Zprávy z internetu
Šumava – Jelen Standa, který začátkem února napadl turistu v návštěvnickém centru Národního parku Šumava na Kvildě, je stále na Šumavě.
V oblasti Arafurského moře severně od Austrálie zesiluje tropická cyklóna Nora (Obr. 1). Zatím se rychlost větru v blízkosti jejího středu pohybuje kolem 110 km/h s nárazy až 155 km/h. Cyklóna postupuje k východu až jihovýchodu směrem nad Carpentarský záliv rychlostí 20 km/h a už během zítřejšího dne pravděpodobně zesílí na 4. stupeň Saffir-Simpsonovy stupnice (Obr. 2). Na pobřeží Queenslandu a Severního teritoria jsou v platnosti výstrahy před silným nárazovitým větrem, vydatným deštěm a vysokými příbojovými vlnami.
Zima se nevzdává, ikdyž už oficiálně začalo astronomické jaro. Teploty v noci hluboko pod bodem mrazu, během dne v nižších polohách jen slabě nad nulou, v horských polohách nadále celodenní mrazy. Srážek spadlo v uplynulém týdnu jen malé množství, ve všech polohách se jednalo výhradně o srážky sněhové. V polohách do 800 metrů sněhová pokrývka v týdnu roztála, ale slabá vrstva sněhu opakovaně zahalila přírodu do bílého. V horských a hřebenových partiích se od minulého týdne vrstva sněhu příliš nezměnila. Z dostupných dat nejvíce sněhu hlásí vrcholy Smrčina (175 cm), Plechý (174 cm) a Březník hřeben (174 cm). Více jak metr
Dnes, na Světový den meteorologie, bude většina jihovýchodní Evropy skloňovat sněžení, mnohde intenzivní. Balkánské počasí se totiž ocitne pod diktaturou pole nízkého tlaku se středem nad jižním Jaderským mořem, později i nad Řeckem. Sněhu přibude dost, obecně (celoplošně) se očekává 5 až 30 cm, ojediněle ještě více (značně proměnlivý reliéf = silně rozmanité rozložení srážek). […]
Ve včerejším článku bylo uvedeno, že nejnižší teplota za tuto zimu byla naměřena na stanici Jelení, u mostu, a že to bylo v únoru. Je však zajímavé se podívat, který měsíc byla nejnižší teplota této zimy naměřena na jiných stanicích.
Šumava – Jen za poslední loveckou sezonu bylo na území, které má ve správě Národní park Šumava, zastřeleno více než 1100 kusů jelení zvěře. Teď ale správa parku mění strategii.
Přítomnost smečky divokých vlků na území Národního parku Šumava vede Správu k přehodnocování dlouhodobě zažitých principů péče o jelení zvěř na území, které má ve správě. Stanovuje se nové území, kde nebude probíhat lov jelení zvěře a zároveň bude připravena nová koncepce přezimovacích obůrek, do kterých se zvěř stahuje v zimním období. Území, kde pracovníci Správy NP Šumava nebudou od nové lovecké sezóny lovit, bude plochou o velikosti přesahující 7000 hektarů v přímém sousedství Národního parku Bavorský les. „Je to území, které je většinou bezzásahové, lov i doprava ulovené zvěře je tam velmi složitá a mnohde úplně nemožná. A také
Mimořádný zážitek slibuje letos na jaře kostel svatého Mořice na Mouřenci nad Annínem. V předvelikonoční postní době v tomto šumavském kostelíku vystoupí Divadlo Viti Marčíka. Soubor hostoval na Sušicku v minulých letech několikrát (Moravské pašije nebo Malý princ) a získal si velikou popularitu. Na Mouřenci vystoupí poprvé a bude to zároveň i jediné představení na Šumavě. Na Mouřenec přijede soubor pod vedením Víti Marčíka st. na Květnou neděli 25. března. Od 14 hodin nabídne divákům představení Mysterium světla. "Rádi bychom přispěli k obnovení tradice, kdy se před Velikonocemi hrály pašijové hry. Připravili jsme si pro Vás nové zpracování s názvem Mysterium
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/166445/166445-636187731425674253-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Až okolo -22 stupňů naměřili ve čtvrtek nad ránem hned na několika místech Šumavy. Poměrně dost mrzlo i v nížinách na Plzeňsku.
Není obvyklé, spíše výjimečné, že nejnižší naměřená teplota na území ČR v zimním období není změřena na šumavských pláních či krkonošských rašeliništích. Letos tomu tak bylo. Nejnižší naměřená teplota vzduchu v zimě 2017/2018 v ČR byla zaznamenána v Krušných horách. Ideální podmínky pro výskyt silných mrazů, tedy vysoká nadmořská výška, zároveň specifický tvar reliéfu (mrazová kotlina) a krajinný pokryv v podobě trvalého travního porostu, splňují následující tři stanice.
