžařských areálů v Krkonoších, Krušných horách či na Šumavě.
Zhruba 150 let starý dům v malebné obci na Šumavě se majitel nejprve snažil rekonstruovat podle svého. Jak ale říkají architekti z ateliéru Archport, příliš šťastné řešení to nebylo. Poté, co do projektu vstoupili, odstranili vše zbytečné a neladící a dali stavbě moderní, přesto na venek příjemně historizující vzhled.
Vánočně nasvícená Zoo Hluboká přivítala tuto středu první letošní návštěvníky. Areál zoologické zahrady osvětlený tisíci světýlek patří dlouhodobě mezi nejnavštěvovanější mimosezonní aktivity v Turistické oblasti Budějovicko. Akce láká během adventu domácí i přespolní hosty. Světelná instalace na Hluboké byla první svého druhu v jižních Čechách, popularitu a tradici drží už čtrnáctý rok v řadě. Oblíbená akce v Jihočeské zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou je již neodmyslitelnou součástí adventního období na Budějovicku. Čtrnáctý ročník Vánočně nasvícené Zoo Hluboká probíhá od 4. prosince až do 5. ledna. Nasvícená plocha s prohlídovou trasou činí téměř 3 hektary a osvětluje jí přes
Dvě v minulosti izolované populace vlka založily chov s mláďaty na Šumavě. Jde o linii vlků z oblasti německého Baltu a italských Alp. Potvrdily to výzkumy vědců. Spojení izolovaných populací představuje světový unikát.
Dvě v minulosti izolované populace vlka založily chov na Šumavě. Jde o linii vlků z oblasti německého Baltu a italských Alp. Potvrdily to výzkumy vědců. Spojení izolovaných populací představuje světový unikát. Pár z opačných koutů Evropy vyvedl mláďata, která postupně zakládala další smečky.
Čas adventní se sice odjakživa pojil spíš s půstem a tichým rozjímáním, oslavy Mikuláše měly spíše masopustní ráz. Po vsi chodil průvod, ve kterém bylo hned několik Mikulášů, čertů i andělů a doprovázelo je mnoho dalších masek. Podoba oslav se také lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval sám. Nejenže se malých nezbedníků ptal, jak byli hodní, ale zkoušel je i z modliteb. Hodné děti dostávaly jablíčka, ořechy a cukrovinky. Naopak zlobivé děti měly v punčoše syrové brambory nebo několik kousků uhlí. Mikuláš! Školáci spěšně
Vrátit ztracenou vodu zpět do krajiny to byl cíl projektu „Život pro rašeliniště“, na kterém se podílely Národní parky Šumava a Bavorský les, Bavorský svaz ochránců přírody a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Během uplynulých šesti let bylo na české straně obnoveno 2183 hektarů mokřadů, 35 kilometrů vodních toků a 212 kilometrů odvodňovacích příkopů.
Českobudějovický advent je milionový: Okouzlil návštěvníky i sociální sítě! Influencerka získala více než milion zhlédnutí na video o vánočních trzích v Českých Budějovicích! Českobudějovický advent se stal fenoménem nejen v srdcích návštěvníků, ale také na sociálních sítích. Česká TikToková influencerka sdílela video z vánočních trhů, právě v Českých Budějovicích, a její obsah dnes dosáhl více než milionu zhlédnutí. Tisíce komentářů a sdílení od nadšených diváků dokazují, že adventní kouzlo Českých Budějovic rezonuje napříč celou republikou. „Byly časy, kdy jsme jezdívali vánoční atmosféru závidět do Lince, ale teď už můžeme říct, že Evropa přijíždí závidět k nám, a to do
Obyvatelé Klatov se konečně dočkali a v pondělí se otevřela druhá část obchvatu Klatov. Díky němu je cesta na Šumavu rychlejší.
Na místě bývalého hřbitova v Korkusově Huti byl v listopadu vztyčen dřevěný kříž jako pietní připomínka historie místa. Předcházelo tomu také vyčištění nynějšího paloučku od plevele a náletových dřevin a nové zaměření pozemku, který je ve vlastnictví města. Kříž vyrobil tesař a řezbář Libor Kuzďas z Veselky pod Boubínem, ozdobné kování zhotovil a na osazení kříže se podílel Radek Mařík z Husince. Instalaci kříže zajistily Městské lesy Vimperk, s. r. o. Hřbitov byl zlikvidován v době komunismu po odsunu místních německých obyvatel, zůstal z něj jen kamenný zlomek zdi a dva mohutné javory, které stojí na místě bývalého vstupu. Kolem
Celý, téměř osmikilometrový obchvat Klatov v pondělí odpoledne otevřelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Městu uleví hlavně od tranzitní dopravy ve směru z Plzně na Železnou Rudu. Zároveň zrychlí cestu na Šumavu. Stavba trvala tři roky, poslední úpravy skončí až příští rok v květnu.
Úleva pro Klatovy i pro řidiče směřující od Plzně do železnorudské části Šumavy. V pondělí 2. prosince odpoledne se podařilo zprovoznit celý osmikilometrový obchvat dvacetitisícového města. Státní stavba za miliardu trvala tři roky, většinu nákladů pokryla unijní dotace.