Zprávy z internetu
Přijměte pozvání na první přednášku z podzimního cyklu cestovatelských besed v Žihobcích, které budou spojeny také s ochutnávkou krajových specialit. Přednášku zahájí svým vyprávěním Jana Dvorská a Miloš Kašpar z Klatov a budou vyprávět o Rumunsku. Beseda se uskuteční již tento čtvrtek 12.10.2017 od 18 hodin v přednáškovém sále muzea Lamberská stezka v Žihobcích.
Druhá podzimní vyjížďka, kterou pořádá Městské muzeum Horažďovice, nás zavede k bývalému zlatému dolu Jakub u Kasejovic. V sobotu 14. října 2017 sraz v 9 hodin u nádraží v Horažďovicích. Vydáme se po stopách těžby zlata do Kasejovic. Tentokrát vyjedeme rovnou od horažďovického nádraží. Pojedeme po silnici přes Babín, na Svéradice, Chanovice, Bezděkov, Nezdřev, Řesanice do Polánky. V Polánce u křížku odbočíme doleva na polní cestu k parkovišti u bývalého rekreačního areálu, čímž se vyhneme frekventované hlavní silnici na Nepomuk. Lesní cestou dojedeme k bývalému dolu Jakub. Zde si prohlédneme pozůstatky po těžbě a pohovoříme o historii zdejšího hornictví.
V úterý teplota přes den vystoupila většinou na 10 až 14 °C, jen ojediněle až na 16 °C. Nejvyšší teplotu měly stanice Husinec, Řež (16.5 °C), Dyjákovice (16.3 °C), Praha, Klementinum (16.2 °C), Doksany (16.2 °C) a Kralupy nad Vltavou (16.1 °C). Minimální denní teploty se pohybovaly převážně v rozmezí 7 až 3 °C. Při zatažené až oblačné obloze tak byla denní amplituda teploty, tj. rozdíl mezi denním teplotním maximem a minimem, většinou od 5 do 9 °C, jen ojediněle až 11 °C. Stanice s nejvyšší a nejnižší denní amplitudou ukazuje následující tabulka.
Ve dnech 1. 1. 1874 – 1. 1. 2017 platilo, že nejvyšší denní minimum vztahující se na den s přívlastkem 8. 10. pochází z r. 1922 (a 2007), kdy newjerseyské Atlantic City nešlo pod 20,6 °C. Přinejmenším v r. 2007 byla tedy tato čtyřiadvacetihodinovka 100% tropická, poněvadž po obědě rtuť teploměru tečovala 31,7 °C, načež […]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3495213--img--1-300x200p1.jpeg)
Téměř 29 milionů korun bude stát společný česko-bavorský projekt obcí Kvilda a Hohenau. Na obou stranách hranice vzniknou muzea s výtvarnými dílnami, kde se lidé seznámí s historií výroby podmaleb na skle. Tradiční výtvarná technika zaznamenala na Šumavě největší rozkvět v 19. století. Podle starosty Václava Vostradovského chystá Kvilda kvůli nové expozici přístavbu radnice. Investici zaplatí dotace Evropské unie.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/888/638888-top_foto1-dl1na.jpg)
Konkrétně je řeč o dvou z více pozorovacích míst, a to v nedaleko od sebe ležící Kvildě a Borových Ladech. Ne každý má čas a trpělivost vyčkávat ne setkání s jelenem kdesi v hloubi hvozdů, nebo tichými nočními opeřenci v potemnělém lesním tichu.
Přesně přes 200 lety 10. října 1817 se narodil Christophorus Henricus Didericus Buys-Ballot, holandský chemik a především meteorolog, který formuloval takzvané Buys-Ballotovo pravidlo vztahu mezi větrem a rozložením vzduchu na zemském povrchu. Pravidlo zní: postavíme-li se (na zemském povrchu) na severní polokouli tak, aby nám vál vítr do zad, je oblast nižšího tlaku vzduchu po naší levici a oblast vyššího tlaku vzduchu po naší pravici. Na jižní polokouli jsou podmínky obrácené. Viz obrázek 2.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3931833--img--1-300x200p1.jpeg)
Několik nových cedulí se zákazem vstupu se objevilo v okolí Schwarzenberského kanálu na Šumavě. Turistické trasy jsou tu dočasně uzavřené, protože dřevorubci odstraňují desítky tisíc kubíků polomového dříví po srpnové vichřici.
