Zprávy z internetu
Počasí posledních dnů přineslo velké množství sněhu a ten způsobuje značné problémy. V sousedním Bavorsku, na druhém svahu Šumavy, byly minulou středu a čtvrtek uzavřené v okrese Feyung-Grafenau všechny školy. 7.500 žáků tak zůstalo doma. Zavřené budou i zítra - v pondělí 14. ledna 2019. Podobně tomu bude i na rakouské straně Šumavy v obcích St. Johann, Pfarrkirchen, Hofkirchen a dalších. V dopravě jsou v Bavorsku přes masivní nasazení 44 jednotek hasičů a silničářů mnohé cesty uzavřené. Příčinou je extrémní množství sněhu, které díky jihozápadnímu větru "schytalo" především bavorské návětří. Sněhu je tak požehneně.
Česko má za sebou týden, který byl poměrně bohatý na srážkové úhrny. V současné době leží nejvíce sněhu na Lysé hoře. V dalších dnech již tolik srážek neočekáváme, nejlepleji bude ve středu a ve čtvrtek, kdy budou teploty stoupat až k šesti stupňům Celsia, z počátku týdne očekáváme silný nárazový vítr. Úvodní snímek: Hana Bartelová... Pokračovat ve čtení
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/205124/205124-636829879268780621-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Policejní hlídky na lyžích obsadily i během tohoto víkendu lyžařské areály na Šumavě. Dohled probíhá pravidelně, a to i ve večerních hodinách kvůli zákazu vstupu na sjezdovky.
Kvilda - Přes metr sněhu leží na Kvildsku. Stačilo jen pár dní a Kvildu doslova zasypal.
Kašperská 30: Vyrazte s rodinou na běžkách do šumavského národního parku Atraktivní trasa vedoucí z lyžařského stadionu na Churáňově do centra Národního parku Šumava i výhledy na bývalý skokanský můstek. Na to se mohou těšit všichni běžkaři, kteří vyrazí na závod Kašperská 30. Závodníci si mohou zajet 30km trasu volně či klasicky nebo si zajet oba závody najednou v rámci celého víkendu. Pro rodiny s dětmi a hobby běžce je připraven 10km závod. Lyžařský stadion na Churáňově je už dlouhé roky jedním z nejoblíbenějších míst, odkud se na Šumavě běžkaři vydávají na své výjezdy. Letos z něj odstartuje již 8. ročník Kašperské 30,
Šumava – Sněhové podmínky na Šumavě jsou sice ideální pro milovníky zimních sportů, ale působí také velké problémy. Zejména v době, kdy se oteplí a sníh začne těžknout. Reagovat na to musel i areál Špičák.
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/205076/205076-636829100893210433-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Šumava dostala další porci nového sněhu. Tentokrát to ovšem znamená komplikaci pro areál na Špičáku. Výrazně musel být omezený provoz z bezpečnostních důvodů.
Na Kvildě se jezdí na plné pecky Zima jak v pohádce, Ski Kvilda hlásí stále výborné lyžařské podmínky. Určitě si tu přijdou na své všichni milovníci zimy bez ohledu na věk. Foto: Zdeněk Formánek {gallery}vimperk/2019/foto_zdenek_formanek/leden/kvilda_sjezdovka/{/gallery} Přehled TOP lyžařských areálů na Šumavě s aktuálními informacemi o provozu NAJDETE také ZDE {jcomments off}
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/205111/205111-636829193267119024-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
V sobotu 12. ledna bylo na Železnorudsku zataženo, teploty těsně nad nulou. Bohatá sněhová nadílka lákala i běžkaře, a to i na stopy do Bavorské Rudy. Silnice jsou bez problémů sjízdné.
Knihu ve formátu PDF můžete číst nebo stahovat po kliknutí na obrázek:
Tento týden je na srážky bohatý. Od pondělí do pátku spadlo v ČR v průměru 19,8 mm srážek. Další vydatnější srážky očekáváme zítra 13.1. Předpokládáme, že by mohlo spadnout v průměru ČR až 10 mm srážek, které v nižších polohách budou většinou dešťové, v polohách nad 600 m pak sněhové. Na horách by tak mohlo napadnout místy až 25 cm nového sněhu. Předpokládanou výšku nového sněhu za neděli (00-24 hodin) ukazuje přiložený obrázek. Je třeba počítat s tím, že případné sněhové srážky v nižších polohách budou tát.
