Zprávy z internetu
Během 37. týdne roku 2017, od pondělních 8 hod. SELČ do pátečních 8 hod. SELČ, zapršelo na celém území ČR. Nejméně srážek spadlo ve středních a jižních Čechách a v Praze, kde celkový čtyřdenní srážkový úhrn většinou nepřesahoval 3 mm. Na ostatním území spadlo nejčastěji 10 až 25 mm, nejvíce na pomezí Čech a Moravy a na západě Čech. Vůbec nejvíc srážek pak spadlo v Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech, kde to bylo ojediněle až 60 mm.
Ve čtvrtek 14. září jsme se probudili do nezvykle teplého a větrného rána. V podhůří Šumavy, konkrétně například ve Strakonicích či v Klatovech, se noční teploty pohybovaly až kolem 20°C, ve vyšších polohách mezi 13°C až 16°C. Během dopoledních hodin bylo slunečno, větrno a teploty se držely nad 15°C. K prudké změně počasí došlo v odpoledních hodinách, kdy se na Šumavu dostala zvlněná studená fronta, za kterou začal proudit studený a vlhký vzduch. Teplota tak rychle začala klesat, na hřebenech Šumavy až ke 2°C až 3°C. Mezi dešťové kapky se začaly na Velkém Javoru vtírat první sněhové vločky nadcházející zimy, což
Synoptických podkladů netřeba – pouhý letmý pohled na středeční záběry z družice Meteosat stačil k nabytí vědomosti o tom, že i vzdušnému prostoru České republiky vévodí poměrně hluboká oblast nízkého tlaku vzduchu se středem kdesi nad slanými vodami mezi Britskými ostrovy a jižní Skandinávií. Takže nad Severním mořem. GFS, jeden z nejznámějších předpovědních modelů, predikoval, […]
Před tím, než hurikán Irma přešel přes poloostrov Florida na pevninu Spojených států, zdevastoval několik ostrovů v Karibiku. Škody jsou viditelné i z vesmíru. Přirozené barevné snímky, které byly pořízeny družicemi Landsat 8, Terra a Aqua 21. a 25. srpna před a 8. a 10. září po hurikánu, ukazují některé důsledky Irmy na britských a amerických Panenských ostrovech. Jedná se o jedny z mála družicových obrázků dané oblasti bez oblačnosti.
Zonální proudění, tak by se dal ve stručnosti charakterizovat troposférický temperament úterního dne, a to jak u nás v České republice, tak také v Beneluxu, na Britských ostrovech, v jižní Skandinávii, u našich západních sousedů a v neposlední řadě také ve Francii. Není náhoda, že země galského kohouta byla zmíněna jako poslední, zde totiž včera […]
Srpen letošního roku byl velmi teplý, několik nocí ale přineslo nízké minimální teploty. Vůbec nejchladněji z celého měsíce bylo na začátku třetí dekády, konkrétně od 21. do 23. srpna. Teploty na bezmála dvaceti námi sledovaných lokalitách klesly ve 2 metrech nad zemí pod bod mrazu. Vůbec nejníže se dostala teplota na stanici Perla, kde jako na jediné stanici bylo minimum slabě pod -5°C. I další dvě nejnižší teploty v rámci celé republiky byly naměřeny na Šumavě a to na Rokytské slati a Horské Kvildě. Mráz byl zaznamenán nejen na Šumavě, ale i v Krušných, Jizerských, Orlických i Novohradských horách. Nejvyšší partie
V zesilujícím západním až jihozápadním proudění bude přes střední Evropu postupovat ve středu okluzní fronta, ve čtvrtek frontální vlna, za kterou k nám pronikne chladný vzduch od západu. Zítra (ve středu) bude zesilovat jihozápadní vítr v Čechách, na severní Moravě a ve Slezsku na čerstvý s průměrnou rychlostí 5 až 10 m/s a místy nárazy kolem 15 m/s (50 km/h), na horách kolem 20 m/s (70 km/h). Ve čtvrtek můžou být nárazy větru o něco silnější, místy kolem 20 m/s (70 km/h), na hřebenech hor až 30 m/s (110 km/h).
