Zprávy z internetu
Horští záchranáři ze Šumavy za přispění ostatních složek IZS v noci na dnešek objevili po mnohahodinovém pátrání pohřešovaného autistického mladíka.
Nejvíce napilno mají v reakci na napadení stromů kůrovcem v Plzeňském kraji lesníci v okolí zón ponechaných přírodním procesům v Národním parku Šumava, kde není možné proti škůdci zasahovat. Proti roku 2018, kdy se lesníci museli vypořádat se třemi generacemi brouka napadajícího smrky, by měl být letošek ale klidnější, protože vývoj dokončí podle odhadů jen dvě generace kůrovce.
Adam Šimon Blažek se ztratil ve středu odpoledne 9. srpna v oblasti kolem Černého jezera na Šumavě.
Policisté i hasiči intenzivně pátrají po osmnáctiletém mladíkovi s poruchou autistického spektra, který se ve středu po poledni ztratil poblíž Černého jezera na Šumavě. Podle předběžných informací byl s rodiči na výletě.
V pátek se ještě více prosadí vliv oblasti vyššího tlaku vzduchu, která přinese převážně slunečné počasí beze srážek. Čekáme skoro jasno až polojasno. Ranní teploty 12 až 7 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 26 °C. Foukat bude slabý vítr západních směrů.
Nad dveřmi je napsáno SWEET HOME, tedy Sladký domov. Je to ale až krutá ironie. Ač objekt nese poetický název Pohádka, budí hrůzu. Usedlost nedaleko Čachrova na Šumavě má pohnutou minulost. Jejím posledním obyvatelem byl sériový vrah Ivan Roubal. Dnes objekt chátrá a láká dobrodruhy. Někteří tvrdí, že zde stále pociťují negativní energii.
Karel Klostermann vstoupil do dějin literatury zejména jako autor knih popisujících drsnou krásu Šumavy a tvrdý život horalů. Letos si připomínáme sto let od jeho skonu, zemřel 16. července 1923 ve Štěkni u Strakonic. Jeho odkaz na Šumavě ale stále přežívá, jsou po něm pojmenované chaty nebo rozhledna.
Šumavští soumaři se na tři dny vrátili do doby středověku. S koňmi a českými výrobky z obilí se vůbec poprvé vydali po trase bývalé Zlaté stezky z Rakouska do Německa, odkud se přes Šumavu do Čech vozila sůl. Během putování se k nim přidaly další soumarské skupiny.
Počasí ve střední Evropě ovlivní nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu.Konečně se tak dočkáme počasí beze srážek a se zmenšenou oblačností. Ve čtvrtek bude většinou polojasno. Ranní teploty poklesnou na 11 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 17 až 22 °C. Foukat bude slabý vítr západních směrů.
Počasí ve střední Evropě bude ve středu ovlivňovat studená fronta, za kterou se k začne rozšiřovat od západu hřeben vysokého tlaku vzduchu. Bude tak většinou oblačno až zataženo, na většině území s občasným deštěm nebo přeháňkami. Během odpoledne postupně ustávání srážek a večer od západu ubývání oblačnosti na polojasno až skoro jasno. Ranní teploty... Pokračovat ve čtení
![[ilustrační obrázek]](https://aa.ecn.cz/img_upload/e6ffb6c50bc1424ab10ecf09e063cd63/chrastal_vodni.jpg)
Ptáci i rostliny se vracejí do krajiny Národního parku Šumava (NPŠ) díky obnově rašelinišť. Navrácení vody do krajiny je cílem projektu Life for Mires (Život pro mokřady), letos se podle Lukáše Linharta ze Správy NPŠ zaměří i na největší odvodněné rašeliniště v Česku, Mrtvý luh. Kromě obnovy mokřadů na celkové ploše 2059 hektarů je cílem i zlepšení podmínek pro život vzácných druhů ptáků nebo šíření povědomí o mokřadech a hydrologii krajiny mezi vlastníky pozemků a zemědělci z přilehlých oblastí.
Foto: (red) – Za krásnější Vimperk
Foto: (red) – Za krásnější Vimperk Více informací – Měsíční kámen
Od severozápadu bude kolem tlakové níže nad severem Evropy do střední Evropy pokračovat příliv chladnějšího a vlhčího vzduchu. Oblačnosti již bude přechodně i méně a srážky již jen ojedinělé. V úterý bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty poklesnou na 12 až 8 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 15 až 20 °C. Foukat... Pokračovat ve čtení
V sedmdesátých letech a začátkem let osmdesátých byl ve Vimperku velice populární a úspěšný kroužek automobilových modelářů při tehdejším Okresním domu pionýrů a mládeže. Vimperští dosáhli několika úspěchů i v celostátních soutěžích. Oblibu si mezi závodníky z celé republiky získala také vimperská soutěž dráhových modelů o putovní pohár Vimperských aktualit nazvaná Velká cena Šumavy. Nabízíme našim čtenářům pohled na historická snímky i něco čtení z dobového tisku. Pro magazín Za krásnější Vimperk připravil Martin LAVAY
Počasí ve střední Evropě ovlivní od severu tlaková níže. Nadále tak čekáme velkou oblačnost a ještě občas déšť, srážky by již neměly být tak vydatné a měly by postupně dále slábnout. V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Ranní teploty poklesnou na 14 až 10 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 12... Pokračovat ve čtení
Česká husa patří k nejstarším užitkovým plemenům v Evropě a archeologické nálezy zbytků koster doložily, že se u nás chovala už ve 14. a 15. století. Na venkově byla velice rozšířená, hejna byla k vidění na každé návsi a u každého rybníčku. Husy každá hospodyně třikrát škubala, než je prodala. Všechno peří z hus se v zimě sedralo a vše se v peřinách uložilo, jen tu a tam u chudších lidí se z nouze něco peří prodalo. V měsíci říjnu docházeli z hor do »kraje« obchodníci »husáci«, kteří nedávno oškubané husy skoupili za 1.20 až 1.40 zl. kus a
Srpen Teprve srpen s oblohy záře a teplo jen srší, a přece již s agátu před domem vše listí jak v podzimní prší. Sotvaže větérek zavěje a sotvaže větev se skloní, již ku zemi sežloutlé listí to jak zlacený deštík se roní. Zamyšlen dívám se oknem ven a chvěju se , podoben věchu – musí to přece být pěkné jen, když člověku prchnou dny poslední tak v plničké záři, tak v spěchu! (Jan Neruda) Věříte tomu, že polovinu prázdnin máme za sebou? Jako obvykle léto pádí jako splašený kůň. Doufám, že si ho náležitě užíváte! Začíná období hojnosti,