Zprávy z internetu
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3688083--img--1-300x200p1.jpeg)
Ministerstvo životního prostředí převzalo od ekologických aktivistů petici za ochranu divoké přírody v Národním parku Šumava. Do roku 2030 ji požadují alespoň na polovině parku a míří i proti jeho další zástavbě. Resort bere petici, pod kterou se podepsalo přes 60 tisíc lidí, vážně. Trvá ale na tom, že požadavky jsou nesystémové.
Šedesát tisíc lidí podepsalo petici za dobrý zákon o NP Šumava. Ministr Richard Brabec ji odmítá. Za členy petičního výboru poslal svého náměstka.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/124244/124244-635622873919739123-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Už v noci na středu by se na Šumavě mohly objevit první sněhové srážky letošního podzimu. Chladné počasí navíc vydrží a sněhové vločky se tak ve vyšších polohách už mohou objevovat.
Měsíc září byl prosluněný a velmi teplý. Minimum oblačnosti v nočních hodinách přálo poklesu teplot a to často i pod bod mrazu. Téměř na polovině námi sledovaných lokalitách se teplota alespoň jedenkrát v měsíci dostala pod nulu a to i mimo vyhlášené mrazové kotliny. Nejnižší teplotu z celé republiky naměřil náš spolupracovník Tonda Vojvodík na Perle a to -5,5°C. Jen o jedinou desetinu tepleji bylo na Rokytské slati. Na dalších třech šumavských stanicích bylo zářijové minimum pod -4°C. Mimo Šumavu bylo nejchladněji na stanici Jizerka - rašeliniště s teplotou -4,5°C, v Orlickém Záhoří klesla teplota na -4,2°C. V nejvyšších polohách Šumavy v
27 °C v průměru, 20,0 °C v minimu, 33,9 °C v maximu a k tomu něco kolem 18 mm srážek. Toť ve zkratce charakter září 2016 na havajském ostrově Maui, konkrétně v plus mínus třicetitisícovém městě Kahului. Září 2015 jako celek se v tomto koutě nejteplejší země Spojených států prezentovalo 28 °C, bylo tedy o [...]
Po dlouhém, téměř půlměsíce trvajícím suchém období, (poslední plošně významné srážky s prům. úhrnem nad 1 mm. 16.-18.9) včera 2. 10. konečně dorazila na naše území okluzní fronta, která při svém přechodu k východu, přinesla srážky na celé území státu. V průměru spadlo 8,2 mm srážek, srážky byly z výjimkou Podkušnohorských pánví (Z a SZ Čech) téměř rovnoměrně distribuovány na celém území republiky (viz.obr. 1, obr. 2).
Po dlouhém, téměř půlměsíce trvajícím suchém období, (poslední plošně významné srážky s prům. úhrnem nad 1 mm se odehrály v období 16.-18.9) včera 2. 10. konečně dorazila na naše území silná okluzní fronta, která při svém přechodu k východu přinesla srážky na celé území státu. V průměru spadlo 8,2 mm srážek, srážky byly z výjimkou Podkrušnohorských pánví (Z a SZ Čech) téměř rovnoměrně distribuovány na celém území republiky (viz.obr. 1, obr. 2).
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/306/573064-nextstory1-knw2h.jpg)
Cestu záchranářů, kteří o víkendu na Šumavě mířili na pomoc těžce zraněnému motorkáři, předčasně ukončila srážka se zvířetem. Když sanitka záchranné služby Plzeňského kraje projížděla lesem, vběhl jí do cesty jelen. Zvíře kolizi, kterou natočila kamera na palubní desce auta, nepřežilo.
Za sedmero kopečky a horami (Slezské Beskydy, Oravské Beskydy, Ostrovní Beskydy, Volyňsko-podolská plošina, Středoruská vrchovina, Povolžská vrchovina a Jižní Ural) a sedmero řekami (Odra, Visla, Desna, Volha, Ufa, Tobol a Ob) leží v nížinách severně od pohoří Sajany na soutoku Abakanu a Jeniseje přibližně stoosmdesátitisícové město Abakan (k 1. lednu 2016 celkem 179 163 obyvatel). Nedělní [...]
