Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
V sobotu 26. srpna se uskuteční Hradozámecká noc na zámku Kratochvíle. Večerní program bude zahájen ve 20 hodin divadelním představením "Vokův pes Vilém", které ztvární Jiří Bilbo Reidinger a Sylvie Krobová. Od 20.15 do 22.15 bude také zpřístupněn kostel Narození Panny Marie s možností tichého rozjímání při vystoupení souboru renesančních fléten Harmonia (Jan Matoušek st., Jan Matoušek ml., Iva Matoušková, Eliška Holečková a Jan Čížek). Návštěvníkům bude od 21 hodin zpřístupněna renesanční vila k volným prohlídkám interiérových instalací ve večerním osvětlení bez průvodce. Průvodci budou na trase přítomni a připraveni zodpovědět případné otázky týkající se historie zámku, instalace, apod.
Pátrání po poválečném opevnění kolem Železné Rudy.
Jelení Vrchy - Folklórní soubor Libín-S Prachatice se rozhodl připomenout práci českých plavců u ústí řeky Große Mühl do Dunaje, po které ze Šumavy připlouvalo dříví plavené Schwarzenberským plavebním kanálem ze severních úbočí Šumavy, Jelenovršskými letními slavnostmi na Jeleních Vrších v neděli 13. srpna.
Šumava - První půlrok letošního roku je pro ohrožené druhy zvířat žijících na Šumavě jedním slovem tragický. Srážku s automobilem na Šumavě a v Pošumaví za těch sedm měsíců nepřežili tři losi evropští a rys ostrovid.
Žena si v nepřístupném terénu zlomila nohu při přelézání popadaných stromů. Z vrchu ji musel vyzvednout záchranář, který se spustil z vrtulníku.
Čínské ministerstvo obchodu vydalo v pondělí zákaz dovozu uhlí, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů z KLDR. Úředně tak zavádí nové sankce schválené Radou bezpečnosti OSN na začátku srpna. Informovala o tom agentura Reuters.
Čkyňští včelaři slaví 85 let. V neděli 20.8. 2017 v 10 hodin zahájí výročí včelařskou výstavou s následnou přednáškou, velká celodenní oslava se chystá na 16.9.2017.
Třináct dobrovolníků se na dovolenou místo k moři vydalo pomáhat s obnovou rašelinišť na Šumavu. Do rukou vzali krumpáče a lopaty a v programu Týden pro divočinu pracují celý týden na Soumarském rašeliništi.
Plzeň – Stále více lidí začíná používat k vyjížďkám do přírody elektrokola. Populární jsou hlavně u střední a starší generace a v náročnějších terénech jako například v Brdech nebo na Šumavě.
Desetivteřinové video přineslo odborníkům očekávaný důkaz. Na Šumavě se utvořila vlčí smečka. Tři mláďata zachytila fotopast v Bavorském lese. Vlčí smečka se tak v šumavské volné přírodě objevila po 150 letech.
Šumava – Minimálně tři vlčata vyvedl vlčí pár, který se usadil na Šumavě. Potvrdilo to video z fotopasti Národního parku Bavorský les, které je k vidění na facebookových profilech NP Bavorský les i NP Šumava.
Sedmnáctý ročník nočních prohlídek na hradě Švihov vás přenese do poloviny 16. století, kdy Rýzmberkové pomalu opouští své parádní sídlo i výsluní šlechtické slávy. V nezaměnitelném setkání dramatu a frašky se vypravíte do pohnutého období, kdy spolu svádí boj o dědictví synové Půty Švihovského Jindřich a Václav. Co z jejich sporu vzešlo a kdo na něm nejvíce vydělal, se dozvíte na oživených nočních prohlídkách, které se budou konat 18. - 19. 8., 25. - 26. 8. a 1. -2. 9. 2017 od 19 do 22.30 hodin.
Šumava – Novým předsedou Svazu obcí Národního parku Šumava je starosta Kašperských Hor Petr Málek.
Na Šumavě dle statistik došlo už ke třetímu střetu losa s motorovým vozidlem. Vzhledem k velikosti tohoto zvířete i jeho specifickému chování bývají následky pro zvěř fatální, v ohrožení je i posádka vozidla.
Železná Ruda - Toho všeho si o víkendu bohatě užili návštěvníci třídenních Železnorudských slavností.
S dcerou bydlí Katka Neumannová v Praze, ale jak jen to jde, užívá si víkendy rodačka z Písku na Šumavě. Starosti s penzionem nechává na nájemci a na Zadov jezdí už jen jako na chalupu. Ale Medailovník v restauraci hotýlku - strom ověnčený medailemi - její lyžařskou slávu připomíná stále.
4. ročník MTB happeningu s tradičním podtitulem KDO SE BOJÍ, NESMÍ DO LESA! na trati jednoho z JAVORNICKÝCH OKRUHŮ se letos odehraje v sobotu 19. srpna 2017. Jeho hlavní myšlenkou je nabídnout ideální prostor pro (ne)závodní setkání milovníků horských kol, ryzího MTB a přírodních singltrailů v nádherné krajině Javornické hornatiny na okraji NP Šumava. Po zkušenostech z předchozích ročníků chceme všechny zájemce o start raději opět upozornit, že se nejedná o klasické cross-country, jak jej znáte z jiných závodů — trať Javornického Pazdřivce (zejména jeho dlouhá varianta) je určitě náročnější než bývá u nás zvykem a tak kvalitní horské kolo a zejména
Zrození svatého Mořice – tak se jmenuje projekt, který právě vrcholí před kostelem na šumavském Mouřenci. Sochař Bartoloměj Štěrba tam za 12 dnů přímo před zraky návštěvníků vytvořil pískovcovou sochu svatého Mořice, která ozdobí niku nad vchodem do kostela. „Bartoloměje Štěrbu jsem poznal před několika lety na sochařském sympoziu v Chodové Plané. Tehdy jsem se ho zeptal, jestli by bylo možné vyrobit sochu pro Mouřenec. Myšlenka se mu zalíbila a slíbil, že o tom bude přemýšlet. Asi loni Bartoloměj Štěrba řekl, za jakých podmínek a za kolik peněz by sochu udělal a plácli jsme si. Jsme spolek Přátelé Mouřence a naším
Blíží se volby, a tak se zase začínají ozývat různí demagogové se svými moudry ohledně ochrany přírody na Šumavě. Doslovným skvostem v tomto směru je nedávný článek senátora Jirsy v Prachatickém deníku s názvem „Šumava vysychá“. Tento... Příspěvek Šumavské lži pánů z ODS pochází z Šumavské noviny
Tvrdý život v pohraničních horách ve 20. letech minulého století zachytil německy mluvící levicový novinář a později velmi kontroverzní politik Wenzel Jaksch. V reportážích vydaných nově pod názvem Ztracené vesnice, opuštění lidé líčí běžný život, zvyky a bídu horalů, horníků a zaměstnanců textilek v pohraničí.




