Zprávy z internetu
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3488504--img--1-300x200p1.jpeg)
Polovina území šumavského národního parku jako bezzásahová nebo naopak větší přístupnost území - i takové jsou některé pozměňovací návrhy na současnou podobu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Ten určuje pravidla nejen pro Šumavu, ale pro všechny české národní parky.
Šumava – Poslední dny provozu v zimní sezoně 2015/16 mají před sebou na Velikonoce šumavské lyžařské areály. Běžkaři mohou stále využít stop ve vyšších nadmořských výškách, na Březník bude trasa dokonce ještě upravena strojově.
V pátek odpoledne a v noci na sobotu bude přes naše území přecházet k východu studená fronta (obr. 1), která přinese do našich hor sněžení. V polohách cca. nad 800 m n.m. se očekává další nárůst sněhové pokrývky zhruba o 5 až 15 cm (obr. 2), přičemž nejvíce sněhu by mělo připadnout v oblasti Šumavy (kolem 10 cm). Při pohledu na aktuální výšku sněhu na našich horách (obr. 3, 4, podrobněji v odkaze pod článkem) a na předpokládaný vývoj počasí v nadcházejícím období (chmi.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/149002/149002-635944098748989072-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Centrum Železné Rudy by se mohlo poměrně hodně vylepšit. V těchto dnech odstartovala demolice bývalého učiliště na hlavním průtahu. Podívejte se na fotky z demolice!
Cyklóna sem, cyklóna tam – rovněž ve Spojených státech amerických si oblast nižšího tlaku vzduchu připsala zpestření Světového dne meteorologie. Ještě se však na chvilku vydejme do Ruska, konkrétně do jižního sektoru Krasnodarského kraje, přesněji pak do cca desetitisícového města Psebaj. Den patřící vědě o počasí tu započal přílivem teplého vzduchu, jehož původ bylo možno [...]
V této nové sekci je k shlédnutí výběr fotografií zejména ze Šumavy. Fotografie budou postupně přidávány...
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1144588877_200604090164_TUR_1.jpg)
Praha - V řadě horských středisek se bude lyžovat i na Velikonoce. Velmi dobré podmínky hlásí například vlekaři z Krkonoš, Šumavy či Jeseníků. Nadcházející prodloužený víkend...
23. březen je již tradičním datem konání Světového meteorologického dne. Tímto dnem si meteorologická společnost připomíná založení Světové meteorologické organizace (WMO). Hlavním účelem je připomenout široké veřejnosti existenci a aktivity právě meteorologické komunity nejen u nás, ale na celé planetě. Každým rokem organizace přináší jedno ústřední téma, které chce zviditelnit a zpřístupnit k obecné diskusi. Motto pro letošní den/rok: Teplejší, sušší a deštivější — obraz počasí budoucnosti.
První vítězství ve svém sporu s policií si v úterý připsal ekologický aktivista Mojmír Vlašín. Ten strážce zákona zažaloval za to, že ho v roce 2011 při blokádě kácení kůrovcového dříví na Šumavě vykázali z prostoru těžby. Podle soudu policisté jednali nezákonně.Další články k tématu:Soud vyhověl policii, blokáda kácení na Šumavě nebyla shromážděnímPolicie se vzpírá rozsudku, že aktivisty na Šumavě rozehnala neprávemPolicie neměla na Šumavě zasáhnout, dal soud aktivistům za pravdu
Historie světové meteorologie ve stručnosti: V září roku 1873 se na území metropole dnešního Rakouska – ve Vídni – konal vůbec první meteorologický kongres mezinárodního (světového) formátu. Výsledkem tohoto sjezdu byl vznik Mezinárodní meteorologické organizace (ang. IMO, tj. International Meteorological Organization). Život poté pokračoval dále, občas s velkými obtížemi, až se ve dnech 22. 9. [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/2874818--img--1-300x200p1.jpeg)
Nedostatek vody nebo její špatná kvalita, s těmito problémy bojují i některé obce v Plzeňském kraji. Nevyhýbají se ani oblasti Šumavy.
Šumava - Kvilda pustí sjezdaře na svah ve čtvrtek ráno, Libínské Sedlo až o víkendu.
Druhá březnová dekáda (11.-20.3.) byla na stanici Praha — Ruzyně, podobně jako první dekáda, teplotně normální s odchylkou +0,1 °C od normálu 1961-1990. Od začátku měsíce je tedy odchylka pro tuto lokalitu +0,5 °C. Na zmíněných údajích není nic neobvyklého. Zajímavější je to, že průměrná denní teplota vzduchu v posledních 10 dnech (od 12.3.) po sobě neměla odchylku větší než 1 °C (v obou směrech)! Dá se to komentovat tak, že máme nenormálně dlouhou dobu normální počasí. Velká proměnlivost počasí je základní charakteristikou středoevropského klimatu.
V neděli 20. března v půl šesté ráno středoevropského standardního času započalo astronomické jaro 2016. Loni tomu tak bylo o něco později, a to konkrétně v pátek 20. března ve 23 hodin a 45 minut. V Praze-Libuši byly na samém počátku letošního kosmického jara 2 °C a stejně tomu bylo i 15 minut před půlnocí [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.novinky.cz/013/540137-nextstory1-6vkh5.jpg)
Patříte mezi ty, kteří mají stále častěji ve svém půllitru zlatavý mok od nějakého téměř neznámého minipivovaru, protože vám tradiční piva přijdou tak nějak nudná? V tom případě byste své zraky měli dost možná zaměřit na malý pivovar z Valašského Meziříčí - Holendr. Jeho piva totiž slavila na degustační soutěži Jarní cena českých sládků velký úspěch.
Kolem Němčic na Prachaticku plánují postavit obchvat dlouhý přes 1,5 kilometru. Místní obyvatelé se tak zbaví stovek projíždějících kamionů a dalších tisíců aut. Řidičům se naopak zrychlí trasa na důležité krajské silnici.Další články k tématu:Čekají na obchvat. Kolem školky v Dasném projede 20 tisíc aut denně
Hned na úvod menší kvíz: Bez brání ohledu na proces oficializace – v březnu 2015 bylo v Antarktidě, konkrétně v severní části Antarktického poloostrova, naměřeno nové totální maximum tohoto kontinentu. Jaká je jeho konkrétní hodnota a kdo ji zaznamenal? A) 17,5 °C, Argentinci B) 17,8 °C, Češi C) 17,3 °C, Američané Správná odpověď bude vyřčena [...]
Změna klimatu a výskyt extrémních situací, jako například sucho nebo povodně, se v posledních letech dostávají do popředí zájmu nejen odborníků, politiků ale hlavně nás všech. Stále více se tak diskutuje o opatřeních, jež by mohla nepříznivé dopady klimatické změny alespoň zmírnit. Mezi ně patří i nejrůznější aktivity na podporu zadržování vody v krajině, na které se Správa Národního parku Šumava zaměřila již záhy po svém založení a aktivně je realizuje.
Vimperk - Velikost bezzásahového území i samotná bezzásahovost byly hlavními problémy, na kterých se neshodlo deset dosavadních ředitelů Správy Národního parku Šumava (NPŠ). Jejich setkání uspořádalo ve Vimperku současné vedení parku k dnešnímu 25. výročí vzniku NPŠ.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/148739/148739-635940693730519297-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Ještě poslední zbytky sněhu si na Šumavě užívají milovníci zimních sportů. Na některých místech se dá ještě vyrazit i na běžky, v provozu je stále i největší lyžařský areál Špičák.