Zprávy z internetu
Kategorie: Šumava
Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal před pár dny prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
Poprvé v této sezoně spustili na železnorudském Špičáku, v nejvýznamnějším lyžařském areálu této části Šumavy, sněžná děla. Rozběhla se ve středu odpoledne a zatím chrlí umělý sníh na pár centimetrů přírodního pokladu na části dvou nejvyužívanějších tamních sjezdovek.
Zima o sobě dává vědět. O tom se přesvědčili v pátek dopoledne na Šumavě, kterou začal zasypávat čerstvý sníh. Podívejte se na video ze Železné Rudy i na fotografie z dalších obcí.
Sousední Národní park Bavorský les už v roce 2022 dosáhl 75 procent bezzásahovosti na svém území. Čistě přírodní procesy tak probíhají na více než 18 tisících hektarech z celkových více než 25 tisíc hektarů jeho rozlohy. Díky tomu získal 18. listopadu 2024 prestižní ocenění, kterým se mohou chlubit například nejstarší národní park na světě – Yellowstonský národní park, nebo třeba Národní park Serengeti v Tanzánii.
Největší pískový betlém v Německu vzniká jen hodinu jízdy od Železné Rudy. V Deggendorfu na něm pracuje český sochař Jiří Kašpar.
Podcast Odtajněno se vrací do roku 1919, kdy v Železné Rudě povstala vojenská jednotka, obsadila Klatovy a táhla na sever. Skončila v Plzni.
Šumavské město Železná Ruda mění podobu, a to především díky rekonstrukcím či demolicím starých budov a výstavbě nových.
Svátek svaté Kateřiny (25. listopadu) otevírá temné a tajemné období, kdy jsou noci nejdelší, dny nejkratší a čarodějné síly mají obrovskou moc. Na svatou Kateřinu se konalo poslední posvícení. Poté už byly svátky klidnější až do masopustu v následujícím roce. Svátek svaté Kateřiny spadal do období, kdy se už většina zemědělských prací odbývala doma ve světnici, případně pod střechou stodoly nebo sýpky. Mlátilo se obilí, vozilo se do mlýna, aby se semlelo na mouku, sušilo se ovoce na zimu, připravoval se len na předení a ženy draly peří, které získaly z hus snědených na svatého Martina. Tak jako jiné
Kvůli vydatným srážkám, ať už sněhovým či dešťovým, a oteplení se na Šumavě začaly zvedat hladiny řek, především na Otavě. Znovu se ale ochladí a bude sněžit.
Ohlášená studená fronta, která přecházela přes jih Čech v noci na středu, za sebou zanechala spoušť v podobě větví a listí na silnici. Sněhu moc nepřibylo. Ten by měl podle předpovědi dorazit během dneška.
V sobotu večer ve Vimperku vyvrcholil 10. ročník mezinárodní literární festival Šumava Litera. Při závěrečném galavečeru 10. ročníku odborná porota udělila řadu cen. Jubilejního soutěže o nejlepší knihy o Šumavě se zúčastnilo 61 českých a 33 německých publikací. Slavnostní udílení cen se v Městském kulturním středisku ve Vimperku, který je od počátku hostitelským městem Šumavy Litery a také ji finančně podporuje.
Meteorologové v úterý rozšířili výstrahu před silným větrem o varování před sněžením i vzestupem hladin řek. Intenzivní sněžení očekávají meteorologové během středečního rána a dopoledne na severovýchodě republiky, vzestupy hladin hrozí kvůli dešti v oblasti Šumavy od úterního podvečera.
Ti, kteří se nemohou dočkat sněhu na horách, už se začínají radovat. Na Šumavě napadly již desítky centimetrů a další přibude.