KOMPLETNÍ PŘEHLED LEDNOVÝCH AKCÍ NAJDETE ZDE: *** BÍLÁ STOPA - BĚŽKAŘSKÉ TRASY AKTUÁLNĚ ZDE *** TIPY NA SJEZDOVKY - LYŽOVÁNÍ PRO ZDATNÉ I ZAČÁTEČNÍKY,RODINY S DĚTMI NAJDETE >>>ZDE<<< *** Než vyrazíte na výlet... ŠUMAVA ONLINE 24 HODIN DENNĚ *** {jcomments off}
Balkánský poloostrov v tomto týdnu čelil přílivu původem arktického vzduchu, který teploty vzduchu srazil hluboko pod bod mrazu. Například v Bulharsku rtuť teploměru klesla až k -24,4 °C, a to na vrcholu bulharské nejvyšší hory, kterou je Musala (2 925 m n. m.). Taktéž v sousedním Srbsku zaznamenali dvacetistupňové mrazy, v první řadě ve městě Sjenica... Pokračovat ve čtení
Je zima, na horách a dolech leží sníh, nic nekvete a ptáček nezazpívá, smutno je vůkol steskem časů zimavých, ledová mlha ze všech koutů zívá. Jak obrovitý rubáš, bělostný až strach, leží tu, kryje celý rodný les, nevidět nic než led a sníh v těch končinách, zebe ten chlad od země do nebes. Zase uplynul jeden rok a zase jsme o rok starší. Opět nám utekl jeden rok života mezi prsty jako zrnka písku. V lese je chladno a ticho, stromy jsou holé a život jako by usnul – ve skutečnosti se však chystá na návrat světla. Semena se
Požár starého skladu zaměstnal v noci na 11. ledna hasiče pěti posádek. Ve stavení shořely převážně automobilové díly. Podle hasičů vznikla škoda přesahující milion korun. Oheň nikoho nezranil.Další články k tématu:Od hořící pergoly na Strakonicku chytila i auta, škoda je sedm milionůNa Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionůV Ratiboři na Písecku vyhořel byt, hasiči v něm našli mrtvou ženu
Z pátka na sobotu 5. ledna pokryl Šumavu nový sníh, teplota se ale během soboty i ve vyšších polohách dostala nad bod mrazu a do čerstvě napadlého sněhu začalo pršet. Teplejší počasí pokračovalo v neděli i v pondělí, kdy se teploty i v polohách kolem 800 metrů n.m. pohybovaly nad nulou, sněhové srážky se střídaly s dešťovými. Díky tomu sníh pod 500 m roztál. V nejvyšších polohách na začátku nového týdne leželo kolem 100 cm sněhu. V úterý 8. ledna se slabě ochladilo a Šumava se dočkala v odpoledních hodinách trvalého a místy i vydatného sněžení. Za 24 hodin spadlo až
Nový příděl sněhu zlepšil podmínky pro lyžování v Plzeňském kraji. Lyžuje se ve větších areálech na Šumavě, dnes se poprvé v sezoně otevřela sjezdovka v Přimdě na Tachovsku. Pro běžkaře jsou kromě stop na Šumavě upravené také první stopy v Českém lese na Domažlicku.Další články k tématu:Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehodaVIDEO: Na Špičáku spustili sněhová děla, o lyžování rozhodne počasíSkiareál na Špičáku investoval do zasněžování, cena jízdenek stoupla
Polární vír – někdy též cirkumpolární vír nebo polární vortex – je složitý jev v atmosféře. Zjednodušeně jde o obrovský vír, ve kterém rotuje studená masa vzduchu. Vyskytuje se na jižní i severní polokouli, ale vzhledem k naší zeměpisné poloze se v článku budeme zabývat jen tím severním. Vír zasahuje z troposféry až do stratosféry... Pokračovat ve čtení
![[ilustrační obrázek]](https://www.qap.cz/project/12/cache/domain16/images/169191/169191-636239699628502453-1600x1200-cvcenterhcenter.jpeg)
Šumava dostala v posledních dnech pořádnou porci nového sněhu. Sněžení navíc neustává. Správa národního parku varuje turisty, aby byli na výletech extrémně opatrní.
Přes 30 centimetrů prašanu připadlo na Šumavě v posledních dnech a velké lyžařské areály otevřely nebo připravují na otevření další sjezdovky, na kterých leží přes půl metru sněhu. Rolby upravují desítky kilometrů stop.Další články k tématu:Lipno má skikrosovou dráhu, Zadov rolbu na stopy, hlásí areály novinky