Zprávy z internetu
Čeňkova Pila – V náhonu vodní elektrárny v Čeňkově Pile byl ve čtvrtek dopoledne nalezen mrtvý muž. Příčina smrti je ještě v šetření, ale pravděpodobně se utopil.
Podle údajů ze stanice Praha-Ruzyně teplé počasí posledních dní vykompenzovalo chladnou první polovinu listopadu do té míry, že tento měsíc u nás s největší pravděpodobností skončí jako teplotně normální. Ani ochlazení, které se očekává koncem měsíce, na této skutečnosti nic zásadního nezmění.
Východní pobřeží poloostrovního Kataru je stejně jako zbytek Arabského poloostrova a jeho přilehlého okolí po většinu roku slunný a poměrně dlouhou dobu i silně přehřátý, nicméně v chladnější polovině roku se také zde čas od času objeví nějaká ta kapka deště. Například jako tuto středu, která však nabídla něco navíc – tornádo. Masivní kupovitá oblačnost [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/164724/164724-636154970898000682-1600x1200-cvcenterhcenter.png)
Oteplení, které dorazilo v minulém týdnu na Šumavu zatočilo se sněhovou pokrývkou. Inverze, která ale teď vládne v regionu, přinesla na hory skoro jarní počasí.
Střední Ameriku ohrožuje hurikán Otto (Obr. 1). Postupuje jihozápadním Karibikem podél pobřeží Panamy, Kostariky a Nikaraguy směrem k západu (Obr. 2). Na pevninu dorazí ve čtvrtek v oblasti severovýchodní Kostariky a jihovýchodní Nikaraguy. Při dalším postupu ovlivní i severněji ležící státy Honduras, Salvador, Belize a Guatemalu.
Z našeho časoprostorového úhlu pohledu: V noci ze středy 23. 11. 2016 na čtvrtek bude počasí v Tokiu, stejně jako na mnoha dalších místech na ostrově Honšú, pod vlivem vyvíjející se tlakové níže, která by svým středem měla setrvat nad Tichým oceánem s tím, že se následně vydá směrem na východ až severovýchod. Zároveň však [...]
Dnešní ráno bylo na mnoha místech na tuto roční dobu neobvykle teplé. Rozložení ranních teplot ukazuje přiložená mapka (Obr. 1). Celorepublikový průměr minimálních teplot činil 7,4 °C, ale v Moravskoslezském a Zlínském kraji 10,3 °C. Nejvyšší minimální teploty zaznamenaly stanice Mošnov 13,7 °C, Mořkov 12,9 °C, Lučina 12,5 °C, Frýdek-Místek 12,4 °C a Ropice 12,2 °C. Nejchladněji bylo v jižních Čechách, v průměru 3,4 °C, mrzlo např. ve Vyšším Brodě (-3 °C), v Černé v Pošumaví (-3,7 °C) a nejchladněji bylo ve Volarech, kde naměřili -5,2 °C.
Do střední Evropy proudí teplý vzduch od jihu. To v této roční době pro ČR znamená většinou teplotní inverzi, kdy ve vrstvě zhruba do 1 km se mění přirozený průběh teploty tak, že teplota s výškou roste. Pod vrstvou s inverzí se pak vytváří mlhy nebo nízká oblačnost. Pokud však vejde do hry čerstvý vítr, který je schopen inverzi narušovat a za pohořími vytvářet i fénový (vysušující a oteplující) efekt, může být všechno jinak.
Tentokrát hned na úvod musíme sáhnout po kritice, a to po té s přívlastkem vytýkající: Nedávno bylo řečeno, že se v jihokazašském městě Almaty před víkendem konalo vskutku vydatné sněžení. Výraz „před víkendem“ logicky odkazuje na pátek, v tomto případě 18. listopad. To je však poněkud zkreslená informace – vydatný příděl sněhu se [...]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/164602/164602-636152659583874132-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Jak rychle přišla na Šumavu zima, tak rychle odešla. V těchto dnech už jsou na horách jen poslední zbytky sněhu. Nicméně od pátku byla v provozu jedna ze sjezdovek v Železné Rudě.
