Zprávy z internetu
Podle meteorologa další dny už tak chladné nebudou.
Devoční grafika, neboli lidově „svaté obrázky“ patří dnes k národnímu pokladu umělecké tvorby našeho národa. Drobná umělecká dílka patří neodmyslitelně k historii našich zemí, především k tradici poutí. Mezi cennostmi po prarodičích nacházíme často nejrůznější svaté obrázky. Lidé je získávali jako upomínku na poutní místa i jako dárek z trhu, děti je dostávaly ve škole za dobrý prospěch, dávaly se novorozencům do kolébky, při biřmování, při svatém přijímání, za svatou zpověď, při příležitosti svátků, při kněžské primici, při svěcení křížů, kostelů, domů, při svatořečení, přenášení svatých ostatků. Provázely církevní sněmy i úmrtí významných církevních činitelů, získávaly se na poutích, dávaly
Chladný vzduch, jen minimum oblačnosti a uklidnění větru dnes zajistilo velmi chladnou noc. Teploty klesly na všech stanicích s výjimkou pražského Klementina pod 10 °C. Nejnižší teplotu naměřili ve Volarech -8,5 °C. Na 41 stanicích z celkových 146, které měří alespoň 30 let, přepisovali rekord minimální teploty pro 27. srpen (28 %), na dalších 3 stanicích byl dosavadní rekord vyrovnán. Rekordně chladná noc byla například v Karlových Varech, Liberci, Chebu nebo Vimperku.
Svaz šumavských obcí dnes zveřejnil tiskovou zprávu, ve které sděluje, že Správa NP Šumava a Ministerstvo životního prostředí navrhují další „masivní a bezdůvodné zvětšování bezzásahového území na území národního parku". Nástrojem k tomu má údajně být řízení EIA, jenž posuzuje vliv zásahů proti lýkožroutu smrkovému v území s výskytem chráněného tetřeva hlušce.
Program společenských a kulturních akci LÉTO POD BOUBÍNEM – Vimperk červenec – září 2018 je ZDE VIMPERSKÝ KAŠPÁREK: Divadelní přehlídka pro děti, Vimperk – červenec až září 2018 – program ZDE KINO ŠUMAVA VIMPERK: Balkánské filmové léto – program ZDE Pranostiky na srpen – ZDE Přehled kulturních a společenských akcí na Vimpersku i jinde je ZDE KAM DNES NA OBĚD? Co dobrého připravili kuchaři v hotelech a restauracích ve Vimperku a okolí? Vyberte si z nabídky ZDE Rychlý přehled událostí: ‚inscenované topení migrantů‘, policie na Rudém náměstí i medaile Byli jste pryč a nevíte, co se dělo? Sestavili jsme pro vás
Vacov -osada Rohanov (nedatovaná pohlednice)
Pohlednice ze série Rožmberské sběratelské 4-pohledy, vydalo Pohádkové království. Foto: Bára STLUKOVÁ
Výsledky desetiletého biomonitoringu podle národního parku vyvrací zažité předsudky a ukazují, že příroda umí zničený les obnovit sama.
Letos došlo ke konci srpna k výraznému zlomu v průběhu teploty, kdy za dva dni (mezi 23. a 25. srpnem) se ochladilo např. v Praze — Ruzyni o 10,5 °C. Byl to druhý největší pokles průměrné denní teploty za 48 hodin v tomto roce, větší ochlazení nastalo jen z 20. na 22. června, kdy průměrná denní teplota klesla na této stanici o 11,7 °C. Podíváme se, jak se v posledních letech (od 2001) měnila teplota vzduchu na konci prázdnin. Pokud si spočítáme pentádové (pětidenní) průměrné teploty, dostaneme následující statistiku:
Na 99,99 procentech lokalit s výskytem tetřeva hlušce biocidy nikdo nepoužívá. Ale souhlasím, že nejlepší by bylo je nepoužívat ani na tom nepatrném zbytku. V současné době je většina biotopů osídlená tetřevem ponechána přirozenému vývoji a zdá se, že díky tomu se zastavil jeho populační pokles. The post „Nelegální návštěvníci NPR Černé a Čertovo jezero jsou pro tetřeva hlušce větší nebezpečí, než pár biocidem postříkaných kmenů.“, říká v rozhovoru pro ŠN ředitel NP Šumava Pavel Hubený appeared first on Šumavské Noviny.