V noci na dnešek klesly teploty díky jasné obloze na většině našeho území hluboko pod nulu, nejčastěji na -4 až -8 °C, na jižní a jihovýchodní Moravě i pod -10 °C a na některých místech bylo i pod -15 °C (Obr. 1). Průměrná minimální teplota na stanicích do 600 m n. m. dosáhla -7,1 °C, z jednotlivých krajů byla nejnižší ve Zlínském -9,6 °C a nejvyšší v Ústeckém -4,5 °C. Nejnižší teplotu -22,6 °C naměřily šumavské stanice Rokytská a Jezerní slať. Stanice, kde klesla teplota na -15 °C a níž, jsou uvedeny v Tab. 1.
Médéa (téže Mdija) je přibližně 140 000 obyvatel čítající město nalézající se na severu Alžírska, hrubým odhadem 65 km jihozápadně od metropolitního Alžíru v polohách nad 950 m n. m. Počátek týdne moc slunný a teplý nebyl – v pondělí oblačno až zataženo a 3,0 až 8,5 °C, v úterý polojasno až oblačno, spíše to druhé, […]
Více než 400 let starý vodní mlýn v Hoslovicích na Strakonicku opět otevře své brány v sobotu 24. března. Pracovníci strakonického muzea vás zvou na první letošní akci ve vodním mlýně. Návštěvníci si budou moci připomenout tradiční zvyky, které byly na vesnici neodmyslitelně spjaty s jarem a velikonocemi. Součástí akce bude řemeslný jarmark v prostranství před mlýnem a výtvarné dílničky pro nejmenší. V světnici bude možnost ochutnat tradiční velikonoční pečivo. O historii mlýna se blíže dozvíte při komentované prohlídce, která se bude konat každou hodinu. V programu vystoupí Pošumavská dudácká muzika s dětmi. iŠUMAVA Foto: archiv (red) – Za
Západní a centrální Středomoří ovlivňuje hluboká tlaková níže, která dostala jméno Annegret. Silný vítr zvedá na hladině moře kolem Baleárských ostrovů vlny vysoké až 5 metrů. Silné noční bouřky se vyskytly na pobřeží Jadranu, během poledních 48 hodin bylo zaznamenáno 15 000 blesků. Přívalový déšť způsobil místní záplavy. Také na pobřeží Chorvatska fouká silná bóra. V Rijece byly naměřeny dnes ráno nárazy větru až 140 km/h. Výstraha před silným větrem s nejvyšším stupněm nebezpečí (červená barva) platí v Chorvatsku i pro dnešek a zítřek.
Velikonoce patří spolu s Vánocemi k vrcholným svátkům církevního roku. Jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista po jeho ukřižování. Noc, během které k této události údajně došlo, začala být nazývána jako „Velká noc“ a odtud vznikl název Velikonoce. Tradice lidových oslav během velikonočního období sahá však mnohem hlouběji do historie a souvisí s příchodem jara, slunce a tepla. Lidé v tomto období provozovali řadu pohanských rituálů, kterými se snažili si zajistit dobrý a úrodný rok. Některé z těchto obřadů se vmísily i mezi rituály čistě křesťanské a provozují se běžně dodnes. „Květná neděle“ je poslední nedělí čtyřicetidenního půstu a zahajuje Velikonoce.
Přes východní pobřeží Balkánského poloostrova v úterý 20. března přešel střed tlakové níže, která putovala z jihovýchodní Evropy kamsi do jižního Ruska a sousedního Kazachstánu. Nebyla ale sama, na záda, byť z větší dálky, jí dýchala další oblast nízkého tlaku se sídlem mezi Alžírskem/Tuniskem a Francií/Itálií. Nedůležitý fakt. Mnohem zásadnější byla tlaková výše, docela nenápadná […]
![[ilustrační obrázek]](http://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/187974/187974-636571743398669011-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Je tady sice jaro, sníh se na horách ale stále drží. Navíc si návštěvníci hor užívají i krásného slunečného počasí. Podívejte se na aktuální fotky ze Železnorudska.
Šumava - Není nic nového pod šumavským sluncem, že se starosta Modravy Antonín Schubert, ať už jako mluvčí Svazu Šumavských obcí, nebo jako starosta obce, opakovaně snaží vyvolat dojem, že Správa Národního parku Šumava zatajuje informace, nebo nekomunikuje se šumavskými starosty i se širokou veřejností. Bohužel se nikdy neštítí k tomu použít lží a polopravd – tedy fake news. Informace pocházející od pana starosty, otištěné v Deníku 20. března 2018, nyní uvádíme na pravou míru.
Ve 13 h SEČ dnes měl nejvyšší teplotu vzduchu Dolní Bousov +6 °C. V nejbližších dnech budou maximální teploty postupně stoupat, ve středu bude -1 až +3 °C, ve čtvrtek 1 až 5 °C, v pátek 3 až 7 °C, v sobotu 5 až 9 °C a v neděli 6 až 10 °C. Dlouhodobý průměr maximálních teplot pro Česko po 20. březnu je 8 až 10 °C .
Chladný, původem arktický vzduch, který před několika dny začal natékat do střední Evropy, samo sebou nenechal ladem ani denní maxima. Sobotní se v České republice (na synoptické síti) pohybovala okolo -1,8 °C s celkovým rozptylem od 5,1 °C (České Budějovice) do -10,1 °C (Šerák), nedělní nabídla v průměru -4,9 °C s tím, že pobyla mezi […]