Kolikrát ještě Kolikrát ještě povede mne ta cesta mezi ořeším? Kolikrát ještě,smrky temné, se s vámi večer potěším? Kolikrát ještě,kroky moje, se zastavíte v kručinkách? Kolikrát,zbaven nepokoje, jda nepocítím žádný strach? Kolikrát ještě rozhlédnu se k šumavským horám modravým? Kolikrát ještě dny tvé rusé pod letním nebem pozdravím? Kolikrát ještě prodlévavě třpytivá jitra projdou mnou? Žampión v ovse,špičky v trávě vydychnou vůní houbovou? Kolikrát ještě budu z tebe naslouchat,kraji,vlnám žit? Studánko žabí,ptačí nebe zde chtěl bych věčné ticho pít. Země zamyšlená je považována za největší dílo Ladislava Stehlíka. Dílo je lyrickým i turistickým průvodcem po jihozápadních Čechách. Autor při svých
Tak ticho v lese je, místo cest závěje, i stezky samej sníh, nic nezvostalo z nich. Tak nějak to v zimě vypadalo v hlubokém horském hvozdu našeho šumavského domova. Týdny před Vánocemi napadlo místy tolik sněhu, že se mohlo začít se svážením dřeva. Lesní dělníci vyrazili brzy ráno s ruksakem na zádech a sáněmi, které táhli za sebou. Po vykonané práci byly sáně během sezóny svážení vždy odstavovány na složišti dřeva. Náš tatínek, řečený”Werchtl Franz”, byl jedním z oněch rázovitých svážečů dřeva. Častokrát myslím na to, co ti muži dokázali. Můj otec si nikdy nestěžoval, že je snad unaven
FOTO: Pavel Ouředník FotoŠumava http://www.pavelourednik.cz/
V šumavském Podlesí, kde krajina ještě nestoupá do výšin tisícovek, východně od vesničky Malče, na samé hranici Plzeňského a Jihočeského kraje je malinkatá samota zvaná Růždí. Je tak malá a zastrčená, že k ní nevede silnice a ani kloudná cesta. Neprochází jí ani turistická cesta, což je vzhledem k celkové zajímavosti místa velmi, velmi zvláštní. Pro vznik samoty Růždí byl nejspíše velmi podstatný Růžďský potok, u kterého se nachází. Ten svou první vodu sbírá v horských mokřadech za Novým rybníkem, kterým začíná soustava rybníčků poblíž hájovny U Biskupa. Pod rybníčky teče lesnatým údolím po severním úpatí vrchu Zahájeného a
Když člověk sedí za volantem, tak se mu honí hlavou lecjaké myšlenky. A právě ty knižně zpracovává herec a moderátor Marek Eben ve druhém díle své knihy Myšlenky za volantem. Vladimír Boudník patří mezi naše nejoriginálnější výtvarníky. Což koneckonců dokládá jeho obsáhlá monografie. Dále nabídka knih obsahuje děsivý příběh ze Šumavy, sérii povídek s tématem oslav, ale i román pojednávající o nevěstách, které míří na lodích do Nového světa.
Necelé dva kilometry od obce Strašín se mezi horskými pastvinami a pod ochranou skalního masivu rozprostírá v nadmořské výšce přes 700 metrů další ze zapomenutých šumavských vesniček. Do malebné šumavské krajiny, v níž střídající se louky a lesy zanechávají v člověku ty nejhlubší dojmy, je zasazena malá vesnička Nahořánky. Chudý kraj a drsná příroda. Život na Šumavě nebyl nikdy lehký a jednoduchý. Mnohdy se podobal spíše boji o přežití – málo úrodná pole, ze kterých místní lidé jen náročnou a trpělivou prací vydobývali alespoň trochu ke své obživě, dlouhá a obvykle i krutá zima a k tomu všemu nedostatek
Třetí listopadový víkend začíná v pátek vpodvečer v Prachaticích. Na Velkém náměstí vystupí krampus skupiny z Čech, Rakouska i Německa. Sobota zase nabízí šumavský knižní festival Šumava Litera ve Vimperku. Večer pak můžete vyrazit na divadlo do Volar. A je toho víc. Tak vybírejte z tipů Deníku.