![[ilustrační obrázek]](https://media.novinky.cz/196/701963-top_foto1-1gklq.jpg)
Území kolem lipenské přehrady a odtud na východ i na západ bylo po druhé světové válce hraničním pásmem. Zvláště na Šumavě byla „čára“ neprodyšně uzavřena a střežena vojsky.
Očekávané srážky v oblasti studené fronty, která včera přecházela přes naše území k východu, se dostavily v souladu s modelovými předpovědi posledních dní (obr. 1). Převládaly přeháňky a bouřky, proto celkové srážkové úhrny byly místně velmi rozdílné (obr. 2). Nejvyšší hodnoty za 24hodinové období (pátek ráno až sobota ráno) hlásily stanice: 47,2 mm Vortová (okr. Chrudim) 46,0 mm Mařenice (okr. Česká Lípa) 44,1 mm Tokáň (okr. Děčín) 42,3 mm Kozlovice (okr. Frýdek-Místek) 41,6 mm Chrastava (okr. Liberec) 37,7 mm Velký Javorník (okr. Nový Jičín)
Konečně to vyšlo – strmé a táhlé severozápadní proudění zprostředkované zejména mohutným polem nižšího tlaku nad Skandinávií a jejím okolím, díky kterému k nám začal natékat vzduch mající kořeny mezi severním Norskem a souostrovím Špicberky, takže vlastně v Arktidě, bez jakýchkoliv kompromisů vyhnalo masu (dosti) teplého vzduchu. Na opravdu chladivá noční/ranní minima si však budeme... Pokračovat ve čtení
Už zhruba v polovině projektu bylo jasné, že jeho výsledky otřesou zažitými předsudky o tom, že když člověk nepomůže lesu, ve kterém odumřela většina dospělých stromů, sám se neobnoví a zůstane tu po něm jen vyschlá poušť. The post Příroda si umí pomoci sama, třeba i s obnovou lesa. Ukazují to výsledky rozsáhlého biomonitoringu. appeared first on Šumavské Noviny.
Šumava - Správa NP Šumava v pátek 24. srpna uspořádala terénní exkurzi k místům ponechaným samovolnému vývoji v národním parku a zároveň prezentovala výsledky dlouhodobých vědeckých výzkumů na těchto územích. Hnutí DUHA považuje výsledky za jasný důkaz, že se lesy v národním parku obnovují dobře bez lidských zásahů. Je to potvrzením dlouhodobých aregumentů a cílů ekologické organizace.
Šumava - Biomonitoring vybraných ploch na území NP Šumava, z nichž většina je ponechána samovolnému vývoji, začal před deseti lety. Už zhruba v polovině projektu bylo jasné, že jeho výsledky otřesou zažitými předsudky o tom, že když člověk nepomůže lesu, ve kterém odumřela většina dospělých stromů, sám se neobnoví a zůstane tu po něm jen vyschlá poušť. V roce 2018, kdy se první kolo biomonitoringu chýlí ke konci, se průběžné výsledky jen potvrzují.
BOŠICE – nedatovaná pohlednice (do redakce poslal Martin Hodboď, starosta Bošic – děkujeme)
Bohudík se nejhorší možný scénář nekonal – dle předpokladů numerických modelů střed nyní již bývalého superhurikánu Lane zůstal nad otevřeným Tichým oceánem, to znamená mimo samotné Havajské ostrovy. Avšak bohužel, a i to předpovědním modelům vyšlo na výbornou, se v podstatě zasekl na jednom místě, jinými slovy už několik desítek hodin rotuje prakticky na té... Pokračovat ve čtení