Před pár dny jsme informovali v článku Letní dny v různých nadmořských výškách v roce 2017 o závislosti nadmořské výšky na počtu letních dnů. V tomto článku se zaměříme na dny tropické, tedy takové, kdy maximální denní teplota je alespoň 30,0°C nebo vyšší (pro upřesnění, tropický den je zároveň i dnem letním). Statisticky nejvíce tropických dní naměří níže položené šumavské meteostanice. Do našeho výběru jsme zvolili stejné stanice jako do předchozího článku, přibyla stanice Vimperk, umístěná v městské zástavbě. Letošní léto nepřineslo hlavně do vyšších a horských poloh extrémně teplý vzduch přiliš často. V polohách nad 1150 metrů se ani jednou teplota nedostala
The post Jeden z vlků, který utekl z výběhu Národního parku Bavorský les, přešel do Čech appeared first on Šumavské Noviny.
Po přechodu studené fronty během včerejších dne k nám proudí chladný vzduch od severozápadu. V noci se navíc protrhala oblačnost a díky tomu mohly teploty klesnout poměrně nízko. Průměrná minimální teplota ze stanic do 600 mnm byla 2,5 °C, při započtení i výše položených stanic byl průměr 2,0 °C. Jedná se tedy o prozatím nejchladnější tohoto podzimu.
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/178524/178524-636406571037821241-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Pátrání po vlcích, kteří minulý týden unikli z Domu divočiny v Bavorsku, pokračuje. Jeden z vlků se podle národního parku potuluje v okolí Železné Rudy a Špičáku.
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3887105--img--1-300x200p1.jpeg)
Do Čech přešel jeden vlk ze smečky, která uprchla z výběhu národního parku Bavorský les. V sobotu se pohyboval mezi Železnou Rudou a Gerlovou Hutí, v neděli přeběhl do oblasti Špičáckého sedla.
Krimiseriály jsou stále diváckým lákadlem, i když se v posledních letech točí v českých televizích málem jako na běžícím pásu a i když ne každému titulu se pak daří podle očekávání producentů.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/483/624830-top_foto1-7a5st.jpg)
Čtyři ze šesti vlků, kteří v minulý týden utekli z výběhu v Národním parku Bavorský les, jsou stále na útěku. Jedno zvíře srazil vlak, další vlk byl zastřelen nedaleko návštěvnického centra Haus zur Wildnis. Právo o tom informoval mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.
![[ilustrační obrázek]](http://i3.cn.cz/7/1507308027_P201710060827901.jpg)
Vimperk (Prachaticko) - Jeden ze šesti vlků, kteří v pátek uprchli z výběhu v bavorském Ludwigsthalu, se patrně pohybuje po českém území. O víkendu jej lidé viděli v místech mezi Železnou...
Šumava, Bavorský les - V noci z 5. na 6.října uniklo šest vlků ze zvířecího výběhu Národního parku Bavorský les poblíž Ludwigsthalu (okres Regen).
Šumava – Ze šestice vlků, kteří v noci z 5. na 6. října unikli ze zvířecího výběhu Národního parku Bavorský les poblíž Ludwigsthalu nedaleko Železné Rudy, jsou již dva po smrti.
Pokračování krátké rozpravy na téma hurikány s floridskou meteoroložkou Peggy: Nejhorší hurikán v dějinách Floridy se udál kdy? Ten vůbec nejsilnější hurikán, který kdy přímo zasáhl floridské území, byl tzv. Labor Day Hurricane 1935. Tenkrát udeřil na západní pobřeží s tím, že tlak v jeho středu odpovídal až 892 hPa. Nejprudší nárazy větru dosahovaly rychlosti […]
![[ilustrační obrázek]](http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3673031--img--1-300x200p1.jpeg)
Jeden ze šesti vlků, kteří v pátek uprchli z výběhu v bavorském Ludwigsthalu, se patrně pohybuje po českém území. O víkendu jej lidé viděli v místech mezi Železnou Rudou a Gerlovou Hutí na Klatovsku. Není vyloučeno, že se na české části Šumavy objeví další vlci. Momentálně se ve volné přírodě pohybují čtyři.