Zprávy z internetu
Hnus velebnosti. I takto nějak by se asi dal ve středoevropské stručnosti charakterizovat charakter neděle 4. 6. 2017 na severu Pákistánu, přesněji ve městě zvaném D. I. Khan, jež je situováno zhruba 0 m od (vele)řeky Indus a plus mínus 4 758 000 m jihovýchodně od Křekova u Valašských Klobouků sídlících odhadem 53 300 m decentně jihozápadně od […]
Tento čtvrtek 8. 6. 2017 bude celý den uzavřena modrá turistická trasa Bučina rozcestí - Furik (jedná se zároveň o cyklotrasu s označením: 1023, EV 13, Vltavská).
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/174037/174037-636315695839320791-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Hokejisté HC Škoda Plzeň mají za sebou soustředění na Šumavě. Příprava ale pokračuje a před sebou mají další sérii fotbalových duelů. Pomůže jim i bývalý fotbalový záložník Patrik Ježek.
Během úterního dne bude přes naše území postupovat od západu studená fronta. Výrazný teplotní kontrast, který nad naším územím bude, znázorňuje Obr. 1. Před studenou frontou bude zejména do východní poloviny našeho území proudit teplý vzduch od jihu, a teploty se tak na jihovýchodě a východě republiky mohou znovu blížit k tropickým 30 °C (Obr. 2).
Vzdušnou čarou plus mínus 5 km jihozápadně od centra Nového Dillí, taková je ve zkratce poloha indického mezinárodního letiště Indiry Gándhíové, které v rámci jižní Asie patří k těm vůbec nejvýtěženějším, což však vzhledem k hustotě zalidnění tohoto sektoru Země není příliš překvapivé. Stejně jako ta skutečnost, že je v současné době poměrně nehostinné – […]
V pátek 9. 6. 2017 bude Informační středisko Správy NP Šumava Rokyta z technických důvodů uzavřeno.
Srážky se vyskytly v západní polovině Čech. V rámci Karlovarského a Plzeňského kraje byl úhrn v průměru 8,7 mm, Ústeckém kraji 6,8 mm. Nejvyšší úhrn byl zaznamenaný v Aši až 40 mm za 24 hodin. Nad 30 mm spadlo ještě na srážkoměrných stanicích Kynžvart, Nejdek 32 mm a Abertamy 39 mm. .
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/152808/152808-635983046390525000-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Do velké záchranné akce se pustilo hned několik záchranářských složek. Na místo musel být povolán o vrtulník letecké zcáhranky.
Zaprvé: Tchaj-wan V posledních třech dnech, jmenovitě v období od 1. 6. 2017 0:00 do 3. 6. 2017 22:00, bylo ve vnitrozemském a nanejvýš hornatém sektoru Tchaj-wanu registrováno až 1 200 mm srážek neboli 1 200 l dešťové vody na metr čtvereční. To je poměrně hodně, však se v objemovém smyslu jedná o více než 2 300 malých […]
V měsíci květnu zaznamenají meteorologické stanice na území ČR obvykle 4 až 6 dní s bouřkou. Přitom bývají bouřky o něco častější spíše na východě než na západě území. S průměrným počtem dní s bouřkou se květen pohybuje na třetím nebo čtvrtém místě. Nejvyšší dlouhodobou četností bouřek se vyznačuje měsíc, který právě začal — červen. Naproti tomu četnost bouřek doprovázených kroupami je téměř na všech stanicích nejvyšší právě v květnu a v průběhu léta má tendenci klesat.
Zámek Vimperk vás zve na tradiční Muzejní noc v Muzeu Vimperska, která se uskuteční již tuto sobotu, 3. 6. 2017 od 18 do 22 hodin. A na co se můžete těšit? Otevřeny budou všechny expozice Muzea Vimperska, můžete proto využít příležitosti a zhlédnout dosud nenavštívené výstavy. Třeba impresionismem inspirované obrazy Antonia Lopoma - výstava končí už 18. 6.! Po celý večer je pak pro malé i velké připravena zábavná hra "Putuj Zlatou stezkou". S pomocí pracovního listu se stanete obchodníkem putujícím z Vimperka do Pasova, který se snaží vyhnout různým nástrahám Zlaté stezky a získat za své zboží co nejvíce.
