Zprávy z internetu
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny číslo 114, kterou 4. dubna schválili poslanci, začne platit za necelé dva měsíce, 1. června 2017. Správa NP Šumava ale už teď pomalu začíná s přípravou dalších koncepčních materiálů, které chce mít hotové nejpozději do dvou let od platnosti novely zákona.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1478623662_P201611080868001.jpg)
Praha - Sporná nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě budou platit. Sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana,...
Poslanci na třetí pokus rozsoudili vleklý střet dvou odlišných koncepcí, který se táhne od 90. let a začal sporem o kůrovcovou kalamitu.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/638/606383-nextstory1-bfl3j.jpg)
Ani lobbování prezidenta Miloše Zemana nepomohlo. Poslanci v úterý přehlasovali jeho veto k novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla v národních parcích na Šumavě, v Krkonoších, v Českém Švýcarsku a Podyjí. Norma tak bude vyhlášena ve sbírce zákonů.
I napotřetí je pravděpodobné, že novela projde, tentokrát by už však zákon začal platit.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3835763--img--1-300x200p1.jpeg)
Pracuje jako lesník, ale také je fotografem a spoluautorem knihy 25 let příběhů národního parku Šumava. Marek Drha říká, že fotografování vyplynulo z jeho profese. Zachycuje totiž především šumavská zvířata, specializuje se na jeleny lesní.
Někde se pozvolna doplňuje dlouhodobý úbytek vody a vláhy, ale stále jsou rozsáhlé oblasti, kde je vody málo a dá se hovořit o přetrvávajícím suchu. Postiženými lokalitami jsou především místa na jižní Moravě (viz odkaz: http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho#).
Zámek Vimperk zve na výtvarný workshop pro děti i dospělé, který se bude konat v sobotu 15. dubna 2017 od 13 hodin v Muzeu Vimperska. Podle malíře Antonia Lopoma si můžete namalovat vajíčko, vymalovat Velikonoční ostrovy či zkusit vlastní impresionistický obraz. Přijďte se podívat, jak vzniká impresionistická malba v akci! Vstupné je zahrnuto v ceně vstupenky do Muzea Vimperska. (plné 50 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 140 Kč)
Šumava - Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes pravděpodobně přehlasuje Veto prezidenta republiky k novele zákona o ochraně přírody a krajiny.
S pondělím 3. 4. 2017 bylo završeno úvodních 25,48 % roku 2017, což mimo jiné znamená, že letošní meteorologické jaro má sebou už 36,96 % svého nedlouhého života. S ohledem na tyto pozemské časoprostorové skutečnosti je tedy poněkud nedůvěryhodné, že v zemi galského kohouta, která není zrovna proslulá krutopřísnými zimami, nyní – na počátku dubna […]
Noc z neděle 2. 4. na pondělí 3. 4. byla na mnohých místech teplá a z 144 stanic na 46 stanicích s minimální 30 letou řadou pozorování byly překonány dosavadní nejvyšší hodnoty minimálních teplot pro tento den. I stanicích s minimální 100 letou řadou byly překonány dosavadní hodnoty jako např.
Jsou tomu již 3 roky, co jsme zažili jeden z nejteplejších březnů – jak před pár lety poinformoval ČHMÚ, jmenovitě pan Radim Tolasz, březen 2014 se s průměrnou teplotou 6,1 °C stal spolu s březnem 1990 (taktéž 6,1 °C) nejteplejší první třetinou meteorologického jara od roku 1961. Ani tentoroční březen však nikterak chladný nebyl, spíše […]
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/724/187244-nextstory1-2pean.jpg)
Obří nákladní loď na přepravu železné rudy Stellar Daisy o délce 321 metrů, šířce 58 metrů a výtlaku 266 tisíc tun se rozlomila a potopila 3200 kilometrů od pobřeží Uruguaye. Panují obavy, že se utopilo 22 členů posádky, zachránit se podařilo jen dva filipínské námořníky, uvedla BBC.
Soutěž těch, kteří na Šumavě něco zkoumají, sledují, měří a hlavně jsou ochotni se o svá zjištění podělit se čtenáři jejich jazykem.
Obce v Národním parku Šumava patří v Česku mezi nejbohatší - mají nižší nezaměstnanost a výrazně vyšší příjmy z daní.
Ve třetí část seriálu „Šumavské perly“ bych se rád věnoval obecnější úvaze o povaze a úrovni dlouhotrvajícího šumavského diskursu. Každému, kdo toto téma sleduje delší dobu, nemohla uniknout určitá neobvyklost. Vyskytne-li se totiž nějaké... Příspěvek Šumavské perly III – Šumavský diskurs pochází z Šumavské noviny
Letošní březen byl s průměrnou teplotou 6,3 °C teplotně nadnormální, a to o 2,8 °C (odchylka od normálu 1981-2010). Jak je vidět v přiloženém grafu (Obr. 1), průměrná teplota se v průběhu měsíce pohybovala většinou 1 až 5 °C nad normálem, nejčastěji mezi 4 až 8 °C, na konci měsíce se ale dostala i přes 10 °C (5 až 7 °C nad normálem).
Počasí dnes sice nebylo aprílové v pravém slova smyslu, nicméně teploty si z nás legraci trochu dělaly. Současnému období by totiž odpovídal z hlediska dlouhodobého normálu interval maximálních teplot 10 až 14 °C a dnes to bylo 19 až 23 °C (průměr maximálních teplot pro stanice do 600 m 21,3 °C). To odpovídá průměrným maximům první poloviny června. Teplotní rekordy padly přibližně na 55 % stanic měřících alespoň 30 let. Přehled dnešních nejvyšších teplot je uveden v tabulce níže.
Sobotní minimální i ranní termínové teploty byly značně místně rozdílné. Zatímco nejvyšší noční minimum bylo naměřeno na stanici Hejnice (396 m n.m.), a to 13,6 °C, nejchladněji bylo na stanici Kvilda-Perla (1058 m n.m.), kde minimum dosáhlo -8,1 °C. Mrzlo však i v nižších polohách, například stanice Velké Chvojno (386 m n.m.) naměřila -0,9 °C. Teplotní rozdíly byly výrazné nejen napříč republikou, ale i na malé vzdálenosti. Zatímco již zmíněná stanice Hejnice na okraji Jizerských hor naměřila 13,6 °C a nedaleká stanice Frýdlant (337 m n.m.
Včerejší teploty byly na většině území Evropy nezvykle vyrovnané, denní maxima se pohybovala nejčastěji kolem 20 °C nebo slabě nad touto hranicí, nepatrně chladněji bylo na Britských ostrovech a výrazně chladněji jen na severu a severovýchodě Evropy (Obr. 1).