Zprávy z internetu
Slunečné počasí s teplotami 22 až 26 °C přeje i poslední prázdninový den koupání a vodním sportům. Teplota vody v nádržích se pohybuje mezi 20 až 23 °C, nejteplejší vodu s 24 °C mají Nechranice a Orlík. Rekordně teplý byl poslední den srpna minulého roku, maximální teploty se pohybovaly mezi 30 až 36 °C, ve Vráži u Písku bylo naměřeno 36,5 °C a na mnoha místech padaly teplotní rekordy. Ale ne každý 31.srpen bylo teplo.
3,6 km je relativně málo, jde vlastně „pouze“ o sedminásobek veleznámého Karlova mostu, ve světě meteorologie však tato vzdálenost nabývá mnohem větších rozměrů. A Anchorage, největší město Aljašky, toho v minulých dnech bylo důkazem. Nechoďme tentokrát kolem horké kaše a pojďme rovnou k věci. V sobotu 27. srpna, v neděli 28. srpna a také v [...]
České Žleby – V pátek večer vyprávěl o své životní pouti a hlavně o druhé světové válce plukovník ve výslužbě Alois Dubec.
Srážky za uvedené období 24 h byly rozmanité. Nejvíce pršelo v Praze a v jejím okolí, ale i zde byly výrazné rozdíly. Na jedné stanici v Praze spadlo 31 mm, na druhé stanici jen několik desetin milimetru. Další oblastí, kde vydatněji pršelo, byla závětrná strana Jeseníků a Beskyd. V uvedených lokalitách spadlo od 18 do 25 mm srážek. Hodnoty naměřených nejvyšších úhrnů srážek na vybraných srážkoměrných stanicích jsou uvedeny v přiložené tabulce. Vydatný déšť byl většinou spojen s bouřkou.
Ve dvou se to lépe táhne – tak přesně tímhle heslem se očividně bude řídit východoasijský sektor pozemské troposféry. Zatímco Česko se o poslední pondělní den léta 2016 ocitlo v „neutrálním tlakovém poli“ mezi anticyklónou se středem nad Atlantickým oceánem cca 300 km severozápadně od španělského mysu Finisterre a cyklónou se srdcem nad Baltským mořem, [...]
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/715/567152-icon1-whge7.jpg)
Kdo žije v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědem, považuje se za horala. Časem jsem zjistila, že na Vysočině a Šumavě jsou zimy mnohem náročnější než na našem severu. V porovnání s Fatrou a Tatrami se naše hory začaly měnit v kopečky, nakonec přišly Alpy; slovo hory dostalo jiný rozměr.
V neděli 28.8. na mnohých stanicích v Čechách a jihu Moravy byl tropický den, tj. když maximální teplota je 30 °C a více. Nejvyšší průměr maximálních teplot byl ve Středočeském kraji a Praze 32,1 °C, další oblastí byl Karlovarský a Plzeňský kraj 31,3 °C. Nejvyšší hodnota maximální teploty byla změřena na stanicích Dobřichovice 34,8 °C a Husinec-Řež 34,2 °C. Další hodnoty u vybraných stanic jsou uvedeny v zobrazené tabulce.
GFS a jeho ranní výstupy z 28. srpna rozhodně nudné nebyly, vždyť nadále skrze oranžovou až červenou barvu hovořily o letním až tropickém vstupu do měsíce září. Stane-li se tak, bude podzim 2016 na svém počátku trochu přehřátý. A suchý – mnoho srážek na výstupech k vidění nebylo. Přitom by přišly vhod, leckde opravdu hodně, [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/25562/25562-635622885324270601-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Šumava je každoročně cílem obrovského množství turistů. Přesto zde stále můžeme najít návštěvníky opomíjená, a přesto zajímavá místa.
Víkendové noci a sobotní den přepisovaly tabulky rekordních minim a maxim u stanic s delší pozorovací řadou jen výjimečně. Extrémní noční minima se vyskytla zejména na stanicích lokalizovaných ve vyšších polohách, denní maxima přepisovala historické hodnoty zejména v regionu na západě Čech (podrobný výčet stanic v obr. 1).