V sobotu bude podobně jako v pátek jasno až polojasno. Před zvlněnou studenou frontou k nám bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu, takže teploty vystoupí na 26 až 30 °C. V Čechách bude tepleji než na Moravě a ve Slezsku. Během odpoledne bude v západní polovině Čech oproti pátku více přibývat oblačnosti, ale přeháňky a bouřky se budou v teplém vzduchu zatím vyskytovat stále jen ojediněle.
Máte-li v oblibě, když je obloha přikryta neprostupnou bílošedou peřinou, z níž navíc odkapává voda, tak jste předešlý měsíc měli strávit v Kanadě, konkrétně v jejím hlavním, byť ne největším, městě, kterým je samozřejmě Ottawa. Zde totiž ve dnech 1. 5. – 31. 5. 2017 nasrážkovalo celkem 177 mm srážek, což se ve smyslu let […]
Regionální rozvojová agentura Šumava, o. p. s. vydává každý měsíc Šumavský výletník, kde najdete zajímavé články o dění v regionu, novinky a pozvánky na zajímavé akce. Aktuální číslo si můžete stáhnout zde: Šumavský výletník - červen 2017
Šumava – Zimní posyp na Šumavě, který během uplynulé zimy prorážel pneumatiky aut či rozbíjel skla, se rozhodla řešit Správa a údržba silnic Plzeňského kraje. Radila se i v Německu, kde se i v národním parku v zimě solí. V NP Šumava je to však zakázané, jsou jen určité výjimky.
Klimatologická zhodnocení jednotlivých měsíců bývají na zdejším informačním portále k dispozici většinou mezi 10. a 20. dnem měsíce následujícího. Přesto lze z operativních údajů hned po skončení měsíce udělat pro rychlou orientaci předběžné vyhodnocení. Květen 2017 byl z hlediska průměrné teploty vzduchu na rozmezí měsíce normálního a nadnormálního. Odchylka od normálu byla přibližně kolem +1,4 °C.
Omán sídlící na samém východě Arabského poloostrova je v obecném smyslu bezesporu exotickou a do značné míry i velmi půvabnou zemí, no v současnosti je přinejmenším pro středoevropská těla značně nehostinný – v předešlých desítkách hodin se na území tohoto státu netradičně zjevily Celsiovy padesátky, které ani navzdory suchému pouštnímu vzduchu rozhodně příjemné nejsou. Před […]
Byly přidány nové fotografie do alba Šumava 2017 (Dobrá Voda - Křemelná - Sklářské údolí - Pustina)
Nejvýznamnější bouřky byly v širším pásu od Novohradských hor po Jeseníky, jak je zřejmé s přiložených map úhrnů srážek za 24 h za období od 08:00 SELČ 30.5. do 08:00 h SELČ 31.5.2017. V této vymezené oblasti v bouřkách spadlo od 20 do 60 mm. Na ostatním území se místně vyskytovaly bouřky s celkovými úhrny za 24 h od 15 do 40 mm, jako např. v Krušných horách kolem srážkoměrné stanice Klíny. Na jihozápadě Čech byly srážky bezvýznamné s malými úhrny a žádné větší přeháňky nebo bouřky se zde nevyskytovaly.
Včerejší noc v České republice učinila jeden poměrně zajímavý počin – nejvyšší nejnižší teplota byla, alespoň co se sítě synoptických stanic týče, naměřena v horských oblastech, konkrétně na českostředohorské Milešovce, kde mezi pondělní 21. hodinou až úterní 7. hodinou rtuť teploměru neklesla pod 19,7 °C. Například šumavský Březník byl v tomto ohledu o 17 °C […]