Zvlněná studená fronta, která včera přecházela přes naše území k severovýchodu a nad Slovenskem se rozpadá, přinesla na celé naše území déšť, na hory déšť se sněhem nebo i sněžení (např. Sněžka a Fichtelberg). V celkových úhrnech za 24 hodin spadlo nejvíc srážek na stanici Bělá pod Pradědem, Filipovice, kde do dnešní 7. hod naměřili 51 mm. Na nejbližších stanicích Šerák a Karlova Studánka bylo zaznamenáno 43 mm, Jeseník hlásí dokonce jen 27 mm (viz obr. 1).
Sever Kazachstánu je již několik dnů terčem majestátné ruské tlakové výše, která je hlavní příčinou toho, proč je tato část světa (tj. severní Kazachstán a nemalá část Sibiře) daleko pod dlouhodobým průměrem – uplynulý týden (tj. údobí od 12. do 19. listopadu) se zde prezentoval odchylkou nejčastěji kolem -12 až -17 °C, což je poměrně [...]
Jednoduchý přehled o počasí v Evropě během včerejšího dne poskytují následující obrázky. Obr. 1 zobrazuje analýzu maximálních teplot ve 2 m nad zemí, obr. 2 teplotu moří a třetí obr. 3 extremitu vyskytujícího se počasí pomocí tzv. EFI (Extreme Forecast Index) z Evropského centra pro střednědobou předpověď (ECMWF).
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/152/581526-icon1-p4ri5.jpg)
Je ukrytá v lese nad Velkým Radkovem, její stáří se odhaduje na více než sto let a přesně se neví, kdo, kdy a proč ji postavil.
České počasí se v pátek 18. listopadu 2016 tak trochu vrátilo do soboty 10. ledna 2015 – ve svižnějším přílivu relativně teplého oceánského vzduchu od jihozápadu byla na našem teritoriu ojediněle pokořena mez 15,0 °C. Avšak prakticky to samé se událo například také v německém Sasku. Nejprve ale, když už jsme nakousli tu první třetinu [...]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3551429--img--1-300x200p1.jpeg)
Na Šumavě a v rakouském příhraničí už se dá lyžovat. Zatím ale jen na běžkách. Upravenou lyžařskou běžeckou trasu najdou lyžaři na Zadově. Vede na Pláně s odbočkou ke skokanskému můstku. Dvouapůlkilometrový okruh pro klasický styl i bruslení je na Schönebenu u Zadní Zvonkové.
V pátek 18. listopadu byly hlavně v podhůří Šumavy zaznamenány nadprůměrně vysoké teploty. Příjemné teploty doplňovala polojasná obloha a sluneční svit, který dosáhl 6 hodin (konkrétně ve Volarech). Nejvíce se vzduch prohřál v Husinci, kde se teplota dostala až na 16,0°C, v nedalekých Prachaticích bylo jen o půl stupně chladněji. Nad hranici 15°C se vyšplhala teplota ještě v Klatovech. V sobotu 19. listopadu nás čeká výrazná změna v počasí, po celý den bude zataženo s deštěm či přeháňkami, v polohách zhruba nad 900 metry n.m. by mělo sněžit. Denní maxima se nedostanou nad 9°C, v horských polohách musíme počítat s teplotami kolem
Dnes, v pátek 18. listopadu 2016 byly na našem území, díky oblačnosti, velké rozdíly v teplotách. Tam, kde zasvítilo slunce, vystoupaly až k 15 °C, zejména v západní polovině Čech (viz.mapa). Tam, kde bylo po celý den zataženo nízkou oblačností, jako v oblasti jižní Moravy a Českomoravské vrchoviny, se dostaly sotva k 5 °C. Na některých stanicích padaly i teplotní rekordy pro tento den (v tabulce jsou uvedeny stanice, které měří déle než 30 let).
Od severozápadu nás začíná přecházet zvlněná studená fronta, která zítra přinese na Moravu a do Slezska místy trvalý a vydatný déšť. Celkové úhrny srážek za 12 hodin (od 7. do 19. hod SEČ) z modelu jsou na obr. 1. Vzhledem k relativně nízkým průtokům našich toků neočekáváme dosažení stupňů povodňové aktivity.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3053925--img--1-300x200p1.jpeg)
Unikátní technologie za desítky milionů korun umožnila zasněžit sjezdovku v Monínci na Táborsku. Sníh tady mohou vyrábět i při deseti stupních nad nulou. Skiareál leží na hranici jihočeského a středočeského kraje a jsou zde lepší podmínky než v mnohem výše položených areálech v Krkonoších nebo na Šumavě.