Portugalci, Španělé, Andořané, Francouzi, Nizozemci, Belgičané, Lucemburčané, Švýcaři, Italové, Chorvaté, Češi, Slováci, Maďaři, Poláci, Bělorusové… Zkraťme to – kromě Irů, Britů, Islanďanů, Skandinávců (s menší výjimkou v podobě Jihošvédů) a některých evropských Rusů si Evropané na sobotní počasí moc stěžovat nemohli. Převážná většina Evropy totiž hlásila jasno, což až tak úplně častý jev není. Teploty [...]
Divočina, nebo lunapark? Poslanci rozhodují o budoucnosti Národního parku Šumava.
Jihozápadní Evropu v uplynulých dnech postihla předpokládaná vlna veder (viz. článek T. Mejstříka z 23.8.). Ve Španělsku do víkendu meteorologové naměřili přes očekávaných 40 °C, v Portugalsku téměř 39 °C, ve Francii přes 38 °C, v Německu 35,5 °C a ve Švýcarsku téměř 34 °C (shrnutí viz. obr.1). S výjimkou Pyrenejského poloostrova, kde horké počasí bude pokračovat i na přelomu měsíců, očekáváme vyvrcholení teplot během víkendu.
Plzeň – Dvě plzeňské knihovny představují novinky ve svých fondech.
Ozon je přirozenou složkou zemské atmosféry, a přestože je jeho obsah nepatrný (za tzv. normálních podmínek by vytvářel vrstvu o tloušťce pouze 1,5 až 4,5 mm), pro život na Zemi má zásadní vliv. Vzniká především v tropické stratosféře vlivem působení ultrafialového slunečního záření, odtud je pak přenášen do vyšších zeměpisných šířek tzv. Dobson-Brewerovou cirkulací. Prostorové změny koncentrace ozonu závisí jak na vrstvě jeho vzniku, tak i na jeho přenosu advekčními a konvektivními pohyby ve stratosféře.
Kde nic, tu nic – na přinejmenším drtivé většině území Portugalska, Španělska, Francie, Lucemburska, Belgie, Nizozemska, Německa, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Česka, Litvy nebo i Estonska bylo ve čtvrtek odpoledne zcela jasno. Mohla za to absence sebevědomého nízkého tlaku vzduchu, naopak tomu vysokému se v Evropě líbilo. K nejžhavějším koutům České republiky se na základě dat [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3449991--img--1-300x200p1.jpeg)
Obyvatelé jižních Čech podle Senátu měli důvod k sepsání petice za umožnění zásahů v Národním parku Šumava. Horní komora dnes projednala tuto podpisovou akci, jejímž cílem je podle autorů uzákonění zásahů do lesů Šumavy, aby se tak zabránilo jejich vysychání. Proti této petici ale stojí Hnutí Duha s vlastní podpisovou akcí. Změnu pravidel pro fungování národních parků by měla přinést vládní novela zákona o ochraně přírody, o které zatím rozhoduje Sněmovna.
Již několik dní avizované vysoké teploty vzduchu se blíží. Proto dnes vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu (dostupná na www.chmi.cz), která má platnost pro severozápadní polovinu Čech od pátku do neděle a pro ostatní území (s výjimkou severovýchodu) od soboty do pondělí. Letos je to 11. výstraha na vysoké nebo velmi vysoké teploty vzduchu. Z předchozích 10 výstrah bylo 6 "upřesňujících" a týkaly se těchto dní: 23.-25.6., 2.7., 11.7. a 31.7.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1447428493_P201511130809201.jpg)
Praha - Senát označil za důvodnou petici, která chce mimo jiné zákonem umožnit zásahy v lesích Národního parku Šumava s cílem zabránit vysychání tamní krajiny. Upraveno by to mělo...
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3433992--img--1-300x200p1.jpeg)
Vycházky s průvodci šumavskou divočinou i pro letošek připravila Správa Národního parku Šumava. V kalendáři na zbytek prázdnin jsou ještě volné termíny. Hlavně do míst, která turisté zatím příliš neprobádali.