V pondělí 11. 9. 2017 okolo 10:00 pozvolna slábnoucí srdce hurikánu Irma tepalo přímo nad Floridou, oblačnost s ní spojená nicméně byla k vidění hned v jedenácti státech, konkrétně se jednalo o Alabamu, Floridu, Georgii, Indianu, Jižní Karolínu, Kentucky, Ohio, Severní Karolínu, Tennessee, Virginii a Západní Virginii, přičemž srážková činnost s ní související se týkala […]
Počasí u nás bude až do zítra ovlivňovat zvlněná studená fronta. Dnes (v pondělí) odpoledne a večer bude oblačno až zataženo, na západě Čech zpočátku až polojasno. Od jihu se přidá postupně déšť, který bude na Českomoravské vrchovině, ale zejména na Moravě a ve Slezsku večer a v noci na úterý místy trvalý a vydatnější. Úhrn srážek za 24 h a to od 14 h dnes do 14 hodin zítra se bude na Moravě a ve Slezsku pohybovat většinou od 15 do 30 mm, v Jeseníkách a Beskydech může spadnout i přes 40 mm. Déšť bude v úterý dopoledne ustávat.
Že začal podzim bylo na konci minulého týdne patrné také ze záběrů z družice Meteosat, na kterých dominoval oblační vír se středem u Britských ostrovů. Jednalo se samo sebou o „fyzický projev“ oblasti nízkého tlaku vzduchu, jež vidno byla poněkud prostornější. Atmosférický tlak v jejím centru klesal až pod 975 hPa, alespoň dle slov modelu […]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3602467--img--1-300x200p1.jpeg)
Nová naučná lesní stezka okolo Slepičí hory nedaleko Bělčic na Strakonicku nabízí relaxaci i informace o místní přírodě. Na téměř kilometr dlouhé trase je podle starosty Pavla Vejšického osm zastavení s informačními panely. Místo pro odpočinek najdou lidé v altánu s výhledem na Šumavu.
Správa Národního parku Šumava vítá všechny školáky v novém školním roce a v jeho úvodu si pro vás náš e-shop připravil zajímavou nabídku.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/178522/178522-636406571026571515-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Návštěvnická centra na Šumavě s vlčím nebo jelením výběhem jsou stále oblíbenější. Na Kvildě navíc můžete vidět kromě jelenovité zvěře i dva nádherné rysy.
V nadcházejícím týdnu nebude žádné pěkné, slunné zářijové počasí s přijemnými teplotami, ale bude převládat deštivé počasí a nejvyšší denní teploty budou postupně na západě Čech jen kolem 14 °C, na Moravě a ve Slezsku budou o něco vyšší. V zobrazených přílohách si můžete povšimnou, že především začátek týdne bude na Moravě a ve Slezsku velmi deštivý. Lze předpokládat, že zejména v Jeseníkách a v Beskydech může spadnout až 50 mm za 24 h. V dalších dnech se budou výraznější srážky vyskytovat zejména na přecházejících frontách.
Nýrsko - Nově založený klub Rugby Šumava Nýrsko hraje ve své první mistrovské sezoně v Českém poháru, skupině Čechy.
Doplňující otázky: Ceny potravin jsou u Vás ve Verchojansku poměrně vysoké, kolik příkladem stojí: 1 kg brambor, 1 kg rýže, velký bochník chleba, máslo, 1 l mléka, 1 kg jablek, vajíčka, toaletní papír, zubní pasta… Ceny jsou skutečně velmi vysoké, to je bohužel pravda. ???? Tady máte několik příkladů: 1 kg brambor 180 až 200 […]
Šumava – V neděli TV Nova odvysílá třetí díl druhé řady Policie Modrava, nazvaný Magická síla. Zde je několik perliček z natáčení, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.
Zvýšená aktivita Slunce se začala projevovat i meziplanetárním okolí naší planety vznikem polárních září. Ve středu 6. 9. došlo na Slunci k mohutné erupci s klasifikací X, která byla označena jako jedna z největších za posledních 12 let (viz obrázek – foto: SDO — AIA 193 — pohled na sluneční atmosféru o vlnové délce 19,3 nanometrů odpovídající teplotě kolem 1 600 000 kelvinů). Tato erupce poslala do vesmírného prostoru mrak částic slunečního větru, které se v těchto dnech na své cestě setkaly s magnetickým polem Země.
Dnešní noční teploty se pohybovaly v průměrném rozsahu od 10 do 5 °C. Výraznější pokles nočních teplot byl způsoben jednak tím, že na naše území proudil chladnější vzduch od západu až severozápadu, a jednak tím, že se v noci na mnohých místech vyjasnilo nebo byla jen velmi malá oblačnost. Nejnižší noční teploty byly naměřeny ve známých mrazových kotlinách na Šumavě, v Krušných a v Jizerských horách. Nejnižší minimální tepla byla změřena na stanici Rokytská slať -2,7 °C a na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať -2,6 °C. Na stanicích do 600 m n. m.
Šumava – Jak vypadala Šumava u hranic v 50. letech od Mokrůvek za Modravou po Lipenskou přehradu?