Teplota vzduchu s nadmořskou výškou postupně klesá. S tím úzce souvisí i počet letních dnů během kalendářního roku. Vybrali jsme 8 šumavských meteostanic z různých nadmořských výšek, přibližně po 100 výškových metrech a provedli podrobnou statistiku za letošní rok. Nejvíce letních dnů v roce 2016 zaznamenala stanice Prachatice a to 52, nejméně naopak Plechý, kde letos nebyl ani jediný den s maximální teplotou nad 25°C. Nejvyšší počet letních dnů byl zaznamenán u stanic do nadmořské výšky 900 metrů n.m. v červenci, na horských stanicích naopak v srpnu. V polohách do 1100 metrů byl od května do září vždy alespoň jeden den v
Byly přidány nové fotografie do alba Šumava 2016 (Kvilda - Perla - Rysí výběh)
Průměr minimálních přízemních teplot vzduchu byl dnes ráno v rámci Česka kolem 6 °C, nejnižší v Karlových Varech 1,3 °C a nejvyšší v Pardubicích 13,6 °C. Přízemní minimální teploty můžete vidět v přiložené mapě, na západě a východě území byly nižší při zmenšené oblačnosti. Ve středu 5. října poklesnou přízemní minimální teploty na mnoha místech pod 0 °C. I v druhé polovině příštího týdne se přízemní teploty místy dostanou pod bod mrazu.
Podívejme se letem světem na dvě prvoříjnové vyspělé tropické cyklóny: Vody amerického, ale také evropského, včetně toho českého, meteorologického internetu hned o premiérovou říjnovou čtyřiadvacetihodinovku ovládl Matthew. Není se však čemu divit, vždyť se dostal až na samotný vrchol Saffir-Simpsonovy stupnice. Řeč je samozřejmě o stejnojmenném hurikánu, po určitou dobu superhurikánu, který byl [...]
Říjen začal nezvykle teplým počasím. V přílivu velmi teplého vzduchu od jihozápadu se teploty na většině stanic, mimo horských poloh, vyšplhaly nad 20°C. Na třech stanicích teplota dosáhla dokonce letního dne, tedy 25°C. Vůbec nejtepleji bylo v Husinci na Prachaticku, kde se rtuť teploměru zastavila na hodnotě 25,3°C. Velmi teplo bylo také ve Čkyni nebo v Českém Krumlově. Od neděle 2. října se ale výrazněji začne ochlazovat. Podle současných modelů by mělo být nejchladněji 6. a 7. října, kdy do horských poloh zavítají první sněhové vločky a teploty se budou držet v okolí bodu mrazu. Ani v podhůří Šumavy teploty nepřekročí 10°C. Lokalita max
Dlouhodobý průměr maximálních teplot vzduchu v rámci Česka se na konci září a začátku října pohybuje kolem 16 °C. Průběh průměrných maximálních teplot vzduchu se od začátku týdne pohyboval nad 20 °C a byl tedy výrazně nad dlouhodobým průměrem. Za zvlněnou studenou frontou, která dnes 1. září začne od západu ovlivňovat počasí u nás a zítra bude přecházet přes naše území k východu, průměrné maximální teploty poklesnou pod 20 °C.
Když z pohledu východoasijského času probíhala noc ze čtvrtka 29. září na pátek, výběžek tlakové výše, jež měla srdce někde nad severovýchodem Západosibiřské roviny a severozápadem Středosibiřské vysočiny, ve spolupráci s dalšími tlakovými útvary, například tlakovou níží se středem nad Gižiginským zálivem (slané vody poblíž severu Kamčatky), expedoval do východosibiřského Jakutsku chladný vzduch mající [...]
V pondělí 3. 10. bude Informační středisko Správy Kvilda do 14.00 hod. zavřeno.
Průměr minimálních teplot vzduchu byl v rámci Česka 30. září 11,2 °C, nejnižší na jižní Moravě 9,6 °C, nejvyšší ve středních Čechách 13,0 °C. Ale dlouhodobý průměr minimálních teplot vzduchu pro období na konci září a začátku října je jen kolem +2,0 °C. Na 20 meteorologických stanicích byla naměřena nejvyšší minimální teplota vzduchu pro den 30. září s pozorováním 30 let a více. Nejvyšší minimum měl Javorník 17,3 °C, stará rekordní hodnota byla 15,2 °C z roku 1991. Naopak nejchladněji dnes ráno bylo ve Volarech +1,0 °C.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/162144/162144-636108352748928109-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Teprve osmnáctiletá motoristka havarovala mezi Koutem na Šumavě a Mrákovem. Ženu i dítě dopravila sanitka do nemocnice.
Špičák – Správa Národního parku Šumava a Ski&Bike Špičák se spojily a v sobotu 1. října pořádají první společný „Den s CHKO Šumava".